Zeeland H 'Bushaltes gaan er Ruzie in top Delta over koers van energiebedrijf Hoop De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Dinsdag 25 september 2007 PZC EB MARLEEN BLOMMAERT «1 et is 20U. Mijn iris is gescand evenals mijn vingeraf drukken. Mijn DNA is zojuist onderzocht en ik bekijk het rap portje. Geen goeie genen, maar dat wist ik al. De onderhuidse chip is zojuist geïmplanteerd en houdt keurig bij hoeveel ik drink, of ik genoeg sport en of ik rook. Als ik nu een trekje van een sigaret zou nemen krijg ik een stroomstootje dat de spieren van mijn handen en mond lamlegt. Als ik minder dan een half uur per dag intensief beweeg willen mijn ogen niet meer dicht en beginnen mijn benen onophoudelijk te trillen totdat ik in beweging kom. Meer dan de voor mij toege stane dagelijkse hoeveelheid vet of suiker wordt ook opgelost door heftige bewegingen van de slokdarm, die het surplus rück sichtslos uitstoten. Mijn kinderen zitten al een half jaar in een staatsopvoedings kamp. De laatste aantekening in hun elektronische kinddossiers werd gezet toen we een stokbroodje maakten boven open vuur. Antisociaal gedrag in combinatie met een overtreding van de stookregels. Daarmee overschreed ik in één klap de honderd punten. De videocamera's hadden alles geregis treerd. Een week later kwam de buurtcommandant ze opha len. De staatsomroep meldt dat er vooruitgang is geboekt in de strijd tegen probleemjongeren. We zijn in staat om het gen dat gezagsondermijnend gedrag veroorzaakt uit te schake len. De kritiek dat dit ook mogelijk consequenties kan heb ben voor creativiteit wordt terzijde geschoven. Het zou een klein offer zijn voor een veiliger wereld. 2011, we zijn slank, veilig, gezond en gedwee. Er is hoop. Er schijnt iemand in Ter- neuzen te zijn die je voor 10.000 euro naar Afrika wil smokke len. Het jaar 2011, we zijn slank, veilig, gezond en gedwee COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken. kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Opnieuw is het bronzen schaap in Lewedorp mikpunt geworden van vandalen. Wordt kunst in de openbare ruimte steeds vaker vernield en beklad? door Jan van Damme en Ernst Jan Rozendaal Beleidsmedewerker cul tuur Rinus Knuit van de gemeente Borsele maakt zich zorgen. Na dat het bronzen schaap van Wies de Bles in juli met gele verf werd besmeurd, hebben grap penmakers het afgelopen weekein de de poten voorzien van gebloem de laarsjes en er een extra staan op gezet. Eerder werd een beeld van Paul Bartels in Kwadendam- me beschadigd en vorig jaar moest de beeldententoonstelling Dijken van wijven tussen Heinkenszand en 's-Heerenhoek na vernielingen zelfs worden bewaakt. „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat het bij ons erger is dan in andere gemeen ten, maar door de recente inciden ten zou je het wel denken." Borsele heeft in zijn kernen vijf tien beelden. Dat is 'meer dan doorsnee', aldus Knuit. Dat maakt de kans op vandalisme groter. Directeur Kathrin Ginsberg van het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland zegt steeds vaker vragen van gemeenten te krijgen hoe ze hun beelden hufterproof kunnen maken. „Laatst bijvoor beeld van Terneuzen over het nieu we beeld van Thom Puckey." Toch heeft ze geen aanwijzingen dat dit is ingegeven door een toename aan vernielingen. Ook in Vlissingen en Middelburg, gemeenten met veel kunst op straat, bestaat niet de indruk dat kunst het steeds vaker moet ontgel den. „Het is een trend om beelden van hun sokkels te trekken vanwe ge het koper of brons", vertelt cura tor Angela Verschelling van de Stichting Beeldende Kunst Middel burg. „Maar gelukkig niet hier. In Middelburg zijn er geen beelden echt te lijf gegaan." Het blijft bij wat graffiti en het plakken van pos ters. Hoewel er in Vlissingen de laatste jaren wel wat incidenten waren, bespeurt ook coördinator Leon Riekwel van het Buro Beel dende Kunst Vlissingen geen toe nemend vandalisme tegen kunst. Wel vindt hij het spuiten van graf fiti hinderlijk. „Je ziet het overal toenemen. Kunst is een onderdeel van de openbare ruimte. Als daar in steeds meer objecten worden beklad, is het logisch dat kunstwer ken niet worden ontzien." Het idee dat kunstwerken vaak ten prooi vallen aan vandalen is 'sterker dan de werkelijkheid', meent Jeroen Boomgaard, lector kunst en publieke ruimte bij de Rietveld Academie in Amsterdam. „Bushaltes gaan er vaker aan dan beelden. Met het besmeuren valt het ook wel mee. Graffiti-kunste naars zoeken liever een blinde muur dan een beeld." Als beelden worden vernield of be klad, hebben de daders daarvoor vaak een reden, is zijn ervaring. Boomgaard: „Het kan bijvoorbeeld zijn dat de plek omstreden is. Hangjongeren beschouwen hem misschien als de hunne." Volgens Knuit zijn de beelden in Borsele niet zonder inspraak de kernen in geparachuteerd. De dorpsraden zijn in de kunstcom missie vertegenwoordigd. De ge meente heeft de bevolking van te voren zo goed mogelijk proberen te informeren. „Misschien wordt op het platteland toch anders te gen kunst aangekeken", veronder stelt hij. „Sommige mensen vin den het wellicht te stads." Om het begrip te vergroten, gaat de gemeente nu een boek uitbren gen over de kunst in de kernen. Dat gaat heten: Beeldenroute Borse le, wankel evenwicht. Een extern adviseur zoekt naar oplossingen voor het conflict. MIDDELBURG - Het conflict in de di rectie van Delta duurt voort. Alge meen directeur P. Boerma en de divisiedirecteuren staan lijnrecht tegenover elkaar. Een extern advi seur is in de arm genomen om op lossingen aan te dragen. Vorige maand is financieel direc teur W. Keus aan de kant gezet. Aanvankelijk leek het alsof het niet boterde tussen Boerma en Keus. Er zou onenigheid zijn over de verdeling van de taken. Nu blijkt dat het probleem dieper zit. Binnen de top van het bedrijf be staan ernstige verschillen van me ning over de manier waarop het bedrijf moet worden geleid. Daar bij helpt het niet dat tussen Boer ma en de directeuren van de divi sies (Infra, Energy, Comfort, Deve lopment Water, Milieu en Inda- ver) sprake is van een ronduit slechte verhouding. Voorzitter Hennekeij van de Raad van Com missarissen ontkent dat de extern adviseur een scheuring in de direc tie onderzoekt. „In de energie- en watersector is van alles in bewe ging. Denk daarbij aan de opgeleg de splitsing van het bedrijf, de overname van de Belgische afval verwerker Indaver en de zonnecel- lenfabriek Solland. Dat soort ont wikkelingen hebben gevolgen voor de omzet en de winst van Delta. De adviseur bekijkt in hoe verre de organisatie nog toerei kend is. Ook kijkt hij naar de struc tuur van de top van Delta. Maar dit onderzoek staat compleet los van het conflict en de vertrouwens breuk tussen financieel directeur Keus en de Raad van Commissaris sen." De ondernemingsraad geeft geen commentaar. Vernield kunstwerk op de Meerkotsedijk tussen Heinkenszand en 's-Heeren- hoek, vorig jaar zomer. foto Betsy de Jonge Afgezaagde poten in Vlissingen, sep tember 2006. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2