PZC 29 Zeeland 'Eén Zeeuwse brandweer' Matige zomer houdt blauwalg in bedwang BEVELANDEN-THOLEN 47 35 Powerboot voer eens maar nooit weer Politie pakt jonge vechters Blind Raemon Sluiter opent Davis Cupduel met overwinning Zaterdag 22 september 2007 Goese burgemeester: fusie bespaart kosten en verbetert hulpverlening. door Frank Balkenende GOES - Eén groot Zeeuws brand weerkorps. Zo'n monsterfusie vergt moed, maar levert de Zeeuw se burgers het meeste op. De Goe se burgemeester Dick van der Zaag pleit er met hart en ziel voor. „Wil je de kwaliteit van de hulpverle ning verbeteren en goed met het geld omspringen, dan moet je naar één Zeeuwse brandweer toe." Van der Zaag zei dat gisteren bij de opening van de uitgebreide brandweerkazerne in Goes. Vol gens hem en commissaris van de koningin Karla Peijs is nauwe sa- Regen en gunstige wind vrijwaren Havenfront in Tholen van stank. door Luc Oggel THOLEN - Het was dan misschien niet zo'n fantastische zomer, maar gebruikers van de haven, horeca ondernemers en bewoners van de wijk Havenfront in Tholen zijn daar niet al te rouwig om. Ze had den namelijk een stuk minder last van de stank van blauwalg dan vo rig jaar. „Het is niet te vergelijken", zegt ha menwerking geboden nu het Rijk het dunbevolkte Zeeland erkent als een regio met bovengemiddeld hoge veiligheidsrisico's (de tweede van Nederland met zijn kerncen trale, tunnel en drukke vaarwe gen) en daar ook meer budget voor beschikbaar stelt. Centrale aansturing van de brand weer wordt niet verplicht, maar zou Zeeland (nog) meer geld ople veren. Van der Zaag vindt dat die kans moet worden gegrepen, niet in de laatste plaats door de groeien de kosten van de brandweer. Bij voorbeeld scholing en cursussen, maar ook arbo-eisen vergen de ko mende jaren meer geld. Bovendien stelt het ministerie steeds zwaardere eisen aan brand weerpersoneel. Ook daarin moet venmeester W. van Hunnik. Be gin juli zei hij nog te vrezen dat de blauwalg - een giftige bacterie die tot gezondheidsklachten kan leiden als in besmet water ge zwommen wordt - voor veel over last zou gaan zorgen. Dat is achter af erg meegevallen, laat hij weten. „Er lag af en toe best wel wat groe ne drab, maar dan kwam er weer een plensbui die het kapotsloeg. Het was dan weg voordat de algen blauw worden en gaan stinken. Maar als het dan een paar dagen warm was, rook je het meteen." Bewoners van de wijk Havenfront worden geïnvesteerd. Het is Van der Zaag een lief ding waard als de korpsen gaan samenwerken of be ter nog, opgaan in één Zeeuws brandweerkorps. Op die manier kan Zeeland een extra bonus pak ken, redeneerde hij gisteren. Het extra geld dat Zeeland voor rampenbestrijding krijgt, biedt vol gens hem slechtst enig soelaas. „Het is wel meer dan een druppel op een gloeiende plaat, maar we zijn er nog lang niet." Van der Zaag begrijpt dat samenwerking en fusies altijd emoties oproept, 1^ De Goese burgemeester Van der Zaag pleit voor de vorming van één Zeeuws brandweerkorps. Het bespaart kosten en de burger krijgt beter hulp. hebben volgens Van Hunnik ook 'geluk gehad' door de gunstige windrichting. „Er stond eigenlijk zo'n beetje de hele zomer een zuidzuidoostenwind, van de ha ven af" Hoewel de weersomstandigheden deze zomer dus hebben meegehol pen om de overlast te beperken, doet Rijkswaterstaat ook een proef om de 'groene soep' door middel van ultrasone geluidsgol ven te vernietigen. Die loopt nog. Een officieel rapport over de effec ten verschijnt half oktober, laat een woordvoerster weten. want korpsen leveren een stuk zelf standigheid in, maar daar heeft de burger weinig boodschap aan. „Die wil gewoon snelle en goede hulpverlening." Ook voor commissaris van de ko ningin Karla Peijs zijn grotere brandweerverbanden de toe komst. „Gezamenlijke inkoop van materiaal en trainingen, gezamen lijke oefeningen, het bespaart alle maal geld." Daar hoort ook een efficiënter dek kingsplan bij: brandweerposten in aantal verminderen, maar wel op de goede plaatsen neerzetten en overdag beter bemannen. Van der Zaag vindt dat zo'n dekkingsplan er snel moet komen, omdat 'vrij willige brandweerlieden moeten weten waar ze aan toe zijn'. Het Thoolse gemeentebestuur denkt intussen, samen met de pro vincies Zeeland, Brabant en Zuid-Holland en het waterschap, ook al een tijdje aan een meer ri goureuze oplossing van het pro bleem: een verzilting van het Zoommeer. Wethouder E. Goos- sen verwacht dat er volgend jaar op bestuurlijk niveau een beslis sing wordt genomen. In geval van een 'ja' zal de daadwerkelijke uit voering, die miljoenen kost en ook consequenties heeft voor on der meer de landbouw, dan nog ja ren op zich laten wachten. Foutjes in declaraties van Statenfracties; geen sprake van fraude Tip? redgoes@pzc.nl Provincie wilde Colijnsplaatse Dagen niet in de wielen rijden. COLIJNSPLAAT - Als het aan de pro vincie ligt, vaart er nooit meer een powerboot op de Oosterschelde. De Statenfractie van Groenlinks wilde weten waarom de snelle boot toch voer tijdens de Colijns plaatse Dagen, vorige maand. De provincie erkent dat die ten on rechte de doelen van de Natuurbe schermingswet niet heeft meege nomen, maar streek de hand over het hart omdat het een eenmalige gebeurtenis betrof Bovendien zou de organiserende stichting de du pe worden. Die had tijdig toestem ming gevraagd. Statenlid L. Harpe wilde weten waarom de vergunning niet is her overwogen na signalen vanuit na tuurorganisaties. De Oosterschelde is een beschermd natuurgebied. Het is verboden om er met een motorboot sneller dan twintig kilo meter per uur te varen. VLISSINGEN - Twee twaalfjarige jon gens uit Vlissingen zijn dinsdag aangehouden, omdat zij een leef tijdsgenoot uit Vlissingen hebben mishandeld. De politie heeft dit gisteren naar buiten gebracht. Het slachtoffer fietste dinsdag 11 sep tember rond 08.15 uur over het Bunkerpad in Vlissingen. Nadat hij een aantal jongeren passeerde, werd hij zonder aanleiding door hen geschopt en geslagen. Andere scholieren gingen tussen het slachtoffer en zijn belagers in staan, waardoor zij erger voorkwa men. De jongens zijn voorgeleid aan de rechter-commissaris. Inmid dels zijn zij naar huis gestuurd met de waarschuwing dat de poli tie de volgende keer meteen con tact opneemt met justitie. Karla Peijs en de Goese burgemeester Dick van der Zaag blussen een brandje bij de heropening van de Goese brandweerkazene. foto Willem Mieras Tip? redactie@pzc.nl De vader van de pasgeboren Lie- fee liep apetrots door het kan toor. Natuurlijk was er beschuit met muisjes en natuurlijk waren er al directfoto's. En steeds weer hetzelfde verhaal en die foto's. De collega's ondergingen zijn ge sel lijdzaam. Toen die ene collega binnentrad, popelde de jonge va der om kond te doen van zijn 'wereldnieuws'. Hij schoof een briefje op het bureau: 'Ik ben va der', waarna hij na enige tijd zacht het lied 'Ik zou weieens wil len weten' van Jules de Corte aanhief. De collega reageerde di rect: „Ja Jules, die was blind." De jonge vader: En jij dan. Er ligt al een halfuur een briefje voor je snufferd zonder dat je 't ziet!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 73