eindelijk de handen ineen 'Mooi toch dat we van elkaar leren?' Zonnepaneel bassist Blof Eendracht Debat over Haagse invloed op Zeeuwse ontwikkeling Glashandel MELIESTE ontdek het design van hardglazen deuren Computers worden steeds belangrijker in het onderwijs; dat maakt scholen kwetsbaar. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal Het Diensten Centrum On derwijs (DCO) levert Zeeuwse scholen concrete voordelen op. Als het geen harde munten zijn, dan is het toch zeker een verbetering van de kwaliteit. „Behalve kosten die rechtstreeks ten goede komen aan de leerling, maakt elke school ook kosten om zichzelf in stand te houden", legt directeur E. van den Hooven van scholengemeenschap De Rede in Terneuzen uit. „Om die zo laag mo gelijk te houden, hebben wij maar één persoon in dienst voor perso- middelburg - Bassist Peter Slager van de Zeeuwse popgroep Blof heeft gisteren een zonnepaneel ca deau gekregen van energiebedrijf Delta. De muzikant had deze week na de vertoning van de klimaatfilm 'The nth hour' tijdens Film by the Sea in Vlissingen verteld dat hij wel wat meer wil doen aan duurzaam heid. Een Delta-directeur hoorde de opmerking en deed Slager de toezegging dat het bedrijf zich de volgende dag zou melden met een zonnepaneel, zodat de bassist van de Zeeuwse popgroep voortaan duurzaam energie kon opwekken. Slager kreeg ook bezoek van een energievoorlichter, die onderzoek deed naar andere energiebesparen de maatregelen. neel en organisatie. Als we een net werk krijgen van alle P&O-functio- narissen kunnen we eikaars kennis delen. Dat verhoogt de kwaliteit." Financieel ziet hij voordelen in het gezamenlijk afsluiten van contrac ten voor schoonmaak en reproduc tie. „Dat moet Europees worden aanbesteed. Zoiets doen we niet da gelijks, dus huren we daarvoor een bureau in. Het scheelt aanzienlijk als je met zijn allen één bureau kunt inhuren." Levert dat geld op, dan gebruikt Van den Hooven dat het liefst voor computers en bijbe horende cursussen voor docenten. Directeur A. Vogel van het reforma torische Calvijn College - met vesti gingen in Goes, Middelburg, Krab- bendijke en Tholen - verwacht 'minder getob' over de jaarlijkse te korten op onderhoudskosten. Het belangrijkst vindt hij het dat niet al le scholen voortaan het wiel hoe ven uit te vinden, bijvoorbeeld als het gaat om ICT. „Het is toch mooi dat we met respect voor eikaars pe dagogische en levensbeschouwelij ke invulling samenwerken en van elkaar Ieren?" Directeur F. Steenblik van de Chris telijke Scholengemeenschap Wal cheren schiet in de lach bij de vraag waaraan ze het geld gaat be steden dat ze straks door samen werking overhoudt. „Misschien worden de tekorten wat kleiner." Zij verwacht van het DCO vooral een kwaliteitsverbetering. „Indi rect leidt dat wel tot financiële winst, maar dat is moeilijk meet baar." Rector A. Martens van Pontes Pie- ter Zeeman in Zierikzee hoopt op extra middelen om te investeren in praktijklokalen. „Maar we hebben nu nog geen zicht op wat de sa menwerking gaat opleveren." pzc Zaterdag 22 september 2007 3 COMMENTAAR Het wordt hoog tijd dat de Zeeuwse scholen een beetje samenwerken. Wie tegenwoordig de voordelen van schaalvergroting laat liggen, bestuurt slecht. Toch is er geen reden voor cynisme over de start van een dienstencentrum. Want het is een unieke stap vooruit. Scholen zijn doorgaans moeilijk op één lijn te krijgen. In Zeeland is dit wel gelukt. De samenwerking kan veel geld besparen. Het zou zo'n vier tot vijf miljoen euro per jaar zijn. Goed voor lagere tekorten of voor investeringen. De nieuwe centrale bedient straks het onderwijs aan een kleine 35.000 jongeren. Wie met die schaal de markt op gaat, kan goedkopere diensten bedingen dan de deelnemende scholen apart. Of het nu de schoonmaak betreft of de informatietechnologie. Het samenvoegen van administraties kan volgen. En wellicht komt er ooit een expertisecentrum. Zeeland was lang een eilandenrijk waarin zelfstandig overleven een gebod was. Op de geografische drempel kwam soms een religieus laagje. Bovendien liepen onderwijsniveaus en ambities nogal uiteen. Al die hindernissen heeft het Zeeuwse onderwijs nu in één sprong genomen. De aanloop was lang, het resultaat mag er zijn. In al zijn vanzelfsprekendheid een voorbeeld voor andere instellingen en bedrijven. middelburg - Scoop houdt aan staande maandag in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg het Prinsjesdagdebat 2007. Daarin staat de vraag centraal 'of Den Haag mogelijk maakt wat we lokaal of regionaal willen voor on ze economie, ons woonklimaat en onze inwoners'. Deelnemers aan het Prinsjesdagde bat zijn de Tweede Kamerleden Luuk Blom (PvdA), Fons Luijben (SP) en Jack Biskop (CDA), gede puteerde Harry van Waveren, voor zitter David Luteijn van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging, directeur Hans Simons van de Oosterscheldeziekenhuizen, de Middelburgse architect Don Mon- fils, burgemeester Jaap Sala van Sluis en onderzoeker Dick van der Wouw. Onderwerpen van gesprek zijn on der meer de ontpoldering, de ont wikkelingen rond Westerschelde Container Terminal, dijkverster king en zorg. Het debat staat onder leiding van Herman Lelieveldt, docent politico logie aan de Roosevelt Academy in Middelburg, Het debat in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg begint om 10.30 uur. Hardglazen deuren zijn mooi, staan chique en laten veel licht door. Prachtig in combinatie met bijvoorbeeld een hard- stenenvloer of een mooie parketvloer. Waarom eigenlijk houten deuren? Ontdek hardglazen deuren... Bezoek onze showroom, wij adviseren u graag! Livingstoneweg 20. Goes, Tel.: 0113 - 227 854 Openingstijden showroom- ma t/m vrij van 8 00 tot 17.30 of op afspraak www.meliesteglas.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3