Oslo schuwt controverse niet l!sÜ.te" Junta in Myanmar dreigt met ingrijpen Na Benetton Gevoel krijgt vorm: de nieuwe Saab 9-3. 8 Dinsdag 25 september 2007 PZC rome - Een reclamebord in de Italiaanse hoofd- het kledingmerk Nolita, gemaakt door Oliviero pen gebruikte. In de modebranche is veel te stad Rome toont een broodmager meisje dat lijdt Toscani. De Italiaanse fotograaf is bekend gewor- doen over anorexia, omdat modellen vaak graat- aan de eetstoornis anorexia. den met zijn werk voor het kledingmerk Benet- mager zijn. Het gaat om de nieuwste reclamecampagne van ton, waarvoor hij ook maatschappelijke onderwer- foto Giuseppe Giglia/EPA Theo van Goghs film Submission is te zien in N obel-vredescentrum. door onze correspondent Windy Kester oslo - Waar loopt de grens voor wat je wel en niet mag zeggen in de politiek, op straat en in de kunst? Interessante vragen voor een tentoonstelling, dachten zij bij het Nobel-vredescentrum in Oslo. Het thema is ineens weer actueel nu er een 'fatwa' is uitgeroepen over de Zweedse kunstenaar Lars Vilks. „De zaak van Vilks maakt duide lijk hoe belangrijk het is om je steeds af te vragen waar de grens ligt", zegt de directeur van het cen trum, Bente Erichsen. Vilks wekte de toorn van moslimfundamenta listen met zijn tekening van de pro feet Mohammed met het lichaam van een hond. Al Qaida zette een prijs van 100.000 dollar (ruim 71.000 euro) op zijn hoofd en Vilks is sindsdien ondergedoken. Dat Scandinavië weer in de kijker staat van extremisten, maakt dat zij zich bij het vredescentrum weer even op het hoofd krabden. 'Vrijheid van meningsuiting - Waar loopt de grens?' toont name lijk delen van Theo van Goghs ge wraakte film 'Submission' en snijdt meerdere thema's aan waar door mensen zich geprovoceerd kunnen voelen. De organisatie zegt niet welke vei- 'Toch hebben wij zelfcensuur toegepast bij de samenstelling' ligheidsmaatregelen er zijn geno men. „Je kunt geen tentoonstelling ma ken over de vrijheid van menings uiting zonder controversiële voor beelden te geven", denkt directeur Erichsen. „Toch hebben wij zelf censuur toegepast bij de samenstel ling ervan. Zo tonen wij bewust de omstreden Deense Moham med-cartoons niet direct." Bijna twee jaar geleden voelden moslims over de hele wereld zich gekrenkt en ontaardden protestde monstraties in geweld nadat de Deense krant Jyllands Posten twaalf karikaturen publiceerde de profeet Mohammed. „Wij menen dat de cartoonstrijd wel een be langrijk en actueel thema is, maar willen die het graag in een context plaatsen." Het centrum volstaat daarom met een documentaire over het con flict rond de tekeningen. Ook het tonen van 'Submission' was een lastige keuze. De moord op Theo van Gogh is volgens de or ganisatie echter één van de sterk ste kwesties rond de vrijheid van meningsuiting van de afgelopen ja ren. Daarom is besloten een frag ment van twee minuten te verto nen. 'De beelden kunnen aanstoot gevend zijn', waarschuwt een bord je. Op een ander scherm vraagt Ayaan Hirsi Ali zich af of een film het waard is om voor te sterven. De tentoonstelling wil de discussie aanwakkeren en de schijnwerpers richten op vergeten activisten en vrijheidsstrijders. londen - Buitenlandse studenten op het Zuid-Engelse eiland Wight krijgen een cursus 'wachten op de bus'. Eilandbewoners hebben ge klaagd dat de studenten niet we ten hoe zij zich moeten gedragen bij de bushalte. Britten zijn gewend om gediscipli neerd in de rij te staan als zij op de bus wachten. Daarbij geldt dat wie het langst staat te wachten als eer ste de bus in mag. Veel buitenlandse studenten zou den niet op de hoogte zijn van de ze etiquette en zij proberen zo snel mogelijk de bus binnen te ko men. Busmaatschappij Southern Vectis, dat werkzaam is op het eiland, neemt de klachten serieus. Samen met lokale taaiinstituten wil die de studenten instructies geven over het vormen van rijen bij de bushalte. In 2030 verdubbeling 65-plussers met kanker PARIJS - Het aantal kankerpatiën ten boven de 65 zal in 2030 ten op zichte van 2000 wereldwijd ver dubbeld zijn. Hiermee komt de mondiale gezondheidszorg voor een moeilijke opgave te staan. De verbeterde diagnoses en behande lingen zullen een verhoging van het aantal oudere patiënten tot ge volg hebben. Er is in 2030 echter een gebrek aan deskundigen. Frankrijk bereid tot terugkeer bij Navo new york - Frankrijk wil weer meedoen in het militaire comman do van de Navo. De Europese Unie moet dan wel vooruitgang boeken met de eigen defensie en er moeten topbanen voor Fransen komen, zei president Nicolas Sar- kozy gisteren. Frankrijk verliet de Navo in 1966. Het land was een nu cleaire macht geworden en had de Navo niet meer nodig, vond toen malig president De Gaulle. Generaal eist dat eigen leiders boeddhistische monniken terugfluiten. YANGON - Het militaire bewind in Myanmar treedt op tegen de pro testerende monniken als de lei ding van de boeddhistische kloos ters zelf geen maatregelen neemt. Dat heeft de minister van Religieu ze Zaken, generaal Thura Myint Maung, laten weten. In Myanmar, het vroegere Birma, gingen de monniken gisteren op nieuw de straat op. Op zeker 25 plaatsen deden meer dan honderd duizend mensen mee aan de op tochten. De monniken eisen nationale ver zoening, vrijheid voor politieke ge vangenen en een beter leven voor de inwoners van het land. De pro testen begonnen een week gele den en nemen dagelijks in om vang toe. Steeds meer burgers doen mee, omdat zij zich be schermd voelen door de monni ken. Generral Maung stelde dat de jon ge monniken worden opgehitst door de vijanden van het regime in binnen- en buitenland. Hij zei ook dat de geestelijken hun eigen boeddhistische regels overtreden. In 1988 sloeg het militaire bewind een volksopstand neer. Daarbij vie len drieduizend doden. Destijds leidden de studenten de protesten. Op welke termijn en hoe de rege ring tegen de monniken wil optre den, zei de minister niet. Waarne mers voorspellen dat hard ingrij pen een ramp betekent. De monni ken genieten groot respect in het devote land en krijgen steun uit al le lagen van de samenleving. De Verenigde Staten heeft de jun ta al in bedekte termen gewaar schuwd voor ingrijpen. Een woord voerder van de Amerikaanse presi dent George Bush riep op tot te rughoudendheid en dialoog. Onderzoek naar fraude door premier Olmert jeruzalem - De openbaar aankla ger in Israël gelast een gerechtelijk onderzoek wegens fraude door pre mier Ehud Olmert bij de aankoop van een huis. Olmert wordt ervan verdacht een huis te hebben ge kocht voor een bedrag dat 300.000 dollar onder de marktprijs ligt. In ruil zou het bouwbedrijf dat het huis zou opknappen, bouwvergun ningen krijgen. Kritiek Amnesty op opvang vluchtelingen den haag - De internationale ge meenschap reageert niet adequaat op de vluchtelingencrisis in Irak. De enorme vluchtelingenstroom komt bijna alleen neer op de schouders van buurlanden Jorda nië en Syrië, meldt Amnesty Inter national. In Syrië zijn 1,4 miljoen Irakezen ondergebracht, in Jorda nië zeker een half miljoen. Daar naast verblijven ruim twee mil joen ontheemden in Irak zelf De nieuwe Saab 9-3 maakt veel gevoelens los. "Een warmmenselijke auto", zegt Margreet Dolman treffend. Naast het gevoel spreekt de nieuwe Saab 9-3 natuurlijk ook het verstand aan. Met andere woorden, in de nieuwe Saab 9-3 Sport Sedan, de Saab 9-3 Sport Estate en de Saab 9-3 Cabriolet komen emotie en ratio vloeiend samen. Kijk ook op www.saab.nl. De nieuwe Saab 9-3, vanaf 30.290,- U rijdt al een Saab 9-3 vanaf 579,- (60 mnd'20.000 km/j. tarief Saab Financial Services). COa uitstoot 147-264 gr/km, verbruik 5 4-11 0 L/100 km Wijzigingen voorbehouden Saab Melse Goes Amundsenweg 35, 4462 GP Goes, telefoon 0113 - 271515, www.saabmelse.nl iXÜI.vCtir.-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8