'Wij hebben niets te verbergen' Hobbybeurs in Zeelandhallen Containerreuzen passen in Sloe WEEKEND W* j 0121 kinderen in de schoolbankjes 17 pzc Donderdag 27 September 2007 35 Handhavingsactie gemeente en provincie bij Thools bedrijf. door Luc Oggel sint-maartensdijk - „Wij hebben niets te verbergen. We hebben in maart nog een nieuwe milieuver gunning gekregen, dus we zijn ner gens bang voor." Directeur opera tions B. Schot van uienverwer- kingsbedrijf Rieber and San in Sint-Maartensdijk staat er woens dagmiddag lachend bij. Het bedrijf krijgt een onverwachte controle van de gemeente Tholen in samen werking met de de provincie. De steekproef maakt onderdeel uit van een landelijke handhavingesta- fette, die ook vandaag nog door gaat. In Zeeland worden in totaal 85 acties gehouden, waarbij organi saties die naleving van wet- en re gelgeving op het gebied van zaken als milieu en ruimtelijke ordening controleren, samenwerken. 'Het is wel efficiënt, zo'n gezamenlijke controle van twee instanties' Rieber and San is woensdag 'de klos'. Het bedrijf aan de Nijver- heidsweg krijgt niet alleen mede werkers van gemeente (handha ver, want milieuvergunningverle ner) en provincie (stelt meetwa- gen en technici beschikbaar) op haar dak, maar ook nog eens een boel pers. En zelfs Karla Peijs komt langs, dit keer in haar hoedanig heid als voorzitter van het Provin ciaal Handhaving Overleg Zeeland (PHOZ). Schot wordt er niet zenuwachtig van. „Ik had wel gehoord over een controle, maar ik wist niet dat het bij ons was. Maar dat maakt niet uit, we hebben niets te verber gen", zegt hij, terwijl een mede werker van de provincie een son de in een grote schoorsteen hangt. En hoewel er overduidelijk een aro ma van gebakken uitjes hangt, wordt niet op geur gelet, maar op de mate van luchtverontreiniging. Gedurende anderhalf uur wordt de uitstoot van stikstofdioxides ge meten. Het bedrijf heeft een ver gunning voor een bepaalde hoe veelheid, maar moet zelf een soort boekhouding bijhouden. Aan de hand van de resultaten van de me tingen wordt bekeken of de waar des overeenkomen met de door het bedrijf opgegeven cijfers. Zo niet, dan volgt een sanctie. Die kan, afhankelijk van de overtre ding, bestaan uit een boete, een be stuursrechtelijke maatregel of een waarschuwing, waarbij het bedrijf de gelegenheid krijgt om orde op zaken te stellen. Schot vindt de gezamenlijke hand havingsactie efficiënt. „Wij heb ben eigenlijk alleen te maken met de gemeente en de Keuringsdienst van Waren als handhavers, maar toch, dit werkt wel prettig." De resultaten van de metingen wa ren gisteren nog niet bekend. De 'balans' van de handhavingsestafet- te wordt vanmiddag gepubliceerd. Dan zal ook blijken of de onbe vreesde houding van Rieber and Sons terecht was. Zeeland Creatief Vrije Tijd morgen, zaterdag en zondag. goes - Alles voor nijvere en creatie ve huisvlijt is vanaf morgen te zien in de Zeelandhallen. Die trekt altijd drommen bezoekers, vooral van boven de vijftig jaar. De driedaagse beurs Zeeland Crea tief Vrije Tijd is bestemd voor ie dereen die actief is in zijn vrij tijd. Op verzoek van bezoekers die vo rig jaar kwamen, is de beurs ver plaatst van het tweede weekeinde van november naar het laatste weekeinde in september. Het is meer dan een hobbybeurs. In de stands - er zijn 130 standhouders - kunnen bezoekers alles vinden over reizen, sporten, kunst, cul tuur en koken. De exposanten tonen materialen, gereedschappen en andere zaken voor hobby's. Dat strekt zich uit een van bloemschikken tot beeld houwen, van nordic walking, fit ness en fietsen tot vrijetijdspelle- tjes en muziekinstrumenten. Uiter aard zijn er demonstraties en workshops. De beurs opent morgen om 13 uur de deuren en duurt tot 21 uur. Za terdag en zondag kunnen bezoe kers er van 10 tot 17 uur terecht. 28 - 29 - 30 SEPTEMBER (incl. koopzondag 13.00 -1 7.00 uur) Exclusief winkelen in een feestelijke 'MK; ambiance en genieten van de nieuwe Ik NAJAARSMODE met feestelijke extra's en aanbiedingen. 1/ DAMESMODE WALSTRAAJ 199 VLISSINGEN www.gimbreremode.com I j j 1 Holtring: laat Roosevelt of Hogeschool Zeeland lespaketten maken. door Marcel Modde middelburg - Kinderen zouden al vanaf het basisonderwijs politiek bewuster moeten zijn. Dat stelt P. Holtring van de PvdA-fractie in de Provinciale Staten van Zeeland. Met de ontwikkeling van een spe ciaal lesprogramma worden jonge ren actiever bij de (provinciale) po litiek betrokken, denkt hij. Holtring pleit voor de instelling van een lectoraat politicologie aan de Hogeschool Zeeland of de Roosevelt Academie, dat op het Zeeuwse onderwijs toegesneden lespakketten moet maken. De pro vincie zou financiële ondersteu ning kunnen bieden, zegt Holt ring. De huidige aandacht voor de politiek op het basis- en vervolgon derwijs schiet volgens de fractie voorzitter momenteel tekort. „Misschien dat een eigen program ma uiteindelijk bevorderend werkt voor de opkomst tijdens verkiezin gen. Maar dat is niet mijn eerste in steek. Groter is het belang dat jon geren zich bewust worden van de werking van de politiek en hoe zij langs die weg de maatschappij zelf kunnen helpen inrichten. Holtring peilde anderhalfjaar gele den al de mening van het toenma lig provinciebestuur over de moge lijkheid van een lectoraat politico logie. Gedeputeerde G. van Heukel- orn kwam deze week als antwoord met een overzicht van jongerenac- tiviteiten die de provincie mede heeft opgezet. Waaronder de jon- gerenwebsite, een jeugdpanel en debatwedstrijden. „Prachtig, maar onvoldoende", aldus de PvdA'er. VCT is 'zeer haalbaar' concludeert een studie door Verbrugge door Ben Jansen vlissingen - Loodsen zijn gewend met zeer grote schepen in de Sloe- haven te manoevreren. Reusach tige containerschepen hoeven daar door geen probleem op te leveren. Gemiddeld eens in de vier weken komt een wat in loodsenkringen 'een super' heet, de haven van Vlis- singen-Oost binnen. Bulkcarriers van driehonderd meter lang, vijf tig meter breed en zestien meter diep. Speciaal daarvoor opgeleide loodsen dirigeren die schepen naar hun aanlegplaats. Dit staat in de haalbaarheidsver kenning voor de Verbrugge Contai ner Terminal (VCT) die vandaag bij de leden van Provinciale Staten op de deurmat ploft. Het zoveelste rapport over het streven in het ha vengebied van Vlissingen-Oost een graantje mee te pikken van het gestaag groeiende transport in containers. Verbrugge is verweten tot nu toe niet veel meer van zijn container plannen te hebben laten zien dan wat velletjes uit een powerpoint- presentatie. Dat in tegenstelling tot de Westerschelde Container Terminal (WCT), waarvan de plan nen geheel zijn ontleed en zwaar onderbouwd. Verbrugge komt met het haalbaarheidsonderzoek naar buiten net voor de Staten morgen een toelichting krijgen op de analyse van containermogelijk heden in Vlissingen-Oost. Deze Grote schepen in de Sloehaven zijn geen probleem, zo stelt een onderzoek naar de Verbrugge Container Terminal. De VCT is dan ook haalbare kaart. analyse is in opdracht van het da gelijks provinciebestuur vervaar- digd. Het Verbruggerapport concludeert dat de VCT voor de onderneming en voor havenschap Zeeland Seaports 'zeer haalbaar' is. Het on derzoek vestigt de aandacht op en kele voordelen van de VCT ten op zichte van de WCT: minder last van slecht weer door de beschutte ligging, geen planologische proce dure met een mogelijke gang naar de Raad van State en goedkoper, want het gaat om uitbreiding en ombouw van een bestaande buik- terminal. Omdat kloeke containerschepen vaker worden verwacht dan bulk carriers, zijn wel aanpassingen aan de Sloehaven nodig. Zo moet er meer breedte komen op de bodem bij de haveningang en een ruimere zwaaicirkel. Nautische deskundi gen onderzoeken die nu. Medewerkers van de provincie zijn bezig met het bevestigen van meetapparatuur aan de schoorsteen van Rieber and Son. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37