D Film by the Sea RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE vluchtig Marjan Berk v7 PZC Zaterdag 22 september 2007 e vrijwilliger is het zout in de pap van I onze Nederlandse maatschappij. En de vrijwilligers die Leo Hannewijk, artis tiek directeur van Film by the Sea, heeft weten te winnen voor alle hand en spandien sten die er nodig zijn om zo'n wilde week ge smeerd te laten lopen, zijn van een buitengewoon soort. Vriendelijk en geduldig wijzen ze deze licht chaotische schrijfster voortdurend de weg in het filmpaleis, van Fons Rademakerzaal naar Michiel de Ruyterpaviljoen en Zaal 2. Ach, zonder dit vriendelijk mensensoort zou het festival een stuk minder bestaansrecht hebben. En dan de directeur zelf, hij is alomtegenwoordig, de steunzool van het festival. Ik mocht dit jaar ook weer komen. Voorpret, de gedachte aan het zeefruit bij de maaltijd en de ont moeting met collega's, dit alles heeft de smaak van een schoolreisje. Slapen in een kamer die uitziet op de Westerschelde, 's nachts met de balkondeur open, luisteren naar de golven die breken op de Vlissingse kust, het zijn aangename bijverschijnse len van het verblijf op Film by the Sea. Ik laat de vertoonde films maar even buiten beschouwing. We kunnen overal de kritieken en beoordelingen lezen, maar ik heb vooral lekker in de bioscoop ge zeten! En mijn oren door het magnifieke Blof la ten wassen. Liever zet ik al die vrijwilligers in het zonnetje en dan speciaal de chauffeurs die ons van overal naar Vlissingen en terug rijden. Zo maakte ik dit jaar kennis met Thomas, Willem, Wim en Jan-Kees. Willem bracht mij op de hoogte van het bestaan van een speciaal soort Zeeuwse vissersplatbodems, dat zijn de hoogaarzen of, zoals ze in Zeeuws-Vlaanderen worden genoemd, de heng sten. Oorspronkelijk werden deze schepen ge bouwd bij de firma Meerman in Amemuiden. Die werf dreigde te verdwijnen, net als die mooie, oude schepen. Maar ziedaar, nu is er een vereni ging opgericht die de hoogaarzen restaureert en in de 'bruine vloot' in de vaart houdt! De vloot ligt nu in Veere en wordt gebruikt voor pleziertoch ten. Chauffeur Willem loopt over van enthousiasme. De laatste keer word ik teruggebracht door Jan-Kees. Twee jaar geleden reed hij mij ook en hij vertelde mij het prachtige verhaal van zijn grootva der, die slager was en over het bezorgen van de fij ne vleeswaren bij het voormalige tophotel Britta- nia. Ook Jan-Kees is betrokken bij de hoogaarzen en hengsten, hij weet er nog meer van dan Wil lem, die nog maar een jonkie is! Hij belooft mij het boekje en een exemplaar van het tijdschrift over de schepen te sturen. Naast al die heerlijke zeemansverhalen verklaren alle chauffeurs zonder uitzondering hun betrok kenheid bij het filmfestival. Ze doen het allemaal voor hun pure lol en voor de directeur. Ik stem in met dit koor en prijs de directeur vooral voor zijn buitengewone moed om voor het front van een publiek van voornamelijk uit vrolijke dames en een enkele heer in te gaan op mijn vraag eens te laten zien of hij nog goed kan bukken. Dapper de monstreert hij dat hij nét niet helemaal met zijn handen bij zijn tenen reikt! Leo Hannewijk is et.", moedig man! Leve Film by the Sea, het festival dat Vlissingen als filmstad op de kaart zet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87