Zeeland Actie tegen 'racecircuit' Westdam Sas De kerk is het waard Sluis helpt hoteliers Cadzand-Bad Lagere werkstraf en minder boete voor Aardenburgse hennepteler Alarm 22 Dinsdag 25 september 2007 PZC 'Verkeersremmers te duur? Dan leggen we er toch een hardrijder!' door Wout Bareman SAS VAN CENT - Wanneer de ge meente Terneuzen niet snel ver keersmaatregelen treft op de West- dam in Sas van Gent, overwegen de bewoners zelf in actie te ko men. Ze voelen zich door de ge meente aan het lijntje gehouden en begrijpen niet dat de levensge vaarlijke situatie niet sneller wordt aangepakt. De eerste klachten dateren van be gin december vorig jaar, nadat zich voor de zoveelste maal een aanrij ding had voorgedaan. Bewoner Ro bin van der Hooft verwoordde toen in een brief aan het college van burgemeester en wethouders de vrees van de bewoners dat er, zonder afdoende maatregelen, nog weieens doden zouden kunnen vallen. De bewoners stellen nu vast dat de eerder aangebrachte wegversmallingen en de instelling van een dertigkilometerzone in de praktijk niet toereikend blijken. De Westdam wordt nog steeds als een soort racecircuit gebruikt, vooral door Belgische automobilis te Bewoners van de Westdam in Sas van Gent vinden dat de ge meente snel maatregelen moet treffen om de verkeersoverlast tot een minimum te beperken. DEN HAAC - Een voormalige Aar denburger die door de Middelburg se rechtbank tot 240 uur werkstraf was veroordeeld, heeft in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof een fikse strafvermindering bin nengesleept. Het hof bepaalde de straf gisteren op 120 uur werkstraf, waarvan 40 uur voorwaardelijk. Tijdens de behandeling van het be roep twee weken geleden had de man bepleit dat hij geen crimineel was en dat hij geen enkel winst oogmerk had. Louter voor zijn ge zondheid en die van zijn vriendin, was hij op 'biologische wijze' wiet gaan telen. Hij vond dat de koffies hops alleen maar 'rotzooi' verkoch ten, en dat ze te duur waren boven- Het komt nogal eens voor dat een medewerker van dat Middelburgse kantoor zonder na te denken naar binnen stormt. Want ja: druk, druk, druk, druk en altijd bovenop het nieuws. Het komt ook nogal eens voor dat in de haast vergeten wordt het inbraakalarm uit te zet ten. Zo ook afgelopen zaterdag. Tip? redactie@pzc.nl De thuis gealarmeerde medewer ker - een dief in het kantoor! - bel de de colleqa die weekenddienst had. Terwijl het snerpende alarm snoei hard door de telefoon loeide, gaf de weekendwerker geen sjoege. „Het alarm? O, is dat het.... Ik dacht dat ik een krekel hoorde. Die hebben dezelfde soort ritmiek." ten. Met name de kruising Genera- liteitsstraat-Westdam is levensge vaarlijk. Bewoner Van der Hooft heeft de laatste tijd zelf voor agent gespeeld, schrijft hij in een nieuwe (boze) brief aan het college. Dat leidde tot verschillende incidenten met verontwaardigde automobilis ten, die Van der Hooft bedreigden. De ingeschakelde politie onder kende, volgens hem, dat er sprake is van een gevaarlijke situatie. De bewoners zijn de 'radiostilte' rond hun verkeersproblemen zat. Van der Hooft: „We moeten keuzes ma ken. Moeten we eindeloos wach ten op actie van de gemeente of moeten we als bewoners de han den ineenslaan en zelf maatrege len gaan nemen. Zijn verkeersrem mers te duur voor de gemeente? Ach, dan nemen we zo af en toe toch één van de hardrijders en leg gen die als drempel op de West dam... aanbod zat, kost geen geld en het lost het hard rijden zeker op." Verkeerswethouder Co van Schaik kent de situatie. „Met dit soort pro blemen worden we ook op tal van andere locaties geconfronteerd. Ik heb al eens eerder gezegd dat je niet alle straten kunt vol leggen met drempels. Maar als alle bewo ners het erover eens zijn dat er drempels moeten komen, valt daar over zeker te praten." Van Schaik heeft Robin van der Hooft uitgeno digd voor overleg. Dat zou dinsdag 2 oktober moeten plaatsvinden. Dromen over ideaalbeeld van middeleeuwse kerk. door René Hoonhorst GROEDE - De kerk van Groede moet zijn middeleeuwse interieur gedeeltelijk terugkrijgen. Door pla fonds en muren in de voormalige Franse kerk weg te breken, komt het monumentale karakter van het gebouw niet alleen buiten, maar ook binnen beter tot zijn recht. Het is niet de bedoeling het Neder lands Hervormde godshuis, waar van de oudste gedeelten uit het be gin van de twaalfde eeuw dateren, weer over te dragen aan de katho lieken. Maar de kerk mag zijn verleden wel wat beter laten zien. Door mu ren en plafonds te verwijderen, is weer in één oogopslag te zien waar de leden van de Waalse kerk aan het eind van de Tachtigjarige Oorlog tot midden negentiende eeuw zaten. De prachtige preekstoel en het mooie orgel komen in één grote kerkzaal meer tot hun recht. Ook de akoestiek van het godshuis wint aan kracht bij het verwijde ren van tussenwandjes en pla fonds. Niet onbelangrijk om de kerk in de nabije toekomst naast bedehuis ook om te toveren tot cultuur- en tentoonstellingstempel. De Stichting Restauratie en Exploi tatie NH Kerk Groede liet een ma quette maken, waardoor belang stellenden afgelopen zondag kon den zien hoe de kerk er in de toe komst uit kan zien. Veel mensen waren blij verrast dat het gebouw niet alleen van buiten, maar ook van binnen een zeer markant uiter lijk kan krijgen. Als de pilaren meer los komen te staan en er di rect uitzicht komt op een deel van het dakgewelf - voor het laten zien van het hele gewelf lopen de res tauratiekosten nog veel verder op - krijgt de kerk (bijna) de uitstraling van een kathedraal of basiliek. Dat beeld staat ook de Stichting Restauratie en Exploitatie nog steeds voor ogen. Het geeft veel vrijwilligers de kracht om zich in te blijven zetten voor het beeldbe palende monument op de Markt. Want natuurlijk waren ze wat moedeloos toen onlangs bleek dat het subsidieschip van het Rijk dit jaar Groede weer voorbij voer. In acht jaar tijd sprokkelde de stich ting anderhalve ton bij elkaar. Met de verkoop van eigengemaakte jam, wafels en oliebollen tot aan het organiseren van voorstellin gen. Zelfs als de stichting een top per naar Groede haalt, zoals afgelo pen zondag met een wereldbe roemde flamencodanser, levert dat 'slechts' drie ton netto op. 'Zo'n mooi kerkje laat je toch niet in elkaar vallen' Acht jaar actie voeren voor ander halve ton, terwijl de restauratiekos ten de laatste drie jaar met vier ton opliepen door de inflatie en - vooral - voortschrijdende aantas ting van het gebouw. „Knagende dien. Hij gaf toe dat hij iets had be spaard op de legaal verkrijgbare drugs uit de koffieshops, maar ont kende dat hij het spul met veel winst doorverkocht. Daarom maakte de teler ook bezwaar tegen de pluk-ze-boete van een kleine dertienduizend euro die de Mid delburgse rechtbank aan de thuis- teler had opgelegd. Dat is nu 9100 euro geworden bij het hof De tegenwoordig in België wonen de man liep april vorig jaar tegen de lamp toen er een meteropne- mer langskwam. Die constateerde een gigantisch stroomverbruik en rook een wietlucht. Bij huiszoe king werden een kwekerij en 138 planten aangetroffen. De maquette van hoe de kerk er in de toekomst uit kan zien. Restauratie NH kerk 1998: Kerkbestuur stelt restau ratieplan op voor toren en kerk 1999: Kerkbestuur vraagt res tauratievergunningen en subsi dies aan. Sympathisanten en vrijwilligers ondersteunen dat met een begroting door een ar chitectenbureau. 2001: Plannen blijken in ambte lijke la te zijn blijven liggen. Di verse raadsleden brengen de kerk weer op de agenda van ge meente en provincie. 2002: Gemeente vraagt om op name kerk op provinciale priori teitenlijst. Duurt nog twee jaar. 2004-2007: Rijk laat NH kerk links liggen. De kosten stijgen van anderhalf miljoen gulden (1999) tot 1,75 miljoen euro. kevers en verder scheurend stuc werk kunnen alleen door een ri goureuze opknapbeurt worden ge stopt. Het is al bijna zover dat som mige balken nauwelijks meer te redden zijn", weet kerkrentmees- ter Henk Cijsouw. Als aannemer knapt hij kleine dingetjes direct op, maar hij weet maar al te goed dat restauratiespecialisten een hele kluif aan de kerk zullen hebben. Een aantal vrijwilligers probeerde eind vorige eeuw al bij de toenma lige gemeente Oostburg aandacht te krijgen voor het opknappen van de kerk. De eerste plannen bleven echter onopgemerkt in ambtelijke lades liggen. Toen ze daar eindelijk uit kwamen, was het karwei al weer tonnen duurder dan eerst. De intussen gefuseerde gemeente Sluis had geen geld en de provin cie zag het opknappen van de Groedse kerk nog niet als priori teit. De gemeente Sluis is intussen wel van goede wil en heeft meer dan twee ton gereserveerd, de provin cie is ook bekeerd en Monumen tenzorg is enthousiast over het res tauratieplan. De stichting kan dan ook niet anders dan hopen dat haar kerk zo snel mogelijk wél prioriteit krijgt bij de subsidiever deling. Voorzitter Thijs Soeting heeft zich vaker afgevraagd of hij geen idea list is tegen beter in. „Maar elke keer denk ik weer: zo'n mooi kerk je laat je toch niet in elkaar val len." Voor elke nieuwe hotelkamer een appartement. door Frank van Cooten sluis - De gemeente Sluis helpt ho teliers in Cadzand-Bad om hun in vesteringen in het verbeteren van hun hotel rendabel te maken. Voor iedere nieuwe hotelkamer mogen ze één appartement bou wen. De verhouding tussen het to taal aantal hotelkamers en de ap partementen in de badplaats mag daarbij nooit groter zijn dan vijftig/vijftig. Het college stelt deze verhouding voor in een voorstel aan de raad. Helder Zeeuws, de PvdA en D&T vroegen in een motie om dit voor stel. Hoteliers willen graag investeren in een kwaliteitsverbetering van Cadzand-Bad. Analyses leren ech ter dat hoteliers een investering in nieuwe hotelkamers de eerste ja ren niet snel terugverdienen. Een compensatie met appartementen - makkelijk te verhuren - acht het college noodzakelijk. Het dagelijks gemeentebestuur streeft naar luxe hotels in Cad zand-Bad en wil de ondernemers daarom de helpende hand bieden. Deze handreiking is bedoeld om het ook voor de hotelsector moge lijk te maken mee te doen in de WJ Het dagelijks gemeentebestuur van Sluis wil de hotelsector in Cadzand-Bad niet betuttelen. Het college streeft naar luxe hotels en wil ondernemers helpen. voorgestane kwaliteitsverbetering van Cadzand-Bad. Om een one venredig aantal appartementen te voorkomen stelt het college voor de verhouding op vijftig/vijftig vast te stellen. Het staat de onder nemer overigens vrij om te kiezen voor de bouw van appartementen. Horeca Nederland stelde onlangs in een pittige brief dat een over heid niet mag bepalen wat goed en slecht is voor een ondernemer. Dat bepaalt de ondernemer zelf wel. „In tegenstelling tot wat door Horeca Nederland wordt beweerd, is het niet de bedoeling betutte lend te zijn naar de hotelsector", reageert het college. „Wel beogen wij een mogelijkheid te bieden aan de hotelsector te groeien naar een gezondere exploitatie en om vang."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52