Zeelai Wij kunnen niet langer Vergrijzing hoeft voor Zeeland niet ongunstig uit te vallen Koren laten zich horen bij manifest 40 Zaterdag 22 september 2007 pzc VRAGEN AAN BERT MARTENS Scholen krijgen vanaf 2008 zo'n 300 euro per leerling om schoolboeken van te kopen. Uitgeverijen en schoolbesturen zeggen dat dat veel te weinig is. Naam: Bert Martens Leeftijd: 56 Woonplaats: Zierikzee Beroep: rector Pontes Scholengroep, locatie Zierikzee door Ondine van der Vleuten Ouders hoeven straks niet meer te betalen voor schoolboeken. Vindt u dat goed of slecht? Goed. Ouders worden zwaar belast. Ik heb zelf ook drie schoolgaande kinderen gehad en weet hoeveel dat kost. De prijs van boeken is de laat ste jaren schrikbarend gestegen omdat ouders niet als consumenten geor ganiseerd zijn. Dan zouden ze iets aan die prijsstijging hebben kunnen doen. De uitgevers hebben sinds de invoering van de basisvorming steeds meer boeken voor steeds meer niveaus geproduceerd, en bij elk boek zat wel een cd omdat het levendiger moest. Er zat geen rem op en de ouders betaalden de prijs. Veel uitgeverijen en schoolbesturen denken dat 300 euro per kind aan boeken geld niet genoeg is en dat de kwaliteit van het onderwijs in het geding is. Dat hoeft niet, als de scholen nu hun verantwoordelijkheid nemen. Als je onverkort de pakketten overneemt die uitgevers nu aanbieden en die veel scholen ook gebruiken, is het wel waar. Maar als je kritisch gaat kij ken denk ik dat je een heel eind komt. Wat kunnen scholen doen? Onderhandel met uitgevers, samen met andere scholen, over de inhoud van leermethodes en prijzen. Datzelfde geldt voor licenties voor compu terprogramma's; die worden ook steeds vaker als leermethode gebruikt. En besteed je budget doordacht. Een voorbeeld. Een cd-rom zit vaak standaard bij een methode, maar wordt meestal weinig gebruikt. Waarom zou je voor elk kind in de klas een cd-rom bij het boek kopen? Je kunt er ook een paar aanschaffen. An der voorbeeld: je kunt voor ieder kind een werkboek kopen, maar je kunt ook een paar werkboeken kopen en die achter de hand houden voor wie het echt nodig heeft. Zo wordt in het basisonderwijs ook ge werkt. Aantrekkingskracht op ouderen levert beperkte daling inwonertal op. door Ben Jansen goes - Goede kans dat de gevolgen van de vergrijzing van de bevol king en de daardoor optredende te rugloop van het aantal inwoners in Zeeland meevalt. Meer ouderen in Nederland betekent dat de doel groep met belangstelling voor mooi en rustig wonen in Zeeland groter wordt en dat levert meer ba nen op. Deze redenering gaf directeur Koos de Vos van ontwikkelingsbe drijf Zeeuwse Impuls gisteren ten beste tijdens een symposium in het Groen College in Goes over on dernemen op het veranderende platteland. De toekomst voor de ondernemer ten plattelande, zoals boeren zich zelf tegenwoordig ook wel noe men, ziet er niet slecht uit. Aankomende boeren hebben er zin in, voor nevenactiviteiten haalt niemand binnen en buiten de agra rische sector de neus meer op, de Het vertrouwen in een toekomst op het platteland neemt toe, bleek gisteren tijdens een sympo sium op het Groen College in Goes. prijzen van landbouwproducten beginnen aan te trekken en de maatschappelijke waardering voor de boer groeit - mede door een te levisieprogramma als 'Boer zoekt vrouw'. Op het symposium bleek dat het op het platteland gonst van de acti viteiten die tot voor een jaar of tien nog voor onmogelijk werden gehouden. Zorgboeren, aquaboeren en ener- gieboeren. Allemaal ondernemers die een boterham proberen te ver dienen en die gezamenlijk werken aan een belang voor de hele sa menleving: de instandhouding van het platteland. Die taak kun je niet alleen aan natuurbeschermers overlaten. Het symposium was een samen- werkings tussen het Groen Colle ge en CDA-Europarlementariër L. van Nistelrooij. Hij wil de uitkomsten van dergelij ke ontmoetingen gebruiken in de discussie over het Europese beleid voor de toekomst. Van Nistelrooij zei te verwachten dat het plattelandsbeleid van de Europese Unie binnen afzienbare tijd minder centralistisch wordt, maar veel meer regionaal kan wor den ingekleurd. Daarbij dacht hij aan voedselvoorziening, land schapsbeheer en ook energievoor ziening. Cees Veerman heeft iets met Zeeland. Hij voelt het gewest en zijn bewoners aan, heeft respect voor de historie en begrijpt de haat-liefde verhouding tot de zee. Dat is mooi meegenomen voor Zeeland, nu Veerman volgende week met zijn nieuwe Deltacommissie aan de slag gaat om een advies te maken over de toekomstige kustverdediging. door Rinus Antonisse De oud-minister van Landbouw en Natuur, deeltijd-hoogleraar in Wageningen en Til burg en voorzitter van de Vereni ging Natuurmonumenten, oogt ontspannen. Niet langer geplaagd door het overvolle programma waarmee bewindspersonen van doen hebben. Dinsdag wordt de Deltacommissie geïnstalleerd en Veerman heeft er zin in. Er staat enige druk op de ketel: binnen één jaar moet het werk af zijn. Hij wil op de samenstelling niet vooruitlopen. Zeker is dat de com missie uit een gevarieerder gezel schap bestaat dan de vorige Delta commissie die na de Februari- ramp in 1953 het deltaplan op po ten zette. Niet alleen civiel-techni- ci, ook deskundigen op het gebied van planologie, landschap, ecolo gie, landbouw en recreatie. De nieuwe club kijkt niet alleen naar de Delta maar naar de hele Nederlandse kust. „Van Retranche- ment tot Rottum", zegt Veerman. „En we kijken honderd jaar voor uit Dat is heel moeilijk. De bereke ningen over de hoogte van de zee spiegelrijzing lopen sterk uiteen. Als dat een halve tot één meter in de komende eeuw is, dan zitten we wel in de zorgen." De insteek is anders dan gebruike lijk. „Wij kunnen niet als in het verleden eenvoudigweg de dijken verhogen en versterken", stelt Veerman resoluut. De traditionele aanpak kan volgens hem hooguit nog op enkele kustvakken toege past worden. Hij gaat voor een ver nieuwende benadering. „We moe ten onconventionele oplossingen verzinnen." En dan is Zeeland in beeld. Veer man vindt het een prima zaak dat de provincie actief inspeelt op de zeespiegelrijzing. Dé etalage wil zijn van hoe Nederland omgaat met water en kust. Commissaris van de koningin Karla Peijs om schrijft het nog fraaier. „De kraam kamer zijn van ideeën die wereld wijd ingezet kunnen worden voor een duurzame toekomst van de delta's." Het niet meer simpel de dijken en duinen versterken is al in gang ge zet. Zoals het combineren van kustversterking in West-Zeeuws-Vlaanderen met ver nieuwing recreatie en natuur (plan Waterdunen). En vorming 'We moeten onconventionele oplossingen verzinnen' van een schorbuffer: een soort golfbreker die meegroeit met de zeespiegelrijzing (plan Perkpol- der). Ook werken met dubbele dij ken, waarbij de buitenste dijk over- slagbestendig is (bij Ellewouts- dijk). „De experimenten in Zeeland zul len we nauwkeurig volgen", verze kert Veerman. Hij heeft zelf al be paalde ideeën. Zijn uitgangspunt: „Je moet niet zozeer denken aan een stevige kust, maar aan een vei lige zee. Hoe krijgen we een veili ge zee? Door hem te temmen en niet door overal af te sluiten en te beletten." Meer concreet kan dat onder meer betekenen de aanleg van banken, een estuarium, een la gune voor de kust, wél in combi natie met andere voorzieningen op het gebied van energie-opwek king, natuur, recreatie en aquacul- tuur. Dat laatste is van belang voor de visserij, die ontegenzeggelijk zal moeten inleveren als de verdedi ging tegen het water zeewaarts wordt uitgebreid, verwacht Veer man. Als voorzitter van Natuurmonu menten vergeet hij ook de natuur niet. Hij wijst op het koppelen van de kustverdediging nieuwe stijl met 'het ecologisch belang van de instandhouding van de leefomgeving van soorten die wij geacht worden te beschermen en een habitat te bieden'. Op het gebied van energie-opwek king hoeft het wiel niet opnieuw uitgevonden te worden. De voor zitter van de Deltacommissie her innert aan een zo'n twintig jaar ge leden gelanceerd plan voor aanleg van een energie-eiland voor de Brouwersdam (het zogeheten plan Lievense). Een groot bekken met behulp van windmolens (op de dijken van het eiland) vullen met water, waaruit vervolgens met (wa terturbines constant stroom kan worden geproduceerd. Veerman tekent aan dat de com missie zich niet beperkt tot de kust. Er moet ook aandacht ge schonken worden aan de afVoer- problematiek van de grote rivie ren (toch uiteindelijk weer de kust). Die wordt door de klimaat verandering alleen maar grilliger. Het komt erop neer de rivieren meer ruimte te bieden. Geldt dat ook voor de Westerschel- de, waar met de plannen voor na- tuurherstel ook wordt ingezet op meer ruimte voor het water? Daar wil Veerman (die als minis- Loopbaan Cornelis Pieter Veerman Geboren op 8 maart 1949 in Nieuw-Beijerland Studie economie, daarna leraar economie, universitair medewerker In 1989 bijzonder hoogleraar agrarische bedrijfseconomie- en sociologie aan de Universiteit Brabant en in 1990 ook hoogleraar agribusiness aan de Erasmus Universiteit Rotterdam In 1997 voorzitter raad van bestuur Wageningen Universiteit en re searchcentrum Van juli 2002 voor het CDA-minister van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit in de kabinetten Balkenende I, II en III In mei 2007 gekozen tot voorzitter van de Vereniging Natuurmonumen ten; deeltijd hoogleraar in Wageningen en Tilburg (elk zes uur) Mooiste Gulle Lach en Zilveren Traan worden gehonoreerd met prijs. door Ali Pankow goes - Van Saint-Saëns tot Len- non en McCartney, van Rachma ninoff tot Ruth Jacott en veel van wat daar tussenzit. Zo divers is het programma van het Zangersmani fest dat vandaag vanaf 10.00 uur wordt gehouden in het Hervormd Wijkcentrum De Hoogte in Goes. Het Zangersmanifest is een twee jaarlijks evenement op initiatief van de Regionale Zangersbond Zuidwest Nederland. Het betreft een bijeenkomst waar op koren hun prestaties kunnen la ten toetsen door een deskundige jury. „Het is geen wedstrijd maar een een beoordeling op zuiverheid, rit me, uitspraak, klankgehalte, nuan cering en opvatting", zegt secreta ris David Vos van de Zangersbond. Volgens hem biedt het program ma ook voor het publiek een aan trekkelijk aanbod. Dat omvat on der meer klassiek repertoire, jazz- liedjes en popsongs. 'Het is een belevenis samen met andere koren zo'n dag te maken' Naast koren treden er enkele solis ten op. Het wedstrijdelement zit er overigens nog wel in met de toe kenning van 'De Gulle Lach' voor het grappigste lied en 'De Zilveren Traan' voor het aandoenlijkste lied. Erelid Engel Sinke van de Zan gersbond zal die prijzen uitreiken. De juryleden maken hun bevin dingen aan het einde van de mid dag bekend. Alle deelnemers krij gen een schriftelijk verslag over hun optreden. De deelname uit Goeree-Overflak- kee en Voorne en Putten voor het Zangersmanifest in Zeeland blijkt opvallend groot. „De Zuid-Hollandse Eilanden gel den als trouwe leden van de bond en de vergrijzing slaat daar minder snel toe dan bij veel Zeeuwse ko ren", zegt Vos. Onder leiding van dirigente Merel Martens studeren alle deelnemers samen ook nog enkele werken in voor de massale slotmanifestatie rond 16.20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42