Maïsoogst in gevaar i Hf LET OP! Monniken leiden protest tegen machthebbers Myanmar 'Kratje pils kostte jarenlang een euro te veel' NIEUWE SERIE 'ADVANCE' HOORTOESTELLEN VANAF 0.- HET WEER: Buien Minister: te slappe ouders aanpakken Pubers met lange tanden aan tafel Maandag 24 september 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 225 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85 www.pzc.nl er loon maakt nog i betere agent Er moet een referendum komen over het Europees verdrag ^^i 25% aantal reacties: 402 EN Zeeland: 2, 3, 13 t/m 17; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 9; Meningen: 11; Cultuur: 20 en 21; Weer: 22; Strips: 23; Sport: 25 t/m 43; Televisie" 46 en 47. YANGON - De militaire machthebbers in het Azia tische Myanmar (Birma) staan bloot aan de groot ste bedreiging van hun machtspositie in twintig jaar. De al een week durende straatprotesten van boeddhistische monniken groeien uit tot een waar volksverzet. In het hele land zijn er protest marsen. Gisteren, op de zevende dag van het monnikenprotest, liepen volgens de Britse om roep BBC zeker 20.000 mensen mee in een beto ging in de hoofdstad Yangon (het voormalige Rangoon). foto AP pagina 9: verzet in Myanmar brutaler Bladvlekkenziekte breekt voor het eerst op grote schaal uit. LIENDEN - Op veel plaatsen in Lim burg, Noord-Brabant en Drenthe zijn hele maïspercelen aangetast door de bladvlekkenziekte. Het is de eerste keer dat deze schimmel ziekte op een dergelijke schaal in Nederland voorkomt, aldus de Limburgse Land- en Tuinbouw- bond LLTB. Duitsland en Frank rijk hebben er al langer last van. Uit onderzoek door Praktijkonder zoek Plant en Omgeving (PPO) in Lelystad blijkt volgens de Limburg se boeren dat er sprake is van een 'extreme opkomst' van deze ziek te. De oorzaak is het warme weer in het voorjaar, waardoor de schimmels zich goed konden voe den in de bodem. LTO Nederland vermoedt dat de ziekte mede onder invloed van de klimaatverandering in Nederland is opgedoken. Zuid-Europa heeft er al jaren mee te maken. De boe renbond adviseert boeren niet lan ger te wachten met het hakselen, anders grijpt de ziekte nog verder om zich heen. „Praktisch elk perceel is momen teel aangetast", zegt gewasspecia list en teeltadviseur André van Kes- sel uit Lienden. Volgens hem moet hier en daar tot 30 procent minder maïs van het land worden gehaald. De schimmel vernietigt het maïs- blad, waardoor de zetmeelproduc- tie stopt en de voederwaarde sterk vermindert. De bladvlekkenziekte wordt ver oorzaakt door de schimmelsoort Helminthosporium. De besmet ting ontwikkelt zich vooral bij vochtig weer en temperaturen tus sen de 20 en 25 graden. De onder ste bladen van de maïsplant wor den als eerste aangetast Door de wind kan de besmetting met schimmelsporen zich vervolgens over grote afstanden verplaatsen. In Drenthe, Limburg en Brabant zijn maïspercelen aangetast door de bladvlekkenziekte. De ziekte kwam nog niet eerder op zo'n grote schaal in ons land voor. Op de besmette bladeren zitten grijs-bruine vlekken van twee tot twintig centimeter lang. Schoon zaaizaad, gebruik van resistente rassen en het diep onderploegen van gewasresten kunnen besmet ting tegengaan. De gemiddelde opbrengst per hec tare maïs in Nederland is nu 1300 euro. Omdat een kleinere oogst op veel terreinen doorwerkt, is de schade voor de sector als gevolg van de ziekte nog moeilijk aan te geven. Nederlandse maïs wordt vooral ge bruikt als veevoer en voor bio-energie. De consument geeft over het algemeen de voorkeur aan (suiker)maïs die afkomstig is uit het buitenland. Ouders Madeleine krijgen opnieuw gift LONDEN - De ouders van het in Por tugal verdwenen Britse meisje Ma deleine McCann krijgen financiële steun van een rijke Britse zaken man. Dat heeft Brian Kennedy van de Latium Group in een ver klaring laten weten, aldus gisteren het Britse Sky News. Hij betaalt onder meer een topadvocaat en een officiële woordvoerder. Het stel geldt formeel als verdachte in de zaak. De Britse mediamagnaat Richard Branson schonk eerder 150.000 euro voor een fonds dat is bestemd voor de ouders van het meisje. Agenten klussen bij om rond te komen AMSTERDAM - Tien tot vijftien pro cent van de Nederlandse politie mensen heeft een bijbaan om het hoofd boven water te houden. De ze schatting is afkomstig van de po litievakorganisatie ACP. De ACP noemt het aantal schrikba rend. „De politiemensen nemen geen bijbaan uit luxe," aldus voor zitter Gerrit van de Kamp. „Ze zijn ertoe gedwongen." De bond eist in de cao-onderhandelingen onder meer met ingang van vol gend jaar een netto loonsverho ging van 200 euro per maand. pag 4: agenten moeten bijbeunen Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 n AMSTERDAM - Door illegale prijsaf spraken tussen brouwers hebben Nederlandse bierdrinkers jaren lang 1 euro te veel betaald voor een kratje pils. Van 1996 tot 1999 hebben Heineken, Bavaria, Grolsch en het Belgische InBev met hun bierkartel in totaal onge veer 400 miljoen euro verdiend. Dit zegt hoogleraar Maarten Pieter Schinkel van de Universiteit van Amsterdam gisteravond in het tele visieprogramma Zembla. Schinkel baseert zijn uitspraken op het rapport van de Europese Commissie over het kartel. Brussel beboette de brouwers in april voor 273 miljoen euro. InBev ging vrijuit omdat de Belgische brou wer de andere drie had 'verlinkt'. De Nederlandse brouwers zijn di rect na het horen van de boete in hoger beroep gegaan. Uit de stukken van de Europese Commissie zou verder blijken dat Karei Vuursteen, oud-bestuurs voorzitter van Heineken, regelma tig bij de geheime besprekingen zat en actief betrokken was bij het kartel. 1 ii 1 1 ii 1 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1