Bejaarde is uitde pre-senior is nu in Zeeland Vergetelheid dreigt voor Thereza uit Sirjansland in heel het land te koop Museum speelt in op Kinderboekenweek 22 Dinsdag 25 september 2007 PZC Leo Steenpoorte houdt een skimmia japonica Thereza vast. foto Dirk-Jan Gjeltema Heester van Leo Steenpoorte viel al twee keer in de prijzen. door Esme Soesman sirjansland - Bij de introductie vorig jaar sprong de skimmia japo nica Thereza bij kenners direct in het oog. De in Sirjansland ge kweekte heester komt dit jaar nog op de Nederlandse markt. Toch wel een aardig moment voor kwe ker Leo Steenpoorte, wiens zus naamgeefster is van de bekroonde plant. In de kas aan de Maatjes Haring lobsweg in Sirjansland staan de welbekende rode skimmia japoni ca Rubella (de plant die onlosma kelijk met kerst is verbonden) zij aan zij met nieuwkomer Thereza; een witgroene variant op de - eveneens mannelijke - plant. „Er zijn meer wit-groene skim- mia's, maar de kleur van die knop jes wordt uiteindelijk roze. Deze blijft zo. In het voorjaar komen er witte bloempjes uit", wijst Steen poorte op de kenmerken van de Sirjanslandse skimmia. De hoeveel heid bloemen van de Thereza komt bovendien dicht bij de rode variant en de plant is veel compac ter dan andere wit-groene exem plaren. Dat leverde de firma Gebroeders Steenpoorte bij de introductie van de heester vorig jaar op de tuin- bouwvakbeurs Horti Fair meteen de Interpolis Quality Cup op. De keuringscommissie van de Konink lijke Vereniging voor Boskoopse Culturen (KVBC) bekroonde het nieuwe gewas daarnaast met een Getuigschrift van Verdienste. Geen verkeerde start, al is uiteinde lijk de grote wens van de kweker dat de plant in vele Nederlandse tuinen komt te staan. Dit jaar is het nog vooral het buitenland waaraan wordt verkocht. Het is de eerste keer dat kwekerij Steenpoorte kwekersrecht (binnen Europa, de Verenigde Staten en Ja pan) op een plant heeft aange vraagd. Aan de ontwikkeling van deze nieuwe soort is een jaar of tien voorafgegaan, verhaalt de eige naar - die het bedrijf heeft overge nomen van zijn vader en oom. Dat is - simpel gezegd - een kwes tie van het uitselecteren van unie ke zaailingen. „Je bent constant op zoek naar iets anders, naar vernieu wing." Bij de Thereza wisten Leo en zijn vader meteen dat er een kwaliteitsproduct was geboren. „Deze gaat zijn weg wel vinden, maar je loopt natuurlijk altijd het risico dat een andere kweker met een nóg betere kwaliteit komt." De heester is Thereza gedoopt. Een naam die wereldwijd bruik baar is en (dankzij moeder There sa) herkenbaar is, maar toch apart. Daarnaast doen vrouwennamen het beter dan namen van heren. De Skimmia Thereza is in Sirjans- land door kwekerij Steenpoorte 'ontdekt'. Vanaf 1 oktober wordt de plant op zaterdagochtend in de kas verkocht. Verschil in benadering is van belang voor het bereiken van ouderen. door Ali Pankow kerkwerve - Niemand wil voor oud doorgaan en begrippen als 'be jaarden' of'ouden van dagen' zijn al lange tijd uit de gratie. Voor het bereiken van hun volledige doel groepen moeten seniorenraden on derscheid maken tussen verschil lende groeperingen. Zo dienen jon gere senioren anders te worden be naderd dan bijvoorbeeld kwetsba re ouderen of mensen van buiten landse afkomst. Dat was een van de conclusies gisteren tijdens de dag van Zeeuwse Seniorenraden in dorpshuis Zuudende in Kerk werve. De seniorenraden van Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Hulst, Reimerswaal en Borsele ga ven gehoor aan de uitnodiging van de afdeling Schouwen-Duive- Jongeren praten over vrijheid in Jeugdkerk zierikzee - In het MFC in Zierik- zee is zondag Jeugdkerk. Dit tref fen is bedoeld voor jongeren tus sen de veertien en vijfentwintig jaar. Willem Ouweneel praat tijdens de ze ontmoeting over het onder werp 'Slavery or Freedom?'. De CHE-praiseband verzorgt de mu ziek. De toegang is gratis. Wel is er collecte om de kosten te dekken. De Jeugdkerk begint om 19.30 uur. Diabetes Fonds zoekt vrijwilligers in regio zierikzee - Het Diabetes Fonds zoekt vrijwilligers die willen collec teren op Schouwen-Duiveland tij dens de collecteweek, die duurt van 28 oktober tot en met 3 no vember. Vrijwilligers bepalen zelf hoeveel uur zij in het werk willen steken. Vorig jaar is landelijk zo'n twee miljoen euro opgehaald. Be langstellenden kunnen contact op nemen met Anneke Loos: 642208. land te discussiëren over het eigen functioneren, het uitwisselen van kennis en ervaringen en over het communiceren met en naar de sa menleving. Ook de advisering aan het gemeentebestuur en de wijze hoe daarmee wordt omgespron gen, kwam aan orde. Evenals het belang van netwerken. Wethouder G. Houtekamer gaf een voorzet voor de onderlinge discussies. Hij ziet een belangrijke taak voor se niorenraden in vroegtijdig en ter zake kundige advisering. Als voor beeld noemde hij de kwaliteitsze tel die binnen de WMO-advies- raad is ingeruimd voor de senio renraad. Vooral met het oog op overheveling van zorgtaken naar de gemeenten en minder geld daarvoor van het Rijk hecht de Acht Zeeuwse seniorenraden inventariseren doelgroepen, gesprekspartners en strategieën. Belang van netwerken en communicatie wordt onderkend. Bogerdweg Dreischor deze week nog dicht dreischor - De opengebroken Bo gerdweg in Dreischor wordt op z'n laatst vrijdag dichtgemaakt. Tot die tijd is het dorp niet via de zuid zijde te bereiken. Aanleiding is de aanleg van een nieuw riool in een dreef van de Bogerdweg. Dit riool wordt deze week aangesloten op het hoofdriool. Parallel ondergaat ook de waterleiding een vernieu wingsbeurt. Verkeer wordt zo lang omgeleid via de Zuidlangeweg. Westhoekzangers en plattelandsvrouwen brouwershaven - De Westhoek zangers en het Plattelandsvrouwen koor sluiten vrijdagavond met een gezamenlijk optreden het zomer- concertseizoen in de Nicolaaskerk in Brouwershaven af De mannen brengen een mix van volksliede ren, opera- en operettemelodieën. Het vrouwenkoor zingt werk van bekende componisten. Het con cert begint om 20.00 uur. wethouder waarde aan advies van uit het veld. Een inventaristatie on der leiding van dagvoorzitter A. van der Wouden leidde tot een overzicht van taken, doelgroepen, gesprekspartners en strategieën waar seniorenraden mee te maken hebben. Seniorenraad Hulst lan ceerde het begrip 'pre-senioren' voor 63/64-jarigen. „Het is van be lang dat deze mensen geïnfor meerd worden over de komende veranderingen in hun leven", vindt woordvoerder B. Buyle. De Seniorenraad Middelburg zet in op een 'Dag voor de Ouderen' om (toekomstige) senioren kennis te laten maken met verenigingen en vrijwilligersorganisaties. Als con creet resultaat van deze dag geldt de afspraak een onderling circuit op te zetten voor het uitwisselen van informatie. De seniorenraden van Terneuzen en Hulst gaven te kennen de volgende provinciale Se niorendag in Zeeuws-Vlaanderen te willen organiseren. De Griend druk in weer met slepen van jachten den osse - Nog voor de middag was aangebroken, had KNRM-red- dingsboot De Griend er gisteren al twee sleeppartijen op zitten. Zeil jacht Inpassan raakte rond 9.30 uur in de problemen door een touw in de schroef. Het twee per sonen tellende schip werd naar Den Osse gesleept. Om 11.00 uur moest het jacht Medusa naar die per water worden gesleept. Op dit schip was één persoon aanwezig. Straatmuzikant leidt kerkdienst Haamstede burch-haamstede - Matthijs Rins- ma uit Roermond is straatmuzi kant. Daarvoor was hij uitsluitend dominee. Beide beroepen combi neert hij nu. Rinsma verzorgt zon dag om 10.00 uur de dienst in de gereformeerde kerk in Haamtede. Hij vertelt zingend en met zijn gi taar over zijn leven en zijn keuzes daarin. De dienst is vooral bedoeld voor jongeren. Expositie pop-upboeken bij thema 'Sub Rosa - boeken vol geheimen'. renesse - Pop-ups werden ze ge noemd: boeken met beweegbare delen. „Het interactieve boek zou den we tegenwoordig zeggen", al dus gastvrouw Annemarie Heili gers van De Blikvanger in Renesse. Dit mini-museum met oude blik ken speelt in op de landelijke Kin derboekenweek die van van 3 tot en met 13 oktober wordt gehou den. Thema dit jaar is Sub Rosa - boeken vol geheimen. Pop-upboe- ken nodigen extra uit hun gehei men prijs te geven. Voorbeelden daarvan zijn uitklapbare papieren theaters, poppenhuizen en sprook jes. Ook zijn er boekjes die bij snel doorbladeren bewegende figuren laten zien. „De eerst pop-upboe- ken dateren van voor de boekdruk kunst. Ze waren handgeschreven en er was een spil op bevestigd die kon draaien langs teksten of sym bolen", vertelt Heiligers. De wisse lexpositie biedt ook een 'Flippo- scoop', oftewel een nepbioscoopje uit 1936 van jamfabrikant De Betu we. Met beeldstroken van Flipje Tiel ontstaat daarin de illusie van een echte film. De wisselexpositie is van 2 oktober t/m 7 november te zien op di. van 10-12 uur en op woensdag van 14-17 uur. Vrijwilligers, EU-geld of ondernemers kunnen kraan nog redden. door Joeri Wisse vlissingen - Eens weg, altijd weg. Veel Vlissingers vrezen dat de Scheldekraan aan de Koningsweg nooit meer terugkomt als hij een maal is 'onthoofd' en dat niemand over vijftig jaar meer zal zien dat er ooit een scheepswerf midden in de stad lag. Die onthoofding, de giek en de contragiek worden binnenkort aan de grond gebracht, is noodzakelijk. Wie nu over de Koningsweg fietst, loopt het risico op een onaangena me verassing. Geregeld vallen er stukken roestig ijzer naar bene den. De kraan is onderzocht door een gespecialiseerd bedrijf uit Ede en verkeert op vrijwel alle onder zochte punten in zeer slechte staat. Duiven wonen tussen het be ton van het contragewicht en in de cabine. Dat is gevaarlijk, want hun uitwerpselen tasten het ijzer aan. Daarom wordt het bovenste deel voor een halve ton gedemon teerd en tijdelijk opgeslagen. Een volledige renovatie van het bouw werk gaat waarschijnlijk flink in de papieren lopen. De vraag is of het gemeentebestuur, dat de kraan De Scheldekraan aan de Koningsweg in Vlissingen wordt binnenkort deels afgebroken. Veel Vlissingers vrezen dat restauratie te duur is. enkele jaren geleden als industri eel monument bestempelde, daar voor wil opdraaien. Raadslid Wim Hirdes van de LPV heeft er een hard hoofd in. „De duiktoren die op het badstrand stond, is ook nooit teruggekomen." In schriftelij ke vragen roept hij het gemeente bestuur onder meer op de kraan te redden door Europese subsidie potjes aan te spreken en bij Zeeuw se ondernemers aan te kloppen. Rinie de Jonge, PvdA-raadslid en werknemer van De Schelde, vindt het weliswaar belangrijk dat de to renkraan blijft behouden voor de stad, maar wil bij het instandhou den van 'het symbool van De Schelde' niet tot het uiterste gaan. „Uiteindelijk is het gewoon een klomp staal. Als het te duur wordt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58