Zeeland Ontslaan gaat straks Flitsontslag? 'De Mercedes kwam echt Tokkie wêêêêm Nu Straks F1W is tegen, want: VNO-NCW is voor, want PZC 2 I Donderdag 27 september 2007 PZC WILLEM VAN DAM Da's lekker wakker worden. Sta je net onder de douche, klinkt er gebonk op de badkamerdeur. - „Hij is terug!", roept mevrouw Van Dam paniekerig. - „Wie is terug?" - „Nou, hij - de rat." Zo'n mededeling doet je gezwind naar handdoek en onder broek grijpen. Ratten; een halfjaar geleden hadden we er ook last van en dat gespuis zorgt - om het zwakjes uit te drukken - voor enige onrust in huis. Ongediertebestrijding weer gebeld, rattenvanger over de vloer, gif op zolder gestrooid en - ter extra beveiliging - Bo binnengehaald. Bo, het hondje van onze zoon, is een vrolijke Jack Russel, die altijd monter met zijn staart de koffiekopjes van de bijzettafel zwiept en kan jagen als de beste. Als er één is die een rat kan vangen, is dat Bo, spraken we elkaar moed in. We hebben Bo een paar dagen te logeren ge had. Maar waarmee hij ook kwam aanzetten: geen rat. Bo moet de teleurstelling feilloos hebben aangevoeld. Om te bewijzen dat hij écht over een ja gersinstinct beschikt, glipte hij uit onze tuin, dook in de aan grenzende sloot en verdween. Een half uur later stond de buur vrouw van een paar huizen verderop met betraande ogen op de stoep: Tokkie, de kip van haar kinderen, was doodgebeten. En de dader, wees ze beschuldigend naar een bemodderde Bo die kwispelstaartend in zijn mand op een beloning wachtte, lag daar. Wat doe je in zo'n geval. Je stamelt excuses, zegt dat ze een nieuwe Tokkie mag kopen en je spoedt je naar een speelgoedwinkel (waarom hebben ze geen knuffelkippen?) om ter verzachting van het aangerichte leed een cadeautje voor de buurkinderen aan te schaffen. En de rat? Niet meer gezien. Die lacht, veilig verscholen aan de slootrand, in zijn vuistje. Hoe een huiskip op b etre u re nswa a rd ige wijze haar einde vond COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren 8uitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070,4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bei PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl ledereen met een baan kan straks binnen acht weken op straat worden gezet. Mits de baas een zakje geld meegeeft. Het is nog een plan, maar het roept veel verzet op. De geruchten gaan dat de PvdA afziet van een referendum over het EU-verdrag, na een toezegging van het CDA dat dan de versoepeling van het ontslagrecht niet doorgaat. Zolang de plannen niet van tafel zijn, gaan vakbonden de barricade op. Jurist Jan Meijer van het Centrum voor Werk en Inkomen in Zoetermeer legt de verschillen uit tussen 'nu' en 'straks'. door Jeffrey Kutterink Een baas kan alleen met een goede reden iemand op straat zetten. Bijvoorbeeld omdat iemand zijn werk niet goed doet of omdat het bedrijf economisch in de problemen zit. De wettelijke opzegtermijn is - afhan kelijk van de duur van het dienstverband - één, twee of drie maanden. De baas bepaalt of hij een ontslag vergunning aanvraagt bij het CWI óf bij de kanton rechter een ontbindingsverzoek indient. Via CWI: de baas moet in de adviesaanvraag grondig beargumenteerd aangeven waarom hij van iemand af wil. Het CWI vraagt een reactie aan degene die wordt ontslagen. Eventueel volgt een tweede ronde van hoor- en wederhoor. Na advies van de ontslagad viescommissie, beslist het CWI (aan de hand van het wettelijke ontslagbesluit) of de werkgever toestem ming krijgt om iemand op straat te zetten. Zo ja, dan kan de baas de arbeidsovereenkomst opzeggen (met in acht neming van de opzegtermijn). Via kantonrechter: de rechter is niet gebonden aan het ontslagbesluit en is vrij in zijn oordeel. Degene die wordt ontslagen kan zich laten bijstaan door een advocaat of kan dat zelf doen. Het verschil met de gang via het CWI is dat de rechter een werkgever een ontslagvergoeding kan opleggen. De vergoeding valt hoger uit naarmate de werkgever het ontslag te ver wijten is. Ook bepaalt de rechter de ontslagdatum. De werkgever hoeft de ontslagaanvraag niet voor te leggen aan het CWI of de kantonrechter. Als iemand disfunctioneert: Een baas kan iemand binnen acht weken op straat zetten (aanzegtermijn vier weken en vier weken opzegtermijn). Op één voorwaarde: degene moet geld meekrijgen. Het gaat om één bruto maandsalaris voor elk gewerkt jaar, met een maximum van een bruto jaarsalaris. Voor mensen onder de vijftig is de maximumvergoeding 75.000 euro, voor ouderen een ton. Wie het niet eens is met de regeling kan achteraf naar de rechter. Bij economisch slecht weer of reorganisatie: de baas die geen ontslagvergoeding wil of kan betalen moet advies over het ontslag aanvragen bij het CWI. Gaat dat akkoord, dan mag iemand met een opzegter mijn van één tot vier maanden op straat worden ge zet (afhankelijk van hoe lang hij in dienst is). De baas hoeft dan geen ontslagvergoeding te betalen. Geeft het CWI een negatief advies, dan mag de baas degene niet ontslaan zonder hem geld mee te geven. Wie het oneens is met het ontslag, kan naar de rech ter stappen. Is die het eens met het negatieve CWI-advies, maar de relatie tussen baas en werkne mer is inmiddels slecht, kan hij de arbeidsovereen komst beëindigen onder toekenning van een dubbele ontslagvergoeding. EXIT! 1. als een bedrijf van iemand af wil, lukt dat nu ook negen van de tien keer zonder veel moeite, 2. de huidige ontslagprocedures duren niet overdre ven lang; er zijn geen hoge drempels, 3. de arbeidsmarkt is flexibel. Het ontslagrecht biedt meer bescherming dan in andere landen, maar werk gevers kunnen meer flexibele contracten inzetten, 4. de huidige ontslagvergoeding is niet te hoog, 5. werknemers dwingen tot meer mobiliteit werkt averechts. Dan kiezen werkgevers immers snel om een werknemer te vervangen. 1. minder en snelle(re) procedures/lagere kosten door dat vooraf geen toestemming meer hoeft te worden gevraagd aan CWI of rechter, 2. het huidige ontslagstelsel bemoeilijkt aanpassingen die in een bedrijf doorgevoerd moeten worden, 3. verlaagt drempel bij aanname/snellere vacaturever vulling. Verwachte problemen bij de eventuele af vloeiing belet aanname nieuw personeel, 4. concurrentiepositie verbetert doordat bedrijven zich sneller kunnen aanpassen, 5. verhoogt flexibiliteit/dynamiek op arbeidsmarkt. Ja, Ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Wereldfietser Frank van Rijn doet dezer dagen Georgië aan, het land van president Saakasjvili en zijn vrouw Sandra Roelofs. Vader Eduard uit Terneuzen fietst mee. Het was een bijzondere ontmoe ting tussen Eduard Roelofs en Frank van Rijn. „Met de auto zijn we Frank tegemoet gereden. Tien kilometer vanaf zijn beginpunt van die dag kwamen we hem te gen, lópend." Van Rijn was van zijn fiets gestapt om honden van zich af te slaan. Roelofs: „Hij liep te zwaaien met een stok in z'n hand. Zijn broekzakken zaten vol stenen." De Mercedes waarin Roe lofs werd gebracht kwam voor de wereldfietser als een redding: het getoeter jaagde de wilde honden weg. Overigens zal die auto de twee Nederlandse fietsers de ko mende dagen blijven begeleiden. Om veiligheidsredenen wordt de familie Roelofs in Georgië altijd omgeven door beveiligers. De eer- 'Hij liep te zwaaien met een stok en zijn broekzakken zaten vol met stenen' ste dag fietsen stond in het teken van dieren. „Onderweg kom je van- alles tegen, varkens en koeien lo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2