Bockbier, van de Kweepeervergeten vrucht Ir; 24 Donderdag 27 september 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Kent u de aromatische geur van kweeperen? Grote kans dat u die vraag met 'nee' moet beantwoorden, want je ziet ze nog maar zelden. Goed gesorteerde groenteza ken en Turkse winkels verkopen ze nog, die peervormige vruchten met hun donzige gele schil. Afgelopen weekeinde waren we bij een vriendin die in een droomboerderij aan de Linge woont. Achter het erf ligt een oude boomgaard met appel- en perenbomen die bijna omval len onder het gewicht van hun fruit. „Pluk alsjeblieft wat je kunt gebruiken, want voor ons is het veel te veel." Dat is niet aan dovemansoren gezegd. We plukken jonagold, goudrenet, cox en conference. Dan ontdekken we aan de zuid rand, op de grens met het weiland van de buurman, een prach tige grillige boom. De rijpe gele vruchten hebben de hele dag in het herfstzonnetje gehangen en verspreiden een intense geur die het midden houdt tussen een geparfumeerde appel en een frisse citrusvrucht ]e hoeft je neus maar achterna te gaan. Kweeperen! Met blote benen trotseer ik de brandnetels om een paar van deze vergeten vruchten te bemachtigen. Een buitenkansje. Kan ik er eindelijk eens zelf mee aan de slag. Kweeperen zijn geen peren en geen appels, het is een vruch tensoort op zich, luisterend naar de naam Cydonia oblonga. Hij schijnt uit de buurt van Iran te komen, maar verwierf als begeerlijk fruit grote faam op Kreta in de Griekse oudheid. De twistappel van Aphrodite was in werkelijkheid zo'n onweer staanbare kweepeer. Zet er vooral niet zomaar je tanden in, de kweepeer is een kei harde, zure vrucht die eerst moet worden gekookt, voordat hij zijn heerlijke smaak prijs geeft. Rauw bezorgt z'n tannine je een akelig rul gevoel op de tan den. Hij is beroemd om zijn bin dende kracht, hij bevat een hoge dosis pectine, vooral in de schil en rond het klokhuis. )e kunt er een heerlijke kweeperengelei van maken. Ook in combinatie met andere vruchten levert hij prachtige confitures op. De lekkerste kweeperengelei (gelé de coing) die ik ooit proef de, was gemaakt door Jacques, de eigenaar van onze Bed 8c Breakfast, ergens in de buurt van Carcasson. Bleek rozegeel, met hier en daar een donker bruin sterretje van de steranijs. Wat een prachtige smaken bij el kaar! Ik at die vakantie niets anders op mijn brood. Toen we bij de borrel wat plakjes brebis (harde schapenkaas uit de Pyre neeën) kregen, zette Jacques weer die geleipot op tafel. De combinatie moest ik proeven. Inderdaad, helemaal top! Van mijn onlangs verworven kweeperen maak ik gelei en die ga ik zeker combineren met belegen boerengeitenkaas. De kwee geeft nog een bonus: van het vruchtvlees dat achterblijft in de zeef maak je een fruitige kweepeermoes, die je kunt serveren als tweede groente, zoals appelmoes of stoofperen. Of je maakt er een lekker toetje van, bijvoorbeeld met kaneelijs of vanillevla. Zet er vooral niet zomaar je tanden in De kweepeer foto CPD Gelei en moes van kweepeer Voor ca. 0,5 liter gelei: 2 grote kweeperen (ca. 600 gram), 1 ci troen, 3 dl water, 600 gram suiker Was kweeperen, wrijf het dons eraf (schillen hoeft niet). Snijd ze met flink keukenmes in kwarten. Verwijder klokhuizen en lelijke plekjes, doe in een ruime pan met water en breng rustig aan de kook. Schaaf met een dunschiller de schil van een halve citroen en laat meekoken. Laat klokhuizen uurtje zacht pruttelen, dan trekken de smaken en de pectine (gelerende stof) in het kookwater. Verdeel kweeperen in stukjes, overgiet ze met citroensap tegen het verkleuren. Meng suiker erdoor. Zeef kookwater en voeg kwee peerstukjes toe. Kook ze in circa 45 minuten op een vuurtje gaar. Kook ondertussen een klein weckpotje of twee jampotten met schroefdeksel uit zijn. Plaats op een gevouwen theedoek. Zeef massa, vang het kookvocht op. De rozerode gelei wordt pas stevig als hij afkoelt. Check of hij dik genoeg is door een paar drup pels op een koud oppervlak te laten vallen. Te dun? Laat even doorkoken, voeg zo nodig nog wat suiker toe. Schenk in potten, sluit deksels en zet op z'n kop. Draai na een paar minuten weer te rug. Laat afkoelen. Bewaar gelei op een donkere plek en in de koelkast als de pot een maal open is geweest. Stort vruchtvlees in schaal en roer tot kweepeermoes met houten lepel. Voor de Nederlandse brouwers lijkt de herfst steeds vroeger te beginnen. De wagens met bockbier reden dit jaar zelfs eerder uit dan de koningin in haar gouden koets. Laten we een mooie herfsttraditie niet de nek omdraaien! door Puck Kerkhoven foto's Karei de Vos Bierbrouwer Gerard van den Broek, bekend van de Har- tog Jan-reclame, zoekt eerder hoppigheid dan zoet. 3*" !>Z 'i.-jt Gert Jan Hageman van restaurant De Kas in Amster dam, de eerste 'Ambassadeur van de Herfst'. Op de vooravond van Prinsjesdag proefden we al de eerste glazen van de nieuwe oogst herfstbier. Amper half september! De supermarkten willen het zo, roepen de brouwers in koor, waarbij sommigen zich hardop afvragen waar dit eindigt: bockbier op een zonovergo ten terras in augustus? Als het gewin de traditie ver morzelt, verliezen we de symboliek van een mooi sei zoensproduct: herfstbock. Want mooi is het, dat seizoensbier, dat de laatste ja ren weer aan populariteit lijkt te winnen. Zodra het in de cafés arriveert, spoeden we ons naar een sfeer vol proeflokaal om het eerste 'boekje' te drinken. Met daarnaast uiteraard een flinke portie bitterballen. En in de keuken hebben we altijd wat flesjes binnen handbereik. Het donkere bier doet het namelijk ge weldig in herfstachtige gerechten, als stoverij, wild- schotel en stevige soep, maar ook in oosterse roerbak schotels met ketjap. In 2006 dronken we met z'n allen in Nederland zo'n zeven miljoen liter bockbier. Dat zijn 28 miljoen gla zen, ruim 23 miljoen flesjes. Wist u dat er in ons land zeker 50 verschillende herfstbockbieren worden ge brouwen? Natuurlijk nemen de vier grote brouwers (Heineken, InBev, Grolsch, Bavaria) de grootste plas voor hun rekening. Maar overal in het land zwoegen ook regionale en lokale brouwers om in hun ketels herfstbock te brouwen. Sommige produceren slechts enkele tientallen liters, maar de trots spat van hun ge zicht af als ze het eerste glas laten proeven. Het leuke van al die bockbieren is dat de smaken en aroma's ontzettend uiteenlopen. Van zoet tot volbit- ter en alle schakeringen daartussen. Soms proef je zelfs een zuurtje, maar daar moet je echt van houden. De kleuren lopen uiteen van licht robijnrood tot don ker chocoladebruin. De meeste bevatten 6,5 procent alcohol, sommige 7 of 7,5 procent. Ter vergelijking: in een gewoon pilsje zit 5 procent. In brouwerskringen noemen ze bockbier 'de meester proef, omdat de smaak elk jaar weer iets anders is. Natuurlijk komt er een basisrecept aan te pas, maar het vraagt vakmanschap om de gewenste smaak te be reiken: het gebruiken van de juiste ingrediënten (on der meer gerst, hop, gist), het branden van de mout, het zoeken van de balans tussen zoet en bitter. Bij de introductie van de nieuwe oogst bockbieren lo pen we de van de televisie bekende brouwer Gerard van den Broek van Hertog Jan tegen het lijf Ook voor hem is het creëren van de herfstbock elk jaar weer een ambachtelijke uitdaging van olympische omvang. „Ik streef naar een volle, romige smaak met een vleugje karamel en een lichtbittere afdronk die lang in je mond blijf hangen. Bockbier moet in mijn ogen niet te zoet zijn, maar juist hoppig. Het geheim van de brouwer schuilt in de gebruikte ingrediënten, waarbij de gist voor 60 procent de smaak bepaalt." Om het bockbier in de schijnwerpers te zetten, be dachten de brouwers de eretitel 'Ambassadeur van de Herfst'. Slim inspelend op de groeiende belangstel ling voor seizoensproducten. Er is zelfs een 'Herfst- bockaal' om mensen te eren die het seizoensproduct met passie promoten. De eerste staat op de schoorsteen bij topkok Gert ]an Hageman, die in zijn restaurant De Kas in Amster dam het seizoensproduct tot basis van zijn culinaire filosofie heeft verheven. Hageman: „Ik ga binnenkort met bockbier experimenteren in de keuken, want de smaak blijft goed overeind als je het in gerechten ver werkt." In deze Week van de Smaak (van 24 tot 30 sep tember) loont het verschillende merken bockbier te kopen en naast elkaar te proeven. Maar wat kiest u als u voor het schap in de supermarkt staat of de bierkaart in het café bestudeert? Bent u een zoetekauw? Dan zal het zachtzoete, en meest ver kochte, Grolsch Herfstbok u goed bevallen, evenals de Heineken Tarwebok. Behoort u tot de liefhebbers van ronde rode wijnen, dan spreken Bavaria Hooghe Bock, Hertog Jan Bockbier of La Trappe Bockbier u waarschijnlijk meer aan. Bent u een echte fan van witlof een straffe espresso en bittere chocola? Probeer dan Amstel Bock, Brand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24