Heet onthaal Ahmadinejad Sovjets overwogen nucleaire aanval Belgische formatie nog dieper in crisis Bomexplosie in hartje Pristina Brown blijft VS trouw in oorlog PZC Dinsdag 25 september 2007 7 'Verkenner' probeert tevergeefs vorming van kabinet vlot te trekken. brussel - De Belgische koning moet alweer op zoek naar een nieuwe gezant om te onderzoeken hoe de vastgelopen kabinetsforma tie weer op gang kan komen. De huidige 'koninklijk verkenner' Her man van Rompuy heeft besloten over enkele dagen zijn taak neer te leggen, zo heeft het koninklijk pa leis gisteren gemeld. Naar verluidt heeft de Vlaamse christendemocraat Van Rompuy geen schot in de zaak gebracht. Hij heeft ruim vier weken gezocht naar openingen om de gesprekken weer op gang te brengen. Ingewij den vermoeden dat de koning de ze week een Franstalige onderhan delaar zal inzetten. De Belgische formatie zit al 3,5 maand in een crisis. Vlamingen en Walen denken tegengesteld over een staatshervorming. Vlamingen weigeren daarbij halsstarrig elke toegeving. Koning Albert II heeft de afgelopen maanden al vele ver kenners, informateurs en een enke le formateur ingezet. Uit een enquête blijkt ondertus sen dat de tegenstellingen groeien bij de achterban: vier op de tien Vlamingen willen een onafhanke lijke republiek, een op de tien Wa len is voor het opsplitsen van Bel gië. pristina - In een winkelcentrum in het hart van de Kosovaarse hoofdstad Pristina heeft zich in de nacht van zondag op maandag een krachtige bomexplosie voorge daan, waarbij twee doden en ne gen gewonden zijn gevallen. De meeste slachtoffers vielen doordat door de kracht van de explosie een brok beton naar beneden viel. Volgens de overheid houdt de aan slag geen verband met de onder handelingen met Servië over af scheiding. Wie dan wel verant woordelijk wordt gehouden is niet duidelijk. Een politiewoordvoer der zei dat er geen aanwijzingen zijn dat het geweld etnisch of poli tiek is gemotiveerd. Bournemouth - Groot-Brittannië blijft de Verenigde Staten steunen in de oorlog tegen het terrorisme, maar volgens premier Gordon Brown is alleen militaire macht niet voldoende in deze strijd. Brown, die drie maanden geleden aantrad als premier, sprak gisteren voor het eerst als Labour-leider op een congres van zijn partij. Hij zei onder meer dat het parlement voortaan het laatste woord zal krij gen over het sturen van troepen naar het buitenland. President Iran ontvangt applaus en hoongelach in New York. new york - De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad heeft gis teravond na een dag vol protesten tegen zijn komst een toespraak ge houden in een bomvol auditorium van de Columbia Universiteit in New York. De president van de universiteit, Lee Bollinger, legde hem het vuur na aan de schenen door hem aan te kondigen als iemand met 'alle kenmerken van een bekrompen, wrede dictator'. Eerder op de dag kreeg Bollinger veel kritiek van Amerikaanse media en demon- Documenten van leger Tsjechië tonen plannen uit de Koude Oorlog. den haag - De Sovjet-Unie heeft decennialang plannen klaar gehad om het Westen aan te vallen met behulp van korteafstandskernraket- ten en -bommen. De plannen zijn in de jaren vijftig ontwikkeld on der regie van partijleider Chroes- jtsjov. In 1964 werden de commu nistische broederstaten in Oost-Eu ropa ervan op de hoogte gesteld. Het einde van de Koude Oorlog in 1989 deed de plannen in de prul lenbak belanden. Dat is gebleken uit veertien documenten die in ar chieven van het Tsjechische leger zijn ontdekt door Petr Lunak, een Tsjechisch onderzoeker die ook voor de Navo werkt. Na de Tweede Wereldoorlog gin gen de Sovjets bij een nieuw con flict met het Westen uit van een defensieve oorlog waarbij alleen stranten vanwege zijn uitnodiging aan Ahmadinejad om te komen spreken. Bollinger deed een be roep op de academische vrijheid en de vrijheid van meningsuiting. De Amerikaanse president Bush nam het voor hem op. Hij zei dat het feit dat Ahmadinejad vrijuit mag spreken, getuigt van de 'groot heid van Amerika'. De Iraanse president spreekt van daag de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toe. Ame rikaanse kranten zetten gisteroch tend meteen de toon voor het ont haal van de Iraanse president. Zo kopte The New York Daily News 'Het kwaad is geland' (The Evil has landed). Ahmadinejad wil de aanvankelijk ook een krans leg- conventionele wapens werden ge bruikt. Onder Chroesjtsjov veran derde dat. De Sovjets maakten plannen voor een offensieve oor log waarbij kernwapens gebruikt zouden worden. Zij waren ervan overtuigd dat een dergelijke oorlog door hen te winnen zou zijn. De aanval moest 's nachts of op een feestdag starten. Het Tsjechoslowaakse leger zou, met de inzet van 130 kernraketten, het zuidelijk deel van Duitsland in nemen en vervolgens optrekken naar Zuid-Frankrijk met als hoofd doel Lyon. Het leger moest 80 kilo meter per dag afleggen. Onderweg moesten het Zevende Amerikaan se Leger en het Eerste Franse Le ger verslagen worden. Het Poolse leger moest met ge bruik van tweehonderd kernraket ten het noorden van Duitsland, Denemarken, Nederland en België bezetten. De uitvoering van alle plannen werd in Legnica in het zuidwesten van Polen geoefend. gen op Ground Zero, maar dat aan bod werd door het gemeentebe stuur van New York afgeslagen. Ahmadinejad noemde Bollingers opmerkingen tijdens zijn introduc tie 'een belediging voor het pu bliek hier in de zaal' dat zij al van tevoren kregen te horen wat zij van de toespraak moeten vinden. Daarmee oogstte hij zelfs een luid applaus, maar tijdens zijn toe spraak bleef het dodelijk stil. Het werd er niet beter op toen Ahmadinejad bleef beweren dat er De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad hield gisteren een omstreden toespraak in New York. Amerikanen protesteerden tegen het bezoek van de 'duivel'. De Tsjechische regering stemde op 14 oktober 1964 in met de voorne mens. In 1965 werd begonnen met de bouw van een drietal opslag plaatsen voor Sovjet-kemraketten en -bommen die bij de aanval ge bruikt moesten gaan worden. Tsjechoslowaakse topmilitairen vonden de plannen volstrekt on realistisch, zo achterhaalde Lunak, omdat er geen enkele rekening 'Sovjets waren ervan overtuigd dat oorlog door hen te winnen zou zijn' werd gehouden met een reactie van de Navo. Zij hielden echter hun mond aangezien de commu nistische machthebbers in Praag en Moskou er achter stonden. In 1968, ten tijde van de Praagse Lente onder leiding van Alexander Dubcek, ontwikkelde de Tsjechi sche generale staf wel eigen plan- nog steeds wetenschappelijk on derzoek nodig is naar de Holo caust. Dat de Iraniër beweerde dat er in zijn land geen homoseksuali teit bestaat, leidde tot hoongelach. Ahmadinejad ging slechts kort in op de beschuldiging dat zijn land zou werken aan een atoombom en benadrukte dat Iran het recht heeft te werken aan vreedzame toepassingen van nucleaire tech niek. Eerder op de dag zei hij in een tv-interview al dat Iran geen atoombom nodig heeft. In een vi- deogesprek met journalisten van de Nationale Persclub in Washing ton herhaalde hij nog eens dat hij de Joodse staat niet erkent. Israël is gebaseerd op bezetting, vindt de Iraanse leider. Nucleaire ruzie Iran-VS In zijn 'State of the Union' van 2002 noemde de Amerikaanse president George Bush Iran sa men met Irak en Noord-Korea al de as van het kwaad'. Iran blijft zeer tegen de zin van de VS werken aan zijn naar ei gen zeggen louter vreedzame nucleaire programma. De VS vrezen een Iraanse atoombom en willen de sancties tegen Iran aanscherpen. Ook verdenken de VS Iran ervan Iraakse rebel len met wapens te steunen. De Franse minister van Buiten landse Zaken Kouchner zin speelde onlangs nog op een oorlog, als ultiem middel om een eind te maken aan de drei ging van een Iraanse bom. De nucleaire waakhond van de VN, het Internationale Atoom energie Agentschap (IAEA), blijft met Iran onderhandelen over stopzetting van het atoomprogramma, wat de Vei ligheidsraad van de VN wil. Het IAEA rapporteerde vier we ken geleden dat Iran lang niet genoeg nucleaire brandstof maakt voor een atoombom. Er is een akkoord tussen het IAEA en Iran waarin staat dat Iran alle vragen over het atoom programma voor het eind van dit jaar zal beantwoorden. nen waarin het idee van een over winning in een nucleaire oorlog werd afgewezen. Toen Dubcek door een inval van troepen van het Warschau Pact onder leiding van de Sovjet-Unie het veld moest ruimen, werd echter weer trouw de lijn van Moskou gevolgd. Uit de documenten blijkt overi gens ook dat de inval van 1968 me de ten doel had de aanvalsplannen naar het Westen te realiseren. De Sovjets waren erachter gekomen dat zij te weinig troepen in de re gio hadden ten opzichte van de Navo-strijdkrachten. Deze scheve verhouding werd na de inval in Tsjechoslowakije rechtgetrokken, omdat er 250.000 Sovjet-militairen in het land achterbleven. Uit de nu ontdekte documenten blijkt ook dat de Sovjets plannen hadden de eigen troepen achter de Tsjechoslowaakse en Poolse eenhe den aan te sturen. Die moesten echter wel het pad voor hen effe nen. De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad is gearriveerd in het hol van de leeuw, New York. Daar spreekt hij in een bomvolle zaal van de Columbia Universiteit. foto Spencer Platt/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7