Alert! ziet geen Bezit rooftas of -jas bij winkel strafbaar Informatiecentrum Nationaal Park Oosterschelde krijgt vorm Het gaat niet meer Historische ringwalburg groeit Voorjaarsmarkt op boerderij De Mekkerstee 30 Donderdag 27 september 2007 PZC S Nieuwe voorziening bedoeld voor zo breed mogelijk publiek. door Piet Kleemans neeltje jans - Een doe-pad langs grote parels naar de getijdepoelen aan de Oosterschelde, een verza- melhuis van bikkels en een tijtafel met uitleg over de werking van het getij. Dat en meer over het Na tionaal Park Oosterschelde is bin nenkort te zien en te beleven in het Informatiepunt Neeltje Jans. Met de komst van het informatie punt gaat volgens coördinator voorlichting van IVN-Zeeland en het Nationaal Park Oosterschelde, Runa Kuiler, een lang gekoesterde wens in vervulling. Aanvankelijk was het de bedoeling een informa tiepunt te realiseren in de reserve peiler van de stormvloedkering bij Neeltje Jans. Dat plan belandde vanwege de hoge kosten voor bouw en beheer in de prullenbak. Het daarna gelanceerde idee om bij de getijdenpoelen een informa tiecentrum in te richten, haalde het evenmin. De hoge beheerkos- ten gooiden roet in het eten. Rijkswaterstaat kwam vervolgens met het aanbod ruimte in het Topshuis beschikbaar te stellen. Een kans die Stichting Nationaal Park Oosterschelde met beide han den aangegreep. Bureau Podium werd in de arm genomen om een ontwerp voor het informatiepunt te maken. Het is de bedoeling dat in de voor malige entreeruimte van het Tops huis -waarin ook een bescheiden WaterLand-winkeltje was inge richt- een ontdekexpositie over de Oosterschelde ingericht wordt. „Dat wordt", zegt Runa Kuiler, „een bescheiden tentoonstelling over flora en fauna in de Ooster schelde." Er wordt onder meer aan dacht besteed aan het onderwater leven en de zeehondenpopulatie. Vanaf die expo leidt een doe-pad naar de enkele jaren geleden in de bouwdokken aangelegde getijde poelen. De wandeling van naar schatting 700 meter voert langs tien parels (betonnen bollen) met even zoveel opdrachten en wetens waardigheden. Passanten kunnen bijvoorbeeld Duindoorn door een In de voormalige entreeruimte van het Topshuis op Neeltje Jans komt een informatiepunt over het Nationaal Park Oosterschel de. BURGH-HAAMSTEDE - De historische ringwalburg - ook wel Karolingische burg genoemd - in Haamstede groeit gestadig. Begin deze maand werden de eerste piketpaaltjes gesla gen, maar ondertussen is al een heu se wal opgeworpen, bekroond door een vlechtwerk. De kerktoren van Burgh piept er nog net boven uit. foto Dirk-Jan Gjeltema. vergrootglas bekijken. Ook een au- dio-parel is in de route opgeno men. Daar kunnen passanten een hoorspel over wind op de Ooster schelde, het ontstaan van Neeltje Jans of het hoe en waarom van hangmosselen beluisteren. Kuiler: „We proberen de wandeling zo leuk mogelijk te maken, ook voor gezinnen met kinderen." Ander onderdeel van het informa tiepunt wordt het verzamelhuis van bikkels van de Oosterschelde. Kuiler: „Daar verstaan wij onder al le dieren en organismen die in de zone tussen hoog en laag water le ven. Dat kunnen zeepokken en wieren zijn, maar bijvoorbeeld ook bepaalde krabben." Eenmaal aangeland bij de getijde poelen is daar de tijtafel, waar tekst en uitleg wordt gegeven over de werking van het getij. Een mandje dat in het water hangt dient als 'ontdekinstallatie'. De ge dachte erachter is dat het mandje na een tijd in het water te hebben gehangen, aangroeisels krijgt. Kui ler: „Dat lijkt op het gezicht een prutje, maar het zijn allemaal le vende organismen." Kuiler is in haar nopjes met het in formatiecentrum. „We zijn blij dat het nu eindelijk gaat lukken." ouddorp - Geiten- en zorgboerde rij De Mekkerstee is zaterdag 6 ok tober het toneel van de jaarlijkse voorjaarsmarkt annex actiedag. Bezoekers kunnen opstappen voor een rondrit met paard en wagen door Ouddorp. Een paardenshow en demonstraties van een hoefsmit staan eveneens op het programma. Om het nostalgische plaatje - het thema van de dag is te rug in de tijd - compleet te maken, staan op het terrein oude tracto ren. Belangstellenden zijn van 09.00 tot 16.00 uur welkom op De Mekkerstee aan de Hofdijkseweg 34- GroenLinks wil een signaal afgeven, Alert! acht de tijd niet rijp. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het houdt de gemoede ren al jaren bezig: heeft de gemeen te Schouwen-Duiveland nou wel of niet teveel ambtenaren in dienst? GroenLinks zou vanavond tijdens de raadsvergadering daar graag een signaal over afgeven in de vorm van een amendement. Fractievoorzitter Theo de Gelder heeft over het gezamelijk indienen daarvan intensief overleg gevoerd met Jos Hoeijmakers van Alert!. Deze fractie maakt plotseling ech ter pas op de plaats. Hoeijmakers ziet geen heil in een achterhoede gevecht als bij voorbaat duidelijk is dat er geen meerderheid te beha len valt voor dat amendement. „Niet dat het onder de tafel gaat hoor. De omvang van het ambte lijk apparaat blijft een Alert!-punt, maar waarschijnlijk is het emotio neel gezien nu niet het juiste mo ment. En dat signaal hebben we immers al zo vaak afgegeven. Dat is inmiddels wel duidelijk", zegt Hoeijmakers. Hij is voorlopig tevre den met het feit dat het dagelijks gemeentebestuur volgens hem er kent dat Schouwen-Duiveland 113 ambtenaren meer in dienst heeft dan de gemiddelde andere verge lijkbare gemeenten. Die vraag over het juiste aantal ambtenaren blijkt niet zo eenvou dig te beantwoorden, want wat is te weinig en wat is teveel? Daar dient immers een andere vraag aan vooraf te gaan: wat doet de ge meente of wat zou de gemeente al lemaal moeten doen? Ook de afwe ging 'moet de gemeente alles zelf doen of kan ze ook taken uitbeste den aan mensen die het misschien beter of goedkoper kunnen' hoort daarbij. Alles bij elkaar heet dat 'de kerntakendiscussie'. Daar komt dan ook nog de vraag bij of de ma nier van werken binnen de ge meente verbeterd moet en kan worden. Na ettelijke onderzoeken en jaren lang politiek geharrewar hierover lijken de meeste inwoners zich al lang niet meer te interesseren voor die kerntakendiscussie. De ge meentebestuurders wel. Het debat over de bevindingen van onder zoeksbureau KplusV ontaardde in de commissie samenleving en be stuur kortgeleden tot rode hoof den en felle verwijten. „Het is een veenbrand", constateer de wethouder Gilles Houtekamer laconiek tijdens een korte schor sing, bedoeld om de gemoederen tot bedaren te brengen. De fractie van Alert! pleit er al jaren voor de omvang van de ambtelijke organi satie tegen het licht te houden. Wat het college van burgemeester en wethouders betreft, moet daar nu maar eens een eind aan ko men. B en W stellen de raad dan ook voor vanavond tijdens de ver gadering van de gemeenteraad niet voor de zoveelste keer het ambtelijk apparaat ter discussie te stellen. „Wij constateren dat er veel ambte naren zijn, maar we hebben nooit gezegd teveel", benadrukt Hoeij makers. Volgens hem kan dat al leen worden bepaald in relatie met 'We constateren dat er veel ambtenaren zijn, maar we hebben nooit gezegd teveel' alle taken die de gemeente uit voert. „Misschien is er wel een re den voor dat hoge aantal, maar le ver daar dan het bewijs van", luidt zijn pleidooi. Op dit punt is De Gelder van GroenLinks het volledig met hem eens. Hij wil dan ook dat de kern- takendiscussie vanavond niet stopt met het overnemen van allerlei ad viezen van KplusV voor het verbe teren van de werkwijze binnen de organisatie. „Laten we afspreken dat we ook onderzoeken of die ver beteringen effect hebben en of we uiteindelijk dan toch met minder mensen kunnen toekomen", zegt De Gelder. Hij weet dat het cru klinkt, maar volgens hem - én Hoe ijmakers - zijn er echt geen andere mogelijkheden meer voor de ge meente om flink wat geld binnen te halen voor het realiseren van grote ambities dan met inkrim ping van het ambtenarenapparaat. College steunt CDA in voorstel dat winkeldief dwars moet zitten. door Ton van den Nouweiand zierikzee - Rondlopen met een zo genoemde rooftas of roofjas in de buurt van winkels wordt strafbaar op Schouwen-Duiveland. Een rooftas is een boodschappen tas bekleed met metaalfolie, waar mee het detectiepoortje in een winkel wordt misleid. Het verbod geldt ook de 'jammer', een appa raatje dat het detectiepoortje met een signaal stoort. Op verzoek van het CDA heeft het gemeentebestuur onderzocht wat de voors en tegens zijn van het rooftassenverbod in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Na afweging hiervan is besloten het CDA-voorstel te steunen. De voordelen zijn duidelijk: het aantal winkeldiefstallen kan er door afnemen en het plan sluit aan bij eerdere initiatieven in die richting. Nadelen zijn er ook. In theorie zou iedereen die met een diep vriestas van AH in het centrum van Zierikzee loopt, strafbaar zijn. „Maar zo werkt het natuurlijk niet," zegt burgemeester lack Assel- bergs. „Maar personen die als win keldief te boek staan, kunnen er nu wel op rekenen dat ze door de Wj Wie op Schouwen-Duiveland rondloopt met een rooftas of- jas of 'jammer', een apparaat dat het detectiepoortje stoort, kan binnenkort worden opgepakt. politie hinderlijk worden ge volgd." Een ander nadeel is de nogal ver gaande overheidsbemoeienis. As- selbergs: „Een dergelijk verbod staat bij winkeliers hoog aange schreven. Ze zien het als een steun tje in de rug. Ik beschouw deze aanpassing van de APV als beho rende tot het huishouden van de gemeente, al is dit natuurlijk geen kerntaak." De politie Zeeland is volgens de burgemeester 'niet heel enthou siast' over het verbod. Asselbergs weet niet waarom, maar uit eerde re publicaties blijkt dat de politie niet zit te wachten op een extra be roep op haar capaciteit. „Maar ik reken op een loyale houding van de politie. En als die er niet is, dan zorg ik daar wel voor." Discussie over taken van gemeente raakt burgers totaal niet. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Zorg dat ik niet zo lang hoef te wachten op mijn paspoort. Houd de brandweer in de buurt. Zet wat meer lantaarnpalen in mijn straat. En laat duidelijk weten wanneer ik mijn container buiten moet zetten. De 'gewone' burger geeft concrete antwoorden op de vraag wat hij of zij verwacht van een gemeente. Het lijkt logisch dat het ook daar over gaat, wanneer de gemeente zelf praat over welke taken priori teit hebben, zoals vanavond in de maandelijkse vergadering van de raad. Niks lijkt echter minder waar. Want begon de 'kerntaken discussie', zoals die reeks gesprek ken worden genoemd, ooit met die insteek, tegenwoordig gaan de discussies over heel andere dingen. De laatste maanden staan een wel- les-nietesruzietje over het aantal ambtenaren en het advies van een onderzoeksbureau over de interne aangelegenheden van de gemeente centraal. Dat komt met teksten als: 'aanbevolen wordt het opstellen van werkprocessen binnen afzien bare tijd af te ronden'. Natuurlijk, niemand trekt in twij fel dat de zaken binnenshuis goed moeten lopen om burgers op de juiste manier van dienst te kunnen zijn. Maar feit is wel dat de kernta kendiscussie nu al jaren loopt en het, op een enkele uitzondering na, alleen maar gaat over zaken waar toch niemand uitkomt of de burger helemaal niets aan heeft. Want waar blijft de brandweer en de straatlantaarn in de discussies en de rapporten? Kan het geld dat al die jaren in onderzoek en advies werd gestoken niet beter gebruikt worden om tegemoet te komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68