Geld en werk Is de digitale kluis veilig voor krakers? Niet alle gemeenter Gezond verstand 14 I Dinsdag 25 september 2007 PZC WERK door Bram Versteeve Natuurlijk is het allereerst goed nieuws voor zelfstandig werkende vrouwen in de vruchtbare leeftijd. Ergens volgend jaar wordt voor hen de uitkering bij zwanger schap en bevalling weer ingevoerd nadat deze vier jaar eerder werd afgeschaft. Maar vooral ook is het een voorbeeld van hoe je met een beetje pragmatisme en gezond verstand een pro bleem kunt oplossen dat tot voor kon onoplosbaar leek. Het afschaffen van de uitkering was typisch een geval van het kind en het badwater. Het badwater was de WAZ, de Wet Ar beidsongeschiktheidsverzekering Zelfstandigen. Zelfstandigen klaagden jarenlang over deze wet die hen veel geld kostte en weinig dekking bood. In 2004 besloot het toenmalige kabinet het risico van arbeidsongeschiktheid dan maar aan de markt over te laten. Helaas was destijds bij de invoering, om puur technische redenen, de financiering van de uitkering bij zwan gerschap, ondergebracht in de WAZ. Door de opheffing van de WAZ werd daardoor ook deze uitkering beëindigd. En het moet gezegd worden: vrij- Ak Hp wil er is wel niemand voorzag de proble ms ae wil er is, men waartoe zou lei^n Alle volgt kennelijk betrokkenen verwachtten dat de markt hier haar zegenrijke ar de weg vanzelf beid zou verrichten. Helaas werd vergeten dat verzekeraars leven van niet-voorzienbare risico's en dat kun je niet zeggen van een zwangerschap. Wachttijden van gemiddeld twee jaar waren het gevolg. Proefprocessen, zowel tegen verzekeraars als tegen de staat, mochten niet baten. In 2006 kwam de CGB, de Commissie Ge lijke Behandeling, met een aanbeveling om de regeling weer in te voeren. Het interessante aan die aanbeveling was dat de commissie van oordeel was dat Europese regelgeving de invoe ring weliswaar niet verplicht maar de afschaffing ervan niet toestaat, tenzij er voor wordt gezorgd dat de voorziening op een andere wijze wordt voortgezet. Eens gegeven blijft gege ven. De toenmalige minister, De Geus, putte zich uit in argumen ten om dit advies, en een aantal moties van de Kamer, niet op te volgen. Belangrijke argumenten waren dat de uitvoerings kosten, vooral door de premieheffing, de helft van de uitke ringskosten zouden bedragen, dat het de administratieve las ten van zelfstandigen zou verhogen en dat hij drie jaar nodig had voor een wetswijziging. Bovendien hadden de zelfstandi gen immers zelf om de afschaffing van de WAZ gevraagd. In juni kwam de CGB met een nieuw rapport waarin, naast de argumenten van vorig jaar, ook werd vastgesteld dat Neder land het enige Europese land is waar een dergelijke regeling niet bestaat. Plotseling kon het wel, waarschijnlijk doordat de regering tot het inzicht kwam dat het sop de kool niet waard was. Het gaat om maximaal 25 miljoen euro per jaar en als die uit de algemene middelen worden betaald is er geen premiehef fing, zijn er lage uitvoeringskosten en komt er geen lastenver hoging voor zelfstandigen. Bovendien blijkt het nu mogelijk om de wetswijziging in één jaar in plaats van drie in te voeren. Als de wil er is, volgt kennelijk de weg vanzelf en verliezen be langrijke bezwaren plotsklaps hun macht. Als dat eens vaker zou kunnen. Na de vuurwerkramp in Enschede waren veel slachtoffers alle waardepapieren kwijt. Om codes, polissen en andere belangrijke informatie te bewaren zijn er daarom digitale kluisjes. Maar zijn die veilig? door Tijs Heesterbeek illustratie Sevensheaven.nl Natuurlijk kunt u het chassisnummer van de auto, het paspoortnum mer en de pincode van de creditcard uit het hoofd leren of een mapje met belangrijk mate riaal bij uw ouders neerleggen, maar sinds een aantal jaar zijn er bedrijven die de gegevens digitaal kunnen bijhouden. Dat gebeurt dat via speciaal daarvoor ingerich te websites op internet. In zogenoemde digitale kluisjes kan de gebruiker gevoelige of be langrijke digitale informatie kwijt. De ABN Amro bank biedt deze service al aan voor zijn klanten die internetbankieren. Zorgverzeke raar Ohra biedt de kluis gratis en ook voor niet-Ohra klanten aan op www.niksvergeten.nl. De eerste aanbieder van digitale kluisjes op internet was www.lockertje.nl. „Het idee komt van een ex-politieman die betrok ken was bij de vuurwerkramp in Enschede", zegt Tom Zeppenfeldt, directeur van Datheon, het bedrijf dat Lockertje.nl beheert. „Mensen waren na de brand alles kwijt. Pas poorten, verzekeringspapieren en aankoopbewijzen. Wie van deze papieren een digitaal bestand maakt en het vervolgens elders on derbrengt, zorgt ervoor dat de in formatie niet verloren kan gaan." Maar zijn deze kluisjes wel veilig? Kun je met een gerust hart je pin- en creditcardcode en bijvoorbeeld je medische geschiedenis digitaal achter slot en grendel stoppen zon der dat er iemand bij kan komen. „Je geeft belangrijke informatie in handen van een partij, die je maar moet vertrouwen of ze op een vei lige manier omgaat met de vertrou welijke informatie", reageert ir. Jan Pieter Spanjer van Seneca Risk Security, een bedrijf gespeciali seerd in informatiebeveiliging. „Het is zeer onduidelijk of het be drijf te vertrouwen is. De belang rijkste kanttekening is het ontbre ken van goede controle. Een bank staat onder toezicht van De Neder- landsche Bank en een echte meta len kluis is vaak gecertificeerd en heeft een 'waardebergingsindica- tie'. Dit geldt niet voor een digitale kluis." Dr. ir. Paul Overbeek van informa tiebeveiliger OIS Information Risk 8c Security Management ziet nog een tweede probleem: „Het lijkt er op dat bedrijven die digitale kluis jes aanbieden, in zee gaan met an dere ondernemingen die voor hen de kluisjes ontwerpen en ervoor zorgen dat gebuikers er mee op in ternet kunnen werken, de zogehe ten serviceprovider. Bij wie kan ik dan aankloppen wanneer mijn kluis 'gehackt' (opengebroken, red.) is, of wanneer er bij de provi der een malafide medewerker blijkt te werken?" Lockertje.nl heeft geen last van zo'n provider als derde partij. Zeppenfeldt: „De gehele technologie die achter Lockertje.nl zit, is gecreëerd door Datheon en nog steeds in handen van ons bedrijf Wij controleren op elk moment van de dag de site. Het valt dus meteen op wanneer er iets vreemds gebeurt. Bijko mend voordeel is ook dat wij dit product voor elke klant afzonder lijk kunnen aanpassen." Ohra geeft aan dat de veilig heid van de kluisjes gega randeerd wordt door twee keer per jaar een veiligheids controle te laten uitvoeren door een onafhankelijk bedrijf Maar Spanjer mist nog steeds een echt goede controle: „De enige 'garan tie' die je hebt, is dat de organisa tie gedreven is de eigen reputatie niet te schaden. Het vertrouwen dat je mag hebben is even groot als het vertrouwen dat je hebt in de merknaam." Zeppenfeldt: „Wij zullen nooit clai men dat de site honderd procent betrouwbaar is. Maar je kunt er wel alles aan doen om het internet- criminelen zo moeilijk mogelijk te maken. Wanneer je bij ons een kluisje opent, moet je de algemene voorwaarden tekenen. Daarin staat ook dat deze service nooit wa- in Nederland. Toen die nog leefde, konden ze de eindjes net aan el kaar knopen, na zijn dood ontving ze nog maar zeshonderd euro aan AOW en pensioen. Battal: „Gelukkig is mijn zoon hier komen inwonen met vrouw en kind. Samen kunnen we ons be druipen." Dankzij de hulp van welzijnswerk- ster Tülay Arslan ontvangt Battal nu ook aanvullende bijstand en heeft ze een inkomen van 840 eu ro. Na aftrek van de vaste lasten houdt ze daar hooguit tweehon derd euro per maand van over om van te leven. Niet alleen migranten en vluchte lingen krijgen na hun 65e met een onvolledige AOW te maken, ook mensen die voor een aantal jaren Gemeenten zijn verantwoordelijk voor het armoedebeleid. Nog altijd komt maar weinig geld terecht bij de mensen die het nodig hebben. door Pieternel Kellenaers A ma Battal-Bilgic (72) woont sinds 1982 in Ne derland. Samen met haar kinderen kwam ze uit Turkije voor een gezinshereni ging. Haar man, hij overleed in 2002, werkte toen al ruim tien jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14