Buitengebied Besturen zat hem in het bloed 30 I Dinsdag 25 september 2007 PZC 4* V- In Nieuw- en Sint Joosland is de naam Polderdijk sinds 1849 verbonden met 't Hof Nieuwlands- rust. De hoeve die na de bedijking van de Mid- delburgsche polder (in 1644) werd gebouwd. Eén van de boeren uit de familie, Ferdinandus Pieter Polderdijk, drukte lange tijd een stempel op het maatschappelijk leven in het dorp. Histori cus Piet Zuijdweg beschreef zijn leven en wer ken. door Rinus Antonisse Ferdinand Polderdijk was geen man van de voorgrond. Meer iemand die achter de schermen aan de touwtjes trok. Die, naar hij zelf zei, bestuursfuncties aanvaardde uit plichtsbe sef omdat op hem een beroep werd ge daan in het algemeen belang. Maar dat wel langdurig - en soms tegen de stroom in - volhield. Een tikje valse bescheiden heid was hem niet vreemd. Het besturen zat hem net als het boeren in het bloed en het paste in een familie traditie. Wat hem volgens zijn biograaf Piet Zuijdweg tot een bijzonder mens maakte, die 'een formidabele prestatie' verrichtte, waren zijn activiteiten op het gebied van historisch onderzoek en carto grafie en zijn publicaties. Opmerkelijk repte hij daar zeifin zijn schets Mijn Le ven nauwelijks over. Samen met huisarts A. Walraven schreef hij onder meer een standaardwerk over de geschiedenis van Nieuw- en Sint-Joos- Iand. Als landmeter tekende hij kadastra le kaarten en kopieerde hij oude. Ook ver zamelde hij cartografie, ook van buiten Zeeland. De collectie belandde uiteinde lijk in de historisch-topografische atlas Ze- landia Illustrata. In de Encyclopedie van Zeeland, een uit gave van het Zeeuwsch Genootschap, is Polderdijk geen hoofdstukje waardig be vonden. Hij komt wel voor in de bronver melding bij Nieuw- en Sint-Joosland. Geeft dat zijn plek in de geschiedenis juist weer? Immers, er waren destijds in de provincie vele boeren die méér deden dan een bedrijf bestieren en zich bemoei den met het bestuur van gemeente, wa terschap, kerk en school. Die in hun dorp de dienst uitmaakten. Uit de biografische schets van Zuijdweg blijkt dat Polderdijk (1860-1944) deels zijn dorp ontsteeg. Met een opleiding van slechts 9 jaar lagere school ontwikkel de hij zich breed. Het leverde hem het destijds prestigieuze lidmaatschap van het Genootschap op. Zijn directe omge ving bleef echter altijd centraal staan. Dat verklaart wellicht zijn afwezigheid in de encyclopedie. Wereldberoemd in Nieuw en Sint-Joosland zogezegd. Ook als landbouwer wilde hij vooruit, nieuwe wegen inslaan, gebruikmakend van wetenschappelijke inzichten. Hij trad tegenover zijn arbeiders op als een libera le boer. Dat liberale verklaart ook zijn op stelling in de schoolstrijd (openbaar ver sus christelijk): pro openbaar onderwijs. Het kostte hem korte tijd het wethouder schap. Als oudste zoon volgde hij zijn vader op Nieuwslandsrust op. Met 100 hectare een van de grotere bedrijven op Walcheren. Na het overlijden van zijn vader moest de boel in i9t6 verdeeld worden en be landde de boerderij in de categorie to-20 hectare, hoofdzakelijk akkerbouw en wat vee. De verkleining speet Polderdijk zeer. Hij profiteerde niet van de hogere prijzen tijdens de Eerste Wereldoorlog. In Zuifdwegs schets komt de mens Pol derdijk - altijd in Walcherse dracht ge kleed - niet zo uit de verf Hij was kri tisch en hield zich niet in. Hij hechtte aan goede persoonlijke verhoudingen. Hoe groot zijn gevoel voor humor was, heeft Zuijdweg niet achterhaald. „Hij geeft de indruk vooral een serieus mens geweest te zijn." Laat de zuinigheid de wijsheid niet bedrie gen. Biografische schets Ferdinandus Pieter Polderdijk, Nieuw- en Sint-Joosland. Door Piet Zuijdweg. Niet in de boekhandel, wel in de collecties van diverse archieven en bi bliotheken. Van links naar rechts poseren op Nieuwlandsrust de oude Cornelis Polderdijk, Liesje Polderdijk, Jannetje Polderdijk-van Waarde en Ferdi nand. (ESSaHMH Waterloo Omstreeks 1815 verloor Napo leon zijn laatste en beslissen de veldslag bij Waterloo. Hij werd afgezet en verbannen naar St. Helena. In Wolphaartsdijk, net op de grens met Wilhelminadorp, ligt in de verre Wilhelmina- polder een grote hoeve - Wa terloo. Het eerste en het twee de Waterloo hebben alles met elkaar te maken. Dat zit zo: in het najaar van 1809 kocht een groepje zeer kapitaalkrachtige Rotterdam se kooplieden en reders een verzameling schorren en slik ken ten noorden van Goes. Die stad wilde van die schor ren af want ze bedreigden de haven en de doorvaart van en naar Goes. De Rotterdamse heren hadden te veel geld. Ze konden dat niet, zoals ge woonlijk, beleggen in Indië. Die koloniën waren bezet door Engeland en wij waren ingelijfd door Frankrijk. Enge land en Frankrijk waren met elkaar in oorlog en dat kostte ons alle koloniale inkomsten. De Rotterdammers polder den de schorren voor Goes in en stichtten boerderijen. De nieuwe polder noemden ze opportunistisch de Lodewijks- polder, naar koning Lodewijk Napoleon, broer van keizer Napoleon. Maar oei, enige ja ren later was Lodewijk weg, Napoleon verbannen, en een nieuwe Oranje zat op de troon. Onze Rotterdammers waren niet voor één gat te vangen en gaven een nieuwe naam aan de Lodewijkspol- der. Die werd Wilhelminapol- der genoemd, naar de vrouw van koning Willem I. Om ten derde male hun koningsge zindheid te benadrukken ga ven zij een boerderij de naam van de plek waar de zoon van koning Willem I zijn lauwe ren geoogst had in de strijd te gen Napoleon: Waterloo. Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32