'Ik heb nogal een rommelig karakter' v4 Zaterdag 22 september 2007 PZC Het klinkt opmerkelijk, maar hij weet het zeker. „Ik ben de enige tennisser die op één dag van John van Lottum en Sjeng Schalken heeft gewonnen." Het is het bewijs dat Tim van Veldhoven als tiener en jonge twintiger tot de vaderlandse tennistop hoorde. Maar alleen talent bleek niet voldoende. Zijn mentaliteit liet vaak te wensen over en hij was nogal makkelijk uit zijn evenwicht te brengen. „Mijn trainer zei: 'Jij bent de beste tennisser van Nederland. Op de training...'. Want dan stond er geen druk op." Een ander voorbeeld: „Als bij een wedstrijd mijn rechterschoen niet goed was gestrikt, zag ik het al niet zitten." door Barry van der Hooft foto Mechteld Jansen Spijt dat hij geen succesvol le tennisprof is geworden, heeft Tim van Veldhoven niet. „Want ik weet waar het mis is gegaan." Jaloezie over de loopbaan van generatiegenoten is hem ook vreemd. „Ik gun het al die gasten. Maar het is af en toe wel moeilijk geweest. Dan zag ik 's nachts op televisie hoe Schalken de halve finale van de US Open haal de. Geloof me, dan heb je geen zin om een paar uur later kabels te gaan trekken op Dow. Maar het heeft geen zin om te denken: daar had ik ook kunnen staan. Want dat is niet zo." Hij wijst met zijn vinger naar zijn voorhoofd. „Om dat het hier binnenin niet goed zat." Als ventje van zeven staat hij voor het eerst op een tennisbaan. Vijf jaar later is hij in Zeeland nog am per te verslaan en op zijn vijftiende staat hij eerste op de Nederlandse ranking. „Mijn leven stond toen al volledig in het teken van tennis. Je krijgt dan dat mensen zeggen, dat ik gepusht werd door mijn vader. Bullshit, want ik wilde het zelf heel graag. Mijn vader stimuleerde me, omdat hij zag dat er meer in zat. School was echt bijzaak, ik stond het liefst een hele dag op de baan. Ik kon best goed leren, maar ben op de mavo twee keer blijven zitten. Omdat ik er he-le-maai niets aan deed. Na de mavo ben ik nog aan de meao begonnen. Ik had goede cijfers, achten en negens, maar na een jaar ben ik ermee ge kapt. Ik had er geen zin meer in." Hij besluit alles op het tennis te gooien en krijgt de kans zich in Val- kenswaard bij de tennisschool van Henk van Hulst aan te sluiten. „Ik was achttien en ging op kamers wo nen. Mijn vader betaalde veel en Guido Vioen, de advocaat, was zeg maar mijn persoonlijke sponsor. Hij vond het wel mooi wat ik deed. Het kostte zevenduizend gul den per jaar en het was heel anders dan ik gewend was geweest. Om zes uur eruit, van zeven tot elf trai nen en 's middags van drie tot zes weer. Maar ik deed het met veel plezier, ook door al de jongens die daar rondliepen. Paul Haarhuis, Jac- co Eltingh en later ook Schalken en Van Lottum." Van Veldhoven houdt het vier jaar vol. „Toen was ik 22 en het schoot niet op. Op de trainingen was ik niet te verslaan, maar in de officiële wedstrijden was het mentaal toch niet hele maal zoals het hoorde. Als bij een wedstrijd mijn rechterschoen niet goed was gestrikt, zag ik het al niet zitten. Alles moest goed zijn. Ik kon ook heel moeilijk omschake len. Dan trainden we hier in de winter binnen en moest ik naar een toernooi in het buitenland. Stond ik ineens weer in Spanje op een buitenbaan in het zonnetje. Na twee dagen was ik er dan gewoon nog niet klaar voor. Vervolgens kwam ik terug in Nederland en speelde ik een trainingspartij tegen Haarhuis of Eltingh. En dan won ik dus gewoon." Van Hulst praat veel op hem in, maar bij de toernooien is het steeds hetzelfde lied je: wéér niet. Na een verloren par tij in Rosmalen blijft hij te lang met een nat shirt rondlopen. Hij wordt ziek en ligt een week of ze ven in bed. „Daarna is het nooit meer wat geworden. Ik had er hele maal geen zin meer in. Het ging me allemaal tegenstaan, na tien jaar tennissen. En nu heb ik er nog steeds geen zin in. Natuurlijk heb ik vaak gedacht: maak er eens wat van! Want het enige wat ik écht goed kan in mijn leven, daar doe ik niets mee. Terwijl ik met een pa piertje zo 38 uur in de week als ten- nisleraar op de baan kan staan. Maar dat komt nog wel." Na het vertrek uit Valkenswaard keert hij terug naar Philippine. Hij blijft zijn tennismaatjes wel volgen en is daarom ook toeschouwer bij het ECC-toernooi in Antwerpen. „Ik had een pas voor een hele week. Pete Sampras had net een partij gespeeld, toen ik naar de kleedkamer liep. Daar zat Sampras, samen met zijn coach. Of ik op een baan achteraf even een uurtje een balletje met hem wilde slaan, was de vraag. De eerste vijf minuten ging alles mis, ik was verschrikke lijk zenuwachtig. Sampras kwam naar het net en zei: lust relax. Van af dat moment ging het een stuk beter. Het gaf zo'n kick, een balle tje slaan met Pete Sampras, de abso lute master." In die jaren wordt hij ook va der. Hij kent zijn vriendin een jaar als ze zwanger raakt. Ze be valt van een zoon, die naar voetbal ler Jerrel Hasselbaink wordt ver noemd. De kleine man is drie maanden oud als zijn ouders uit el kaar gaan. Nu, zeven jaar later, steekt Tim van Veldhoven de hand in eigen boezem. „Ik heb hem veel te weinig gezien en dat is alleen mijn schuld. Ik heb nogal een rom melig karakter en ben niet altijd consequent geweest. Dan vond ik andere zaken belangrijker, terwijl er helemaal niets belangrijker is dan je eigen kind." De woorden rollen overtuigend uit zijn mond. Na een korte stilte is daar ineens weer dat rauwe, bulde rende stemgeluid. Het ene na het andere onderwerp komt op tafel. Zoals de dienstplicht, waar hij on deruit kwam. Hij moet er nu, jaren later, uitbundig om lachen. „Ik kwam voor de eerste keer aan bij die kazerne, ben meteen omge draaid en terug naar huis gegaan", vertelt hij. „Ik zag het echt niet zit ten en vertelde maar dat ik heim wee had. De volgende dag kwa men ze me halen in Philippine. Stond er ineens een marechaussee busje voor de deur, want ik was een dienstweigeraar. Zeg maar dat ik er niet ben, zei ik tegen mijn va der. Hij deed de deur open en zei: 'Hij zit op zijn kamer en komt er zo aan'. Kon ik weer terug." Niet voor lang, want hij wil de alleen tennissen. Op nieuw liet hij de kazerne razendsnel achter zich. „Ik ben weer naar huis gegaan en heb met een een reis naar Israël geboekt, om daar een toernooi te spelen. Een reis naar Israël boeken en dan zeggen dat je heimwee hebt... Mooi hè?" Bij thuiskomst moet hij zich melden bij een dokter in Utrecht. „Ik kom binnen, die kerel kijkt naar me en zegt verbaasd: wat doe jij hier? Het bleek de directeur van een jeugdtoernooi te zijn, dat ik al een paar keer had gewonnen. We hebben lekker zitten praten en daarna zette hij nog even vlug een stempel in mijn dossier. 'Zó, jij hoeft niet meer terug het leger in'. Ik moest nog wel voorkomen voor de eerste keer dat ik dienst had ge weigerd. Zestig uur dienstverle ning kreeg ik. Heb ik stront weg staan spuiten in een dierenasiel." Weer is er die lach. De man die ge typeerd kan worden als losbol en levensgenieter heeft steeds nieuwe prikkels nodig in zijn leven. Ter wijl hij als tennisser juist moeilijk om kon gaan met prikkels van bui tenaf „Vooral hier in Zeeuws-Vlaanderen wisten men sen dat ik snel geïrriteerd raakte. Dan zat het publiek tijdens een wedstrijd de hele tijd te zeiken. Of tegenstanders probeerden me op allerlei manieren uit mijn spel te halen. Omdat ze wisten dat ze an ders kansloos waren en na drie kwartier weer aan de koffie zou den zitten. Ik ben een paar keer over de schreef gegaan." Nu is hij 34 en op zoek naar vastig heid. „Ik besef dat ik er de afgelo pen jaren een zooitje van heb ge maakt. Ik ben nu op een punt dat ik weet wat er moet veranderen. Geld verdienen heeft me als tennis ser nooit geïnteresseerd. Ik had geen gat in mijn handen, ik had ge woon géén handen. Nu weet ik dat het zo niet kan. Al heeft het een tijdje geduurd voordat ik daar ach ter ben gekomen..." Paspoort Naam: Tim van Veldhoven Geboren: 26 maart 1973, Philippine Woonplaats: Biervliet Burgerlijke staat: onge huwd, vader van Jerrel (7) uit een eerdere relatie Opleiding: mavo, 1 jaar meao Loopbaan: barman, beveili gingsbeambte, uitzend kracht, keukenhulp, visboer Hobby's: tennis, vissen, voet bal kijken en lekker eten 'Pete Sampras kwam naar het net en zei: Just relax. Vanaf dat moment ging het een stuk beter.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 84