Buitenland "Karadzic sloot deal met Holbrooke' Él Nederlandse woordjes leren in Istanbul Afrika schreeuwt om hulp na verwoestende overstromingen Evenementencaterins Onder de Toren houdt OPEN DAG op 29 september catering en evenementencatering Fujimori moet terug naar Peru VS zetten omstreden Blackwater toch weer in Polen weert waarnemers bij verkiezingen PZC Zaterdag 22 september 2007 9 Meer dan miljoen mensen slachtoffer van natuurrampen. AMURIA DISTRICT - Hulporganisa- ties hebben gisteren financiële bij stand gevraagd voor meer dan een miljoen Afrikanen die door over stromingen zijn getroffen. De Nederlandse minister van Ont wikkelingssamenwerking Bert Koenders zegde direct elf miljoen euro toe. Sinds de zomer zijn zeker twee honderd mensen in zeventien Afri kaanse landen door overstromin gen om het leven gekomen. 650.000 mensen zijn dakloos ge worden. Onder de zwaarst getrof fen landen zijn Burkina Faso, Gha na en Togo in het westen en Su dan, Uganda en Kenia in het mid den en oosten. In Uganda, waar vijftig van de slachtoffers vielen, is volgens de VN alleen al ruim der- tw* De overstromingen in Afrika heb- ben al tweehonderd levens ge kost. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een gironummer geo pend voor de slachtoffers. tig miljoen euro nodig. „Als we geen eten krijgen gaan mensen hier dood", zei de 28-jarige Ugan- dees Francis Aruo. „Al onze gewas sen zijn verrot." In het district Amuria verblijven momenteel rond de vijfhonderd mensen in een schoolgebouw met zeven loka len, waar vorige week de lessen weer hadden moeten beginnen. Volgens het Britse Rode Kruis is er met name dringend behoefte aan onderdak en waterzuiveringstablet ten. Door gebrek aan schoon wa ter wordt gevreesd voor het uitbre ken van ziektes als cholera en dy senterie. De Europese Unie heeft Afrika ook elf miljoen euro be loofd. De Amerikaanse ambassa deur in Uganda zei dat de Verenig de Staten daar honderdduizend eu ro beschikbaar stelden. Het Neder landse Rode Kruis heeft een giro nummer geopend voor de slachtof fers van de overstromingen. Sinds gisteren kunnen mensen een be drag overmaken naar giro 7447. De organisatie hoopt 7 miljoen euro op te halen voor het verschaffen van onderdak en noodhulpgoede ren zoals dekens, voedsel en schoon drinkwater. Op deze dag kunt U kennismaken met de mogelijkheden welke Onder de Toren biedt op gebied van U bent van harte welkom op zaterdag 29 september tussen 11.00 u en 18.00 u om ons nieuwe pand te bezichtigen en een hapje en een drankje te nuttigen. Er zijn diverse activiteiten voor de kinderen springkussen schmincken e.d. We zijn gevestigd in Poel 2 aan de Columbusweg 12 te Goes Tel. 0113-62 1704 SANTIAGO - Het Chileense hoogge rechtshof heeft gisteren bepaald dat de Peruaanse oud-president Al berto Fujimori moet worden uitge leverd aan Peru. Dat land wil hém vervolgen we gens schendingen van de mensen rechten en corruptie. De uitspraak van het hof is defini tief. Cassatie is niet meer mogelijk. BAGDAD - Ondanks oppositie van de Iraakse premier Nuri al-Maliki heeft het grote Amerikaanse bevei ligingsbedrijf Blackwater zijn werk zaamheden in Bagdad weer deels hervat. Afgelopen week raakte het particu liere bedrijf ernstig in opspraak door een wilde schietpartij, waar bij veel onschuldige burgers zou den zijn omgekomen. De inzet van Blackwater, in op dracht van de Amerikaanse over heid, is volgens Amerikaanse me dia nu beperkt tot het bewaken van bepaalde 'essentiële' transpor ten van functionarissen. De Iraak se eerste minister riep woensdag de Amerikaanse autoriteiten op de firma te vervangen. Exacte cijfers zijn er niet, maar schattingen van Amerikaanse me dia gaan uit van zeker 25.000 tot mogelijk zelfs bijna 50.000 particu liere beveiligers uit landen als de Verenigde Staten, Zuid-Afrika, Groot-Brittannië, Nepal, Chili, Oekraïne, Israël en zelfs Fiji. Naar verluidt zijn er momenteel onge veer 180 beveiligingsbedrijven ac tief in het Arabische land, die vrij wel allemaal zonder formele ver gunning werken. Overeenkomst moest president uit handen van tribunaal houden. BELGRADO - Radovan Karadzic heeft in 1995 een akkoord gesloten met de Amerikaanse Balkan-be middelaar Richard Holbrooke. Het akkoord moest de toenmalige pre sident van Republika Srpska uit handen van het Joegoslavië-Tribu- naal houden. Vlado Nadezdin, toen. kabinetschef bij het Joegosla vische ministerie van Binnenland se Zaken, heeft het document zelf gezien, aldus het onafhankelijke Belgradose radio- en tv-station B92 gisteren op zijn website. Volgens Nadezdin zijn er vier exemplaren van de overeenkomst, die door zowel Karadzic als Hol brooke zijn getekend. Waar die zijn gebleven, kan Nadezdin niet zeggen. Mogelijk is een kopie te vinden in het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Belgrado. Wel weet hij uitgebreid te beschrijven hoe het document er uitzag. De vrijwaring van vervolging door het tribunaal in Den Haag was vol gens hem een van de vier punten van de overeenkomst. Holbrooke ontkende desgevraagd opnieuw. Volgens hem 'komt er elke zes maanden iemand met dit soort aantijgingen'. Inderdaad doen al ja ren verhalen over een deal tussen Karadzic en Holbrooke de ronde, soms van een twijfelachtig gehalte. De Servische minister die verant woordelijk is voor samenwerking 1^ Opnieuw duiken er berichten op dat Balkan-bemiddelaar Richard Holbrooke jaren terug een ak koord zou hebben gesloten met Radovan Karadzic. met het tribunaal, zei- dan ook tot kort geleden nog absoluut niet te geloven in zo'n herenakkoord. Maar op basis van nieuw onder zoek is hij er 'niet meer zo zeker van', aldus de bewindsman. De Servische openbaar aanklager is dan ook een officieel onderzoek begonnen naar mogelijke afspra ken over immuniteit voor Karad zic, meldde B92. De voormalige president en zijn toenmalige leger leider, generaal Ratko Mladic, wor den sinds 1995 gezocht door het VN-hof in Den Haag. Onder meer voor de genocide van Srebrenica. *3|ia tfB'- Richard Holbrooke foto EPA Taalschool bereidt Turken voor op het inburgeringsexamen. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - De 24-jarige Ali Panca- roglu uit Istanbul wil zich graag voorstellen. „Ik ben Ali en ik ben 24 jaar oud." De slager uit Istanbul is één van de leerlingen van WilSan, de enige door de Turkse overheid erkende taalschool. De school stoomt leerlingen in een paar maanden klaar voor het ver plichte Nederlandse inburgerings examen. Pancaroglu wil zo snel mogelijk naar z'n Turkse vrouw in Den Haag. Hij is niet de enige. Zijn acht klasgenoten - afkomstig uit heel Turkije - willen naar hun partners in Rotterdam, Zwijndrecht, Am sterdam, Utrecht en Helmond. Niet voor niets luidt de slogan van WilSan: 'Alles voor de liefde'. Ali hoopt in Den Haag ook als slager aan de slag te kunnen. „Ik wil alles doen." Drie ochtenden per week stampen de leerlingen in de warme klaslo kalen Nederlandse woordjes en krijgen ze uitleg over de Neder landse cultuur. De school is een initiatief van Cor Wildenberg - in Nederland wis kundeleraar - zijn Turkse vrouw Uzay en zijn partner Murat Sanli. In maart 2006 werd het Nederland se inburgeringsexamen verplicht. In juni 2006 ging het Nederlandse schooltje van start. Inmiddels hebben dik honderd leerlingen van WilSan het examen gehaald en zijn ze herenigd met hun liefde in Nederland. Wildenberg: „Het examen, dat tele fonisch door een spraakcomputer op het consulaat wordt afgeno men, is pittig. Ze krijgen lange zin nen die ze moeten nazeggen zoals bijvoorbeeld: 'door de harde regen zijn veel planten beschadigd'. Soms raken ze van schrik geblok keerd. Wij proberen ze hierop voor te bereiden." De leerlingen zijn jong, tussen de twintig en dertig, en bijna alle maal getrouwd met een Turkse partner. Behalve de 26-jarige Ah met Sedefoglu. Hij heeft als enige in de klas een Nederlandse vrien din, vier jaar geleden ontmoet in 'Komt Nederland echt een keer onder water te staan?' Alanya. „Ik heb haar ten huwelijk gevraagd, maar ze zei: 'nee'. Ik be greep er eerst niets van. Maar ze wil wel samenwonen. In Neder land is dat heel gewoon", klinkt het verdedigend. „Voor mijn fami lie is dat wel moeilijk." De verschil len tussen Nederland en Turkije komen in de lessen ook aan bod. Volgens Wildenberg zijn die min der groot dan gedacht. „De men sen hier zijn ook gewend aan tra vestieten op televisie, of sexy gekle de vrouwen. Wat wel een verschil is, is dat in Nederland overal - op school, op kantoor - over alles ge praat moet kunnen worden. Ne derlanders zijn wat dat betreft veel directer." In het Turkse onderwijs worden gevoelige onderwerpen als poli tiek, religie en seks meestal geme den. En dat merkt Wildenberg. „De leerlingen snijden dit soort on derwerpen zelf niet snel aan. Die bespreken ze in kleine kring." Docent Araci wil haar leerlingen een niet al te rooskleurig beeld voorspiegelen. Het zal moeilijk voor ze zijn, maar de motivatie is groot. „De leerlingen komen met allerlei vragen. Zijn drugs een groot probleem? Hoe koud is het in de winter? En komt Nederland echt een keer onder water te staan? Sommige leerlingen maken zich daar serieus zorgen over." WARSCHAU - Polen laat geen inter nationale waarnemers toe bij de parlementsverkiezingen van vol gende maand. Dit bevestigde de Poolse regering gisteren. „Het secretariaat van de Organisa tie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) heeft van de Poolse regering te horen gekre gen dat buitenlandse waarnemers niet welkom zijn bij de nationale parlementsverkiezingen van 21 ok tober", aldus een diplomaat die anoniem wilde blijven. De Poolse afgezant van de OVSE onthield zich van commentaar. „Het is ironisch dat Polen, waar het Bureau voor Democratische In stellingen en Mensenrechten (een tak van de OVSE) is gehuisvest, hen geen vrije verkiezingen laat observeren", aldus de diplomaat. Waarom Polen de waarnemers de toegang weigert, was niet meteen duidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9