Binnenland Generaal Berlijn wil versterking troepen in onveiliger Uruzgan Gijs de Vries bepleit bestrijden terreur over grens religie neen Met lesauto 'Sonjabakkeren verpest de stofwisseling' ren verpest ling' Bagger spoelt langs Doel Afschermplicht vogels voorbij 4 Dinsdag 25 september 2007 pzc Extra militairen naar Deh Rawod kunnen Nederlanders zijn. door Remko Tanis den haag - De Afghaanse provin cie Uruzgan is het afgelopen half jaar onveiliger geworden. Binnen dé Navo wordt 'stevig overleg' ge voerd over het sturen van extra mi litairen naar de Nederlandse basis bij Deh Rawod. Die versterking kan ook uit extra Nederlandse mili tairen bestaan. Dat heeft de com mandant der strijdkrachten Dick Berlijn gisteren gezegd. Tijdens felle gevechten rond Deh Rawod sneuvelde afgelopen don derdag de 20-jarige soldaat Tim Hoogland. De aanvallen van de Ta liban zijn volgens generaal Berlijn effectiever geworden, terwijl de op bouw van het Afghaanse leger en door Wout Bareman DOEL - De omgeving van container haven Het Deurganckdok op de linker Scheldeoever bij Doel is zon dagmiddag overspoeld door een enorme hoeveelheid slib. Dat ge beurde nadat een breuk ontstond in de dijk van een slibdepot. Er lek te ongeveer 350.000 kubieke meter bagger weg. De breuk ontstond volgens de brandweer van Beveren vermoede lijk, nadat een toezichthouder ver geten was de pompen in het bek ken uit te schakelen. Daardoor werd de druk te groot. Even werd overwogen een deel van het toch al bedreigde polderdorp Doel naast het dok te evacueren, maar dat bleek uiteindelijk overbodig. PETER de politie onvoldoende lukt. Een besluit over het sturen van extra Navo-militairen wordt binnen en kele dagen genomen. De veiligheid in en rond Deh Ra wod verslechtert de afgelopen maanden snel, na lange tijd van re latieve rust. Vorige week kwamen er meer Taliban naar de omgeving van de kleine Nederlandse basis, mede doordat Britse troepen de druk ten zuiden van Uruzgan op voerden. In de hele provincie is het aantal aanvallen en aanslagen toegenomen. Volgens Berlijn wil len de Taliban nog voor de winter een aantal successen boeken. Aan het begin van de missie, au gustus vorig jaar, zagen de Neder landse militairen in Uruzgan nog al eens manoeuvres van de Tali ban die 'niet zo slim waren', aldus Berlijn. „Dat doen zij nu niet meer. Zij schieten beter en zijn Uitlatingen van Wilders over moslims scherpen de tegenstellingen aan. den haag - Samenwerking tussen niet-moslims en niet-extremis- tische moslims is de effectiefste manier om terrorisme op de lange re termijn te bestrijden. Uitlatin gen van politici als Geert Wilders over moslims scherpen de tegen stellingen alleen maar aan. Daardoor ontstaat het risico dat moeilijker wordt om 'over de gren zen van religie heen' samen te wer ken. Dat zei Gijs de Vries, tot dit voorjaar anti-terreurcoördinator een geduchte tegenstander gewor den", zei de generaal gistermiddag tijdens een briefing op het ministe rie van Defensie in Den Haag. Vol gens hem komt dit doordat zij wor den getraind door buitenlandse strijders. De toegenomen spanning rond Deh Rawod doet denken aan de si tuatie rond Chora, ten noorden van Tarin Kowt. Daar kwam het half juni tot hevige, meerdaagse ge vechten tussen de Nederlandse mi litairen en achthonderd tot dui zend Taliban. Bij die gevechten raakten vijftig tot honderd burgers gewond en vonden vijftig tot tach tig burgers de dood. De basis bij Deh Rawod in Uruz- gan staat steeds meer onder druk van de Taliban. Mogelijk krijgen de Nederlandse militairen binnenkort versterking. voor de Europese Unie, gisteren naar aanleiding van de discussie over de gevolgen van de anti-islam- toon in het publieke debat. Volgens hem heeft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrij ding, Tjibbe Joustra, volstrekt ge lijk als hij waarschuwt tegen 'sja- bloondenken en het aanscherpen van tegenstellingen'. Zonder na men te noemen liet Joustra giste ren weten te vrezen voor de gevol- nijmegen - Lijnen met het dieet van Sonja Bakker, ofwel Sonjabak- keren, kan de stofwisseling verpes ten. Dat komt doordat het een 'crashdieet' is, dat blijvende proble men met het metabolisme en het eetgedrag kan veroorzaken. Dat stelt de Nijmeegse psychologe Tatjana van Strien, die bij het Be havioural Science Institute van de Radboud Universiteit werkt. Zij ontwikkelde de internationaal ge bruikte 'Vragenlijst voor Eetge drag'. Binnenkort verschijnt haar tweede boek over afvallen. Het Sonja-Bakkerdieet veroor zaakt volgens Van Strien een soort zelfopgelegde hongersnood. Het lichaam reageert daarop door heel zuinig om te gaan met de aangele- Na de gevechten leverde de Af ghaanse president Karzai stevige kritiek op de Nederlandse militai ren, die door de inzet van zwaar geschut verantwoordelijk zouden zijn voor een onnodig hoog aantal burgerslachtoffers. Met name het superkanon de pantserhouwitzer heeft veel granaten afgevuurd op Chora. Daarbij zijn ook doelen ge kozen zonder eerst vast te stellen of er nog Taliban zaten. Instanties, waaronder de Verenig de Naties en de onafhankelijke Af ghaanse Commissie voor de Men senrechten, hebben onderzocht of die kritiek terecht is. Gisteren werd bekend dat hun conclusie is dat de Nederlanders het oorlogs recht niet hebben geschonden. Het inzetten van de zwaarste wa pens viel volgens de onderzoeken binnen het mandaat van de missie en het recht op zelfverdediging. Een leswagen rijdt in de file. Het filerijder voormalig Europees anti-terreur- coördinator Gijs de Vries pleit voor samenwerking tussen niet-moslims en niet-extremis- tische moslims tegen terrorisme. recht, omdat er grote verschul zijn tussen moslims. Het is ook o verstandig omdat het de tegenst lingen aanscherpt, wat schadel is voor de terreurbestrijding. Psychologe: crashdieet veroorzaakt een soort opgelegde hongersnood. verde energie en vet op te sla; Wie lang doorgaat met lijnen telkens opnieuw aan zo'n eras dieet begint, brengt uiteindelijk •0 WAArTOM 6'A De NIET GEWOON NAAR BED AU 3E. Zo ziek bew r gen van de toon die sommigen aanslaan in de discussie over mos lims. Radicale uitspraken kunnen individuen die op de rand van ge weld staan, het laatste duwtje ge ven, aldus Joustra. De Vries, die bij onderzoeksinsti tuut Clingendael in Den Haag werkt, stelt dat mensen als PW-fractieleider Wilders en oud-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali alle moslims over één kam scheren. Dat is volgens hem feitelijk onte recht, omdat er grote verschillen zijn tussen moslims. Het is ook on verstandig omdat het de tegenstel lingen aanscherpt, wat schadelijk is voor de terreurbestrijding. verde energie en vet op te slaan. Wie lang doorgaat met lijnen of telkens opnieuw aan zo'n crash dieet begint, brengt uiteindelijk de hele normale stofwisseling in de war en wordt juist dikker. „Steeds opnieuw lijnen maakt blij vend dik", stelt Van Strien. „Ik heb genoeg dikke mensen gezien die niet meer afvallen van een dieet van 1500 kilocalorieën, wat toch weinig is. Hun metabolisme rea geert door herhaalde strenge lijn- pogingen niet meer normaal." Van Strien beschrijft een onder zoek, waaruit blijkt dat mensen die bijna altijd lijnen een sterke neiging hebben tot 'overeten' als zij zondigen tegen hun dieet. Ook gaan emotionele overeters meet eten als zij gespannen zijn, terwijl gewone eters dan minder trek heb ben. „Een dieet helpt hen niet. Hoe strenger het dieet, des te meer kans dat het mislukt. En van steeds falen kun je dikker worden dan je was", aldus Van Strien. Vol gens haar moeten mensen die wil len afvallen, leren accepteren dat 5 tot 10 procent gewichtsverlies voor hen het maximaal haalbare is. door Berry van der Heijden den haag - Het rijexamen voor personenauto's gaat vanaf 1 janua ri op de schop. Kandidaten wor den dan getest op het zelf bepalen van een route met bijvoorbeeld een navigatiesysteem. Ook wordt meer nadruk gelegd op milieube wust rijden en op rijgedrag waar door files kunnen worden verme den. Ook het theorie-examen ver andert. De kosten blijven gelijk. Dat maken minister Camiel Eur- lings van Verkeer en het Centraal den haag - Het commercieel ge houden pluimvee mag weer naar buiten. Minister Gerda Verburg van Landbouw heeft gisteren be sloten dat de afschermplicht van daag wordt ingetrokken. Kippen, kalkoenen en ganzen mochten vanaf begin juli geen con tact met wilde vogels hebben, om dat die de HsNi-variant van de vo gelgriep konden hebben. Deze ook voor mensen gevaarlijke variant werd voor de zomer aangetroffen in Tsjechië, Duitsland en het noor den van Frankijk en leek steeds dichter bij Nederland te komen. Eind augustus openbaarde het vi rus zich nog op een Duits bedrijf waar eenden werden gehouden. Bijna een maand na dit laatste ge val van vogelgriep is het H5N1-VO- gelgriepvirus niet in Nederland vastgesteld en heft Verburg de af schermplicht op. Zij wijst er daar bij op dat uit continue 'monito ring' blijkt dat er de afgelopen maand geen besmette wilde vogels zijn aangetroffen in West-Europa. Vrachtauto's waarmee in Duits land pluimvee of broedeieren zijn vervoerd, moeten nog wel extra worden gereinigd zodra zij terug zijn in Nederland. 1^ Lijnen met het dieet van Sonja Bakker kan de stofwisseling ver pesten. Het 'crashdieet' kan lei den tot blijvende problemen met het metabolisme en eetgedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4