Somberheid is troef in Ethiopië MoveOn.org zorgt voor vuurwerk in politiek VS Zedenpolitie o r aangevallen 8 Woensdag 26 september 2007 PZC Het militaire regime van Ethiopië geeft geen enkele hoop op enige vorm van democratisering van het straatarme land. foto llona Eveleens/GPD Regering houdt met fraude en geweld hervormingen tegen. door onze correspondent llona Eveleens ADDIS ABEBA - „Wat is er toch mis met Ethiopiërs? Zij lachen zelden en reageren altijd afstandelijk", merkt een Europese arts op. Zij traint Ethiopische collega's in het gebruik van ziekenhuisapparatuur in de hoofdstad Addis Abeba. Ethi opiërs zeggen dat zij lijden aan chronische neerslachtigheid sinds de verkiezingen van 2005. „Wij hadden veel hoop, maar die is door verkiezingsfraude en over- heidsgeweld de grond ingeboord. Het lukt mij niet om in een betere toekomst te geloven en ik zie het nut niet om straks te stemmen bij de lokale verkiezingen", reageert één van de Ethiopische artsen. De verkiezingen van 2005, de eer ste vrije verkiezingen in het land, waren het gevolg van een democra tiseringsproces en markeerden een breuk met de lange geschiedenis waarin leiders alleen door geweld aan de macht kwamen. Daags voor de stembusgang twee jaar ge leden, realiseerde de regering van premier Meles Zenawi zich echter dat zij de macht kon verliezen. Kie zers gebruikten hun nieuwe vrijhe den massaal om op de oppositie te stemmen. De enige manier waar op de regering kon blijven zitten, was fraude en wie daar bezwaar te gen aantekende werd aangepakt. Tientallen mensen werden doodge schoten, duizenden belandden in de gevangenis en het democratise ringsproces werd teruggedraaid. De repressie heeft niet alleen ef fect op vrijheden maar ook op de economie, meent de socioloog Dessalegn Rahmato. „Ethiopië is een arm land en om het uit het slop te halen zijn nieuwe, dynami sche en flexibele ideeën nodig. Maar de regering is rigide in haar ideologie." De overheid is weliswaar begon nen aan voorzichtige economische hervormingen, maar dat heeft tot weinig privatisering geleid. Er be staat nauwelijks interesse van bui tenlandse investeerders. Belangen groepen durven niet kritisch te zijn uit vrees dat hun vergunning wordt ingetrokken. Onafhankelij ke kranten zijn er nauwelijks. „Een groot gemis", meent socio loog Dessalegn Rahmato. „Belan gengroepen en media waren in aanloop naar de verkiezingen be langrijke instrumenten om de be volking te leren met de verworven vrijheden om te gaan. Ethiopiërs hebben weinig ervaring met demo cratie en vrije verkiezingen." Poli tieke keuzen behoorden niet tot de mogelijkheden in het keizerrijk van Haile Selassie, tijdens het mar xistische regime van Mengistu Hai le Mariam en ook lange tijd niet onder de regering van premier Ze- 'De repressie heeft niet alleen effect op vrijheden maar ook op de economie' nawi. Hoe impopulair die is gewor den, bleek in 2005. Ondanks de fraude ging de oppositie van twaalf naar 170 zetels in het 547 le den tellende parlement. Veel oppositieleiders zaten tot voor kort in de gevangenis en wei geren uit protest tegen de gang van zaken in 2005 hun plaatsen in het parlement in te nemen. Maar Beyene Petros van de UEDF-partij vindt dat onjuist en neemt deel aan de zittingen. Hij meent dat een groot deel van de oppositie in 2005 te confronterend reageerde. De regering is aan een charmeof fensief begonnen. Zo werd er enke le maanden geleden gratie ver leend aan oppositieleiders die tot zware gevangenisstraffen waren veroordeeld. En vorige week werd het sms-verbod, dat uit veiligheids overwegingen was ingesteld, opge heven. Maar pers en belangengroe pen lijken nog grotendeels mond dood. Toch heeft Beyene Petros hoop:. „De komende stembusgang is de lakmoesproef voor Ethiopië." Whizzkid bouwt wapen online-activisme uit tot grote machtsfactor. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De pressiegroep MoveOn.org kan politieke car rières maken en breken in Was hington. De burgerbeweging on der leiding van een 25-jarige direc teur heeft al meer dan drie mil joen leden en een oorlogskas vol geld. Het hoofddoel is de Ameri kaanse terugtrekking uit Irak. MoveOn heeft de succesvolste week uit zijn geschiedenis achter de rug. Een advertentie met een woordspeling op de naam van de Amerikaanse commandant in Irak leidde tot grote verontwaardiging. President Bush vond het 'walge lijk' dat generaal Petraeus werd omgedoopt tot generaal Betray Us (generaal verraadt ons), maar de aanhang van MoveOn stond op de banken. MoveOn is binnen tien jaar uitge groeid tot een machtsfactor van be lang in Washington. In 1998 be gon de organisatie als reactie op de ellenlange afzettingsprocedure van Bill Clinton. De computeronderne mers Joan Blades en haar echtge noot Wes Boyd vonden dat het tijd was om verder te gaan (move on) en begonnen een petitie via in ternet. Uiteindelijk tekenden een half miljoen mensen de oproep om Clinton te berispen, maar niet af te zetten. Het succes inspireerde de oprichters vergelijkbare petities te starten voor zaken als het mi lieu, politieke hervormingen en de wapeninspecties in Irak. De oorlog in Irak heeft MoveOn in een stroomversnelling gebracht. Sinds de invasie is het aantal leden ruim vervijfvoudigd, mede dankzij de felle campagnes tegen president Bush. Alle leden zijn het eens over het hoofddoel: de Amerikaanse 'Bush vond het walgelijk dat Petraeus werd omgedoopt tot generaal Betray Us' troepen moeten weg uit Irak. De aanhang heeft dan ook het laatste woord. Op de website kunnen le den voorstellen doen voor nieuwe acties. Het voorstel met de meeste stemmen wordt uitgevoerd. Drijvende kracht van MoveOn is de 25-jarige directeur Eli Pariser. Hij heeft de tactiek van de bewe ging veranderd. Pariser, een whizz kid die al op 19-jarige leeftijd afstu deerde, zag dat online-activisme op zichzelf niet genoeg is. Hij breidde het repertoire uit. Er kwa men advertenties in kranten, bill boards langs de weg en bumpers tickers van MoveOn. De beweging organiseerde daarnaast straatde monstraties, huiskamerbijeenkom sten verspreid over het land en ontmoetingen van leden met be langrijke politici in Washington. De online- en offline-activiteiten versterken elkaar sindsdien: hoe meer activiteiten op straat, des te meer leden zich op de website aan melden. En meer leden betekent steeds meer activiteiten op straat. JEDDA - Vrouwen in Saudi-Arabië hebben twee islamitische politie agenten aangevallen, omdat die hen hadden aangesproken op hun onzedelijke voorkomen. Dit meld de de Saudische krant 'Arab News' gisteren. De twee vrouwen, die volgens de zedenagenten make-up droegen, scholden de bebaarde mannen uit voor 'terroristen'. Ook bespoot een van de dames de politieman nen met peperspray, terwijl de an der dit op film vastlegde. De agenten konden de vrouwen pas van zich afschudden, nadat zij hulp hadden gekregen van de vei ligheidspolitie. Tijdens hun ver hoor verontschuldigden de vrou wen zich voor hun gedrag. Zij wer den daarop vrijgelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8