Aluminiumsmelter heeft weer toekomst Het verrassende voordeel van Essent 30 tot 60% korting Met duidelijke, scherpe tarieven Nederland bereidt zich voor op import van vloeibaar aardgas Maat ruimt op Maat pzc Donderdag 27 september 2007 17 Essent is echt verrassend. Omdat we wars zijn van prijsvergelijkingen waarin appels met peren worden vergeleken. En omdat voordeel bij ons ook écht voordeel is. Kortom, u zit verrassend goed bij Essent. Kijk op www.essent.nl/verrassendvoordeel. -essent helemaal thuis Directielid Hans Frijlink verlaat Pechiney/Zalco in Vlissingen-Oost. door Ben Jansen vussingen - Een mooi moment om op te stappen. De aluminium smelter in Vlissingen-Oost die ruim 35 jaar lang als Pechiney Ne derland bekend stond, gaat onder de naam Zeeuwse Aluminium Company (Zalco) een nieuwe toe komst tegemoet. Directielid Hans Frijlink (bijna 61) vindt de tijd rijp om te gaan. „We zijn er goed uitge komen." Bijna een jaar geleden zette Alcan dochter Pechiney Nederland te koop. Het einde van het bedrijf leek in zicht. Er werden zelfs al schetsen gemaakt van containerter- minals op de plek van Pechiney. „We hebben het bedrijf in een half jaar tijd goed neergezet. Kritische deskundigen hebben gekeken naar de manier waarop wij werken. In hun bevindingen zag Klesch and Company in mei dit jaar aanlei ding het bedrijf te kopen." Daarbij speelde volgens Frijlink een belangrijke rol dat de mede werkers van de aluminiumsmelter de overtuiging gaven dat ze het be drijf ook zonder de steun van een groter moederconcern kunnen la ten functioneren. De factor arbeid maakt doorgaans 15 tot 20 procent 'ledereen mag trots zijn op de kennis en ervaring die we hier hebben opgebouwd.' uit van de kostprijs van alumini um. Bij de overname van de alumi- niumfabriek is de waarde van ken nis en ervaring veel hoger geble ken. Frijlink: „Dat is iets waarop ie dereen hier trots mag zijn." De geschiedenis van Pechiney Ne derland - nu Zalco - is gekenmerkt door voortdurende zorgen over de hoogte van de energieprijzen. Elek triciteit is de belangrijkste grond stof voor een aluminiumsmelter. Zalco moet het wat de kosten van deze productiefactor betreft nog steeds afleggen tegen concurren ten die van goedkope stroom ge bruik kunnen maken. De fors ge stegen aluminiumprijs maakt de vervaardiging van het lichtmetaal in Vlissingen-Oost echter toch lo nend. „We zijn gewend aan een prijs die tussen 1000 en 2000 dol lar per ton fluctueerde. Dankzij de grote vraag in het Verre Oosten zit ten we nu tussen 2000 en 3000 dollar." Frijlink heeft 33 jaar in allerlei lei dinggevende en voornamelijk tech nische functies bij Pechiney ge werkt. Hij heeft ook menigmaal ernstige storingen door stroomuit- val meegemaakt. „Ik heb geleerd dan gewoon op de technici te ver trouwen. Het beste wat je in zo'n situatie als directielid kunt doen, is voor soep en broodjes zorgen." Invoer zorgt ervoor dat ons land belangrijke spil in gashandel blijft. DEN HAAG - Een groot deel van het aardgas in ons land zal in de toe komst per schip worden aange voerd uit landen als Algerije, Indo nesië, Maleisië, Australië en Qatar. Daar zijn vergevorderde plannen om te investeren in installaties om het vloeibare aardgas (lng) te koe len, zodat het verscheept kan wor den. In Nederland hebben al drie ondernemingen van de overheid het groene licht om te investeren in 'verdampers', installaties die het gas geschikt maken voor opslag en doorvoer naar het net. Minister Van der Hoeven van Eco nomische Zaken kan rekenen op de steun van een meerderheid in de TWeede Kamer bij haar plan nen om Nederland zo in de toe komst minder afhankelijk te ma ken van landen die de gaskraan naar de pijpleiding dicht kunnen draaien. De CDA-bewindsvrouw zei gisteren dat de ondernemingen Essent, Gasunie en 4Gas een ont heffing van twintig jaar hebben ge kregen voor investeringen in res pectievelijk de Eemshaven, de Maasvlakte en de regio Rotterdam. Die ontheffing houdt in dat ze bui ten de bestaande prijsregulering vallen, zodat ze redelijk zeker zijn hun investeringen op lange ter mijn terug te kunnen verdienen. Nu heeft ons land slechts een op slag voor lng, op de Maasvlakte, die bedoeld is als noodvoorzie ning. De nieuwe zogeheten lng-ter- minals worden gezien als energie centrales. De maximumcapaciteit van die terminals overtreft het hui dige jaarverbruik van aardgas in ons land. Door de invoer van lng denkt Nederland een belangrijke spil te blijven in de internationale gashandel. Het gas wordt opgesla gen in lege velden en van daaruit vervoerd naar omliggende landen. Havenwerkers in actie voor pensioengeld DEN HAAG - Zeshonderd havenwer kers hebben gisteren bij het hoofd kantoor van Aegon in Den Haag actie gevoerd voor hun pensioen gelden. Zij eisen dat Aegon een ge spaarde buffer van 786 miljoen eu ro niet oppot, maar gebruikt voor pensioenen. Ook de werkgevers in de haven steunen de actie. Aegon heeft dit jaar het havenpen sioenfonds Optas overgenomen voor 1,3 miljard euro. Fiscaal voordeel voor zuinige auto's blijft DEN HAAG - Auto's met een energie zuinig A-label houden volgend jaar hetzelfde fiscale voordeel als dit jaar. Staatssecretaris )an Kees de Jager van Financiën heeft dat besloten. De Jager had de labels voor energiezuinige auto's voor volgend jaar anders ingedeeld. Maar het resultaat bleek dat nog maar drie wagens onder het 'groe ne' A-label zouden vallen. Museum zet rijtuigen tijdelijk in de vriezer LEEK - Het Rijtuigmuseum in Leek zet zijn historische koetsen en arre- sleeën in de vriezer. Zo moeten houtwormen en motten die de rij tuigen aantasten, worden gedood. Het ongedierte gaat normaal van zelf dood in de winter, maar tegen woordig vriest het niet hard ge noeg. Na een week in de vriezer, met een temperatuur van 22 gra den onder nul, moeten alle beest jes zijn gestorven. Grote vraag in EU naar nieuwe vrachtwagens BRUSSEL - De vraag naar nieuwe vrachtwagens in de EU stijgt sterk door de economische opleving. In de eerste acht maanden van het jaar zijn ruim 5 procent meer nieu we trucks op de weg gekomen. In Nederland is de verkoop van trucks zwaarder dan 3,5 ton (in to taal 11.000 nieuwe vrachtwagens) bijna 7 procent lager dan in dezelf de periode vorig jaar. EU-besluit akkers moet graantekort vermijden BRUSSEL - Boeren hoeven een jaar lang geen delen van hun akkers braak te laten liggen. De maatre gel, waartoe EU-landen gisteren besloten, moet een dreigend te kort aan graan helpen voorkomen. Het besluit levert volgende zomer minstens ro miljoen ton graan op, verwacht EU-commissaris Ma- riann Fischer Boel (Landbouw). De braaklegging was ingesteld om een overschot te bestrijden. Proef gratis pinnen in Amsterdam begonnen AMSTERDAM - Tegen de vijftig win keliers en horecagelegenheden in Amsterdam zijn gisteren begon nen met een proef met gratis pin nen. Deze ondernemers hoeven een jaar lang geen transactiekosten te betalen. De proef heeft als doel de hoeveel heid contant geld in de zaken te verminderen en zo de veiligheid in de winkels te vergroten. Hans Frijlink: „Door de gestegen aluminiumprijs is de productie in Vlissingen weer lonend. foto Willem Mieras JAAR GARANTIE OP DE GEHELE COLLECTIE actie geldig t/m 14 oktober Tuin- Serremeubelen Middelburgsestraat 644371 ET Koudekerke T: 0118 - 551 444 E: maatgarant@hetnet.nl I: www.maatgarant.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17