Buitenland Zwart Amerika loopt weer te hoop Duizenden Cubanen ontvangen nieuwe koelkast Vrijlating verkrachter in Spanje leidt tot angst Rechter staat spotprent van Mohammed toe 5 t/m 7 oktober Zeelandhallen - Goes Reserveer énel! Bel 0900 300 3000 S 8 Zaterdag 22 september 2007 pzc HAVANA - Honderden koelkasten massaal moderne en milieubespa- Het nieuwe Chinese apparaat kost gelijke gelegenheid doet zich maar de koelkast die sinds 1950 in haar staan dezer dagen buiten op de rende koelkasten om de oude reli- 270 dollar, wat veel is voor de ge- zeer zelden voor. „Het is alsof ik bezit was. Net als zij wachten dui- stoep in de Cubaanse hoofdstad kwieën uit de jaren vijftig en zes- middelde Cubaan, die 15 dollar een familielid buiten de deur zet", zenden 'habaneras' op vrachtwa- Havana. De overheid verstrekt tig te vervangen. per maand verdient. Maar een der- aldus de 71-jarige Efe Yolanda over gens die de koelmachine brengen. Afro-Amerikanen voelen zich strenger gestraft dan blanken. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Demico Booth (34) zat twaalf jaar achter tralies, in ne gen verschillende gevangenissen. „Overal waren Afro-Amerikanen in de meerderheid", zegt Boothe. „In geen enkele gevangenis was meer dan 30 procent blank." In het plaatsje lena in de staat Louisia na protesteerden donderdag tien duizend mensen. Aanleiding wa ren de extreem zware strafeisen te gen zes zwarte scholieren die een blanke scholier in elkaar hadden geslagen. De aanklager wilde de jongeren, die waren geprovoceerd door racistische uitingen, vanwege de knokpartij voor meer dan twin tig jaar de cel in sturen. „Jena is geen uitzondering: het ge beurt iedere dag in Amerika", zegt Booth, die dit jaar zijn boek publi ceerde Why are so many black men in prison? ('Waarom zitten zoveel zwarte mannen in de gevange nis?') „Ik zelf kreeg tien jaar gevan genisstraf voor het bezit van een paar gram drugs. Ik was nog geen zestig dagen vrij toen kreeg ik weer twee jaar, omdat ik in de au to zat bij een vriend die iets had misdaan. Samenzwering, vond de rechter." Dominee Jesse Jackson haalde de ongelijkheid in het juridische sys teem donderdag aan tijdens de de monstratie in Jena: iemand met vijf gram crack, dé drug in arme zwarte wijken, moet minimaal vijf jaar zitten. Iemand met vierhon derd gram cocaïne, de drug van yuppen en welgestelden, kan er met een jaar afkomen. Booth: „Crack is een goedkope af- Stockholm - Een Zweedse recht bank heeft geoordeeld dat de krant Nerikes Allehanda het recht had om een cartoon te plaatsen van de profeet Mohammed met een hondenlichaam. Dat heeft de Zweedse justitie gisteren bekendge maakt. Zweedse moslimorganisaties wa ren kwaad over de spotprent, die op 19 augustus in de krant stond, en meenden dat deze aanzette tot haat. De rechter bepaalde echter dat de spotprent en het hoofdre dactioneel commentaar ernaast binnen de grenzen van de persvrij heid vallen. Het doel van het ver bod op het aanzetten tot haat is niet om debatten en kritiek aan banden te leggen, aldus de rechter. Conservatieve moslims beschou wen honden als onrein en de isla mitische wet verbiedt in principe het afbeelden van de profeet, om dat dit tot afgoderij kan leiden. Een activiste zwaait met een vlag voor het gerechtsgebouw in Jena tijdens een protestbijeenkomst voor de 'Jena 6'. geleide van cocaïne. Het is alsof ie mand met een gestolen autoband zwaarder wordt gestraft dan ie mand met een gestolen auto. Voor mij is er maar één verklaring: racis me. Het is een manier om zoveel mogelijk zwarten naar de gevange nis te sturen. Het geldt niet alleen voor drugsdelicten, maar voor de licten. Het voorval in Jena is daar een voorbeeld van." De statistie ken liegen niet. Afro-Amerikanen zijn goed voor 12,3 procent van de bevolking, maar maken ongeveer de helft uit van de gevangenispo pulatie. Een Afro-Amerikaan heeft zeven keer zoveel kans om in de gevangenis te belanden. Van de zwarte jongeren die hun middelba re school niet afmaken, komt 60 procent voor hun dertigste levens jaar achter tralies. Van bijna 10 pro cent van alle zwarte kinderen zit de vader in de gevangenis. Een zwarte man met een strafblad is in veel gevallen gedoemd. Hij heeft amper nog uitzicht op een baan. Uit sociologisch onderzoek blijkt dat een zwarte ex-gevangene 75 procent minder kans maakt bij foto Alex Brandon/AP een sollicitatie. Bij een blanke man is dat 50 procent. Booth gelooft niet dat de demon stratie van deze week iets zal ver anderen. „We hebben al zoveel marsen geor ganiseerd, waarom zou het nu wel effect hebben? De waarheid is dat racisme nog heel diep in onze maatschappij zit." door onze correspondent Henk van den Boom barcelona - José Rodriguez Salva dor, de 'verkrachter van Vall d'He- bron' komt vandaag na zestien jaar cel weer op vrije voeten. De vrijlating van deze 48-jarige inwo ner van Barcelona heeft veel angst en onrust gezaaid onder de bevol king. Vier van zijn slachtoffers ei sen dat hij opnieuw achter de tra lies gaat. Volgens deskundigen vormt Rodri guez ondanks jarenlange behande ling nog steeds een gevaar. Zestien jaar geleden werd hij tot ruim 300 jaar gevangenisstraf veroordeeld voor een lange reeks verkrachtin gen. De rechter achtte zeventien van de veertig gevallen bewezen. Door de enorme mediale en pu blieke belangstelling heeft Justitie speciale maatregelen getroffen om de gevangene 'veilig en in het ge heim' buiten de muren van de 'Quatre Camins' (Vier Wegen) te krijgen. Het is niet bekend waar hij naartoe wordt gebracht. De ad vocaat van Rodriguez heeft gezegd dat hij wordt opgevangen door zijn familie. In Spanje is een heftige discussie ontstaan over de vrijlating van cri minelen die dreigen in herhaling te vervallen. De vrijlating van een andere serieverkrachter deze zo mer leidde tot felle protesten. De ze man had tien vrouwen ver kracht, waarvoor hij zestien jaar had gezeten. Volgens zijn advocaat gaat het nu goed met hem. „Hij is verloofd en heeft een baan gevon den." Psychologen en behandelaars zei den ook van hem dat hij weer zou kunnen toeslaan als hij vrij kwam. Een voorstel om door medicijnen verkrachters impotent te maken (chemische castratie) is door de re gering van de hand gewezen. www.holidayonice.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8