Binnenland Fiscus hoopt premies snel terug te betalen Autochtone leerlingen in de knel op zwarte scholen Profielen havo en vwo gaan niet op de schop Vechtersbaas geneest kleurenblinde versluis willeboer 4 Donderdag 27 september 2007 PZC Staatssecretaris Van Bijsterveldt legt advies naast zich neer. DEN HAAG - Staatssecretaris Marja van Bijsterveldt van Onderwijs voelt er niets voor om de profielen in de bovenbouw van havo en vwo opnieuw aan te passen. Zij heeft een gisteren uitgebracht ad vies daartoe resoluut naar de prul lenbak verwezen. Volgens Van Bijsterveldt zit nie mand te wachten op een nieuwe wijziging van de samenhangende vakkenpakketten, net nu die met ingang van dit schooljaar al op de schop zijn gegaan. Sinds 1 augus tus zijn de deelvakken bijvoor beeld geschrapt, hoeven leerlingen minder verplichte vakken te vol gen en kunnen meer keuzevakken worden gekozen. Staatssecretaris Van Bijsterveldt negeert het advies om de profie len in de bovenbouw van havo en vwo opnieuw aan te passen. Zij wil eerst rust in de tent. Twee door het ministerie van On derwijs ingestelde profielcommis sies brachten gisteren een advies uit om de profielen wél te verande ren. Zo zouden de twee natuurpro- fielen moeten opgaan in een bèta-profiel en de overige twee tot één maatschappijprofiel. Daarbij zouden ook de door leerlingen en scholen verfoeide deelvakken te rugkeren als keuzemodules. Van Bijsterveldt vindt de voorstel len in veel opzichten onwenselijk en in de praktijk onuitvoerbaar. De werkdruk op scholieren zou op nieuw worden vergroot, terwijl het ministerie de afgelopen jaren de studielast juist verminderde. Van Bijsterveldt vindt dat scholen tijd moeten krijgen om de aange paste profielen goed in te kunnen voeren. „We moeten voorkomen dat ideeën over vernieuwing over elkaar heen tuimelen", schrijft zij aan de Kamer. Ook vindt zij dat de voorstellen voorbijgaan aan wat écht moet gebeuren: de kwaliteit van onderwijs verbeteren. pagina 13: scholen moeten professio neler worden Arnesteinweg 27 te Middelburg Tel.OI 18-629056 www.versluisenwilleboer.nl keur Cf «net VLAKGLAS, KUNSTSTOF- EN ALUMINIUM KOZIJNEN PETER HET WHS" t-l££rzll))<z M ZOU IK WEL CV Eb/ ERGENS WlLlEN UGGEN 30.000 mensen krijgen te veel betaalde bijdrage in december terug. DEN HAAG - De Belastingdienst ver wacht in december te beginnen met het terugbetalen van te veel betaalde premies voor de zorgver zekering over 2006. Zo'n dertigdui zend mensen hebben recht op een teruggaaf tot vijftienhonderd euro. Over 2007 hoopt de Belasting dienst 'eerder' in 2008 te kunnen beginnen met terugbetalen. Staatssecretaris De Jager (Financi ën) gebruikte gisteren in de Twee de Kamer voor beide teruggaven bewust boterzachte termen: „Ge zien de problemen in het verleden en ook nu nog, moet ik slagen om de arm houden", sprak hij tot geïr riteerde leden van de Kamercom missie voor Financiën. De premie voor de zorgverzeke ring is inkomensgerelateerd, waar door veel mensen met twee banen of twee pensioenen tot twee keer het maximum hebben betaald. Dat teveel krijgen zij terug, maar pas als de Belastingdienst het be lastbaar inkomen heeft kunnen Mensen met dubbel inkomen of pensioen hebben te veel zorg premie betaald. Dat geld krijgen ze rijkelijk laat terug van de fiscus, tot irritatie van de Kamer. vaststellen. En aangezien de Wet Walvis vanaf 2006 tot een puin hoop heeft geleid in de vaststelling van belastbare inkomens bij de Be lastingdienst, kunnen de definitie ve premies pas over maanden wor den vastgesteld. De Wet Walvis was bedoeld om de verwerking van loon-, belas ting- en premiegegevens te stroom lijnen, maar blijkt in de praktijk juist de pijplijn te verstoppen. De Jager kreeg ook een stortvloed van kritiek te verwerken op het func tioneren van de Belastingtelefoon en andere vormen van informatie van de Belastingdienst aan bur gers. Die deugen volgens de Ka- Man uit Sneek ziet na 65 jaar kleuren door klap tegen zijn hoofd. door Willem Altena SNEEK - De 65-jarige Auke van der Lune weet niet wat hij ziet. De in genieur uit Sneek was zijn hele le ven kleurenblind, maar onder scheidt sinds enige tijd kleuren. Een klap tegen zijn hoofd, uitge deeld door een foutparkeerder, deed bij hem de kleuren 'aanfloe pen'. „Ik weet niet wat me overkomt", zegt Van der Lune. Op een rustige maandagochtend, met volop par keerruimte in de omgeving, par keerde een automobilist zijn wa gen pontificaal voor de oprit van Van der Lune. „Ik vroeg die man zo beleefd mogelijk, of hij zijn au to een paar meter wilde verrijden. Hij stormde de auto uit en vloog me aan. Ik had een klap en een trap tegen mijn borst te pakken en was drie weken uit de roulatie." Na enige tijd kreeg Van der Lune door dat hij kleuren kon herken nen. Tijdens zijn eerste autoritje ont dekte hij ineens het verschil. „Ik zag het aan het plaatsnaambord van Sneek: dat was blauw. In mijn onnozelheid dacht ik eerst nog dat de gemeente het bord had overge schilderd. Ik zag andere kleuren, hoe die heetten, wist ik niet, maar ze waren niet langer bruin, wit zwart of grijs. De lucht: blauw!" In middels weet Van der Lune alle kleuren te benoemen. Hij leert ze nu zelfs te combineren, zonder dat ze vloeken. „Ik kan nu mijn eigen kleren uitzoeken. Vroeger had ik wel eens sokken van verschillende kleuren aan." Artsen in het Medisch Centrum Leeuwarden hebben geen verkla ring voor de wonderlijke genezing. Probleem is volgens schooldirecteuren groter dan pesten. door Jacqueline Steenwijk UTRECHT - Met lood in de schoe nen gaat directeur Joep Schoma- ker van basisschool De Cirkel in Utrecht naar zijn werk. Hoeveel emotionele en vooral verwijtende reacties zou hij vandaag weer krij gen? Sinds bekend is geworden dat een Nederlands jongetje de school heeft moeten verlaten omdat hij werd gepest door zijn Marokkaan se klasgenootjes, staat de telefoon bij hem roodgloeiend. Vier jaar lang was er niets aan de hand met de inmiddels negenjari ge Cyril Teissier. Hij was de enige autochtone jongen in de klas, maar dat leek niets uit te maken. Zijn ouders hadden hem, net als zijn twee zussen eerder, bewust op een gekleurde school gezet. Daar kon hij in aanraking komen met andere culturen. Vorig jaar ging het ineens mis. Er kwamen twee nieuwe klasgenoot jes bij en er ontstond een gevecht om de nieuwe pikorde. En dat keerde zich tegen Cyril. Hij werd steeds vaker gepest en kwam al leen te staan, niet alleen op school, maar ook in de wijk. Het pesten werd minder na gesprek ken tussen de schoolleiding en de daders en hun ouders, maar niet lang daarna werd Cyril het slacht offer van een andere groep jon gens. De schoolleiding besloot de ouders te adviseren hem over te plaatsen. „In het belang van het kind zelf En als je hem nu ziet op zijn nieuwe school, dan is dat ge lukt. Hoe verdrietig en pijnlijk het ook is." Pestgedrag tussen jonge kinderen is van alle tijden. Maar volgens 'Witte kinderen vallen vaak als eerste af. Ze zijn minder strijdbaar' Schomaker is er nu iets anders aan de hand. „Er is een steeds groter wordende tweedeling in de maat schappij, tussen zij en wij. Iets dat door de politiek wordt aangewak kerd. Maar wij krijgen het hier wel op ons bord." Bovendien hebben kinderen steeds vaker grote gedragsproble men, stelt directeur Gerard Peelen van basisschool Villa Nova in Utrecht. „En helaas zijn het vaak allochtone kinderen die hiermee kampen." Ook hij zag onlangs dat een autochtone leerling bijna zijn school ging verlaten omdat hij erg ongelukkig was in zijn 'zwarte' klas. De scholier bleef toch. Villa Nova werkt al sinds 2000 aan een 'wittere' school. Zonder pro blemen gaat dit niet. „Je ziet dit soort pestgedrag tussen jongens vooral in de bovenbouw ontstaan. Witte kinderen vallen, als ze in de minderheid zijn, vaak als eerste af Ze zijn minder strijdbaar dan al lochtone kinderen." Ook ontstaat er frictie door de sociale achtergrond van de kinde ren. „Nederlandse kinderen heb ben vaker welvarende ouders. De ze scholieren komen van een va kantie of een weekeinde terug met verhalen over culturele uitjes. Ma rokkaanse kinderen hebben vaak alleen op hun zusjes en broertjes gepast. Dat levert strijd op", aldus Peelen. „Scholen en ouders moeten niet verwachten dat het vanzelf gaat wanneer je groepen kinderen met verschillende achtergronden bij el kaar zet", zegt Sjoerd Karsten, on derzoeker bij SCO-Kohnstamm In stituut in Amsterdam. „Hoe groter de sociale verschillen tussen kinde ren, hoe groter het risico op een conflict. Meestal ligt daar de oor zaak van pestgedrag. Culturele ver schillen vormen niet de bron, maar komen er pas later bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4