Ramadan hindert Kesikbas niet 'We mogen misstanden niet verbloemen' Kozakken Boys rekent Kloetinge tot de mindere goden in hoofdklasse B Spelbepaler maakt rentree bij Hoek in de thuiswedstrijd tegen Ajax W pzc Zaterdag 22 september 2007 51 Paul Telussa (Hoek) heeft twijfels over fitheid van spelers. door Frits Bakker hoek - De trainer laat er voor de wedstrijd van Hoek tegen Ajax geen misverstand over bestaan. Twee van zijn spelers doen aan de ramadan en zijn volgens de wet ten van de sport in deze weken niet topfit. „Ik ga ze niet allebei laten spelen", heeft Paul Telussa op de dagen voor de wedstrijd aangekondigd. „Het zijn ook nog eens twee spe lers van mijn middenveld, waar veel loopvermogen wordt vereist." Voor Ramazan Kesikbas en Mama- douba Gueye betekent het dat één van de twee vanmiddag niet aan de aftrap verschijnt. „We hebben er donderdag na de training over gesproken", vertelt Kesikbas. „Ik heb de trainer duidelijk gemaakt, dat ik er geen hinder van heb, maar hij heeft zijn twijfels. En dus speelt er maar één van ons twee- Ramazan Kesikbas ën. Dat is eigenlijk wel jammer, want vorig jaar speelde ik mijn bes te wedstrijden in de ramadan-we- ken." Hij kan zo de spelers in de eredivi sie en het internationale voetbal opsommen die in deze weken vol uit spelen. Anovar Hadouir speel de vorige week met Roda JC tegen Feyenoord een grootse wedstrijd. Ramazan: „En ik herinner me nog goed dat Aissati twee jaar geleden met PSV tegen Milan zijn beste wedstrijd tot nu toe speelde." Bij Hoek liepen vorig jaar nog drie spelers die aan de ramadan deden: Gueye, Ameziane en Kesikbas. „Maar in de wedstrijd merkte je daar niets van." Wat Kesikbas betreft is er geen be lemmering om vanmiddag tegen Ajax te spelen. „Ik voel me super- goed tussen half drie en kwart over vier. Het is een kwestie van aanpassen en wennen. Ik kom 's morgens om half vijf uit bed en heb een uur om te eten en te drin ken. Ik drink veel thee en drankjes met vitamines. En dan duurt het tot acht uur in de avond voordat ik weer mag eten en drinken. Het is Het is nog maar de vraag of Ra- mazan Kesikbas vandaag in actie komt bij actie. De trainer twijfelt over zijn inzetbaarheid, omdat hij aan de ramadan doet. alleen even zwaar na de wedstrijd, dan heb je dorst en mag je niets drinken." Het zou voor Kesikbas een onge lukkig moment zijn om het ritme te breken. De 21-jarige Turkse mid denvelder heeft zich met zijn prachtige baltechniek onder Telus sa in het elftal gespeeld, waar hij vorig jaar na een sterk begin zijn positie later in de competitie is kwijtgeraakt. „Het loopt heel lekker nu, na die verstoorde voorbereiding", wijst hij op de wisseling van trainer na het ontslag van Wim Hofkens. „Daarna hebben we het snel opge pakt en zijn we goed gaan spelen. Dat het tegen GVW vorige week veel minder was, vond ik niet gek. We waren meer met andere din gen bezig dan met voetballen." Vandaag wordt het een andere wedstrijd tegen Ajax, een voetbal lend elftal met veel technische spe lers. Echt een wedstrijd voor Kesik bas, zo lijkt het, als Telussa hem tenminste fit genoeg acht om een hele wedstrijd te spelen. Kloetinge zonder zege Kloetinge heeft in de hoofdklas se nog nooit gewonnen bij Ko zakken Boys. In zes bezoeken aan Werken dam oogstte Kloetinge slechts twee gelijke spelen en vier nederlagen. Zelfs in het seizoen dat Kozak ken Boys degradeerde uit de hoofdklasse (2002/2003) ver loor Kloetinge er met 2-1. De enige speler in de huidige selectie van Kloetinge die het laatste duel met Kozakken Boys meemaakte, is aanvoer der Erwin van der Woerdt. Ferry Alfons heeft in de eerste drie competitiewedstrijden van dit seizoen telkens gescoord voor Hoek. Nog opvallender is dat hij alle drie die doelpunten maakte in het eerste kwartier na rust. De meest voorkomende uitslag van Hoek op eigen veld is een 1-1-gelijkspel. Paul Telussa zit vandaag in zijn negende (na)competitieduel als interim-trainer op de bank bij Hoek. Van de voorgaande acht won Hoek er zes en ver loor er twee. door Frits Bakker hoek - De Nigeriaan Gideon Imag- budu maakt vandaag bij Hoek zijn rentree in de thuiswedstrijd tegen de zaterdagamateurs van Ajax. De knieblessure van de middenvelder, die zich in de eerste wedstrijden opwierp als spelbepaler, is vol doende hersteld. Na een week relatieve rust hervat te Imagbudu deze week de trai ning bij Hoek. „Hij is klaar om weer te spelen", meent oefenmees- ter Paul Telussa. De verwachting is dat de Nigeriaan zijn plaats op het middenveld terugkrijgt. Hoek moet het tegen Ajax wel zon der Pieter de Munnik doen, die vo rige week een gebroken neus heeft opgelopen. Telussa: „Hij heeft geen kapje over zijn neus en het ri sico lijkt ons te groot dat hij er weer een tik op krijgt. Daarom is het beter dat hij een week niet speelt." Maarten van Roosevelt is de meest aangewezen speler om de verdediging compleet te ma ken. door Jan Dagevos kloetinge - Na twee nederlagen moet het vandaag bij Kozakken Boys gebeuren. De ploeg uit Wer kendam wil de slechte competities tart uitwissen. Het moet ten koste gaan van Kloetinge, de opponent van vandaag. Volgens de website van Kozakken Boys moet die missie te volbren gen zijn, omdat Kloetinge tot de mindere goden van de hoofdklas se B wordt gerekend. „Ik heb te gen mijn spelers gezegd, dat wan neer ze nog niet genoeg adrenali ne hebben, ze maar eens even op die website moeten kijken", zegt Kloetinge-trainer Diederik Hiensch. Wellicht maakt het extra krachten los bij de Bevelandse hoofdklasser. Hiensch: „We krijgen met drie las tige wedstrijden te maken. We spe len de komende weken tegen ploe gen (Kozakken Boys, Spakenburg en Dovo) die normaliter in het lin kerrijtje eindigen. We hebben afge sproken om daaruit minimaal vier punten te halen. Dan zijn we een eind op streek. Laten we tegen Ko zakken Boys alvast maar de eerste stappen zetten." Kloetinge miste tegen Kozakken Boys nog altijd Corné Schilper- oort. Hij is herstellende van een kuitbeenbreuk. De Haan is een jaar voor de Olympische Spelen in China. door Gijs van Oosten PEKING - Foppe de Haan, de succes volle bondscoach van het Neder lands olympisch voetbalelftal, had zich ingesteld op een cultuurschok tijdens zijn eerste bezoek aan Pe king. Maar leunend tegen de Chine se muur vertelde hij gisteren dat het hem 'in alles is meegevallen'. Een smerige stad, een chaotisch stratenplan en veel bedelaars. Zo iets had Foppe de Haan in gedach ten toen hij afgelopen dinsdag voor het eerst in zijn leven in het vlieg tuig naar China stapte. De oud-trainer van Heerenveen neemt deze week - met Mare Lam- mers, Bert Goedkoop, Peter Pie- ters, Gerard Speerstra, Robin van Galen en Mark Emke - deel aan een coachreis van NOCNSF naar China. De Haan: „Peking is een mo derne stad, ik had het me veel ar moediger voorgesteld." Het is precies wat de Chinese over heid en het organisatiecomité beo gen met de Olympische Spelen, vol gend jaar augustus. China opent het venster naar de wereld en die moet onder de indruk raken van de duizelingwekkende vooruitgang van het land. De Haan is zich bewust van de mo gelijkheid dat wat hij heeft gezien een facade is. „Het kan zijn dat het allemaal window-dressing is", zegt hij met een lach. „Ik heb niet de il lusie dat ik nu een zuiver beeld van China heb. Op het gebied van de mensenrechten gebeuren verschrik kelijke dingen. Daar is beeldmate riaal van, daar hoeven we niet de ogen voor te sluiten." De 64-jarige Fries is op de hoogte van de donkere kant van de Chine se samenleving. De doodstraf wordt veelvuldig toegepast, vrij heidsstraffen zonder proces wor den elke dag opnieuw opgelegd en mensen worden hun huizen uitge zet zonder redelijke compensatie. De sport in zijn algemeenheid wor stelt met dit politieke vraagstuk in relatie tot de Olympische Spelen van volgend jaar. De roeiers van de vier zonder (Gijs Vermeulen, Jan Willem Gabriels, Matthijs Vellenga en Geert Cirkel) zijn deze week met hun coach Mark Emke in China om alvast ken nis te maken met de omstandighe den. Zij stellen dat als de politieke situatie er elke keer bij zou worden Foppe de Haan, bondscoach van Jong Oranje, hoopt dat de Spe len van Peking een positief effect hebben op de mensenrechtensi tuatie in China. betrokken, er geen land meer over blijft waar je met goed fatsoen kunt sporten. „Sport en politiek moet je om die reden gescheiden houden", verkondigen zij een alge meen standpunt. De Haan is een andere mening toe gedaan. „Het is niet mogelijk sport en politiek te scheiden", aldus De Haan. „Want politiek is het leven, en sport is het leven, dus hebben politiek en sport met elkaar te ma ken. De Spelen dienen voor het or ganiserende land als een politiek symbool. China was een gesloten land, is nu redelijk open en wel licht zorgen de Spelen ervoor dat het nog opener wordt. In die zin zijn de effecten van de Olympische Spelen wellicht positief" De Haan hoopt dat China in stap jes werkt aan een toekomst waarin de mensenrechten gewaarborgd zullen worden. Het is volgens hem te hopen dat de olympische gedach te een bijdrage kan leveren. „Het zal niet lukken van vandaag op morgen meteen de kinderarbeid in China af te schaffen, maar dat is nog geen reden om het probleem dan maar weg te duwen. Ik vind dat de sport ook hierbij stil moet staan en dergelijke problemen aan de kaak dient te stellen. Zo zit ik in elkaar, want ik heb het liefst dat ie dereen het goed heeft. We mogen misstanden niet verbloemen." Foppe de Haan op de Chinese Muur. „Politiek is het leven en sport is het le ven, dus hebben politiek en sport met elkaar te maken." foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53