Zeeland Restauratietimmerman kan bijna alles ellen Ei Bruidshuis Ellen en Van Westen Mannenmode presenteren de nieuwe trouwcollectie 2008 in 2 spetterende bruidsshows, met medewerking van Bliek Mode. BDQBQ PZC Donderdag 27 september 2007 37 Peter Moens aan het werk in het uit de 16e eeuw daterende Gildecomplex, onder het toeziend oog van leermeester Roger Suij. foto Lex de Meester Restauratietimmerman is breder inzetbaar en krijgt een beter salaris. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - In het Gistpoortcom- plex aan de Dam in Middelburg schalt ergens op een bovenverdie ping een bouwradio. Restauratie timmerman Peter Moens (22) is één van de mannen die in het eeu wenoude pand aan het werk is. Twee jaar geleden kwam hij in aan raking met de gloednieuwe oplei ding restauratietimmerman, een initiatief van bedrijfstak Bouwnij verheid en het Rijk. In de bouw zag je gaandeweg steeds minder timmermannen die nog wisten hoe een pen-en-gatverbinding ge maakt moest worden met toogna- gels en die in een oud monumen- tenpand nog zelf profileringen konden beitelen. In 2006 begon bij Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland het Project Restauratie Opleidingsprojecten (ROP) Zeeland. Zes leerlingen gin gen vier dagen werken in projec ten zoals het Gistpoortcomplex en kregen daarnaast één dag oude bouwtechnieken en historische les stof Ook kregen ze gastlessen en gingen ze op excursie, bijvoor beeld naar een rietdekker, een na- tuursteenbedrijf of een verzame laar van oude gereedschappen. Voor Moens was ROP een logisch vervolg op de basis- en voortgezet te opleiding Timmeren. Daarin worden eigenlijk alleen nieuwe materialen en moderne bouwtech nieken geleerd. „Veel minder uitda gend dan dit werk. Hier loop je steeds tegen problemen aan die je op moet zien te lossen. Je kijkt heel anders naar het werk. Een ge wone timmerman die een bouw- spoor ziet, bijvoorbeeld een balk 'Een gewone timmerman die een bouwspoor ziet, denkt: weg ermee, vervangen' waar een stuk hout uit ontbreekt, denkt: weg ermee, vervangen. Ik vraag me af wat daar eerder geze ten heeft, kijk hoe ik het materiaal kan repareren, hoe ik iets kan her gebruiken of in oude stijl herstel len. In dit huis zijn balken van rond 1500, die gedisseld zijn; dat betekent dat ze met een bepaald soort bijl in vorm gehakt zijn, in plaats van geschaafd. Als je dan een stuk bijmaakt, probeer je door dwars op de nerf te schaven dat ru we uiterlijk van het disselen te imi teren." Met Roger Suij heeft Peter Moens een prima leermeester getroffen. Suij, zelf nog afgeleverd door de Ambachtsschool, wordt sinds de jaren zeventig al veelvuldig ge vraagd voor restauratiewerk. Het was de tijd dat particulieren verval len buitenplaatsen opkochten in De Manteling. Aan Suij de op dracht er weer iets moois én au thentieks van te maken. Jan van Zon, coördinator ROP Zeeland, is altijd op zoek naar restauratiepro jecten om als opleidingsplekken te gebruiken voor leerling-restauratie timmermannen. „En natuurlijk kan iedereen die enthousiast is, zich via het SCEZ bij mij aanmel den voor de opleiding. Leeftijd maakt niets uit; momenteel is on ze oudste leerling 54 jaar." In het Provinciehuis werden gisteravond de eerste diploma's restauratietim- meren uitgereikt aan Peter Moens, Rick Apperlo, Wim Vergauwen, Cees de Greef, Richard Adriaens- sens en lohnny de [aeger. Van Zon: „Dat diploma maakt ze niet alleen breder inzetbaar, maar het levert hen ook centen op!" Meer informatie is te vinden via www.scez.nl of 06-50280101 maandag 26 november 20.00 uur Arsenaaltheater Vlissingen maandag 10 december 20.00 uur St. Baafskerk Aardenburg Bel voor kaarten 10,-) 0117-454861, kijk op vanwesten.com/modeshow of bruidshuisellen.nl VAN WESTEN bruidshuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39