Zeeland Platte oester verdient een eigen feestje berco Kerncentrale langer stil door pompkelder op"merk"elijke collectie Garantie op prothese voor aanbeveling CZ Gewonden op A58 door klapband pzc Dinsdag 25 september 2007 127 foto Willem Mieras Souschef Paul de Croote en chef de parti Larissa van den Boom van Inter Scaldes in Kruiningen bereiden de oestermaaltijd voor. Exclusieve behandeling voor Zeeuwse lekkernij bij start van het seizoen. door Marcel Modde yerseke - De Hollandse nieuwe, Zeeuwse mossel en Oosterschelde- kreeft hebben elk hun eigen feest je bij aanvang van het nieuwe sei zoen. Met groot vertoon worden de eerste exemplaren binnenge haald. De opening van het visserij seizoen op de platte Zeeuwse oes ter daarentegen ging gisteren in Yerseke nagenoeg ongemerkt voor bij. En het moet vooral kleinschalig en exclusief blijven, zegt initiatiefne mer Carol Dona. De directeur van computerconcern Nashuatec heeft een tweede woning in Bruinisse en is verknocht aan de Zeeuwse za ligheden. Het ging hem aan het hart dat 'een topproduct' als de platte oester landelijk nog niet de aandacht krijgt die deze prijzige lekkernij volgens hem verdient. En dus hees hij voor het tweede ach tereenvolgende jaar prominenten uit het Nederlandse bedrijfsleven en de politiek in een rood regen jack om aan boord van het motor schip Beatrix 2 de eerste vangst van oestervisser )aap Pekaar (YE 95) te verorberen. Claudia Brevet van Manoir Restau rant Inter Scaldes in Kruingen geeft hoog op over de in Ooster- schelde en Grevelingen gekweekte oester. De kwaliteit is dit jaar 'heel goed', oordeelt ze aan de hand van de eerste proeverijen. Op de thuis basis is het team van echtgenoot en chefkok Iannis Brevet op dat moment druk bezig met de voor bereiding van een exclusief diner voor de genodigden later op de dag: oesters verwerkt in diverse verrassende variaties. Anderhalf uur uitwaaien op het water maakt immers hongerig. „Maar zo op zee smaken ze lekkerder, dat zeggen ze tenminste altijd", roept één van de obers bij het aanmeren van de Bea trix in het voorbijgaan. Dona en Brevet zijn vastbesloten van de feestelijke seizoensstart een traditie te maken. Opdat Nederlan ders (de Belgen weten de weg al) de platte Zeeuw beter leert ken nen. Ze durven de bewering aan dat het hermafrodiete weekdier uit deze contreien zelfs de wereldbe roemde Bretonse soortgenoot de loef afsteekt. Volgens kenners ma ken de temperatuur en kwaliteit van het water, het zoutgehalte, de 'Zo op zee smaken ze lekkerder, dat zeggen ze tenminste altijd' bodemgesteldheid en de beschutte ligging de Oosterschelde en Greve lingen tot ideale kweekgebieden. De platte oester is schaarser en daarmee ook duurder dan de meer gangbare, grillige, holle variant. Voor een half dozijn moet in een restaurant al snel meer dan twin tig euro worden betaald. De wilde oester is na drie jaar al geschikt voor consumptie. De platte is na vijf tot zes jaar op z'n best. De Zeeuwse kwekers produceren jaarlijks zo'n veertig miljoen oes ters, waaronder 2,5 miljoen platte. Dat aantal is de laatste jaren sta biel gebleven. Zeker de helft van deze productie is bedoeld voor de Belgische markt. Het oesterseizoen loopt van half september tot en met april, wan neer de 'r' in de maand zit. Mei tot en met augustus is de paaitijd. Het vlees van de oesters is in die perio de mager en slap. een uitoebrelde combinatiemode op kleur en op merk gepresenteerd FRANKENWALDER, GERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere lange vorststraal - goes terneuzen - Als een kunstheup of -knie te snel slijt, doet ZorgSaam ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen de hersteloperatie op eigen kosten. Dat belooft het ziekenhuis zorgver zekeraar CZ. Tot nu deed alleen het Sint Annaziekenhuis in Geldrop CZ eenzelfde belofte. In ruil beveelt CZ ZorgSaam aan als ziekenhuis dat zeer zeker is van zijn zaak bij patiënten die raad vra gen voor een knie- of heupvervan ging. De 'garantie' betreft kunstge wrichten van fabrikant Biomet. In Temeuzen krijgen jaarlijks hon derd patiënten een nieuwe knie van 11.300 euro en honderd men sen een heup van 11.000 euro. Voortijdige slijtage is zeldzaam. door Ben Jansen borssele - T\vee dagen later dan gepland levert de kerncentrale Borssele sinds zondagavond weer elektriciteit. De vertraging - het schema ging uit van veertien da gen - komt door de volgelopen pompkelder van de koelwaterin- laat. Medewerkers van exploitant EPZ die bij de onderhoudsbeurt van de kerncentrale betrokken waren, moesten eerst worden ingescha keld bij het leegpompen van de kelder. Deze tegenvaller, die het noodzakelijk maakte de kolencen trale tijdelijk buiten bedrijf te stel len, was een regelrecht gevolg van de stop van de kerncentrale. De af sluiter, die in het kader van de beurt was geïnspecteerd, had dicht gedraaid moeten worden. Tijdens de stop is een uitvoerig in spectie-, controle- en onderhouds- programma uitgevoerd. Zo zijn de vorig jaar vernieuwde turbines na gekeken, kleine olielekkages in het niet-nucleaire gedeelte verholpen en proefstaven geplaatst om de le vensduur van het reactorvat te kunnen beoordelen. 1\vintig van de 121 splijtstofelemen ten in de reactor zijn vervangen. Minder dan anders, omdat de vol gende stop volgend voorjaar al op het programma staat. Dat heeft te maken met de vraag van de elektri citeitsdistributiebedrijven. Waarde - Bij een eenzijdig ongeluk op de A58 bij Waarde zijn gisteren een 23-jarige automobilist uit Berg ambacht en een evenoude vrouw gewond geraakt. De man reed rich ting Goes toen hij rond 12.50 uur een klapband kreeg en tegen de vangrail botste. De bestuurder en de vrouw die bij hem in de auto zat, liepen rug- en nekklachten op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29