„Dat iemand een maand onvindbaar is, is onbestaanbaar." Brian Nygaard, wielerploeg CSC PZC Dinsdag 25 september 2007 1 1 persconferentie op 24 juli. Hij weet dan nog niet dat hij de volgende dag ontslagen zal worden omdat hij gelogen zou hebben over zijn verblijf in juni. Raboploeg Gripper zegt echter dat de ADD-waarschuwin- gen wel degelijk gelden. „Het is een instituut dat is erkend door het WADA, het mondiale anti-dopingagentschap. Dat is wat telt voor ons." De advocaat vroeg zich bovendien af of de do- pingcontroleurs uit Denemarken wel bevoegd waren om Rasmussen te testen. De Deen, in middels woonachtig in Monaco, reed dit jaar met een licentie van de wielerbond uit dat land. Dat zou de Deense wielerbond volgens de Rabobank geen rechten meer geven om con troles uit te voeren. DCU-voorzitter Worre be twist tegen deze krant de stellingen van Knijflf uitdrukkelijk. „Rasmussen wilde namens Dene marken aan het WK deelnemen. Ik heb met hem afgesproken dat hij door ADD getest kon worden en hij heeft daarmee ingestemd. Daar valt geen speld tussen te krijgen." Het schorsen van de Deense klimmer voor de start van de Tour de France was voor de Deen se wielerbond onmogelijk, zegt Worre. „Die be voegdheid heb ik niet en ook de UCI kon het niet omdat de derde waarschuwing nog niet of ficieel was. Ik kon Rasmussen ook niet van het Deense kampioenschap op 30 juni afhouden. Aan De Rooij heb ik gemeld dat Rasmussen bij ons niet meer in de WK-ploeg zou komen. Ik snap niet dat hij Rasmussen desondanks heeft laten starten. Rabo had de commotie makke lijk kunnen voorkomen. Een kwestie van ethiek. Rasmussen heeft dopingcontroles ge mist door geen of verkeerde informatie op te geven. Wat zijn redenen daarvoor zijn geweest, durf ik niet te zeggen. Op dopinggebruik is hij echter nooit betrapt." Worre besloot de vier waarschuwingen aan Rasmussen pas op 19 juli, tijdens de Tour de France, wereldkundig te maken. Net nu Ras mussen het geel vast om de schouders had, zet te Worre de zaak op scherp. Daarmee werd duidelijk dat De Rooij een tijdbom in zijn Tour-formatie had opgenomen. Die beslissing nam hij zoals gebruikelijk zelf en heeft na de Tour de France geleid tot zijn op stappen. De Rabo-manager zag voor de Tour de ernst van de situatie wel in, maar strafte Rasmussen slechts in de portemonnee. Hij gaf de klimgeit een boete van 10.000 euro, een oor deel waar hij op 25 juli ongetwijfeld spijt van gehad zal hebben. De beslissing om Rasmus sen eruit te halen, nam De Rooij niet zelf Hij hield ruggespraak met de commissarissen van Rabo Wielerploegen. Ook hoofddirecteur Piet van Schijndel was op de hoogte. Hij gaf op 25 juli in de avond direct aan dat de Rabo-ploeg gewoon blijft bestaan. De verklaring van ex-coureur Cassani dat hij Rasmussen op 13 juni in Italië had zijn trainen, is de Deen bij de Rabobank fataal geworden. De getuigenis blijkt nu van minder waarde, omdat Rasmussen op 10 juli al zijn derde offi ciële waarschuwing ontving. Daarmee was een schorsing, plus het verlies van een eventuele Tourzege al een feit. Iets waar de Rabobank tot 25 juli geen rekening mee hield. Net zo min als het verhaal van ene Whitney Richards, een Amerikaanse ex-mountainbiker. Richards be weerde dat hij in 2002 een schoenendoos vol dopingproducten vanuit de Verenigde Staten mee naar Italië moest nemen, waar Rasmus sen destijds woonde. Niet alleen Richards maakte Rasmussen en Rabobank tijdens de Tour de France het leven zuur. Ook wieler ploeg CSC had voor de directie van het Ra- bo-team geen goed woord over. „Het is onbe grijpelijk dat je niet weet waar je renners uit hangen", zegt Brian Nygaard. „Op die manier kun je nooit werken aan een schone wieler sport. Bij ons zou zoiets onbestaanbaar zijn. Wij weten via een intern netwerk altijd waar bijvoorbeeld Karsten Kroon, lens Voigt en alle anderen zitten. Dat iemand een maand onvind baar is, is onbestaanbaar. Dat heeft niks met het moderne cyclisme te maken." Het lijkt pre cies de reden waarom De Rooij op 3 augustus bij de Rabobank is opgestapt. De Rooij had to taal geen grip op de Deen, die hij vanaf 2003 de hand boven'het hoofd had gehouden. Een afloop zoals die zich voordeed op 25 juli 2007, kan De Rooij in zijn ergste nachtmerries niet voor mogelijk hebben gehouden. Nygaard: „Als de waarschuwingen tegen Rasmussen zo concreet waren, hadden ze hem gewoon thuis moeten houden." Bij de Rabobank is een extern onderzoek naar het drama-Rasmussen nog volop gaande. Bron nen binnen de bank bevestigen dat De Rooij is opgestapt omdat hij zijn renners te veel vrij heid gunde. Iets wat in de periode dat De Rooij zelf fietste volstrekt normaal was. Nieu we krachten die strijden voor een schone wiel rennerij proberen de vaagheid echter uit te ban nen. Daarin is geen plaats meer voor renners die hun verblijfplaatsen niet doorgeven en de administratie niet op orde hebben. Loopbaan Michael Rasmussen (1 juni 1974), 1 meter 75 en 60 kilo Deens kampioen mountainbi ke, 1992 (junior) Winnaar Ronde van Spanje, mountainbike, 1994,1995 Deens kampioen mountainbi ke, 1996 (senior) Winnaar Sea Otter Classic, mountainbike, 1997 Wereldkampioen mountain bike (cross country), 1999 Overstap naar wegwielrennen, 2000 Contract bij Team Volksbank, 2001 Etappewinst in Jaranska Margis- trala, 2001 Contract bij CSC, 2001-2002 Etappewinst in Ronde van Bur gos, 2002 Contract bij Rabobank, 2003-2007 Etappewinst en 7e in eindklas sement Vuelta, 2003 Etappewinst in Dauphiné Libéré, 2004 Veertiende in eindklassement Tour de France, 2004 Etappewinst en bergtrui Tour de France, 2005 Zevende in eindklassement Tour de France, 2005 Etappewinst en bergtrui Tour de France, 2006 Veertiende in eindklassement Tour de France, 2006 Twee etappes en leider in klas sement Tour de France, 2007 Verwijderd uit de Tour de Fran ce, 25 juli 2007

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11