Zeeland Gevaar bouwverkeer bij school 'geweken' 1 I Bij Den Berg gelden de drie 'R-en' nog steeds Vogels krijgen eigen eilandjes in Grevelingen pors «[«nis sr.r.y,. Onderhoud aan Thoolse wegen Vijver Tuin 30 I Zaterdag 22 september 2007 pzc Instelling verstandelijk gehandicapten viert haar 45-jarig bestaan. door Willem van Dam goes - Leuk? Hartstikke leuk! En weg is Jos weer. De binnentuin in, waar een opgewekt reggeamuziek- je klinkt, vlaggetjes wapperen en waar onder de majestueuze kastan jeboom koffie, thee en vruchtenge bak met een flinke dot slagroom klaarstaan. Den Berg viert feest. Vijfenveertig jaar bestaat de Goese instelling voor verstandelijk gehandicapten. En omdat Jos Luijkx (48 jaar) er het langst van alle ruim tachtig be woners verblijft, mocht hij giste ren de festiviteiten officieel ope nen. Alsof het zijn dagelijkse werk is, plantte Jos - feestelijke stropdas omgestrikt - op het binnenplein van het tehuis een kersenboom, een geschenk van ziektekostenver zekeraar CZ. Huize Den Berg is in Goes een be grip geworden. In het begin van de jaren zestig begonnen de zus ters Franciscanessen in een monu mentaal pand aan de 's-Heer Hen- el rikskinderenstraat een tehuis - voor wat toen nog heetten - zwak zinnigen. De nonnen hanteerden de drie 'R-en' (rust, reinheid en re gelmaat) met ijzeren discipline. „Alles ging volgens de regeltjes", zegt Josine Dierickx. Zestien jaar was zij, toen zij als aspirant-leer ling bij Den Berg begon. De bed den moesten strikt volgens de richtlijnen worden opgemaakt: de messcherpe vouw van de lakens precies in het midden, de patro nen van de geblokte dekens keurig op elkaar aansluitend. De bewo ners sliepen op zalen, het perso neel ging netjes in uniform: door de week in het wit, in het weekein de in een blauwe jurk met wit ban- denschort. En: zuinig aan, hé? Niets ging verloren, oud brood werd gemalen om er pap van te maken. Goes moest aanvankelijk wennen aan de stoet verstandelijk gehandi capten die met regelmaat door de binnenstad wandelde; niet ieder een was daarvan gecharmeerd. Josi ne Dierickx (zij bekleedt inmid dels een staffunctie): „Ik weet nog dat ik met een van de bewoners - het was tegen sinterklaastijd - voor de etalage van een speelgoed winkel stonden te kijken om een 'Huize Den Berg is in Goes een begrip geworden' sinterklaascadeautje uit te zoeken. Komt de eigenaar naar buiten: of we maar door wilden lopen, want hij was bang dat het hem klanten zou kosten." Dat soort reacties is verleden tijd. Goes is gewend geraakt aan zijn verstandelijk gehandicapten. Die rickx heeft meer zaken zien veran deren: Den Berg - het huis be hoort nu tot de Stichting Zuidwes ter - breidde uit, de uniformen ver dwenen, veel bewoners kregen een eigen kamer, er wordt niet meer over hen maar mét hen be slist, er is meer aandacht voor dag bestedingsactiviteiten. Huize Den Berg wacht binnenkort opnieuw een ingrijpende verande ring. De instelling verhuist over ruim een jaar naar Goes-West. Wat blijft zijn de drie 'R-en'. Zij hebben alleen een andere beteke nis gekregen: ruimte, respect en re laties. Medewerkers en bewoners van huize Den Berg in Goes vieren feest. De in stelling bestaat vijfenveertig jaar. foto Willem Mieras Wissenkerkse De Vliete is blij met afspraken vermindering overlast. door Luc Oggel wissenkerke - De gemeente Noord-Beveland en projectontwik kelaar Marsaki hebben maatrege len genomen om de overlast door bouwverkeer in Wissenkerke te rug te dringen. Dat is net op tijd, want ouders van leerlingen van openbare basisschool De Vliete dreigden al met acties. Bouwverkeer voor zorgflat Amalia- hof zorgt volgens schooldirecteur R. Meuldijk al langere tijd voor ge vaarlijke situaties. Het maakt ge bruik van de Julianastraat, waar de school aan staat, terwijl was afge sproken dat dat niet zou gebeuren. Meuldijk heeft de situatie meerde re keren aangekaart bij de gemeen te en bouwbedrijf De Kok, maar hij kwam in eerste instantie niet veel verder. Na een gesprek met de gemeente en Marsaki ging het even beter, maar het duurde vol gens Meuldijk niet lang voordat de vrachtwagens zich weer tussen de kinderen door manoeuvreerden. Ook ouders pikten de onveilige si tuatie niet langer en beraadden zich op acties. Afgelopen donderdag heeft op nieuw overleg plaatsgevonden tus sen de gemeente en de school en zijn nieuwe afspraken gemaakt om de verkeersveiligheid te verbe teren. Zo is de Julianastraat inmid dels met hekken afgesloten voor al le verkeer. Bouwmaterialen moe ten echter wel via die route wor den aangevoerd, maar dat zal nu al leen nog gebeuren vóór acht uur 's Ouders van leerlingen van basis- school De Vliete in Wissenkerke dreigden met acties tegen het bouwverkeer, maar inmiddels zijn nieuwe afspraken gemaakt. ochtend en na vier uur 's middags of onder schooltijd. Ook zullen de transporten voortaan worden be geleid door iemand van het bouw bedrijf en zullen bijzondere opspo ringsambtenaren (boa's) van de ge meente erop toezien dat de afspra ken worden nageleefd. Omdat de maatregelen door de bouwer wor den vastgelegd in het veiligheids- en gezondheidsplan, kan de ge meente, indien nodig, handha vend optreden. „De veiligheid van de kinderen heeft ook voor ons de eerste prioriteit", aldus wethouder A. van der Maas. Hij zegt dat er bij Marsaki op aangedrongen is om de afspraken ook goed door te ge ven aan toeleveranciers. De ouders zijn gisteren per brief op de hoogte gesteld van de nieu we maatregelen. Wat schooldirec teur Meuldijk betreft is de kou uit de lucht, maar helemaal gerust is hij er nog niet op. „Kijken hoe lang het goed gaat." Gezinnen met WNF door Zwaakse Weel KWADENDAMME - Het Wereld Na tuur Fonds (WNF) houdt zaterdag 29 september een excursie met een speurtocht door natuurgebied de Zwaakse Weel voor volwasse nen en kinderen. De tocht begint om 13.15 uur bij de werkschuur van Natuurmonumenten aan de Zwaaksedijk 5 in Kwadendamme. Tweedehands boeken in Calvijn College Goes goes - Zaterdag 29 september houdt het Calvijn College in Goes weer een tweedehands boeken beurs. Van 10.00 tot 16.00 uur is er een ruime keuze in boeken op het gebied van theologie, geschiede nis, jeugdliteratuur en christelijke romans. W. van Gent taxeert gra tis oude boeken. Bazaar bij kerkje op Westwal in Goes GOES - De doopsgezinde gemeente en de vereniging van vrijzinnig hervormden houden zaterdag 29 september een bazaar bij het kerk je op de Westwal in Goes. Van 10.00 tot 15.00 uur zijn boeken, pla ten en zelfgemaakte producten te koop. De opbrengst is voor een goed doei en het kerkgebouwtje. Kinderkledingbeurs in Wilhelminadorp wilhelminadorp - Tweedehands kinderkleding en speelgoed verwis selen woensdagmiddag 26 septem ber van eigenaar in het Wilhelmi- nahuis in Wilhelminadorp. De beurs is open van 13.30 tot 15.00 uur. Maandagochtend 24 septem ber kan nog kleding voor de beurs worden ingeleverd. Brede school Goes pas in november klaar GOES - De brede school in de Goe se Polder is pas een maand na de herfstvakantie gereed en niet, zo als abusievelijk gemeld, tijdens die vakantieweek. Oorzaak van de maand vertraging is de vele regen afgelopen zomer. De oplevering is nu gepland in de week van 12 no vember. Staatsbosbeheer helpt natuur om populatie vogels op te krikken. door Martijn de Koning ZONNEMAIRE - Staatsbosbeheer is begonnen met de aanleg van twee eilanden in het Grevelingenmeer. Die moeten in de toekomst 'kaal' blijven, waardoor vogels als het vis- diefje, de dwergstern en de strand- plevier er kunnen broeden. De huidige eilanden in de Greve lingen, zoals Hompelvoet en Stam perplaat, raken steeds meer be groeid. Dat geeft vogels minder ge legenheid er te broeden. Hun aan tal neemt daardoor flink af De nieuwe eilanden moeten de die ren meer kansen bieden. Er komt niet méér grond in De Grevelin gen. De nieuwe eilandjes zitten nu namelijk nog vast aan respectieve lijk Hompelvoet en de slikken van Flakkee. Door geulen te graven snijdt Staatsbosbeheer ze af Volgens projectleider William van der Hulle is er geen gevaar dat de eilandjes op termijn ook begroeid raken. „De eerste twee jaar moe ten we de natuur misschien nog een handje helpen door een paar keer te maaien, maar daarna zal het allemaal vanzelf gaan." De eilandjes worden er speciaal op ingericht. Van Hulle: „De grond wordt opgehoogd met een schel penlaag. Daar houden vogels van. In de zomer blijven de eilandjes droog, maar in de winter, wan neer het waterpeil op de Grevelin gen hoger is, lopen ze onder wa ter, Het zout zorgt er dan voor dat er niks kan groeien." Het eiland in de slikken wordt vijftien hectare groot; zo'n dertig voetbalvelden. Dat aan de westpunt van Hompel voet is een kleintje; nog geen twee hectare. www.dendekkermuziek.com Den Delcker Muziek 0113-330330 Kapelie THOLEN - De hoofdrijbaan tussen de Hiksedijk en de Krabbenkreek- weg op Tholen is tussen 26 sep tember en 3 oktober afgesloten. In die periode worden in opdracht van de provincie werkzaamheden uitgevoerd aan de N656 (Broek- seweg). Naast de hoofdrijbaan van de N656 worden grasbetontegels aangebracht. Op de aansluiting met de Krabbenkreekweg komen middengeleiders. Ook wordt de markering aangepast. Het verkeer wordt omgeleid, maar het is niet te voorkomen dat automobilisten hinder ondervinden aan de werk zaamheden. 12.000 m2 planten - vissen en natuur Vijver en tuinaanleg I'ilk'lJll.lllJIMJll.l.lJJ I levenslange garantie! Rana Natuurpark Vijvercentrum Welleweg35 Dreischor tel 0111-401459 internet ml. www.hetgroeneklkkertje.nl Ma.+zo gesl. GREVEUNGENSTRAAT 10H ITALIAANS DESIGN WWW.P0RSKEUKENS.NI_

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 74