Andere locatie voor 'terminal' is optie Nog genoeg te doen aan sport in Borsele Ventilatie in Symfonie snel beter Garantie voor redden olievogels Fotowedstrijd lekker wonen in Borsele 30 Donderdag 27 september 2007 PZC B Deelnemers aan het Borselse skatefestijn Friday Night Skate in 2004. De ge meente Borsele wil meer skatevriendelijke fietspaden. foto Willem Mieras Vrij veel dikke kinderen en sportclubs met te weinig vrijwilligers. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Borsele telt vrij veel te dikke kinderen. Vier van de tien sportverenigingen hebben te weinig vrijwilligers. Sportveldjes in dorpen kunnen beter. Borsele doet al veel aan sport, maar er is nog genoeg te doen. Een begin is gemaakt, met een nieuwe sportno- ta. Maandagavond 8 oktober is er vanaf half acht een inspraakbijeen komst over in De Stenge in Hein- kenszand. Sportverenigingen zijn er voldoen de in Borsele. Het aantal zit rond de honderd. Verspreid over de Bor selse dorpen bieden ze veertig ver schillende sporten aan. Keuze ge noeg voor wie sportief bezig wil zijn. Maar niet iedereen wil meer in clubverband sporten. Ook in een plattelandsgemeente als Borse le zijn de gevolgen van individuali sering merkbaar. Individueel buitensporten, bijvoor beeld wielrennen, skaten of hardlo pen, komt dan om de hoek kijken als alternatief In de onlangs gepre senteerde concept-sportnota 2008- 2012 laat de gemeente Borsele zien daar oog voor te hebben. Zij pleit voor 'sportinclusief denken' bij de aanleg of vernieuwing van fietspa den. Concreet: dat het gebruikte as falt geschikt is om op te skaten of te skeeleren. Het Borselse skatefes tijn Friday Night Skate kan er wel bij varen. Om het buitensporten door kinderen te stimuleren, gaat Borsele alle speelvoorzieningen in de dorpen onder de loep nemen. De gemeente voelt zich daartoe extra geroepen, omdat onder de Borselse basisscholieren meer dan gemiddeld ernstig overgewicht voorkomt. Er wordt onder meer gedacht aan de plaatsing van sport- kooien. Die zijn geschikt voor aller lei sporten (voetbal, basketbal), dankzij de omheining vliegen bal len niet zomaar in omliggende tui nen en de kans op hondenpoep is klein. Ze kosten alleen nogal wat: ongeveer 60.000 euro voor één kooi. Borsele mag meer ruimte vragen voor individueel sporten, de sport vereniging blijft in de ogen van de gemeente de basis van sportieve activiteiten. Een tekort aan (jonge) vrijwilligers vormt voor verenigin gen een bedreiging. Borsele wil hel pen vrijwilligers te werven en vast te houden. Andere ideeën uit de sportnota zijn: een bijdrage voor sportvereni gingen in de sporthalkosten, de sponsoring van sportevenemen ten, 150 euro per vereniging voor jeugdactiviteiten, organisatie van weerbaarheidstrainingen voor jon geren en de openstelling van de schoolpleinen voor buitensporten. Borsele wil het individueel spor- ten stimuleren en tegelijkertijd helpen om sportverenigingen in stand te houden als basis voor sportieve activiteiten. Gedeputeerde vindt suggestie Kreekrak 'het overwegen waard'. door Luc Oggel RILLAND - Het gebied rondom de Kreekraksluizen is 'de moeite waard om te bekijken' als alterna tieve locatie voor een industrieter rein voor watergebonden bedrij ven. Dat zegt gedeputeerde H. van Waveren in reactie op de wens van de politieke partijen in Rei- merswaal. Die willen dat de provincie, in haar lopende onderzoek naar een plek voor een dergelijke ontwikke ling, naar meer locaties kijkt dan alleen de polder in de driehoek A58-Zanddijk-Kanaal door Zuid- Beveland. De Reimerswaalse raad discussieer de deze week tijdens een ingelast interpellatiedebat over de mogelij ke komst van wat in de volks mond een 'Vlaketerminal' is gaan Nieuw systeem in brede school Goes moet voor jaarwisseling werken. door Frank Balkenende GOES - Voor het eind van dit jaar moet de brede school Symfonie in de Goese wijk Ouverture een nieuw, goed functionerend ventila tiesysteem hebben. Wethouder S. van 't Westeinde vindt dat de ge bruikers daar recht op hebben. Vervanging van het huidige, on deugdelijke ventilatiesysteem is één van de duurste uitgaven om de waslijst aan gebreken in en rond de brede school (twee basis scholen en kinderopvang, bouw 2002) te verhelpen. Er is zo'n twee ton mee gemoeid, een bedrag dat de gemeenteraad eerder uittrok om te zorgen dat de scholen en de kinderopvang niet de dupe worden van langdurige touwtrekkerij over de aansprake lijkheid. De vraag is in hoeverre de gemeen- heten. Waar de diverse fracties aan vankelijk zeer negatief reageerden, hebben ze inmiddels een wat ge nuanceerdere houding. Van Wave- ren zei gisteren daar 'blij' mee te zijn. De partijen willen wel eerst de uitkomst van de provinciale haalbaarheidsstudie afwachten. Die wordt eind oktober verwacht. Voor de Christenunie staat in elk geval vast dat de locatie ten oosten van het kanaal onbespreekbaar is. Fractievoorzitter A. Jumelet vindt het Kreek ra kgebied een goed alter natief, een locatie die overigens ja ren geleden al eens in beeld was voor een soortgelijke ontwikke ling. Ook toen werd gesproken over een zogeheten multimodale terminal; een logistiek punt waar spoor, wegen en water samenko- pri Gedeputeerde H. van Waveren wil best kijken naar andere loca ties voor een nieuw bedrijventer rein in Reimerswaal, zoals de raadsfracties willen. Wethouder Van 't Westeinde: snel van het hoofdpijndossier af... te Goes de kosten kan verhalen, omdat het gekozen ventilatie systeem achteraf niet in de pas liep met het aardbronnensys- teem in Ouverture waarop het is aangesloten. In de aanloop naar de bouw werd ooit besloten geen conventioneel systeem, maar de aardwarmtebronnen te gebruiken. men. „Je hoeft daar geen waterke ring te verleggen en er hoeft ook geen haven te worden gegraven", gaf Jumelet dinsdagavond de voor delen aan. Hoewel de Kreekrak vol gens Van Waveren tot op heden niet is meegenomen in het onder zoek, zei hij gisteren dat de locatie 'het overwegen waard' is. De PvdA-fractie in Reimerswaal wil weten hoe inwoners van de ge meente denken over de eventuele komst van een al dan niet groot schalig industrieterrein voor water gebonden bedrijven. Tijdens het dweilbandfestival in Hansweert, aanstaande zondag, houdt de par tij een enquête om de mening van de bevolking te peilen. Het dweilbandfestival is volgens de PvdA een goede gelegenheid voor het onderzoekje, omdat het om een drukbezocht evenement gaat waar niet alleen veel Hans- weertenaren op afkomen, maar ook mensen uit andere Reimers waalse dorpen. Achteraf een slechte keus, want de ventilatie in Symfonie bleek slecht. Een proef met revisie van de klimaatbeheersing liep op niks uit. Nu een compleet nieuw systeem nodig is, wordt het touwtrekken met de aannemer/installateur over wie aansprakelijk is voor de kos ten. De kans bestaat dat de ge meente met de gebakken peren blijft zitten. Van 't Westeinde wil van het 'hoofdpijndossier' af en zo snel mogelijk een ventilastiesysteem la ten plaatsen. Technisch is dat een hele klus, omdat 's zomers de inge zogen lucht van de unit die op het platte dak staat, te warm is. Plaat sing van een koeler is noodzake lijk. Overigens zijn de meeste klachten (lekkage, scheuren, cv-uitval) ver holpen en mede betaald door aan nemer en onderaannemers. Over afbladderend stucwerk wordt nog gesteggeld. De wethouder schat de totale schade op zo'n drie ton. Vogelopvang de Mikke zet rampenplan op met vijf andere 'kustasielen'. door Forra de Jong MIDDELBURG - Vijf asielen aan de Nederlandse kust gaan officieel sa menwerken met Rijkswaterstaat en de gemeenten voor het onder brengen van olievogels bij rampen. Vogel- en Zoogdierenopvang de Mikke in Middelburg is één van die kustasielen. Er is een rampenplan gemaakt waarin is vastgelegd welke werk wijze er in geval van een ramp ge volgd moet worden, en wie de ver antwoordelijkheid heeft voor het zoeken van vrijwilligers, de op vang van de vogels en de onkos ten. Het plan zorgt voor een effi ciëntere werkwijze bij en garan deert opvang en verzorging. De vijf geselecteerde kustasielen zijn gespecialiseerd in de opvang van olieslachtoffers. Naast De Mik ke zijn dat Vogelklas Karei Schot (Rotterdam), het Vogelhospitaal (Haarlem), Ecomare (Texel) en de Fügelpits (Moddergat). Voorheen werkten de asielen ook wel samen bij rampen, maar wa ren er veel onduidelijkheden over wie de kosten voorschoot, waar al le vogels ondergebracht werden en waar de vrijwilligers vandaan kwa men. In 2004 ontstonden daarom de eerste serieuze plannen voor een officiële samenwerking. Rijkswaterstaat schiet nu de kos ten van een reddingsactie voor. La ter wordt geprobeerd het bedrag op de vervuiler te verhalen. Rijks waterstaat zorgt ook voor noodop vang. Als de capaciteit van een asiel te laag is, wordt een noodop vang opgezet. Diergaarde Blijdorp wordt een vrijwilligerscentrale die mankracht werft en naar de asie len stuurt. Zo hebben de asielen meer tijd over voor de verzorging van de vogels. Vervolgens worden de vrijwilligers ondergebracht door de betrokken gemeenten. En daar ligt ook het knelpunt in de onderhandelingen. Alhoewel het rampenplan zo goed als af is, is het nog niet ondertekend. De ge meenten willen eerst uitzoeken wat de kosten van zo'n operatie zijn en wat voor taken ze precies zullen krijgen. Volgens Coby Lou- werse van de Mikke zijn de kust asielen klaar voor de garantstel ling. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Lekker wonen in Borsele. Probeer het maar eens in beeld te brengen. De gemeente Borsele looft 500 euro uit voor de maker van de aardigste foto. De nieuwe fotowedstrijd loopt ge lijk op met de tweejaarlijkse vorm- gevingswedstrijd in Borsele waar voor recente verfrissende en ver nieuwende bouwplannen kunnen worden ingediend. Alle inwoners van Borsele mogen aan de vormgevings- en fotowed strijd meedoen. Wie bijvoorbeeld het tuinontwerp van de buren erg apart vindt, kan dat voor de vorm gevingsprijs voordragen. Ook ver- bouwings- en nieuwbouwplannen mogen meedingen. Een deskundi ge jury beoordeelt de inzendingen en nomineert vijf plannen. Een no minatie levert al 500 euro op. De winnaar die 11 december bij loting wordt geselecteerd, krijgt nog eens 500 euro. Ook de winnaars van de fotowedstrijd worden dan bekend gemaakt. De einddatum voor beide competi ties is 26 oktober. Nominaties voor de vormgevingsprijs moeten naar de afdeling bouwen en wonen van de gemeente Borsele. Bij de foto's - thema is officieel 'woonplezier in Borsele' - moet een verhaaltje zit ten van 100 woorden. De beelden kunnen naar het e-mailadres foto- Lvedstrijd@borsele.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62