Rasmussen 10 Dinsdag 25 september 2007 PZC Drama rond Rasmussen van dag tot dag 26 maart 2006 Rasmussen krijgt de eerste officiële waarschuwing van de Union Cycliste Internationale (UCI). Later maakt de UCI er een berisping van wegens het te laat invullen van zijn verblijfplaats. P- 6 april Rasmussen is niet thuis bij een doping controle van Anti Doping Danmark (ADD). 8 mei Zijn afwezigheid leidt tot een waming (officiële waarschuwing 8 juni Huishoudster van Michael Rasmussen post een brief waarin staat dat de Deen tussen 4 en 12 juni 2007 niet in Italië, maar in Mexico verblijft. De brief komt bij de UCI binnen op 11 juni 2007. 12 juni Rasmussen besluit in Mexico te blijven tot 28 juni 2007. Hierover stuurt hij de UCI een brief, die pas op 29 juni 2007 bij de wielerbond binnenkomt. De UCI accep teert deze handelwijze niet en geeft Rasmussen een 13 juni Rasmussen wordt in de Italiaanse Dolo mieten gesignaleerd door ex-coureur Davide Cassani. H 21 juni Rasmussen mist opnieuw een dopingcon trole van Anti Doping Danmark. Hij is niet thuis in Italië, waar de controleurs hem verwachtten. Dit leidt tot een waarschu wing van ADD. 29 juni Theo de Rooij heeft contact met de UCI en DCU (Danish Cycling Union). Dit naar aanleiding van een brief die Rasmussen over zijn waarschuwingen ontving. 7 juli Start van de Tour de France 10 juli De waarschuwing van ADD van 21 juni wordteen .Rasmussen heeft nu drie keer een waarschuwing ontvangen (twee van ADD, 1 van de UCI). 15 juli Rasmussen verovert het geel in de Tour de France. v 18ju,i 4 Rasmussen geeft aan de Deense journalist Karsten Ritter aan dat hij een waarschu wing heeft gehad van de UCI. 19 juli Voorzitter Jesper Worre van de Deense wielerbond DCU vertelt journalisten dat Rasmussen liegt en liefst vier reprimandes ontving, waarvan drie een officiële status hadden. 20 juli De jacht van journalisten op Rasmussen begint. In eerste instantie is sprake van woede richting DCU, omdat die informatie over de waarschuwingen openbaar heeft gemaakt. Afspraak tussen de bonden was dat de informatie vertrouwelijk behandeld zou worden. Mountainbiker Whitney Richards beschuldigt Rasmussen dat hij doping voor hem moest vervoeren in 2002. 24 juli Rabobank organiseert een persconferen tie en geeft aan dat Rasmussen maar één waarschuwing heeft en dat de UCI het niet nodig vond hem uit koers te houden. Op het verhaal van Richards volgt geen toelichting. 25 juli Rasmussen wordt uit de Tour gehaald door Rabo-managerTheo de Rooij. Niet vanwege de waarschuwingen, maar vanwege een leugen over zijn verblijf plaats in juni. Rasmussen ontkent dat hij gelogen heeft. 26 juli De overgebleven Rabo-renners vervolgen hun tocht nadat de bank heeft toegezegd dat de winstpremie van Rasmussen alsnog verdeeld mag worden. De champagne hoefde alleen nog maar ontkurkt te worden. En de taarten lagen al klaar in de koelkast. Het grootste feest uit de twaalfjarige geschiedenis van het Rabobank Wielerplan kon de Oranjebrigade alleen in theorie nog ontgaan. In werkelijkheid bezorgde Michael Rasmussen de bank het meest chaotische schandaal aller tijden. Na 25 juli 2007 is niets meer hetzelfde in de wielrennerij. List, bedrog, wantrouwen en ruzies beheersen de sport. door Rik Elfrink en Ad Pertijs foto Oliver Weiken EPA Tijdbom ii Voor wielerliefhebbers is 25 juli 2007 nog altijd een dag vol vraagtekens. Nooit balde de chaos in sport zich zo samen als op die warme laatste woensdagavond van de Tour de France. Euforie en ontreddering lagen in de sport zelden zo dicht bij elkaar. Met het geel om de schouders bracht Michael Rasmussen bijna alle volgers van de Tourkaravaan op deze memorabele dag in extase. Dankzij een mach tig eindschot dwong de stoïcijnse Deen etappe winst af op de legendarische Pyreneeën-col Au- bisque. Zijn Spaanse rivaal Alberto Contador stond geparkeerd in de laatste kilometer van de klim en wierp de handdoek in de ring. De Tour de France 2007 leek beslist. Rasmussen had alle sportieve en journalistieke plaagstoten over leefd. Laat in de avond werd duidelijk dat alles voor niets was geweest. Directeur Theo de Rooij van Rabo Wielerploegen haalde Rasmus sen uit de Tour. Rasmussen moest de Tour verlaten nadat duide lijk was geworden dat hij gelogen had over zijn verblijfplaatsen in juni. Rasmussen had opgege ven dat hij in juni in Mexico verbleef, maar bij toeval kwam er een deuk in die verklaring. Voormalig Italiaans coureur Davide Cassani had hem op 13 en 14 juni zien trainen in de Ita liaanse Dolomieten. Theo de Rooij confronteer de Rasmussen met die gegevens en volgens De Rooij is de Deen toen doorgeslagen. Hij zou toe gegeven hebben dat hij niet in Mexico was. De actie van De Rooij kwam voor de volgers van de Tourkaravaan als een donderslag bij hel dere hemel. Uit onderzoek van deze krant is vast komen te staan dat De Rooij al veel eerder wist dat Rasmussen diep in de problemen zat. Op 29 juni 2007 kreeg hij al een afschrift van een brief aan Rasmussen van Anne Gripper, do- pingcoördinatrice van de UCI. Daarin stonden vier waarschuwingen aan de renner opgesomd. De Rooij nam op dezelfde dag contact met Gripper en de Deense wielerbond DCU op. „Hij was bezorgd", zegt DCU-directeur Jesper Worre. „Ik heb hem verteld dat we Rasmussen naar aanleiding van de vier waarschuwingen niet meer zouden selecteren voor het WK en de Olympische Spelen. De gang van zaken rondom het missen van zijn do- pingtesten viel voor ons niet langer te accepteren." In het moderne wielrennen moeten renners uit de topploe- gen aan de UCI opgeven waar ze verblijven. Renners kunnen in hun thuisomgeving onverwacht getest wor den. Wie drie keer verkeerd of te laat een ver blijfplaats opgeeft, wordt voor een periode van drie tot twaalf maanden geschorst. Via de Deen se officials lekte tijdens de Tour de France (op 19 juli) uit dat Rasmussen liefst vier waarschu wingen had gekregen, allemaal wegens het niet, te laat of verkeerd opgeven van verblijfplaatsen. Twee reprimandes waren afkomstig van de UCI en twee van Anti Doping Danmark. De repri mandes van de Denen waren volgens Rabo- bank-advocaat Knijff niet officieel, maar slechts schriftelijk. Nu ze niet van de UCI afkomstig waren, kon Rasmussen volgens Knijff ook niet geschorst worden. UCI-dopingcoördinatrice Jesper Worre Michael Rasmussen (links) kijkt naar zijn manager Theo de Rooij, ploegleider van het Rabobanktearn, tijdens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10