Een trekvogel is hier vooral om te eten v Buitengebied PZC Dinsdag 25 september 2007 j 3 1 De vogels zijn begonnen met de aanloop voor de na jaarstrek. Met de maand ok tober als drukste tijd passe ren vele duizenden vogels de Zeeuwse kust, op weg naar hun zuidelijke overwin- teringsgebieden. Klimaatver andering of niet, dat gaat ge woon door. Om leerlingen van het basisonderwijs weg wijs te maken in de gehei men van de trek, is het pro ject Vogeltrackers opgezet. Leerlingen van basisschool D'n Bogerd uit Waarde speuren de hemel af op zoek naar trekvogels. foto Dirk-Jan Cjeltema ten, anders vliegen ze weg en kunnen ze niet genoeg eten", vertelt Esra. Kijk, bij haar is een stukje nuttige in formatie over gekomen. Juf Suzanne de Wissel is blij met het project. „De kinderen zijn zich van het vogelbe- lang niet bewust. Ze spelen hier aan het haventje, maar beseffen niet waar om hier ook zoveel vogels komen. Daarom is dit zo leuk." Dat is vogels kijken toch, vindt Mar- tijn. Hij is ervaringsdeskundige. „Ik ben met m'n opa naar de dijk ge weest en toen hebben we een verrekij ker meegenomen. Het was erg leuk. Ik heb meeuwen gezien en allerlei an dere vogels. Spreeuwen, ganzen, een den." Boelee besteedt ook aandacht aan de natuurlijke aanpassingen die vogels hebben om de lange reizen te kun nen maken en om voedsel te bemach tigen. Een ingebouwd navigatiesys teem en de juiste snavelvorm bijvoor beeld. Hoe ze energiezuinig vliegen en energie sparen door.op één poot te staan. Laatste opdracht is: teken, schilder of maak een vogel die alle aanpassingen heeft waarvan je denkt dat ze nodig zijn. Zo kwam iemand al op het idee het beest een geweer mee te geven om terug te schieten op de jagers. Alle basisscholen in Zeeland zijn door de natuur- en milieucentra over het project geïnformeerd. Walcheren laat het daarbij, de drie centra in de andere regio's zorgen voor gastdocen ten en excursies in het veld. Vooral op de Bevelanden en Schouwen-Dui- veland is er goed op ingehaakt. De scholen in Zeeuws-Vlaanderen laten het (nog) afweten. Ze kunnen in de herkansing, laat Boe lee weten. Bedoeling is Vogeltrackers nog twee jaar voort te zetten. Meer informatie bij de natuur- en milieucentra. Zie ook www.vogel- trackers.nl Om beurten achter de telescoop in het haventje van Waarde aan de Westerschelde. foto Dirk-Jan Cjeltema ter. De vogels die ze op het slik en schor zien scharrelen moeten ze thuis zien te brengen. Met hulp van een vo- gelgids. Meegekomen excursie-ouders turven en noteren de aantallen. Wilde eend, bergeend, goudplevier, scholekster, strandloper en kokmeeuw laten zich in beeld brengen. Iman somt losjes een aantal trekvogels op: lepelaar, zwaluw, roodborstje. 'En de zeea rend', vult iemand enthousiast aan. Klopt, beaamt Boelee. Hij legt uit dat Vogeltrackers vooral bedoeld is om de kinderen bij te brengen dat de Zeeuw se delta voor de doortrekkers een erg belangrijk gebied is om voedsel op te slaan. „Daarom moet je ze met rust la door Rinus Antonisse We kennen drie soorten trekvogels. De dieren die in ons land overwinteren heten heel toepasselijk wintergasten en de vogels die in de zomer hier zijn zomergasten. In voor- en najaar zijn er de doortrekkers, naar het noorden of het zuiden. Een flink aantal van die doortrekkers maakt met name in de Waddenzee of de Zeeuwse delta een tussenlanding: even óp adem komen en voedsel tan ken voor de rest van de reis. Dat hebben de leerlingen van openbare basisschool D'n Bogerd (groep 6,7 en 8) uit Waar de inmiddels geleerd in de gastles die Peter Boelee van milieu-educatiecen trum De Bevelanden gaf „Een trekvo gel blijft hier even en gaat dan naar een ander land. Een standvogel is hier altijd", weet Semma. De scholieren brengen het geleerde in de praktijk bij het haventje van Waar de aan de Westerschelde. Het is pri ma vogelweer: geen regen, veel zon en een matige wind. Eerst uitleg over de verrekijkers: hoe kijk je precies en hoe zet je zo'n ding scherp. En ja, die dopjes moeten er eerst af Boelee heeft twee telescopen bij zich en om beurten mo gen de kinderen erach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33