Redden olievogels efficiënter Strijd over wonen in Borsele Cel voor overvallers Kruidvat Westpoortbewoners zijn niet voor één gat te vangen Alarmering per gsm begint echt WIJ HEBBEN EEN RUIME KEUZE IN RELAX FAUTEUILS Open dag windmolenpark met rondleidingen en demonstraties S pzc Donderdag 27 september 2007 33 Vogelopvang de Mikke zet rampenplan op met vijf andere kustasielen. door Forra de Jong middelburg - Vijf kustasielen in Nederland gaan officieel samen werken met Rijkswaterstaat en de gemeenten voor het onderbren gen van olievogels bij rampen. Vo gel- en Zoogdierenopvang de Mik ke in Middelburg is één van die kustasielen. Voortaan wordt er een rampen plan gevolgd waarin de werkwijze van de asielen beschreven is en waarin staat wie de verantwoorde lijkheid heeft voor het zoeken van vrijwilligers, de opvang van de vo gels en de onkosten. Het plan zorgt voor een efficiënte re werkwijze en garandeert op vang en verzorging. De vijf geselecteerde kustasielen zijn vooral gespecialiseerd in olie- slachtoffers. Naast de Mikke gaan Vogelklas Karei Schot (Rotter dam), het Vogelhospitaal (Haar lem), Ecomare (Texel) en de Fügel- pits (Moddergat) het plan toepas sen. Voorheen werkten de asielen wel samen bij rampen, maar waren er veel onduidelijkheden over wie de kosten voorschoot, waar alle vo gels ondergebracht werden en waar de vrijwilligers vandaan kwa men. In 2004 ontstonden daarom de eerste serieuze plannen voor een officiële samenwerking. Rijkswaterstaat schiet voortaan de kosten van een reddingsactie voor. Later probeert die het bedrag bij de vervuiler te verhalen. Rijkswa terstaat zorgt ook voor noodop vang. Als de capaciteit van een asiel te laag is, komt er een nood opvang. Diergaarde Blijdorp wordt een vrij- willigerscentrale die mankracht werft en naar de asielen stuurt. Zo hebben de asielen meer tijd over voor de verzorging van de vogels. Vervolgens brengen de betrokken gemeenten de vrijwilligers onder. En daar ligt ook het knelpunt in de onderhandelingen. Alhoewel het rampenplan zo goed als af is, is het nog niet ondertekend. De ge- |Ti Rijkswaterstaat en de gemeenten gaan samenwerken met vijf kustasielen bij olierampen. Ze staan dan garant voor de opvang en verzorging van olievogels. meenten willen namelijk eerst uit zoeken wat de kosten van zo'n operatie zijn en wat voor taken ze precies krijgen. Coby Louwerse van de Mikke geeft aan dat de kustasielen wel klaar zijn voor de garantstelling. „Het is natuurlijk te hopen dat er nooit meer een ramp komt, maar als het wel gebeurt, staan we met de neus al in dezelfde richting." Het concept treedt overigens al in werking als er op korte termijn een ramp gebeurt. Volgens Louwerse is het in de toe komst ook denkbaar het rampen plan internationaal toe te passen. „Het asiel in Oostende is onze ach- tervang. In de toekomst werken we wellicht in heel Europa samen. Het redden gebeurt dan nog effi ciënter." VLISSINGEN - Als geheim agenten die door een gat in de krant hun doel bespieden, kijken bewo ners van de Westpoortflat aan de Vlissingse Bou levard De Ruyter door zelfgemaakte gaten in het afdekzeil dat inmiddels bijna een jaar voor hun appartementen hangt. De renovatie van de flat kan pas in januari beginnen. De bewoners zijn het wachten inmiddels wel beu, getuige ook een gedicht van bewoonster G. van de Vliet onder de titel Westpoorttrauma: Wij wonen op de boulevard/in een hele mooie flat. Toen werd er plotseling vorig jaar/een steiger voorgezet. Er moest worden gerepareerd/dat duurt nu eeuwig lang. Het resultaat van alles is/wij zitten in de ge vangenis." foto Lex de Meester middelburg - De proef van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken met alarmering via mobiele tele foons begint nu echt. Anderhalve week geleden bleek dat berichten niet bij de proefpersonen aankwa men. Bijna iedereen is inmiddels gebeld om instellingen aan de telefoon aan te passen. Bij sommige men sen is de telefoon omgewisseld. Er doen bijna zeshonderd mensen op Walcheren en Zuid-Beveland aan de proef mee. DUIVELIRNDS' MEU3ELHUIS Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 -64 12 13 terneuzen - Wie wil weten hoe windmolens worden gebouwd en benieuwd is naar alle mogelijke as pecten van windenergie kan zater dag terecht op de open dag van windmolenproducent Evelop in Terneuzen. Het bedrijf uit Goes bouwt mo menteel 22 windmolens in de Koe- gorspolder aan de zuidrand van Terneuzen. Die molens produce ren jaarlijks 120.000.000 kWh, 1 voor 35.000 huishoudens. De plaatsing is inmiddels al een eind gevorderd. Meer dan de helft van de 22 molens staat overeind. In de cember is het hele park operatio neel. Belangstellenden voor de open dag kunnen zich zaterdagoch tend vanaf 9.30 uur melden in de ontvangsthal van de Brouwzaele aan de mr. Haarmanweg. Auto's kunnen worden geparkeerd op het terrein van Philips Lighting. Tot 15.30 uur rijden van daar bussen naar de Koegorspolder. Er zijn de monstraties, er is windtunnel en er is een prijsvraag. Foto's, verbouw- en nieuwbouwplannen kunnen meedingen. door Harmen van der Werf heinkenszand - Lekker wonen in Borsele. Probeer het maar eens in beeld te brengen. De gemeente Borsele looft vijfhonderd euro uit voor de maker van de aardigste fo to. Alle inwoners van Borsele mo gen aan de vormgevings- en foto wedstrijd meedoen. Wie bijvoorbeeld het tuinontwerp van de buren erg apart vindt, kan dat voor de vormgevingsprijs voor dragen. Ook verbouwings- en nieuwbouwplannen mogen mee dingen. Een deskundige jury be oordeelt de inzendingen en nomi neert vijf plannen. Een nominatie levert vijfhonderd euro op. De winnaar krijgt nog eens hetzelfde bedrag. De einddatum is 26 okto ber. Nominaties voor de vormge vingsprijs moeten naar de afdeling bouwen en wonen van de gemeen te Borsele. Bij de foto's moet een verhaaltje zitten van honderd woorden. De beelden kunnen naar fotowedstrijd@borsele.nl. Ook een voormalig medewerkster krijgt vijftien maanden cel. door Emile Calon middelburg - Twintig maanden cel waarvan vijf voorwaardelijk. Die straf legde de Middelburgse rechtbank de drie volwassen Goe- senaren op voor hun aandeel in de overval op het Kruidvatfiliaal aan de Spinne in hun woonplaats. Een minderjarige mededader kreeg tien maanden jeugddetentie waar van vijf voorwaardelijk. 1\vee weken eerder eiste het Open baar Ministerie straffen, variërend van 24 tot en met 29 maanden waarvan vier voorwaardelijk tegen de volwassen verdachten. De overval was met name moge lijk omdat een 22-jarige medewerk ster van het filiaal de overvallers hielp. Samen met een van hen had ze die overval bedacht. Op de dag zelf opende ze een nooddeur zo dat de overvallers het pand onge merkt konden binnenkomen. De medewerksters van het filiaal vonden vooral die hulp van bin nenuit schokkend. Tijdens de zit ting, twee weken geleden, veront schuldigde die ex-medewerkster zich tegenover haar voormalige col lega's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71