Schaamte over bezoek Ahmadinejad Vlamingen en Walen blijven botsen Een droog hoofd en toch natte voeten Bekende Belgen tegen splitsing PZC Donderdag 27 september 2007 11 het onder water gelopen metrostation Mestre in Venetië. Zware regenval heeft gisteren in de Noord-Italiaanse haven foto EPA VENETIË - Een reizigster waadt door stad geleid tot veel overlast. BRUSSEL - Vierhonderd bekende Belgen zijn de blikvangers van een petitie tegen de mogelijke splitsing van België. Onder de onderteke naars bevinden zich zangeres Axel- Ie Red, schrijver Hugo Claus en hardloopster Kim Gevaert. De peti tie is een initiatief van de christelij ke en socialistische vakbonden. Zij vragen 'het land niet te splitsen en de sociale zekerheid intact te la ten'. Onder andere de Vlaamse ver kiezingswinnaar Leterme wil de sociale zekerheid splitsen om te voorkomen dat Vlamingen op draaien voor Waalse uitkeringen. Veel Amerikanen zijn niet trots op ontvangst van Iraanse president. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Het bezoek van de Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad aan de Verenigde Staten zit erop. Veel Amerikanen voelen gêne voor de extreem vijan dige reacties die de Iraniër los maakte. Ahmadinejad is de afgelopen da gen in New York uitgemaakt voor een 'kleingeestige dictator', 'een ge vaarlijke idioot' en 'een onge schoolde dommerik'. Een presenta tor van de conservatieve nieuws zender Fox noemde de Iraanse gast zelfs een 'stinkende vleer- hond', maar de verwensingen lij ken minder invloed te hebben ge- door onze correspondent Max Steenberghe BRUSSEL - Terwijl de liberale politi cus Herman van Rompuy gisteren een allerlaatste poging deed als 'ka binetsverkenner', rolden de Vlaam se en Waalse partijen als vechten de honden door de Kamer. Een commissievergadering over een van de heikelste punten, het op splitsen van de kieskring Brus- sel-Halle-Vilvoorde (BHV), kwam niet verder dan uitstel. Van Rompuy kwam gistermiddag met zes partijvoorzitters bijeen op een geheime locatie. Het gesprek heette een allerlaatste lijmpoging had op Ahmadinejad dan op een deel van het Amerikaanse publiek. In kranten en op internet klinkt gêne door over de 'hysterische' ontvangst die de Iraniër ten deel viel. Maureen Dowd, de messcher pe columniste van de New York Ti mes, noemt de Amerikaanse reac tie 'tactloos en kleingeestig'. „Ne- wyorks hete aanval van gemeen heid, oorlogszucht en xenofobie heeft Ahmadinejad alleen maar groter gemaakt in Iran." De colum niste merkt op dat de Sovjet-Unie vroeger ook uit was op de vernieti ging van Amerika, maar dat weer hield Amerikaanse presidenten er niet van op een nette manier om te gaan met Sovjet-leiders. „Rea gan begreep dat hij Gorbatsjov niet moest negeren en beledigen." Dowd verwoordt een breder onbe hagen, al zijn er ook tal van Ameri kanen die Ahmadinejad 'naar de tussen Vlamingen en Walen, die al ruim honderd dagen ruzie ma ken over de vorming van een kabi net. Eind deze week maakt de 'ver kenner' zijn eindrapport. Ondertussen ging het mis in de Kamer. Breekpunt in de formatie is het al dan niet opsplitsen van de kieskring BHV. Franstaligen die daar op Vlaams gebied wonen, mo gen wèl op Waalse partijen stem men, wat nergens anders kan. Vlaanderen eist daarom opsplit sing in twee taalgebieden. De Wa len weigeren dat pertinent, omdat daardoor zeventigduizend stem men voor hen verdwijnen. hel' wensen, zoals de tekst luidde op één van de spandoeken tegen de Iraniër. De New York Times staat bijvoorbeeld vol met ingezon den brieven die de president van de Columbia Universiteit, Lee Bol linger, bekritiseren vanwege diens keiharde aanval op de Iraanse pre sident nog voordat die een woord 'Als we uw president niet mogen, beledigen we en misschien bombarderen we' had kunnen uitbrengen. De vol gens Dowd 'gemeenste introduc tie ooit' wordt door lezers 'schan delijk' en 'weerzinwekkend' ge noemd. Een joodse lezer, die niets op heeft met Holocaustontkenner Ahmadi nejad, schrijft dat de vrijheid van Na stemming - waarbij de Vlaam se meerderheid won - kwam de commissie alsnog bijeen, maar zonder de Franstalige socialisten en christendemocraten. Deze ver lieten de zaal omdat zij de zaak 'een aanfluiting van de federale lo yaliteit' vonden. Zij misten niet veel, want even later werd door voorzitter De Crem tot schorsing besloten. Koning Albert lijkt ondertussen door al het gedoe zo aangeslagen dat hij op last van de dokter abso lute rust moet houden. Alleen Van Rompuy heeft nog toegang tot het paleis voor zijn eindrapport. meningsuiting geen dienst wordt bewezen als een gast op voorhand wordt afgeserveerd. „Dan falen we." Een andere lezer noemt de ontvangst van de Iraanse presi dent kenmerkend voor het gehele buitenlandse beleid van de Vere nigde Staten. „Als we uw beleid of president niet mogen, beledigen we, intimideren we en misschien bombarderen we." De oorlogszucht die uit sommige reacties op het bezoek van de Iraanse president sprak, leidde zelfs tot een kleine demonstratie voor het Witte Huis. De demon stranten meenden dat de 'demoni- sering van Ahmadinejad' de op maat is voor een nieuwe oorlog, dit keer tegen Iran. „Het Pentagon heeft de plannen voor een aanval al klaar", zei Larry Holmes, leider van een anti-oorlogsbeweging. Het Witte Huis ontkent dit. Ruim 165 Taliban dood in Uruzgan en Helmand KABUL - Luchtaanvallen in de Af ghaanse provincie Uruzgan heb ben aan meer dan 65 Taliban-strij- ders het leven gekost. Bij gevechten in de omgeving van de stad Musa Q_ala in de provincie Helmand zijn tot dusverre ruim honderd Taliban gesneuveld. De gevechten hier hebben tot nog toe een militair van de internationale coalitie het leven gekost. Vier raak ten gewond. Zeker acht doden bij aanval Israël op Caza GAZA-STAD - Een Israëlische mili taire operatie bij Gaza-Stad heeft: aan vier militante Palestijnen het leven gekost. Zij behoorden tot het Leger van de Islam. Die groep ontvoerde BBC-journa- list Alan Johnston en zou ook be trokken zijn bij de ontvoering van de Israëlische militair Gilad Shalit. In het noorden van de Gazastrook kwamen nog eens zeker vier Pales- tijnen om. Vakantiekiekje niet van vermiste Madeleine LONDEN - Een opgedoken vakantie kiekje van een westers ogend meis je in Marokko is niet van de ver dwenen Britse kleuter Madeleine McCann. Dat berichtte de Britse omroep Sky News gisteren op ge zag van bronnen in Marokko. Het zou gaan om een Marokkaans meisje. De foto was vorige maand genomen door een Spaanse toerist in het noorden van Marokko. Madeleine verdween begin mei. Zelfmoord na vijftien jaar cel zonder proces CAÏRO - Een Egyptische militant die vijftien jaar in de gevangenis zat zonder proces, heeft zich giste ren in zijn cel verhangen. De 45-ja- rige Sayed Ragab Abdullah verkeer de vanwege zijn langdurige deten tie in een 'slechte mentale staat'. Hij werd met tienduizenden ande ren in 1992 opgepakt om een golf van geweld van radicale moslims te beëindigen. Er zouden nog zo'n vijfduizend mensen vastzitten. Verkeerschaos vroege winter in Zwitserland BERN - Een vroeg begin van de winter heeft gisterochtend in het oosten van Zwitserland voor ver keerschaos gezorgd. In het kanton Graubünden zaten ongeveer zestig vrachtwagens vast in de sneeuw. Bij verschillende ongevallen elders in Zwitserland raakten meerdere mensen lichtgewond. In een aan tal plaatsen in Graubünden viel twintig centimeter sneeuw. Postzegels België 1 tot en met 7 genummerd BRUSSEL - België voert 1 oktober een opmerkelijke verandering door op zijn postzegels. De zegels vermelden niet langer de waarde, bijvoorbeeld '52 cent'. Zij krijgen een cijfer tussen 1 en 7. Voor een standaardbrief is bijvoorbeeld ze gel nummer 1 nodig. Een zending van 350 gram vereist zegel num mer 3. „Groot voordeel is dat de postzegels levenslang geldig blij ven", redeneert De Post in België.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11