eenvoudigweg dijken versterken Kapotte leiding spuugt rioolwater Sector wil bij Texel zaadvissen PZC Zaterdag 22 september 2007 j 41 Oud-minister Cees Veerman gaat met de Deltacommissie een advies maken voor de toekomstige kustverdediging. „We kijken honderd jaar vooruit." foto Cord Otting/CPD van het verdrag met Vlaanderen. Daaraan moet gevolg worden gege ven." De voorstellen waarmee de com missie volgend jaar komt, moeten uitgewerkt worden in concrete stappen, geeft Veerman aan. Het zal nog niet zo makkelijk zijn de neuzen in dezelfde richting te krij gen. Betekent dat ouderwets pol deren? „Dat zal misschien zo zijn, maar er is geen andere manier", beklemtoont hij. En, stellig: „Com promissen zijn een teken van be schaving en geen zwaktebod." ter de plannen op tafel legde) nu niet op ingaan. „De Westerschel- de-problematiek staat los van on ze opdracht als Deltacommissie. Het natuurherstel is een gevolg Aanleg Delta-gaspijp naar Sloegebied brengt schade aan persleiding. door Mieke van der Jagt 's-CRAVENPOLDER - Graafwerk zaamheden voor de gasleiding die Delta Energy BV laat aanleggen van Brabant naar het Sloegebied, hebben donderdagnacht gezorgd voor schade aan de rioolperslei ding van waterschap Zeeuwse Ei landen een eindje buiten 's-Gra- venpolder. Toen de schade vrijdagochtend vroeg werd vastgesteld, liep het rioolwater uit de leiding al in de watergang ter hoogte van de krui sing Nieuwe Vierwegen-Zaaidijk. Een in allerijl aangelegd dammetje in de watergang werd kort daarna weer doorgestoken om het vuile water via het gemaal Maelstede in de Westerschelde te kunnen lo zen. Het waterschap zette meteen drie tankauto's in om het rioolwa ter van de beschadiging naar de zuivering in de Willem Annapol- der te brengen. De persleiding brengt rioolwater uit alle Goese kernen behalve Kat- tendijke naar de zuivering in de Willem Annapolder bij Kapelle. Om te voorkomen dat nog meer vies water via de watergangen naar de Westerschelde loopt, zijn eerst de acht toeleveringspunten bij de dorpen en in Goes dichtge draaid. Rond de put die werkne mers van het waterschap op de plaats van de calamiteit hebben ge graven, is een damwand geslagen. Tankwagens brengen van daaruit rioolwater naar de zuivering. Het water kan in Goes in verschil lende bergingen ongeveer 24 uur worden vastgehouden. Het water schap heeft inmiddels tien tank auto's gehuurd om het afvalwater vanuit de bergingen naar de zuive ring te brengen. Dat voorkomt overstorten op oppervlaktewater bij de kernen, zeker nu voor het weekeinde weinig regen wordt voorspeld. Stankoverlast blijft daar door beperkt tot de plaats van de TW* Waterschap verwacht Goes' riool- water nog enkele dagen met tankauto's naar de rioolwaterzui vering Willem Annapolder te moeten brengen. calamiteit. Het zal zeker tot na het weekeinde duren voordat de persleiding, met een diameter van een meter, is hersteld. Het water schap onderzoekt tijdelijke oplos singen als een bypass of de inzet van een mobiele pomp die het wa ter naar een ander gemaal pompt. Het is niet voor het eerst dat de aanleg van de gasleiding voor scha de zorgt. Bedrijven op het terrein Smokkelhoek in Kapelle claimen al een schadevergoeding omdat ge bouwen verzakt zijn. Ook in Krab- bendijke klagen bedrijven en wo ningbezitters over verzakkingen en scheuren door de tijdelijke be maling, die een verandering in de bodemlagen heeft veroorzaakt. Daardoor zouden niet onderheide funderingen zijn verzakt. Mosselkwekers vragen LNV weer vergunning om broed op te vissen. YERSEKE - De mosselvissers vragen bij het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) vergunning aan om eind oktober, begin november mosselzaad te vis sen in de westelijke Waddenzee. Op enkele banken ten westen van Texel ligt nog zo'n tien miljoen ki lo mosselzaad, dat volgens de sec tor kan worden opgevist omdat het mosselbroed anders slachtoffer wordt van krabben, zeesterren en najaarsstormen. Secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie mossel cultuur in Yerseke hoopt dat het ministerie net zo vlotjes meewerkt als bij de net afgeronde zaadvisse rij, waarbij tien miljoen kilo is bin nengehaald. „En dat de natuurjon- gens zich koest houden", wijst hij naar de Raad van State-zaak die drie natuur- en milieuorganisaties hadden aangespannen tegen het besluit van LNV om vergunning voor de laatste zaadvisronde te ver lenen. Volgens Van Geesbergen zijn de natuurlijke omstandigheden het zelfde als bij de net afgeronde zaad visserij. „Er is dus geen reden, ge zien de uitspraak van de Raad van State, de vergunning straks weer aan te vechten." Als de sector toe stemming krijgt, wordt 2007 een 'alleszins redelijk jaar'. „Geen hoog vlieger, maar beter dan 2006." Mosselzaad is de grondstof voor de mosselkwekers. Ze zaaien het broed uit op percelen in de Wad denzee, waar ze in twee jaar tijd moeten groeien tot consumptierij- pe mosselen. Bibliobussendag op Deltapark Neeltje Jans NEELTJE JANS - Vijftien bibliobus sen uit binnen- en buitenland staan vandaag (zaterdag) opgesteld op Neeltje Jans voor de tweejaar lijkse bibliobussendag. Gedeputeer de George van Heukelom opent de dag om 10.30 uur. De Zeeuwse Biblioservicebus is ui teraard ook te zien. In de bus kun nen boeken, cd's, dvd's en tijd schriften worden geleend, maar er kan ook gepind worden. Internet ten is er ook mogelijk. Uit het En gelse Yorkshire is een innovatieve bibliobus te zien. Gratis broodjes Wakker Dier in Terneuzen TERNEUZEN - Dierenbeschermings- organisatie Stichting Wakker Dier deelt woensdag 26 september van af 11.00 uur gratis 'veggiedogs' uit in het centrum van Terneuzen. Wakker Dier voer met dit plantaar dige alternatief voor de hotdog ac tie tegen de de dieronvriendelijke bio-industrie. Terneuzen is de hon derdste plaats die wordt bezocht. Zo'n dertigduizend mensen aten al een hapje mee tegen de bio-in- dustrie. De veggiedog is een brood je met zuurkool en een saus met een plantaardig worstje gemaakt van voornamelijk soja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43