Dichter blijft liedjesschrijver Een T-shirt van beton om passie uit te dragen Publieksprijs festival voor Spaanse film Kamerorkest presenteert zich Voorronde van schrijfwedstrijd De in Tilburg studerende Gijs Kamphuis kijkt uit over het Zeéuws-Vlaamse land, één van de belangrijkste inspiratiebronnen voor zijn gedichten en liedtek sten. Voor voetbalclub Cadzand, vrienden en familie keert hij bijna elk weekeind terug naar zijn roots. foto Wim Kooyman Sluise 'poëet' Kamphuis brengt melodie en ritme in zijn gedichten. door René Hoonhorst SLUIS - Het gedicht heeft dezelfde titel en ademt dezelfde sfeer als het liedje van Stef Bos: Papa. Ook Gijs Kamphuis merkt dat hij steeds meer op zijn vader begint te lijken en durft op zijn 28e onverbloemd uit te spreken dat hij van zijn papa houdt. Inwoners van Sluis kennen Gijs' va der, Leen Kamphuis, als voormalig wethouder van de gemeente Sluis en vooral als dé kaasboer van de stad. Dat hij als ouder een lichtend voorbeeld is, wisten vast niet alle klanten en kennissen. Het gedicht Papa is te vinden in de onlangs ver schenen 'duobundel' Als het toch.... In het boekje worden poëmen van Kamphuis afgewisseld met co lumns van Bram Rebergen. Die is als schrijver, uitgever, organisator en voormalig EO-presentator een coryfee in christelijk Nederland. Gijs Kamphuis ontmoette Reber gen bij Youth for Christ. Als zan ger-drummer van Deo Volente, een 'poëziepop-bandje' maakt, schrijft hij ook teksten. „Die zijn vaak bedoeld voor liedjes, maar Bram vond ze zo aardig dat hij voorstelde om ze met een aantal van zijn colums te bundelen. Mooi, want uit mezelf had ik echt geen dichtbundel uitgebracht." Dichter voelt Kamphuis zich overi gens (nog) niet echt. Als muzikant ontleent hij meer inspiratie aan zangers en liedjesschrijvers. Stef Bos, Frank Boeijen, Rick de Leeuw, Lennaert Nijgh en Boude- wijn de Groot zijn meer zijn hel den dan Rutger Kopland, Gerrit Achterberg of Gerrit Komrij. Kamp huis studeert aan de Academie voor de Journalistiek in Tilburg. Zijn ondernemersdiploma haalde hij al eerder. Maar zijn hart ligt bij de muziek en het schrijven van tek sten. Journalist bij een (religieus) popblad lijkt hem een droombaan. Hij schreef onlangs zijn eerste stuk als cultuurmedewerker van deze Gedichten over landleven, strand en de dood gaan hand in hand met columns. krant Maar spelen en teksten schrijven voor een band blijven misschien wel de allerleukste bezig heden voor Kamphuis. „De gedich ten die nu in de bundel 'Als het toch...' zijn opgenomen, zijn de eer ste die ik niet als liedtekst schreef Dat wil overigens niet zeggen dat er niet een paar alsnog tot lied wor den gepromoveerd. In mijn gedich- David Nierinks maakt zwaar kunstwerk voor Hogeschool Zeeland. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Hogeschool Zeeland in Vlissingen is verrijkt met een opmerkelijk kunstwerk, dat gister ochtend met een grote kraan op zijn plaats voor het gebouw werd gezet. Het is een drie meter hoog T-shirt op een voetstuk, gegoten in beton. Het kunstwerk weegt maar liefst tien ton. Het kunstwerk is er gekomen op initiatief van HZ Cult, dat vanuit de hogeschool allerlei culturele ac tiviteiten organiseert aan de hand van een jaarlijks wisselend thema. Een van de onderdelen is het reali seren van een kunstwerk. Diverse kunstenaars maken een ontwerp aan de hand van het thema van dat jaar en vervolgens kiezen stu- ten draait het meestal ook niet om rijm maar om ritme en melodie. Zonder vaste, traditionele vormen zijn ook prachtige teksten te ma ken. Kijk naar een met niemand te vergelijken artiest als Spinvis. Onderwerpen vindt Kamphuis als het ware om de hoek van zijn ouderlijk huis. Het strand en het landleven, al dan niet afgezet tegen de drukte van de stad, spelen vaak een rol in zijn gedichten. Daar naast maait Magere Heins zeis vaak over de bladzijden. Of het aan een ernstig ongeluk van zo'n tien jaar terug ligt of aan zijn overtuiging dat er een leven na de dood is, weet Kamphuis zelf niet. „Maar", bevestigt hij „de dood speelt altijd mee." Als het toch... Bram Rebergen en Gijs Kamphuis, Uitgever Stichting Ecovata, Oisterwijk. ISBN 9789078883111. denten welk ontwerp mag worden uitgevoerd. Leon Riekwell van het Buro Beeldende Kunst in Vlissin gen begeleidt het hele proces. De afgelopen jaren zijn op die manier al werken gemaakt door Martin van Riebeek, Anya Janssen, Henk Tas en Loek Grootjans. Dit studiejaar heeft HZ Cult 'Pas sie' als thema gekozen. De keuze viel op het ontwerp van de jonge, Vlaamse kunstenaar David Nie rinks. Die bedacht de vorm van een T-shirt, omdat mensen het vaak ge bruiken om hun passie uit te dra gen in de vorm van teksten, afbeel dingen of symbolen. Het ontwerp is uitgevoerd door studenten van de HZ in samenwerking met ROC Zeeland. Acht studenten wijden het kunst werk donderdag in door het beton nen kledingstuk te bespuiten met graffiti. PZC Dinsdag 25 september 2007 29 Kleine Europese films scoorden opvallend hoog onder bezoekers. VLISSINGEN - De Spaanse film El hombre de arena, de debuutfilm van José Manuel Gonzales, heeft dit jaar de publieksprijs gewonnen tijdens Film by the Sea. Bezoekers waardeerden de film gemiddeld met 4,33, op een schaal van 1 tot 5. Voor de publieksprijs komen al leen films in aanmerking die nog geen distributeur hebben in Neder land. Leo Hannewijk, artistiek di recteur van het Vlissingse filmfesti val, vindt de waardering voor klei ne Europese films opvallend hoog dit jaar. Films als Emmas Glück, Children of glory, Armin en La caja werden goed gewaardeerd door de bezoekers. Ook de vakjury voor de Film Literatuur Award prees de kleine Europese films. Van alle films die op het festival waren te zien, scoorde Vier minu ten het hoogst (4,69). De top-10 ziet er verder als volgt uit: 2. Water (4,56), 3- Een manier om thuis te ko men (4,55), 4. Berlin Alexander- platz (4,54), 5. Trade (4,41), 6. Ato nement (4,40), 7. Stardust (4,35), 8. Children of glory (4,34), 9. Away from her (4,33), 10. El hombre de are na (4,33). GOES - Het pas opgerichte Zeeuws kamerorkest TY presenteert zich zelf met twee concerten. Het eer ste, getiteld 'Opkomend TY', is za terdag in de Grote Kerk in Terneu- zen. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs geeft door het dirigeren van het Zeeuwse volkslied het offi ciële startsein van het eerste profes sionele kamerorkest in Zeeland. Het tweede presentatieconcert staat vrijdag 5 oktober op het pro gramma in de nieuwe Zeeuwse concertzaal. Beide concerten begin nen om 20.00 uur. Het kamerorkest houdt vanavond een openbare repetitie in het kerk gebouw De Hoogte aan de Populie renstraat 29 in Goes. Deze begint om 19.30 uur en is gratis toeganke lijk. goes - Zeeuws schrijftalent kan zich tot 14 november aanmelden voor Write Now!, de schrijfwed strijd voor jongeren die het tijd schrift Passionate jaarlijks organi seert. Het is de achtste keer dat de wedstrijd wordt gehouden en de vierde keer dat er ook een Zeeuw se voorronde is. Deelnemers moe ten tussen de 15 en 25 jaar zijn. De inzendingen (proza, poëzie, co lumn, raptekst, script) mogen niet meer tweeduizend woorden bedra gen. De uitslag van de Zeeuwse voorronde wordt 3 december be kendgemaakt in 't Beest in Goes. De winnaar gaat naar de landelijke finale op 20 januari in Rotterdam. ■Fij Meer informatie is te vinden op: www.writenow.nu Een grote kraan zet het tien ton wegende kunstwerk van David Nierinks op zijn plaats. foto AV-dienst HZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31