Meningen ^9^ Bajes loutert Belgische ecoterroriste PZC Dinsdag 25 september 2007 9 'U Anja kijkt in boek terug op haar eenmansoorlog tegen het dierenleed. door Max Steenberghe wilrijk - Als ze heel eerlijk is, is ze blij te zijn opgepakt. De politie ar resteerde haar toen ze een brand bom onder de auto van een rech ter rolde. „Was ik niet gepakt, dan weet ik niet waar het was geëin digd. Het had levens gekost. Ik was verstrikt in complete waanzin, wist in realiteit niet wat ik deed. Deze rechter was de eerste van een lijst. Daarop stonden alle rech ters van Antwerpen. Wat we daar na zouden doen? Ik weet het niet..." Nederland heeft Farc-terroriste Tanja, België zit met Anja. Anja Hermans (27), eco-terroriste. En hoe. In 1999 golfden haar aansla gen als een vernietigende vlam menzee over dieronvriendelijke be drijven. McDonald's, vleesverwer kende industrie, veetransportwa gens, even leken molotovcocktails om de paar dagen voor alternatie ve barbecues te zorgen. Achttien keer was het raak. Tot de politie haar pakte in de tuin van een rech ter. Ze werd veroordeeld, zat haar tijd uit, kwam tot zinnen en schreef een louterend boek. „Het is me in het gevang gaan da gen wat ik had uitgespookt. Zon der dat ik me daar nu voldaan bij kon voelen. Heel beangstigend", zegt ze. „In feite wist ik niet wat ik echt deed, of waarom. Het leek me toen heel zinnig, maar dat was.... pure zotternij! Dit boek moet een waarschuwing zijn. Jongeren weer houden zich te laten meeslepen in iets wat tof lijkt, maar dat totaal niet is. Het leek stoer, maar zie de schaduwzijde. Die zag ik niet, die zit nu in het boek." Het boek, Klei ne vonk, groot vuur, vertelt van een meisje dat van dieren hield, dat zich op school niet senang voelde, in de kraak- en punkscene terecht kwam, begon te protesteren, radi caler werd en uiteindelijk met brandbommen gooide. Dat in het gevang kwam, in de psychiatrie, in de tentakels van een juridisch sys teem dat haar klemzette. Nu is het achter de rug. Ze loopt tegenwoordig stage op een kinder boerderij voor geestelijk beperk ten. Eindelijk een thuis. „Die za gen mij komen, met mijn ijzerwin kel. Ze weten van mijn verleden. Maar het gaat ze om wie en wat ik nu ben", klinkt het half verwon derd, half bewonderend. Wie ze nu is? Iemand met een ver leden waar ze mee heeft moeten 'Ik dacht: als de wereld toch in brand staat, doe ik er nog een schepje bovenop' leren leven. „Het was tunnelzicht, steeds beperkter, steeds zwart-wit- ter. Wat ik zag was simpel. Het le ven klopte niet, allemaal dieren leed, ellende. En niemand deed er wat aan. Dan moet ik dat maar doen. En als ze niet luisteren? Nou, als de wereld toch in brand staat, doe ik er een schepje boven op." Ze is nog steeds vegetariër, maar neemt niet langer de korte bocht en kiest voor de lange adem. „Ik werk met fotografie, met tekst. Dat werkt wel, terwijl er door mijn bommen geen Mac minder is verkocht. Idealen zijn niet ver keerd. Maar je moet je niet laten opzwepen. Geen doel heiligt alle middelen. Wie weet hoeveel men sen ik heb getraumatiseerd." LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Ontpoldering In de Middelburgse Abdij was op 20 september jl. de Vlaamse minis ter-president Kris Peeters met Kar- la Peijs, onder het genot van een oestertje en un bon vin blanc, 'on kissing terms'. (PZC 21/9). Zou het gesprek gegaan zijn over de drie honderd hectare ontpoldering die in het Verdrag is opengelaten? On langs ventileerde Kris Peeters dat daarover 'door de minister van Landbouw en Natuur een overeen komst werd gesloten met de pro vincie Zeeland'. De zaak is dus al lang beklonken. Premier Peeters vindt dat onteige ning moet worden toegepast en dat ultimo 2007 de derde verdie ping moet starten. Hij heeft zelfs de Belgische eigenaar van de Hedwigepolder persoonlijk tot ver koop trachten te overreden. Die liet zich echter niet vermurwen. De Tweede Kamer is tegen 'ge dwongen ontpoldering' maar nam wél in strijd met dat standpunt de onteigeningswet in december 2005 aan. Een manier moet dus worden bedacht om de aandacht van allen - én media én politiek - te trekken. Anders valt straks gewoon het doek. Cees Freeke Rivierenpark 54, Terneuzen Stropdas In de modebijlage van de PZC van 18 september werd een hele pagi na en een prachtige foto gewijd aan de stropdas. De 'anonieme' schrijver is duidelijk geen liefheb ber van de das en is er echt voor gaan zitten om allerlei wetenswaar digheden door te geven. Zo ver baast hij zich erover dat de vrouw in de roerige jaren zeventig zich wel wist te bevrijden van de bh, terwijl dit de man niet lukte met de stropdas. Is dat zo? O zeker, de feministen demonstreerden hun afkeer van de b.h, maar is die nu verdwenen? Nee toch. De stropdas heeft een lange loopbaan doorlo pen. Een kroatisch lint/koord waar aan een amulet hing, was het be gin van die loopbaan. Een goed be gin. De cravate werd het teken van de welstand waarin de drager ervan zich mocht verheugen. Heeft de man dan niet geprobeerd om van de stropdas af te komen? O zeker. In de jaren zeventig waren er heel wat die er geen droegen, maar die wel een trui of kleurig T-shirt aan trokken. Daar was niets op tegen en toch verdween de stropdas niet. Zelfs prins Claus, die het boeg beeld werd van de dassenhaters, slaagde daar niet in. Een kleding stuk met zulke oude papieren dat de lege ruimte onder de kin op vult (ook onder de naam strikje, sjaal, foulard) heeft zijn nut door de eeuwen heen bewezen. Het is boeiend om schilderijen en foto's vanuit dat perspectief te be kijken. Wat een dassen zie je dan. Laten de haters het ding zo weinig mogelijk dragen. Laten de liefheb bers zich erover verheugen dat de das niet weg te werken is. Ik ben zo'n liefhebber. A. Cornet Jasmijnstraat 1Goes Voormalig ecoterrorist Anja Hermans (27) was ooit de schrik van de vleesindustrie in België. „Wat ik zag was sim pel. Het leven klopte niet, allemaal dierenleed, ellende. En niemand deed er wat aan. Dan moet ik dat maar doen, dacht ik." foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9