v19 PZC Zaterdag 22 september 2007 De zwarte studente Elizabeth Eckford wordt bij de Central High School in Little Rock uitgescholden door de de blanke Hazel Bryan. foto AP blanke school redelijk rustig zou verlopen, hoeveel tegenstand er ook was. In de zo mer vóór het nieuwe schooljaar was de se gregatie, het scheiden van blank en zwart, in de bussen en bibliotheken al opgehe ven. Ook had een universiteit in Arkansas al zonder veel rumoer een paar zwarte stu denten opgenomen. Andere onderwijsin stellingen moesten wel volgen. In 1955 had het Hooggerechtshof onder druk van de briljante zwarte advocaat Thurgood Mar shall al geoordeeld dat het weren van zwar te scholieren in strijd was met de grond wet. Op de eerste schooldag, op 3 sep tember 1957, bleek dat de gou verneur van Arkansas, Orval Faubus, zich weinig aantrok van de grondwet. Hij liet de Nationale Gar de uitrukken om de negen scholieren, geen van allen ouder dan 16 jaar, tegen te houden. Terwijl Elizabeth Eckford bijna werd gelyncht, keek Green bij de hoofdin gang in de loop van een geweer. „Toen wist ik wel zo'n beetje: dit wordt geen ge woon schooljaar", merkt Green nu op. ,,'s Avonds nam ik me één ding voor: Ik laat me niet stoppen door die mensen." Gouverneur Faubus beweerde dat hij al leen maar de publieke orde wilde bewa ken. „Als die scholieren naar binnen gaan, zal er bloed door de straten lopen." In wer kelijkheid liet hij zijn oren hangen naar de tegenstanders van desegregatie, die hij no dig had om zijn herverkiezing veilig te stel len. President Dwight Eisenhower maakte wei nig aanstalten om in te grijpen, hoewel kranten de crisis in Arkansas bestempel den als 'de ernstigste bedreiging voor het federale gezag sinds de Burgeroorlog'. Ei senhower, die in besloten kring begrip had getoond voor ouders die er moeite mee hadden om hun dochter naast een zwarte Ernest Green tijdens de diploma-uitreiking op 27 mei 1958. Hij was de eerste zwarte student die eindexamen deed in Little Rock. te laten zitten, bleef gewoon golf spelen op zijn vakantieadres. Pas toen op 20 september een tweede po ging mislukte om de negen naar school te krijgen, was de maat vol. De president stuurde duizend zwaarbewapende mari niers naar Little Rock om het verzet te bre ken. De racisten verlieten het terrein, maar het schooljaar dat volgde, was een hel. „Een groep scholieren deed er alles aan om ons weg te krijgen", zegt Green. „Ze spuugden, ze sloegen, ze dreigden. Er werd in onze kastjes ingebroken en onze boeken werden gestolen. Als we in de klas zaten, werd er van alles naar ons hoofd ge gooid. Iedere avond kregen we dreigtele- foontjes, zoveel dat je er alleen aan kon ontsnappen door de hoorn ernaast te leg gen. De meeste leraren negeerden ons. De paar blanke scholieren die wel vriendelijk waren, hielden dat niet lang vol. Iedereen liet zich intimideren. De fatsoenlijke men sen werden stil." Eén van de negen scholieren haalde het einde van het jaar niet. Minnijean Brown kreeg in de kantine voor de zoveelste keer 'per ongeluk' een bord soep over zich heen. Ze reageerde door haar kom chili over de jongen heen te gooien. De school leiding schorste haar vanwege wangedrag. „Ik stond naast haar", zegt Green. „Wat wilde ik graag ook mijn bord chili over die jongens heen gooien, zo woedend was ik. Maar ik heb het niet gedaan. Ik wist dat ik hen harder zou raken door op school te blijven." Op 27 mei 1958 was Ernest Green, die een klas boven de andere acht scholieren zat, de eerste zwarte student die eindexamen deed. In de aula zat dominee Marten Lu ther King om het historische moment bij te wonen. Green, tegenwoordig bankier, zou later de meest succesvolle ex-scholier van Central High worden. Hij was als on derminister lid van het kabinet van Jimmy Carter en werd daarmee de eerste Af- ro-Amerikaan die deel uitmaakte van een Amerikaanse regering. De negen scholieren van Central High wa ren geen uitzondering. Overal in het zui den waren er zwarte jongeren die zich be schikbaar stelden om als eerste de barrière van segregatie te doorbreken. Uit onder zoek van de socioloog Leslie Innis (in haar jeugd zelf één van die pioniers) blijkt dat de mentale en psychologische prijs van het leren in een intens vijandige omgeving hoog is geweest. Green is het daar niet mee eens. „Natuur lijk heeft het pijn gedaan en mijn vrouw zegt dat ik nachtmerries heb, maar de prijs was niet te hoog. We hebben de weg vrij gemaakt voor anderen." Vijftig jaar na Central High School is de scheiding tussen zwarte en blanke scholen echter onverminderd groot. Zodra een school te zwart wordt, vlucht de blanke be volking naar een buitenwijk. Veel Afro- Amerikanen geloven niet meer in desegre gatie en pleiten juist voor betere zwarte scholen. Ook het Hooggerechtshof heeft zich onder invloed van conservatieve rech ters recent uitgesproken tegen gedwongen spreiding op basis van ras, hoewel blijkt dat gemengde scholen op alle fronten be ter scoren. Green blijft desondanks hoop vol. „Het is allemaal moeilijker gegaan dan we hadden gehoopt. De scholen zijn nog gesegregeerd, het hele land is nog gesegre geerd. Toch moeten we er naar blijven stre ven om samen te leven. Een andere moge- lijkheid is er niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 99