Binnenland 'Meer nationaliteiten Ouder juicht, moet mogelijk zijn' 'Verhagen moet Mugabe mijden' Baby achter computer is nieuwste trend 6 Zaterdag 22 september 2007 PZC WRR: kiezen tussen paspoorten bemoeilijkt band met Nederland. DEN HAAG - Het kabinet moet Ne derlanders toestaan om meerdere nationaliteiten te hebben. Het ver plichte kiezen tussen het Neder landse paspoort of het paspoort van het vaderland bemoeilijkt de band met Nederland, stelt de We tenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid (WRR). „Wie zijn footprints (afkomst, red.) niet hoeft te verloochenen zal makkelijker nieuwe emotione le bindingen aan kunnen gaan en zich ook Nederlander voelen", al dus de Raad in het advies dat maandag zal worden aangeboden aan minister van Justitie Hirsch Ballin. De Raad vindt het Neder landse beleid ten aanzien van mi granten 'tegenstrijdig'. Aan de ene kant hameren politici erop dat im migranten Nederland 'emotioneel Onder meer CDA en CU willen dat minister voorbeeld Brown volgt. DEN HAAG - Coalitiepartijen CDA en Christenunie willen van minis ter Maxime Verhagen (Buitenland se Zaken) weten of hij net als de Britse premier Gordon Brown weg zal blijven van de top van Afri kaanse landen en de Europese Unie als de Zimbabwaanse presi dent Robert Mugabe komt opda gen. Ook WD, SGP en PW vin den dat Nederland dan niet moet gaan. Dat blijkt uit schriftelijke vragen die zij naar Verhagen en zijn colle ga Bert Koenders (Ontwikkelings samenwerking) hebben gestuurd. Brown verklaarde donderdag in het Britse dagblad The Indepen dent dat hij niet aan een conferen tie wil deelnemen, waarop ook een leider aanwezig is die verant woordelijk is 'voor de mishande ling van zijn eigen volk, martelin gen en het op grote schaal intimi deren van politieke tegenstanders'. Verhagen vindt de komst van Mu gabe ook onwenselijk. Hij wil ech ter eerst afwachten of Portugal als huidig voorzitter van de Europese Unie nog met een oplossing voor het dilemma komt. Volgens de WD moet het duidelijk zijn dat als Nederland niet met Harnas praat, er ook geen officiële ontmoeting met Mugabe kan zijn. Partijen in de Tweede Kamer wil- len dat minister Verhagen van Buitenlandse Zaken afzegt voor een bijeenkomst als ook presi dent Mugabe daar aanwezig is. belangrijk' moeten vinden. Maar tegelijkertijd vragen ze mensen om de banden met het land waar ze zijn opgegroeid zonder omwe gen door te snijden. Het plan om alle Nederlanders het recht te ge ven op meerdere nationaliteiten, strandde in 1998 in de Eerste Ka mer. De rechtse partijen vonden en vinden een dubbele nationali teit niet wenselijk. Naturalisatie tot Nederlander moet volgens hen 'de kroon op de inburgering' zijn, waarna de nieuwe Nederlander zijn oude identiteit aflegt. Volgens de WRR is het door de globalise ring juist steeds beter mogelijk om je met meerdere landen verbon den te voelen en heeft dat niets met kwade trouw te maken. Er zijn uitzonderingen op de wet. Mi- |Wl De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) vindt dat migranten niet gedwongen moeten worden hun oude natio naliteit op te geven. granten die in gevaar zouden ko men door het opgeven van hun oorspronkelijke nationaliteit, of die dat door hun thuisland wordt verboden (Marokko) is een dubbe le nationaliteit toegestaan. Anderen mogen in principe geen ander paspoort hebben naast het Nederlandse. Dat betekent omge keerd dat ook geboren Nederlanders die naar een ander land emigreren en zich daar laten naturaliseren, geen Nederlander meer zijn. Hoe ziet Nederland er over een paar eeuwen uit? Om haar voorspelling dat Nederland ooit ook een islamitische traditie zou kunnen hebben, oogstte mi nister Vogelaar van Integratie hoon. „Toch verandert de nationa le identiteit voortdurend", zegt Pauline Meurs, lid van de WRR. „De identiteit die we nu denken te hebben, blank, seculier en liberaal, bestaat pas sinds de jaren zestig." pagina 12: Nederlandse identiteit ligt te gevoelig foto GPD Baby's krijgen hun eigen spel op de computer. door Annemieke Kooper DEN haag - Binnenkort kunnen ouders in Nederland het eerste computerspel voor hun baby ko pen. De nieuwe trend is overge waaid uit Amerika, waar babysoft- ware inmiddels populair is. Een baby van tien maanden kijkt met grote ogen naar het beeld scherm van zijn laptop. „Whaga- ga", schreeuwt de dreumes van ple zier, terwijl hij met zijn knuistjes ongecontroleerd op het toetsen bord slaat. Hoe meer knopjes hij tegelijk indrukt, hoe meer eendjes en schildpadden op het scherm be wegen. Zo ziet Transposia, uitge ver van Nederlands eerste compu terspel voor baby's, het voor zich. Binnenkort is zo'n situatie ook in Nederland mogelijk. Alle baby's kunnen dan naar hartenlust com puteren, zonder dat ze de pc van papa of mama slopen. Het speciale programma Giggles, Mijn dieren- vriendjes, schakelt de reguliere com puterfuncties uit, waardoor alle knoppen op het toetsenbord het zelfde effect hebben in het spel. De software is ontwikkeld door de Amerikaan Tim Leverett, die in 2005 merkte dat zijn tien maan den oude zoon graag met de hand jes aan zijn computer zat. Leverett vond het tijd dat zijn kind op een leuke manier kennismaakte met computers en bedacht babybesten- dige software. Volgens Miranda van Damme, pro jectmanager van de Belgische uit geverij van Giggles bevordert de software het contact tussen ouders en hun kind. Een spel zal rond de twintig euro kosten. Scholen dreigen leraren te moeten ontslaan of klassen te vergroten als het kabinet niet meer geld beschikbaar stelt voor de invoering van gratis schoolboeken. door Jacqueline Steenwijk en Peter de Leeuw Ouders hoeven vanaf volgend jaar niet langer te betalen voor de schoolboe ken van hun kinde ren op de middelbare school. Een overwinning voor de ouders, een ramp voor de scholen. „Waar moe ten we dit van betalen?" De boeken liggen op tafel, de pen in de hand. De 15-jarige Renaz Ab dullah van het Aloysius College in Den Haag is in de hal van haar school alvast aan haar huiswerk be gonnen. Dit jaar moesten haar ouders de boeken nog betalen. Maar volgend jaar wordt alles gra tis. „Ik vind het heel goed dat mijn ouders dit niet langer hoeven te be talen. Mijn boeken kosten 550 eu ro, die van mijn broer 300. Dat is een hoop geld", rekent Abdullah voor. Waar ouders euforisch zijn over de komst van gratis schoolboeken, zitten schoolbesturen met hun handen in het haar. Er is te weinig geld beschikbaar om de huidige boekenpakketten te kunnen hand haven. Rector Rola Hulsbergen heeft haar begroting al opgemaakt. Jaarlijks komt ze alleen al voor deze school 200.000 tot 250.000 euro tekort voor de bekostiging van de school boeken. Nu betaalden de ouders nog tus sen de 350 en 600 euro per pakket. Straks krijgt Hulsbergen van het ministerie nog maar 300 euro voor datzelfde pakket. Dat gat zal de rector met noodver banden moeten vullen. „Voor de boekenpakketten geldt nu een af schrijftijd van drie jaar. Dat zou naar vier of vijfjaar kunnen. Maar dat betekent dan wel dat we pas veel later nieuwe lesmethoden kunnen toepassen." Een andere oplossing om aan het nodig geld te komen, is personeel ontslaan en de klassen vergroten. „Maar ook dat is niet gewenst." Hulsbergen is niet de enige rector die zich ernstig zorgen maakt over het tekort aan geld voor de school boeken. „De gratis schoolboeken zijn bedoeld om de koopkracht van ouders te repareren. Maar het gaat nu wel ten koste van het on derwijs", zegt woordvoerster Iris de Kort van de VO-raad, de koepe lorganisatie voor alle schoolbestu ren in het voortgezet onderwijs. Volgens de VO-raad is er structu- Inteelt bedreigt otters in Weerribben OSSENZIJL - Het otterproject in na tuurgebied de Weerribben loopt gevaar. Inteelt bedreigt de popula tie die sinds 2002 is uitgezet in de Kop van Overijssel om de soort te herintroduceren. „Eén dominant mannetje heeft in 2006 alle wijfjes bevrucht", stelt dierecoloog Hugh lansman. Deze week is voor de ge netische variatie een uit Duitsland afkomstige otter in het gebied los gelaten. Bos vindt actie van mobiliteitssector 'plat' DEN HAAG - Minister Wouter Bos van Financiën vindt de protestac tie van bedrijven in de mobiliteits sector onder de leus Stop Bos 'een beetje plat'. „Maar mijn korte naam zal wel goed passen op een protestbord." Belangenorganisaties hebben kritiek op Bos omdat hij 'gaten in de begroting wil repare ren door de automobilist nog ver der uit te knijpen'. OM doet niets met aangifte tegen PSV'er DEN BOSCH - Het Openbaar Minis terie (OM) maakt geen werk van de aangifte tegen PSV'er Jan Krom kamp. De aangifte was gedaan door een Eindhovense jeugdvoet baller die het op 26 mei in Acht na een vriendschappelijke voetbal wedstrijd tussen PSV en W Acht aan de stok kreeg met Kromkamp. Volgens hem had de PSV'er hem geslagen. Het OM vond dat ver haal ongeloofwaardig. Coke smokkelen? Stop 't onder vliegtuigstoel SCHIPHOL - De autoriteiten hebben op Schiphol vier pakketten met co caïne ontdekt die waren verstopt onder een vliegtuigstoel. Het vlieg tuig was afkomstig uit Curasao. De coke werd onderschept nadat alle passagiers al waren uitgestapt. Volgens een woordvoerder is het mogelijk dat de cocaïne later zou worden opgehaald door een cor rupte medewerker van Schiphol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6