Zeeland vaker aan dan beelden' Geld voor probleemwijken terecht Het schaap blijft zich verwonderen Gezond moet id Elkaar ontmoeten PZC Dinsdag 25 september 2007 3 Tijdens het Oranje Fonds Ontmoetingsweekend op 29 en 30 september houden organisa ties bij u in de buurt Open Huis. Kijk voor alle activiteiten op www.ontmoetingsweekend.nl. Oranje Fonds COMMENTAAR Minister Klink van Volksgezondheid zet zwaar in op de preventie van ziekte. Als het aan hem ligt, kan een huisarts zijn patiënten straks naar de sportschool sturen. Ze krijgen dan als het ware 'een receptje bewegen'. Zo blijven ze fit en zo blijven de kosten van de gezondheidszorg binnen de perken. Dat is kort door de bocht de visie van de minister. Geheel in stijl met eerdere CDA-proefballonnetjes druipt de betutteling van zijn aanpak. Bovendien heeft deze poging om meer grip te krijgen op het gedrag van de burger een enge kant. Wat gebeurt er als het lukt, en de massa braaf gezond gaat leven? Krijgen de dissidente dikkerds, drinkers of rokers dan straf? Den Haag heeft zich al eerder ernstig vergist in de steun van de burger. Het stokoude idee Europa slaat hier maar niet aan. Althans, niet in de mate die parlementariërs wensen. Deze vergissing is al tamelijk gevaarlijk. Als de overheid ook nog haar hand overspeelt bij zoiets persoonlijks als gezondheid, wordt de toch al broze band tussen de burger en Den Haag zwaar beproefd. Daarom doet Klink er goed aan, de teneur van zijn overigens sympathieke boodschap te veranderen van gezond moet naar gezond kan. Geen dwang, niet leunen op de burger, maar goede voorlichting en optimale voorzieningen. Een overheid die zich een groter mandaat toedicht, zit fout. Het beeld van Lewedorp moet het weer ontgelden. door Jan van Damme Het is niet waar, zegt kunste nares Wies de Bles als ze hoort dat haar beeld in Le wedorp voor de tweede keer bin nen enkele maanden is toegeta keld. Ze is net terug van vakantie en wordt overvallen door het nieuws. Vorige keer was het schaap geel ge verfd. De schoonmaak was een he le operatie. Nu oogt de aantasting onschuldiger. Klopt, zegt de kun stenares nadat ze naar Lewedorp is geweest om haar 'jong schaap en de verwondering' weer in origine le staat terug te brengen. Het dier op een sokkel van 2.40 meter hoogte was afgelopen weekeinde voorzien van kinderlaarsjes en een hoedje. Wies de Bles: „Het stelde niet veel voor. Het zag eruit alsof het een kinderfeestje geweest is. Ik heb de spullen verwijderd. Want dat hebben we wel geleerd: je kunt toevoegingen het best zo snel mo gelijk verwijderen, dan hebben de daders er de minste lol van." Waarom haar schaap kennelijk een gewild doelwit is, weet de kun stenares niet. „Misschien omdat hij tegendraads is", doet ze een po ging. „Hij graast niet maar kijkt omhoog, naar de horizon. En hij is zwart. Ach, kunst is altijd weer loos. Gek, kabouters, leeuwen en andere beeldjes, die je in tuinen veel ziet staan, daar gebeurt niks mee. En kunst... Je zou er een psy chiater bij moeten halen." Het liefst zou Wies de Bles hebben dat er aan de aantasting van het kunst werk geen aandacht zou worden besteed. Je moet mensen niet op ideeën brengen, vindt ze. Ze blijft hoopvol. Zadkine is in dit verband voor haar een voorbeeld. Zijn kunstwerk 'De Verwoeste Stad' veroorzaakte in de jaren vijf tig flink wat commotie in Rotter dam. Wies de Bles: „Nu beschou wen mensen het als hün beeld en mag niemand eraan komen. Ik denk dat het met het schaap ook nog eens zo ver komt." Het bronzen beeld van Wies de Bles in Lewedorp werd aangekleed. Een kinderfeestje, vermoedt de kunstenares. foto Willem Mieras 'Kritiek uit Zeeland is hypocriet. Rest van land betaalt ook onze dijken.' door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De stennis over de zes miljoen euro die Zeeuwse wo ningbouwcorporaties bijdragen aan de veertig achterstandswijken buiten Zeeland is hypocriet. Dat betoogde PvdA-Statenlid Wouter van Zandbrink gisteravond tijdens het Prinsjesdagdebat 2007 in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. „Een half jaar geleden was er com motie over een advies dat we voortaan zelf meer moeten beta len aan de dijken in Zeeland", stel de Van Zandbrink. „Toen vonden we allemaal dat Nederland solidair moet zijn en dat we die kosten met zijn allen moeten delen. Nu gaat het om veel kleinere bedra gen. Geldt het solidariteitsprincipe nu niet?" Hij kreeg bijval van zijn partijgenoot Luuk Blom, lid van de Tweede Kamer. De PvdA'ers be toogden dat er genoeg geld over blijft om ook de problemen in Zeeuwse achterstandswijken aan te pakken. Niet alleen omdat de re serves van de Zeeuwse woning bouwcorporaties groot genoeg zijn, maar ook omdat het Rijk een landelijk investeringsfonds voor de overige 360 probleemwijken in stelt. Er kan dus nog geld in de richting van Zeeland komen. Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA) ondersteunde dit betoog. Hij verwachtte dat de zes miljoen euro op termijn weer terugkomt naar Zeeland. Toch waarschuwde hij wel voor het centralisme in Den Haag. De neiging bestaat, bij voorbeeld als het gaat om de natio nale landschappen, om regio's minder geld te geven en tegelijker tijd meer regels op te leggen. Dat vond ook onderzoeker Dick van der Wouw van Scoop. Rust en ruimte werden door veel van de aanwezigen bij het debat als sterke punten van Zeeland genoemd. „Dat is de kracht van de periferie", De zes miljoen die Zeeuwse corporaties moeten bijdragen aan probleemwijken buiten Zeeland is terecht vinden sprekers in het Prinsjesdagdebat. aldus Van der Wouw. „We zien nu dat Den Haag probeert de kracht van het centrum te ontwik kelen." We zijn in Nederland 'buitenge woon zwak' in het decentralise ren, vond directeur Hans Simons van de Oosterscheldeziekenhui- zen. Zeeuwse oplossingen worden vanuit Den Haag vaak geblok keerd. En anders worden ze wel ge torpedeerd door lokale sentimen ten. „Vanuit Zeeland moeten we veel nadrukkelijker met één stem spreken in Den Haag." Ook voor zitter David Luteijn van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging en de burgemeesters Jaap Sala van Sluis en Siebe Kramer van Ka- pelle pleitten voor een sterkere lob by van Zeeland in Den Haag. i Love Marriage Beurs inclusief spectaculaire modeshows 29-30 september Breda Racketcentrum Entreekaarten met korting via www.trouwplannen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3