met incontinentie PZC Woensdag 26 september 2007 21 SPIER- EN GEWRICHTSPIJN Zestigplussers die geregeld sportief bewegen (zoals hardlopen), erva ren bij het klimmen der jaren een kwart minder spier- en gewrichts pijn dan degenen die niet zo actief zijn, ook al hebben de sporters gro tere blessurerisico's. Om tot deze conclusie te komen, volgden Ame rikaanse onderzoekers veertien jaar lang 866 mensen. (Arthritis Research 8c Therapy) KANKER Veel studies wijzen op een be schermend effect van beweging te gen borstkanker. Er zijn ook aan wijzingen dat mensen die veel be wegen hun risico op darm- en baarmoederkanker enigszins verla gen. Hoe dat komt, is onduidelijk. Verder lijkt het erop dat beweging de levenskwaliteit van kankerpa tiënten verbetert. VERKOUDHEID Bewegen beschermt tegen ver koudheid. Dat geldt althans bij weefsel liggen, waardoor deze moeilijk is af te sluiten," Zwanger schap en bevalling, het ouder wor den op zich, maar ook de vermin dering van het vrouwelijk ge slachtshormoon oestrogeen na de overgang kunnen aan die slapte en beweeglijkheid ten grondslag lig gen. „In principe komen twee vor men van behandeling voor deze aandoening in aanmerking: fysio therapie van de bekkenbodemspie- ren of een operatie", aldus de hoogleraar. Bij de fysiotherapie gaat het om het versterken van spieren die een rol bij het ophou den van de plas spelen én om de coördinatie van deze spieren. Bij de operatieve ingreep wordt een vrij stevig kunststof bandje on der de te beweeglijke piasbuis ge- zwaarlijvige vrouwen na de meno pauze. In een experiment deed van een groep van 115 vrouwen on geveer de helft mee aan een bewe gingsprogramma (vijf maal per week drie kwartier stevig wande len), terwijl de andere helft slechts eenmaal per week rek- en strekoe feningen deed. Na een jaar bleek dat de rekkers en strekkers drie maal zoveel kans hadden om een koutje te vatten dan de wande laars. (American Journal of Medici ne) MOTORIEK NA BEROERTE Intensief bewegen draagt bij aan het herstel van de motoriek bij pa tiënten die een beroerte hebben gehad. Twintig mensen die een be roerte hadden overleefd en had den gerevalideerd, werden aan het werk gezet: de helft kreeg een in tensief beweegprogramma, de an dere helft een Tight' oefenprogram ma. De motorische functies ble ken na acht weken bij de intensie ve 'bewegers' aanzienlijk beter te legd. „Dat bandje fungeert als een soort verankering, waardoor de spier rond de piasbuis beter kan af sluiten. Ik maak wel eens de verge lijking met een spuitende tuin slang. Deze is moeilijk met je voet dicht te drukken, wanneer deze in het zand ligt." In het Engelse vakblad The Lan cet beschrijven Oostenrijkse art sen een geheel nieuwe behan deling van vrouwen met inspan- ningsincontinentie. Bij hen injec teerden ze spierstamcellen in de sluitspier en bindweefselstamcel len in de piasbuis. Deze cellen haal den ze uit de bovenarm van de pa tiënten zelf Ze deden dat bij 42 vrouwen in de leeftijd van 36 tot 84 jaar. werken dan de mensen die het kalmpjes aan hadden gedaan. NIERKLACHTEN Nierpatiënten knappen op van der tig minuten fietsen op een home trainer of'steppen' bij aanvang van hun dialysebeurt. Het verwij deren van de afvalstoffen (ureum) gaat beter, terwijl het uithoudings vermogen van de betrokkene ver betert. Bovendien hadden de pa tiënten in een proef minder last van complicaties en genoten ze meer van het leven. (American Journal of Physical Medicine and Rehabilitation) SUIKERZIEKTE Vrij bekend, maar toch vermel denswaard: beweging is uitermate goed voor suikerpatiënten. Zo ver scheen kortgeleden een studie over 251 patiënten met diabetes type 2 die maximaal drie maanden aerobics en/of krachttraining had den gedaan. Het te hoge bloedsui kergehalte daalde aanzienlijk bij Hun resultaten zijn opmerkelijk. Na één jaar bleken 38 van de 42 vrouwen volledig continent te zijn, na drie jaar waren ze dat nog steeds. Het onderzoek wees verder uit, dat door het inspuiten van de spierstamcellen de dikte van de sluitspier met 67 procent was toe genomen en de spierkracht bijna drie maal was vergroot. Lycklama a Nijeholt: „De spier kracht van de sluitspier van de blaas en van de spieren rond de piasbuis worden door de nieuwe behandeling zó versterkt, dat een te beweeglijke piasbuis er minder toe lijkt te doen." Naast spierstam cellen worden er ook bindweefsel stamcellen in de piasbuis gespo ten. Deze vormen een nieuwe bin- nenbekleding. wie beide trainingen had gevolgd (eens zoveel als dat van de deelne mers aan aerobics of krachtoefe ningen). En daarmee verminder den ook de complicatierisico's die aan diabetes verbonden zijn, zoals een hartaanval, beroerte, oogziek te of nierfalen. (Annals of Internal Medicine) De lijst van patiënten die profite ren van beweging is schier einde loos. Hiv-patiënten profiteren van fimesstraining. Met behulp van krachttraining en aerobics blijken patiënten kilo's en spieren erbij te krijgen, worden ze sterker en heb ben minder last van depressiviteit. Dit melden onderzoekers die tien studies hierover hebben doorge spit, in de Cochrane Database Sys tematic Reviews. Volgens dezelfde bron is beweging in meer of min dere mate goed voor mensen met fibromyalgie, vermoeidheidsziekte CVS, patiënten met reumatoïde ar tritis of met een versleten knie (ar trose). „De gedachte is dat een nieuwe be kleding van de piasbuis mede bij draagt aan het verhelpen van de in continentie. Dat zou met name gel den voor vrouwen na de over gang." Wanneer deze operatie bij meer patiënten succesvol blijkt te zijn, is dat een belangrijke nieuwe stap in de behandeling van stress-incontinentie, meent Lyckla ma a Nijeholt. „Vooral ook omdat het om een meer natuurlijke aan pak gaat: herstel van weefsel met eigen cellen." In Nederland wordt er volgens hem nog geen onderzoek in deze richting gedaan. Hij noemt de re sultaten van de Oostenrijkers ech ter zó veelbelovend, dat hij ook in Leiden onderzoek naar deze be handeling wil gaan doen. Pleister verkleint kans op reizigersdiarree Het risico tijdens vakantie last te krijgen van reizigersdiarree, door gaans veroorzaakt door met E. coli- bacteriën besmet voedsel of drank, kan met 75 procent worden ver kleind door ruim voor vertrek een speciale pleister op de arm te plak ken. De pleister bevat de door de bacteriën aangemaakte gifstof die de diarree veroorzaakt. De reiziger in spe raakt immuun voor de gif stof. Dit meldde H. DuPont (Uni versity of Texas, Houston) op een congres van de American Society for Microbiology op grond van een test bij 170 personen. Vaccin werkt tegen veel soorten kankervirussen Het vorig jaar op de markt geko men vaccin tegen virussen die baarmoederhalskanker kunnen veroorzaken, blijkt behalve tegen besmetting met de vier virustypen (HPV 6,11,16 en 18) waartegen het ontwikkeld is, ook deels be scherming te bieden tegen besmet ting tegen tien andere HPV-typen die soms baarmoederhalskanker veroorzaken. Dit meldt D. Brown (Indiana University School of Me dicine, Indianapolis), op grond van onderzoek onder 11.000 vrou wen. 's Nachts dialyseren is beter voor het hart Nachtelijke nierdialyse levert nier patiënten niet alleen overdag meer tijd op, het is ook beter voor hun hart. Bij nachtelijke nierdialyse blijft het hart, met name de linker kamer, in een betere conditie. Ook hebben de patiënten minder bloeddrukverlagende medicijnen nodig dan bij dialyse overdag. Dit constateert B. Culleton (University of Calgary) in het medisch tijd schrift [AMA op grond van onder zoek bij 52 patiënten. In Neder land kan nachtelijke dialyse sinds kort bij enkele ziekenhuizen. Hormonen in spray of pleister zijn veiliger Een behandeling met hormonen tegen overgangsklachten levert een minder groot risico op trombo sevorming op als de hormonen niet in de vorm van een pil, maar via een pleister of neusspray wor den toegediend. Dit concludeert M. Hemelaar (VU Medisch Centrum, Amsterdam) in het proefschrift waarop zij op 21 september promoveerde. De toe diening per pleister of neusspray vermindert wel het gunstig effect van de hormonen op hart- en bloedvaten. Borstvorming komt bij veel mannen voor Ongeveer de helft van alle man nen heeft ooit in zijn leven last van borstvorming, schrijft G. Braunstein in het medisch tijd schrift New England Journal of Medicine. Met name bij pubers komt borstvorming voor als ge volg van een tijdelijke onbalans in de mannelijke en vrouwelijke hor monen. Op latere leeftijd kan me dicijngebruik leiden tot borstvor ming. Doorgaans verdwijnt het borstweefsel na enige tijd vanzelf. Anders kunnen medicijnen, lipo- suctie of een operatie helpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21