'Vlaketerminal moet komen' Buurtbewoners in actie voor schonere wijk Zeeuws-Vlaanderen begint met bestrijding van wateroverlast Ongeluk op schip Noordzee eist levens S pzc Dinsdag25september2007 25 Bedrijvenvereniging Reimerswaal wijst politiek op kansen. door Luc Oggel hansweert - Als college en raad in Reimerswaal de komst van een multimodaal overslagterrein aan de oostkant van het Kanaal door Zuid-Beveland tegenhouden, is dat een gemiste kans voor de eco nomie van Reimerswaal en zullen steeds meer bedrijven de gemeen te in de toekomst verlaten. Dat vreest de Ondernemers Vereni ging Reimerswaal (OVR). De OVR, die de belangen behartigt van de grote bedrijven in de ge meente, maakt haar opvatting ken baar in een brief aan de raad. Die vergadert vanavond over het on derwerp, naar aanleiding van een interpellatieverzoek van de Chris tenunie. De ondernemersvereni ging wilde haar standpunt vóór die bijeenkomst overbrengen, zo dat het bij de beraadslagingen kan worden betrokken. Het idee voor een multimodaal overslagterrein, een Vlaketerminal, is ruim een week geleden in de wereld ge bracht door commissaris van de koningin K. Peijs. Het deed nogal wat stof opwaaien, waarop ze aan gaf dat het 'slechts' één van de mo gelijkheden is voor het gebied. Mo menteel onderzoekt de provincie of de locatie geschikt is voor een 'nat' bedrijventerrein. Dat zou moeten dienen als opvang voor Goese watergebonden bedrijven De Ondernemers Vereniging Rei- merswaal roept raad en college op om de eventuele komst van een multimodaal overslagterrein niet op voorhand af te wijzen. die moeten wijken voor de toe komstige wijk Waterstad, waaron der Haringman Betonwaren. De OVR juicht het 'proefballonnetje' van Peijs echter van harte toe, zegt secretaris A. Openeer. „Alleen een betonfabriek binnenhalen op die plek lijkt ons niks. Die Goese be drijven mogen hier best komen, maar pak het dan meteen groots aan." De OVR hecht veel waarde aan een gevarieerd aanbod van be drijfsterreinen. „Een terrein met laad- en Iosfaciliteiten voor de bin nenvaart en het spoor wordt tot op heden gemist. Als de mogelijk heid zich voordoet om zo'n ter rein te realiseren, moet die wat ons betreft met beide handen wor den aangegrepen." De vereniging roept de raad, wijzend op het eco nomisch belang voor de gemeente van een dergelijke voorziening, op om niet op voorhand al een blok kade op te werpen. Openeer: „]e ziet nu al dat bedrijven vertrekken uit Reimerswaal. Van der Does is van Kruiningen naar Kapelle ge gaan, Meeuwse uit Yerseke is naar Goes. Een terminal kan bedrijven niet alleen hier houden, maar ook nieuwe aantrekken." Opruimweek in deel Middelburg moet verpaupering stoppen. door Forra de Jong middelburg - Zwerfafval, rondslin gerende spullen en vervallen tuin tjes. Een groep bewoners van de Edelstenenbuurt in Middelburg is het zat. „Mijn zoontje kan niet meer buitenspelen met al die troep", klaagt een buurtbewoner. „Ik ken al vier gezinnen die ver huisd zijn vanwege de rotzooi." Deze week is het Wijkopruim- week in de Edelstenenbuurt. De gemeente werkt samen met Stich ting Welzijn Middelburg, Groenbe- drijf Lété, Woongoed Middelburg en de bewoners om de wijk op te knappen. Straten en perkjes wor den opgeknapt en de bewoners moeten samen de wijk weer net jes maken. Gisteren liepen vijf be woners rond met prikkers en een plastic zak. „De lage opkomst ligt vast aan de regen en 's morgens werken de meeste mensen natuurlijk ook", verzucht de in oranje hesjes gekle de groep. Om werk zitten ze niet verlegen. Door heel de wijk ligt zwerfafval en staan verloren fiet sen, vuilniszakken en soms zelfs oude koelkasten in de tuintjes. Amy Seerden van Woongoed Mid delburg geeft aan dat de woning corporatie voor het groen en de straten gaat zorgen, maar dat ver der de verantwoordelijkheid bij de bewoners ligt. „Een schone buurt begint immers bij jezelf. We tre den nu ook strenger op tegen nala tige mensen." Karei van der Beek, de wijkmanager, stak gisteren ook de handen uit de mouwen. „Steeds minder mensen nemen hun verantwoordelijkheid. Die denken dat de gemeente alles wel opruimt. Maar de gemeente denk niet 'laat ik mijn rotzooi hier eens De gemeente Middelburg knapt samen met Stichting Welzijn Mid delburg, Groenbedrijf Lété, Woongoed Middelburg en de be woners de Edelstenenbuurt op. neergooien', dat doen de mensen zelf" „Onze zakken zijn al vol!", roept PvdA-raadslid Aty Harwijne. Ze is druk aan het opruimen met wat buurtbewoners. „Kunnen we ook een fietswrak aanleveren?" Onder tussen proberen drie mensen een fietsband van een lantaarnpaal te krijgen. „Dit is wel wat anders dan in de vergaderzaal zitten. Helaas werken de meeste raadsleden heel de dag, dus zijn we maar met een klein clubje. Deze buurt moet ook eens een 'troepgroep' krijgen, net als Nieuw Middelburg. De jeugd ruimt dan de eigen rotzooi op voor een zakcentje." „Waarom liggen er nou bierblikjes op de struiken?" Wethouder Huub van Klinken kan er niet over uit. Of de opruimweek vol gend jaar weer gehouden wordt, weet hij nog niet. „We hopen dat het niet nodig is. Gewoon geza menlijk de schouders er onder zet ten. Dan wordt de buurt weer mooi. Het heet niet voor niets de Edelstenenbuurt." Werkzaamheden aan sloten en oevers in oosten van de streek. door Harold de Puysseleijr hulst - Om de boeren en de bewo ners van de polders in Oost-Zeeuws-Vlaanderen ook bij hevige regenval droge voeten te ga randeren, komt het waterschap Zeeuws-Vlaanderen in actie. In vier polders in het gebied wor den maatregelen getroffen om een einde te maken aan de jarenlange wateroverlast die daar bij zware re genbuien optreedt. Het waterschap is onlangs gestart met de eerste projecten en hoopt die in maart volgend jaar af te ron den. In tweede fase waarvan de uitvoering volgend najaar begint volgen nog meer aanpassingen. De projecten vergen een totale in vestering van enkele honderddui zenden euro's, waarvan een deel wordt betaald door het rijk. In de Oude Graauwpolder en in de Langedampolder verzakken de oevers en komt bij zware regenval soms wateroverlast voor. Hier legt het schap extra waterberging aan. Via de Melopolder wordt boven dien een nieuwe afvoer naar het af- wateringsgebied Paal gemaakt. Drie opvarenden van boot rederij Vroon komen om. door Frank van Cooten breskens - Bij een ongeluk op een schip van rederij Vroon op de Noordzee zijn zondagmiddag twee Schotten en een Pool om het le ven gekomen. De drie slachtoffers waren aan boord bezig met een an kerketting toen het noodlot toe sloeg. „Het ongeval is zeer tragisch en aangrijpend voor de hele organisa tie. Ook voor de twaalf beman ningsleden", aldus een woordvoer der van rederij Vroon uit Breskens gisteren. Het schip Viking Islay is actief in het gasveld Amethyst van Ook in de Langedampolder wordt extra wateropslagcapaciteit ge creëerd en worden natuurvriende lijke (flauwere) oevers aangelegd zodat de oevers minder snel ver zakken. Ook in de Emmapolder, de Hooglandpolder, de Burghpol- der en een gedeelte van de Kruis polder gaat het waterschap aan de slag. Vorig jaar is het schap in de Kruispolder al begonnen met de herprofilering van de waterloop in het westelijke deel van de polder. Het stuk grenst aan de oostzijde van de buurtschap Kruisdorp. De oevers van de waterloop worden hersteld door waar mogelijk onder- houdsvriendelijke oevers aan te leggen. Daardoor ontstaat volgens beleidsmedewerker waterbeheer Suzanne Klerk tevens meer ruimte voor waterberging in de Kruispol der. Fase twee is de laatste stap in dat project die nu aan de orde komt. Dit onderdeel van het plan bestaat uit het herprofileren van het zuidelijke deel van de water loop en het verwerken van de grond die daarbij vrijkomt. Het waterschap voert de komen- de anderhalf jaar werkzaamhe den uit om de wateroverlast in di verse polders in Oost-Zeeuws- Vlaanderen terug te dringen. olieconcern BP voor de kust van het Engelse East Yorkshire. Eige naar is Vroon Offshore Services uit Aberdeen, een dochteronderne ming van Vroon in Breskens. De drie mannen werden met een helikopter naar een ziekenhuis overgevlogen, maar bezweken aan hun verwondingen. De overige op varenden mankeren niets. Het schip is teruggekeerd naar de ha ven van Immingham aan de oost kust van Engeland. Het is nog on bekend wat de oorzaak van het on geluk is en wat er precies heeft plaatsgevonden. De Britse autori teiten doen onderzoek met volledi ge medewerking van rederij Vroon. De Viking Islay wordt ingezet bij incidenten op booreilanden. Medewerkers van groenbedrijf Lété helpen bewoners van de Middelburgse Edelstenenbuurt met het opruimen van de wijk. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61