Jan Raas kende reputatie Rasmussen Theo de Rooij wist tijdens Tour van niets 43 Volleybalsters winnen in tweede groepsfase van Bulgarije: 3-0 Marco van Basten selecteert nog 27 man voor EK-interlands Woensdag 26 september 2007 Tip? sport@pzc.nl Voormalig manager van Raboploeg: ik had hem er allang uitgeflikkerd. door Rik Elfrink en Ad Pertijs GOES - Voormalig teammanager Jan Raas had in 2003 al grote twij fels over het gedrag van Rabo-ren- ner Michael Rasmussen, die in juli van dit jaar werd ontslagen door de clubleiding. Toch bood hij de toen al omstreden Deen een con tract aan. „Ik heb te snel gehan deld", zegt hij nu. Raas haalt in een reactie op de nieuwe onthullingen in de zaak Rasmussen hard uit naar de direc tie en doktoren van de Rabo- bank-formatie. „Een paar maan den nadat Rasmussen bij ons bin nenkwam, vertrouwde ik hem al niet meer. Dat was in het begin van 2003. Ik kreeg toen te horen dat hij bij CSC eruit was gevlogen. Ook De Rooij (die als gevolg van de affaire-Rasmussen deze zomer ontslag nam) wist dat." Rasmussen werd in 2002 bij CSC op straat gezet, omdat er discussie ontstond over een interne bloed test. Ondanks een beloofde con tractverlenging moest hij ineens de ploeg verlaten. Woordvoerder Brian Nygaard van teammanager Bjarne Riis: „Voor de start van de Ronde van Lucca had Rasmussen abnormale waarden. Daarom heeft de ploeg hem in die wed strijd niet laten starten. Met Rasmussen is daarover ruzie ont staan, zodanig dat we uit elkaar zijn gegaan. Hij wilde alles zelf doen en dat past niet bij CSC. Bo vendien vond bijna iedereen bij CSC hem een irritant en asociaal mannetje." Van bewezen dopinggebruik is geen sprake, zegt Nygaard. „Dat wil ik zwart op wit hebben. Het was ook geen wetenschappelijk ontwikkelde test. Desondanks wa ren de test en zijn gedrag reden om afscheid te nemen." Jan Raas haalde Rasmussen in 2003 binnen bij de Raboploeg, maar kwam er al snel achter dat de Deense renner vanwege ver dachte gedragingen uit de ploeg van CSC was gezet. Michael Rasmussen lag voor zijn vertrek uit de Tour zwaar onder vuur, maar was volgens voormalig manager Jan Raas al langer een renner met een bedenkelijke reputatie. foto Bas Czerwinsky/AP Jan Raas kreeg in het begin van 2003 te horen dat Rasmussen en CSC ruzie over de interne test had den. „Jammer dat ik dat niet eer der hoorde, dan had ik het wel ge weten. Ik begreep al niet waarom Rasmussen zijn contract bij ons zo snel getekend wilde hebben. Bo vendien eiste hij een enorm sala ris. Ik heb te snel gehandeld om dat ik hem uiteindelijk voor half geld binnen kon halen." Rasmussen toonde zich ook bij de Rabobank onbetrouwbaar en wil de alles zelf regelen, zegt Raas. „Ook de medische begeleiding, ja. Dat wist het Rabobank-manage- rnent. De medici van de ploeg, de directie en de ploegleiding hebben het al die tijd getolereerd. Ik had hem nooit in de ploeg gehouden. Theo de Rooij moet nu bloeden, maar er zijn genoeg anderen die net zo schuldig zijn." Raas vertrok zelf in het najaar van 2003 bij de Rabo-ploeg. Daarom kon Rasmussen in 2004 toch con tractverlenging afdwingen. Ras mussen ligt onder vuur van de UCI omdat hij volgens de Rabo bank gelogen heeft over zijn ver blijfplaatsen en in juni drie weken onvindbaar was voor dopingcon- troleuts. Hij zei dat hij in Mexico was, maar werd gesignaleerd in Ita lië. Volgens dopingcoördinatrice Anne Gripper van de UCI is Ras mussen in juni ook in Frankrijk ge zien, terwijl hij had aangegeven dat hij in Mexico zat. Raas: „Dat kan toch niet? Een ploeg moet we ten waar renners uithangen. Ik had Rasmussen allang buiten ge flikkerd." Raas nam de Deen overigens in 2003 op het laatste moment niet op in de ploeg voor de Tour de France. Hij moest sneuvelen voor Remmert Wielinga. Of die beslis-, sing verband hield met zijn gevoel over Rasmussen, wil Raas niet zeg gen. Derde waarschuwing van Rasmussen was bij manager niet bekend. door Rik Elfrink en Ad Pertijs DEN haag - Voor het eerst sinds hij als manager opstapte bij de Ra- bobank-wielerploeg heeft Theo de Rooij gereageerd op het Tour de Ftance-drama rond Michael Ras mussen. De Rooij zegt niets gewe ten te hebben van een derde waar schuwing aan de renner, die tij dens de Ronde van Frankijk een officiële status (recorded warning) kreeg. „Het is voor mij volkomen nieuw, ik las het gisteren in de krant", was zijn reactie. De Rooij hield tot gisteren de ka ken stijf op elkaar over de zaak rond Rasmussen. Hij haalde de Deen op 25 juli uit de Tour de France nadat duidelijk was gewor den dat hij meerdere malen had ge logen over zijn verblijfplaats in juni. De Rooij vertrok zelf bij de ploeg een kleine week na de Tour. Uit onderzoek is gebleken dat Ras mussen vijftien dagen daarvoor al zijn derde officiële waarschuwing kreeg wegens het missen van do- pingtesten en het niet opgeven van zijn verblijfplaats. Die was af komstig van de Deense dopingbe- strijder Anti Doping Danmark. De Rooij werd op 29 juni wel over die waarschuwing geïnformeerd, al leen had de reprimande toen nog geen officiële status. Het was slechts een 'written warning', of wel een verzoek om informatie. De Rooij zegt dat hij niet snapt waarom UCI-voorzitter Pat Mc- Quaid de renner een week na de derde officiële waarschuwing rug dekking gaf „Op een gegeven mo- Theo de Rooij vertrok een week na de voor zijn ploeg zo beladen Tour de France. Hij zegt niets te weten van een derde waarschu wing voor Rasmussen. ment was McQuaid bij Mart Smeets te zien in een tv-uitzen- ding. ledereen heeft toen kunnen zien dat hij zei dat de UCI geen be letsel zag om hem te laten doorrij den. Dan begrijp ik het huidige standpunt van de UCI niet." Pas eind oktober zal blijken of de UCI op basis van de drie waarschu wingen (het benodigde aantal, wat gisteren nog eens werd beves tigd door de UCI) zal trachten Ras mussen geschorst te krijgen. Mocht dit met succes gebeuren, dan zou de Deen een eventuele Touroverwinning tegen die tijd als nog hebben moeten inleveren. pagina 42: Rabo wil meer controles Theo de Rooij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43