Spori Debutante vijfde op WK Er is nog een kleine vriendenploeg over PZC Dinsdag 25 september 2007 37 Vereniging Strijd in Vrede uit Groede bestaat zestig jaar. door Fred Rabout GROEDE - Zestig jaar duivenmel- ken in Groede. Dat is zestig jaar Strijd in Vrede. Dat is de naam van de vereniging die op 2 au gustus 1947 bij de toenmalige ge meente Groede, afdeling duiven, werd ingeschreven. Het gezel schap dat zich bij die dienstdoen de ambtenaar meldde, bestond uit Sakke Becu, Staf Dusarduijn, Jan van Haneghem, Izak de Jonge, Ko den Dekker, Jac. Van Acker en Bram van Gijs. In het 'archief van de huidige secretaris/penningmeester, de 71- jarige Dirk Verherbrugge, zijn die namen terug te vinden. Ze staan in een schrift met harde kaft uit de naoorlogse jaren. De blaadjes zijn vergeeld, de inkt van de schit terende krulletters van de toenma- 'Ik heb het nooit begrepen waarom we op de zaterdag moesten gaan concoursen' lige secretaris is wat minder hel der geworden. Verherbrugge waakt erover, als was het zijn tes tament. Strijd in Vrede is een schitterende naam, al schijnen de buitenstaan ders daar een andere mening over te hebben. Verherbrugge: „We zijn een echte vriendenploeg met de dertien actieve leden - onder wie vier vrouwen - die we nog hebben. We zijn allemaal recht voor z'n raap en dat komt wel eens verkeerd over. We hebben hier vaak toeristen die eens ko men kijken als we aan het inkor- ven zijn. Afgaande op onze com municatie tijdens die korving den ken ze dat we op het punt staan elkaar de hersenen in te slaan. Niets is minder waar, we berei den ons gewoon voor op een lek kere pint." Hoewel Verherbrugge pas 33 jaar geleden bij de vereniging kwam, weet hij dat er in de beginjaren nog 'looprecht' was. Niet iedere liefhebber had toen een klok. Dat betekende dat er op een aantal vaste plaatsen een klok stond, waar men met de gummiring van de thuisgekomen duif naartoe moest lopen. De afstand dat men vanaf de klok woonde, werd in tijd gecompenseerd: het loop- recht. Zestig jaar later is dat wel veranderd. Nu valt de duif op de klep en wordt elektronisch zijn tijd gemeten. De laatste jaren gaat het kwantita tief wat minder met de dui vensport en dat probleem is ook aan Strijd in Vrede niet voorbijge gaan. De Zeeuws-Vlaamse vereni ging telt nu nog dertien actieve le den. Volgens Verherbrugge komt dat voor een groot deel door de fusie van de zaterdag- en zondag vliegers. „Voor de fusie hadden we nog vijf fanatieke jeugdleden. Toen we op zaterdag moesten concour sen, waren ze gelijk verdwenen. Dat en de huidige kosten die de duivensport met zich meebrengt, zijn de doodsteek voor deze mooie sport. Ik heb het nooit be grepen waarom we op de zater dag moesten gaan concoursen. Ie dere sporttak wordt zowel op za terdag als zondag bedreven. We hebben toch ook zaterdag- en zon dagvoetbal?" De fusie zit dus nog diep bij de secretaris van de jarige club. Het zestigjarig jubileum zal overigens in stilte worden gevierd. Ver herbrugge: „We hebben onze jaar lijkse tentoonstelling ook al moeten omzetten in kaartavon den. De tijden zijn veranderd. De animo voor zulke zaken zijn verdwenen. Het is niet anders. De tijd dat we niet meer met onze klok naar het clublokaal moeten, is niet meer veraf. Als dat wordt doorgevoerd - de technische mo gelijkheden zijn er - dan is de ver eniging geen vereniging meer. Dan is het over en uit." ./"Y. Provinciale Staten Provincie Zeeland Thuis hebben ze op het dak een zonnecol lector en zijn de gloeilampen vervangen voor spaarlampen. De statenleden Leen Harpe (GroenLinks) en Sjoerd Heijning (VVD) en zijn met het milieu begaan, maar hoe willen ze energiebesparing in de hele provincie aanpakken? De Kadernota ener gie- en klimaatbeleid, waar Provinciale Staten vrijdag een besluit over nemen, moet een oplossing bieden. Hierin staan richtlijnen die de uitstoot van schadelijke stoffen en het gebruik van fossiele brand stoffen moeten terugdringen. Leen Harpe "Eén van de belangrijkste zaken vind ik het terugdringen van koolstofdioxide. Milieube wust leven kan door spaarzaam om te gaan met bestaande energiebronnen. Dat kan op heel eenvoudige wijze, al is het alleen al in huishoudens. In de helft van het aantal huur woningen in ZeeLand staan nog oude verwar mingsketels. Als die worden vervangen door hoogrendementsketels,, verenig je het nutti ge met het aangename: enerzijds gaat het energieverbruik omlaag, anderzijds bespaart het de consument geld. We kunnen eens beginnen met de woningbouwcorporaties daarop aan te spreken. Die zijn beslist niet armlastig. De provincie kan ze aansporen aan de slag te gaan. Ik ga ervan uit dat woningbouwcorporaties welwillend zijn, want wat is er op tegen om de band met je huur der te verbeteren en goed werk te doen in het belang van het milieu? Wat het plaatsen van zonnecollectoren op daken betreft kan Delta subsidie verlenen. Het energiebedrijf kreeg geld van de overheid voor het openhouden van de kerncentrale in Borsele. Ik heb van al dat geld nog niets gezien. Het voorstel van de WD om te inves teren in kernenergie, daar moeten we niet op inzetten. We hebben immers te maken met kernafval. De grootste afvalberg van Nederland ligt bij Covra. Na sluiting van de kerncentrale duurt het nog een eeuw eer de koeien daar weer kunnen grazen. Investeer dan liever in een oplossing daarvoor. Bovendien als er een tweede kerncentrale bijkomt, wordt het Scheldewater vanwege de koelwaterlozing net zo warm als je badwa ter." Sjoerd Heijning "Het belangrijkste vind ik dat we ons toeleg gen op een mix van maatregelen waarvan we weten dat ze werken. Bevorder bewezen technieken en doe niet teveel aan luchtfiet serij. Windenergie bijvoorbeeld, daar moe ten we mee doorgaan. Niet overal, want de molens zijn niet fraai. En er is nog een nadeel: ér is niet altijd wind. Ook kunnen we vaker gebruik maken van zonne-energie en het onttrekken van energie uit grondwater. Zeeland loopt daarin achter op andere Europese landen. Hier ligt een taak voor gemeenten. Die kunnen bij nieuwbouwpro jecten eisen stellen aan woningbouwvereni gingen en projectontwikkelaars. We zouden ook het gebruik van alternatieve energiebronnen kunnen stimuleren: de teelt van algen of het onttrekken van energie uit biomassa. Om dat te kunnen doen moeten er niet alleen subsidies komen, maar moet ook de wetgeving worden aangepast. Veel plannen lopen vast op de regels op het gebied van milieu en ruimtelijke ordening. Wat wij als VVD een gemis vinden is dat in deze nota niet over kernenergie wordt gesproken. We zijn er vast van overtuigd dat kernenergie toekomst heeft. Op het moment dat olievoorraden in de wereld minder worden, kan je met kerncentrales elektriciteit opwekken. Dat afval valt wel mee. In een keurig betonnen gebouw als dat van Covra kan het jaren blijven liggen. Als je dat afzet tegen de nadelen die aan het gebruik van andere energieopwekkers kle ven, dan moeten we wat ons betreft ook inzetten op kernenergie." Volg vrijdag de Statenvergadering via www.zeeland.nl of Omroep Zeeland televisie Ingeborg Audenaerd uit Sas van Gent kan niet zonder het vissen. door Kevin van Boxel GOES - Vol goede moed vertrok ken de zes vrouwen van het Neder lands team zoetwatervissen naar Toledo. In de Spaanse stad werd half augustus het WK gehouden. Voor de eerste keer nam een Ne derlands vrouwenteam deel aan een mondiaal kampioenschap. En niet zonder succes. Oranje eindig de op een gedeelde vijfde plaats. Ingeborg Audenaerd uit Sas van Gent maakte deel uit van het suc cesvolle zestal. „Het was een prach tige ervaring voor ons. We gingen er eigenlijk zonder enige verwach ting heen. Dan is het natuurlijk fantastisch als je zo'n goede presta tie neerzet." Het vissen begon voor de 25-jarige Audenaerd allemaal tijdens een va kantie in Scandinavië. „Toen ik mijn vader daar zag vissen, wilde ik het zelf ook wel eens proberen. Dat beviel zo goed, dat ik het daar na ben blijven doen." De Zeeuwse bleek aanleg te hebben. „Hier in de buurt stak ik er met kop en schouders bovenuit. Zo ben ik ei genlijk het wedstrijdvissen inge rold. Met het WK als voorlopig hoogtepunt." De inwoonster van Sas van Gent zegt dat ze het zonder de onvoor waardelijke (financiële) steun van haar ouders allemaal niet had kun nen doen. „Mijn vader heeft me al le kneepjes van het vak geleerd. Vaak gingen we een week voor een wedstrijd al naar het betreffen de water toe om dingen uit te pro beren. Dat zorgde ervoor dat ik tij dens de wedstrijd zelf wist hoe ik de vis kon vangen. Dat gaf me een voorsprong op de rest." Audenaerd kan zich inmiddels geen leven meer voorstellen zon der het vissen. „Ik denk dat ik on geveer honderd dagen per jaar met vissen bezig ben. Het is een beetje een uit de hand gelopen hobby." Zaterdag 18 augustus was het dan eindelijk zover. De Zeeuwse ver trok met haar vijf teamgenotes richting Spanje. „Daar hadden we nog de hele week om ons voor te bereiden op de wedstrijden die pas in het weekeinde plaatsvon den. We kregen in die tijd verschil lende opdrachten van onze coaches. De uitkomsten werden ge bruikt om een plan op te zetten voor de wedstrijd." De vrouwen hoefden zich in die De 25-jarige Ingeborg Audenaerd uit Sas van Gent is met het Nederlands vrouwenteam vijfde geworden op het wereldkampi oenschap in Spanje. week alleen op het vissen te con centreren. „Sportvisserij Neder land had een budget beschikbaar gesteld. Dat geld gebruikten we voor de reis, het hotel en een bus die ons naar het water kon vervoe ren. Ook hadden we nog enkele andere sponsors. Zij zorgden voor voer en materiaal." Het WK, waaraan vijftien landen deelnamen, werd een prachtige er varing. Met vijf vrouwen uit de jeugddivisie werd een verdienstelij ke vijfde plaats behaald. „De jongste was vijftien jaar. Voor af vroegen mensen dan ook: moe ten die kleine kinderen hier vis sen? Maar het heeft goed uitge pakt. Voor die jonge meiden was het WK natuurlijk een uitsteken de leerschool. Voor mijzelf was het allemaal iets minder. Ik heb voor mijn doen vrij slecht gevist. Maar die vijfde plaats maakte alles goed." i'' -v. - - Ingeborg Audenaerd, deelneemster aan het WK vissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39