Is Sloegebied echt het lelijkste v2 Zaterdag 22 september 2007 PZC Vorige week bleek uit een enquête van het Milieu en Natuur Planbureau dat het Sloegebied in Vlissingen-Oost het laagste rapportcijfer krijgt van alle Nederlandse landschappen. Dat is toch even schrikken. Dat het niet tot de mooiste gebieden van Nederland wordt gerekend, oké. Maar het lelijkste van allemaal? Ligt het misschien aan het contrast met de omliggende natuur? Op een wit overhemd springt een vlek nu eenmaal meer in het oog. Of kijken we gewoon niet goed? door Ernst Jan Rozendaal fotografie Lex de Meester Het is bijna etenstijd. Je hebt de hele dag hard gewerkt. De aardappelen zijn bijna gaar, maar de tafel is nog niet gedekt. Dan gaat de te lefoon. Wie kan dat nu weer zijn? 'Goedenavond. Heeft u een ogenblik de tijd voor een paar vragen? In op dracht van het Milieu en Natuur Plan bureau willen wij van Nederlanders weten hoe ze denken over het buiten gebied.' Nou, vooruit dan maar. 'Wat vindt u het lelijkste gebied in uw omgeving?' Oei. Even denken, hoor. De duinen zijn prachtig. Het platteland is mooi, van Schouwen tot Zeeuws-Vlaande- ren. De A58 wordt natuurlijk al min der. Net als de Westerscheldetunnel. Maar ja, die zie je niet liggen. O, na tuurlijk, ik weet het al. Het Sloege bied! Die kerncentrale die je van ver ziet staan, dat gigantische parkeerter rein van Cobelfret, die spoorlijn in aanbouw. 'Het Sloegebied zegt u? Wat voor rap portcijfer zou u dat geven?' Zou het zo zijn gegaan? Een onver wachte vraag op een ongelegen mo ment? Een snel antwoord, anders branden de aardappelen aan? Het is iets te gemakkelijk om de en quête van het Milieu en Natuur Plan bureau zo af te doen. Vorige week zijn de resultaten gepresenteerd in wat met een moeilijke term de Bele vingswaardemonitor Nota Ruimte 2006 wordt genoemd. Daarin geeft de Nederlandse bevolking het landschap gemiddeld een 7,3. Het aantrekkelijkst zijn natuurlijke landschappen met een historisch ka rakter. Zodra er iets aan een land schap is veranderd, verandert ook de waardering. Bij natuurontwikkeling schiet het rapportcijfer omhoog. Bij ontwikkelingen in de landbouw te genwoordig ook, in tegenstelling tot een jaar of tien geleden. Dat komt wellicht omdat schaalvergroting niet meer de opvallendste trend is in het agrarische landschap, veronderstelt het Milieu en Natuur Planbureau, maar landschapsbeheer. De waardering neemt zienderogen af wanneer een gebied verstedelijkt. Woningen, bedrijven en infrastruc tuur verpesten de landschappelijk heid, vindt de Nederlander. Hori zonvervuiling heet dat. Voor een der gelijke constatering heb je geen en quête nodig. Dat kan iedereen verzin nen. Opzienbarend wordt het pas als blijkt dat het Sloegebied met een 5,4 het laagste rapportcijfer krijgt van alle Ne derlandse landschappen. Is het indus triegebiedje in Vlissingen-Oost lelij ker dan het Rotterdamse havenge bied dat zich uitstrekt zo ver als het oog reikt? Of denk eens aan de sliert van bedrijventerreinen tussen Breda en Dordrecht, de lelijkste aller snelwegpanorama's. Hoe dit te verklaren? Zijn Zeeuwen kritischer op hun eigen omgeving dan andere Nederlanders? Waren ze niet in de stemming toen ze de vra gen kregen voorgelegd? Enquêteurs bellen toch altijd ongelegen, ook bui ten Zeeland? Volgens kenners - gedeputeerde Toi- ne Poppelaars en landschapsarchitect )an Willem Bosch - zou het wel eens kunnen komen omdat het contrast tussen industrie en landschap in Zee land zo groot is. Binnen de groenblau we oase is de haven een vreemde eend in de bijt. Dat argument snijdt hout. Ga eens fietsen in de Zak van Zuid-Beveland of wandelen bij Rammekens. )e zou het landschap zo een tien geven, tot je één keer de verkeerde kant op kijkt. Het Sloegebied zit in de houdgreep van de omliggende natuur. Dat levert een negatieve beoordeling op, terwijl er veel voor te zeggen is dat juist posi tief te waarderen. Keer het eens om. Zoals je vanuit de Zak van Zuid-Beve land of vanaf de Westerschelde het Sloegebied in kunt kijken, kun je ook vanaf het industrieterrein een blik werpen op de omgeving. Welke Rot terdamse kade biedt een uitzicht dat zich kan meten met dat over de Wes terschelde? Het is het bekende dilem ma van het glas dat je halfvol of half leeg kunt noemen. Ie kunt zeker zeg gen dat het Sloegebied het landschap verpest, maar evengoed dat de indus trie de schoonheid van de omgeving benadrukt. En hoe goed kijken we eigenlijk naar de bedrijven zelf? Is het Sloegebied echt zo lelijk? De Engelsen kunnen het zo mooi zeggen. Beauty is in the eye of the beholder. Vrij vertaald: Over smaak valt niet te twisten. Maar juist dat doen we zo graag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 82