Zeeland 'Ostie' en galerie is wereld van verschil Schouws buitengebied heeft ruimte nodig in Grevelingenmeer Alles is te koop Nieuwe Vogeleilanden Vijver Tuin Kraambeurs in De Harmonie PORS KEUKENS 30 Zaterdag 22 september 2007 PZCS Gepast gebruikmaken van vrijheid is credo visie buitengebied. door Piet Kleemans zierikzee - Maatwerk moet het worden. Een combinatie van soe pel omgaan met 'Nieuwe Economi sche Dragers' en 'Zelfstandige Eco nomische Dragers' en tegelijkertijd waken voor verloedering van het platteland. Wat dat inhoudt staat allemaal in ontwikkelingsvisie 'Buitengebied in beweging' waar de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland volgende week zijn oordeel over moet vellen. De gemeente wil in het buitenge bied het nu vaak gehanteerde 'nee, tenzij' inruilen voor een meer on- dernemersvriendelijk 'ja, mits'. De identiteit van het buitengebied ver sterken én passende economische ontwikkeling stimuleren. „En daar krijgen we van de provincie ook de ruimte voor", zegt wethouder R. van der Wekken. Daar was wel een gesprek met de provincie voor nodig, want die was in eerste in stantie niet bijster enthousiast over de plannen van de gemeente. En blijft waakzaam. Wethouder Van der Wekken: „We krijgen ze ker geen carte blanche, maar als we met goed onderbouwde plan nen komen, krijgen we van de pro vincie denk ik wel de ruimte die we nodig hebben." Wat Van der Wekken betreft is veel mogelijk in het buitengebied. Mits aan een aantal voorwaarden voldaan wordt. „Een bedrijf dat veel verkeer aantrekt op een plek waar alleen smalle weggetjes naar toe voeren is geen goed idee. En het is ook niet de bedoeling dat er in de polder industriële activitei ten komen. We zullen het van ge val tot geval moeten bekijken." Sa mengevat komt het neer op gepast gebruikmaken van vrijheid. De plannen gaan niet iedereen ver ~c~r t k Het uur der waarheid nadert voor de ontwikkelingsvisie bui tengebied in beweging. Volgende week velt de Schouwse gemeen teraad er een finaal oordeel over. Wethouder R. van der Wekken. genoeg. Onder meer belangenbe- hartigingsorganisatie Agrarische Schouwen-Duiveland acht sommi ge regels en normen te star en in de politiek is de term 'betuttelend' ook al eens gevallen. Toch is het college van burgemeester en wet houders er vast van overtuigd dat 'Buitengebied in beweging' op bre de steun uit de samenleving kan rekenen. Van der Wekken is opti mistisch over de kans dat het plan redelijk ongeschonden door de ge meenteraad komt. Het college afficheert 'Buitenge bied in beweging' als 'vernieu wend'. En dat zit hem niet alleen in een soepeler houding voor wat gebruik van leegkomende agrari sche bebouwing betreft, maar ook in de manier waarop plannen be oordeeld worden. Dat moet, vindt Van der Wekken, snel en duidelijk en wel via het 'stoplichtmodel'. Plannen die aan de regels voldoen krijgen groen licht. Plannen waar eerst nog aan gesleuteld moet wor den oogsten oranje en kan een plan in de visie van de gemeente écht niet dan springt het licht op rood. En is daarmee de kous ook meteen afgedaan. Buitengebied in beweging komt donderdag 27 september aan de or de tijdens de gemeenteraadsverga dering. Deze wordt gehouden in de Burgerzaal van het gemeente huis. Aanvang: 19.30 uur. Nieuwe functie oude schuren met respect voor boerenverleden. door Esme Soesman kerkwerve - Voormalig landbou wer Jan van Damme en huidig ga leriehouder Alex den Hoed zijn het er roerend over eens. Er zit een wereld van verschil tussen het vroegere en het tegenwoordige ge bruik van de 'ostie' Bellas Artes aan de Heuvelsweg in Kerkwerve. „Maar één ding is hetzelfde. We hebben beiden groot respect voor de gebouwen én voor deze plek." Bijna vier jaar geleden streken Alex en zijn vrouw Susanne met Bellas Artes op de oude hofstee neer. Op die idyllische plek werd een galerie met beeldentuin inge richt. De voormalige wagenschuur werd omgedoopt tot hart van een onder neming met diverse pijlers. Zoals het in opdracht van bedrijven ont werpen van kunst, een Bed Breakfast en verkoop van stalwij- nen. In de stal staan, naast kleur rijk doek, de drinkbakken van het vee nog fier rechtop. De 85-jarige Van Damme wijst op de houten constructie, nu behangen met klei- Anders boeren Galerie Bellas Artes is geo pend donderdag tot en met za terdag en elke eerste zondag van de maand. De deuren zijn geopend van 12.00 tot 17.00 uur. De galerie met beelden tuin is gevestigd aan de Heu velsweg 2 in Kerkwerve. Websi te www.bellasartes.nl biedt veel informatie. Ook elders wordt anders ge boerd. In de polder bij Kerkwer ve is kookboerderij 't Spenne- kot te vinden. In Ouwerkerk aan de Vissers- weg is een hofstede omge vormd tot zorgboerderij. ne olieverfschilderijtjes, die hij vroeger gebruikte om het kleinvee van hooi te voorzien. Hij heeft niets met kunst, geeft hij ruiterlijk toe. „Alex z'n gedachtengang en mijn gedachtegang liggen een eind van elkaar." Maar respect?'ja, dat heeft Van Damme wel. Neem die meterslange tafel in de deel, waar ooit stro en voederbieten lagen op geslagen. De tafel is gemaakt van balken waarmee in Van Damme's tijd het stro hoog werd opgetast. „Dan denk ik: hoe bestaat het dat je dat erin hebt gezien?" De Van Dammes hebben 103 jaar lang aan de Heuvelsweg geboerd. Ooit heeft er een soort stolpboer- derijtje gestaan, die in 1879 door het huidige woonhuis is vervan gen. In 1913 werd de huidige schuur gebouwd. Het wagenhuis stamt van net na de Ramp. De oude Van Damme haalde zijn eerste oogst in 1890 van het land, vertelt zijn klein zoon een dikke eeuw later. In 1992 was het voor het laatst oogsttijd voor de Van Dammes. Sinds het overlijden van pa bestierde lan met zijn - vorig jaar overleden - broer Maarten de boerderij. Opvolging ontbrak en het tweetal voelde er niets voor afhankelijk te worden van loonwerkers. „Men sen vragen vaak: dat ging je toch wel aan je hart? Maar we zijn er naar toe gegroeid. Die beslissing hadden we eerder aan de keuken tafel genomen." Tussen Van Damme en Den Hoed werd de boerderij nog even door iemand anders bewoond. Den Hoed: „Die tussenbewoner heeft hier wel een paradijs van ge maakt." Mwah, reageert Van Dam me. „De Van Dammes hielden niet zo van bomen." De galeriebezoeker van nu ver gaapt zich er echter aan. Een met knotwilgen omzoomde laan voert naar het erf waar beelden van kun stenaars een uitdagende wisselwer king aangaan met zwartgeteerde staldeuren en lommerrijk groen. Alex en Susanne waren meteen verliefd op de geboortegrond van Van Damme. „Het was het mooi ste plekje dat we kenden, maar er was één makke. Er moest krank zinnig veel gebeuren", schetst Den Hoed de grote stap die hij met zijn gezin zette. Lekkage, schimmel en kou teken den de eerste periode. Maar ook: „We hadden ons huis, een houtka chel en een fles wijn op tafel" En meer nog: „Het is zó mooi om he dendaagse kunst in zulke gebou wen te laten zien. En de beelden tuin past zo goed in de omgeving. Wij vinden het leuk om onze stempel nu op de boerderij te drukken, je geeft er weer een be stemming aan. Het is niet alleen het oude in stand houden. Hoe wel: het is ook heel bijzonder dat 'Het is zó mooi om hedendaagse kunst in zulke gebouwen te laten zien' mensen die van een boerderij ko men dingen herkennen. Dat is een stuk emotie die los van de kunst staat, maar het heeft wel te maken met dat je de boerderij openbaar toegankelijk maakt." Van Damme vindt het op zijn beurt mooi dat de gebouwen die zijn voorvaderen gebouwd heb ben in stand worden gehouden. „Praktisch gezien heeft dit alle maal afgedaan", wijst hij op de schuren. „Maar Alex pakt het op en maakt het zo schoon als dat het nog nooit is geweest." Ach, de boer heeft meer met de ga leriehouder overeen dan hij denkt. Het is hard werken, geven beiden aan. „Het verval slaat steeds weer toe." En op een boerderij moet je om je boterham te verdienen uiterst veel zijdig zijn. Of zoals Van Damme het zegt: „Je moet met alle klepels zwaaien, dan is er altijd wel wat raak." www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapel Ie 12.000 m2 planten - vissen en natuur Vijver en tuinaanleg STELLENDAM - In de Expo evene mentenhal aan het Haringvliet- plein in Stellendam wordt van daag en morgen een vrijmarkt ge houden. Dat is meer dan een rom melmarkt: er worden ook cavia's en caravans verkocht. De markt is beide dagen van 9.00 tot 17.00 uur. 0 0 Vijver en tuinaanleg door Martijn de Koning ZONNEMAIRE - Staatsbosbeheer is begonnen met de aanleg van twee eilanden in het Grevelingenmeer. Die moeten in de toekomst 'kaal' blijven, waardoor vogels als het vis- diefje, de dwergstern en de strand- plevier er kunnen broeden. De huidige eilanden in de Greve- lingen, zoals Hompelvoet en Stam perplaat, raken steeds meer be groeid. Dat geeft vogels minder ge legenheid er te broeden. Hun aan tal neemt daardoor flink af, ook in de rest van het land. De nieuwe eilanden moeten de dieren meer kansen bieden. Er komt niet méér grond in De Grevelingen. De nieuwe eilandjes zitten nu namelijk nog vast aan respectievelijk Hompelvoet en de slikken van Flakkee. Door geulen te graven snijdt Staatsbosbeheer ze af. Volgens projectleider William van der Hulle is er geen gevaar dat de eilandjes op termijn ook begroeid raken. „De eerste twee jaar moe ten we de natuur misschien nog een handje helpen door een paar keer te maaien, maar daarna zal het allemaal vanzelf gaan." De eilandjes worden er speciaal op ingericht. Van Hulle: „De grond wordt opgehoogd met een schel penlaag. Daar houden vogels van. In de zomer blijven de eilandjes droog, maar in de winter, wan neer het waterpeil op de Grevelin gen hoger is, lopen ze onder wa ter. Het zout zorgt er dan voor dat er niks kan groeien." Het werk duurt nog een week of twee. Het eiland in de slikken wordt vijf tien hectare groot; zo'n dertig voet balvelden. Die aan de westpunt van Hompelvoet is een kleintje; die omvat straks nog geen twee hectare. Rana Natuurpark Vijvercentrum Welleweg 35 Dreischor tel. 0111-401459 Internet inf. www.hetgroenekikkertje.nl Ma.+zo. gesl. ZIERIKZEE - In gebouw De Harmo nie - clubgebouw en repetitieruim te van Koninklijke Harmonie Kunst en Eer - aan de Kaersema- kerstraat in Zierikzee wordt zater dag 29 september een kraambeurs gehouden. De organisatie is in handen van Le na, de verloskundige praktijk van Schouwen-Duiveland, in samen werking met Kraamcentrum DAT. Daarnaast zijn andere organisaties present die de bezoeker informatie verstrekken over alle aspecten rondom zwangerschap, bevalling en kraamtijd. Aanvang: 10.00 uur. ITALIAANS DESIGN WWW.PORSKEUKENS.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68