Zeeland Bij Den Berg gelden de drie 'R-en' nog bin n9n uit TE HUUR: Vrachtauto rijdt tegen voorligger Louis Hemelaar Palladio PZC Zaterdag 22 september 2007 33 Instelling verstandelijk gehandicapten viert haar 45-jarig bestaan. door Willem van Dam GOES - Leuk? Hartstikke leuk! En weg is Jos weer. De binnentuin in, waar een opgewekt reggeamuziek- je klinkt, vlaggetjes wapperen en waar onder de majestueuze kastan jeboom koffie, thee en vruchtenge bak met een flinke dot slagroom klaarstaan. Den Berg viert feest. Vijfenveertig jaar bestaat de Goese instelling voor verstandelijk gehandicapten. En omdat Jos Luijkx (48 jaar) er het langst van alle ruim tachtig be woners verblijft, mocht hij giste ren de festiviteiten officieel ope nen. Alsof het zijn dagelijkse werk is, plantte Jos - feestelijke stropdas omgestrikt - op het binnenplein van het tehuis een kersenboom, een geschenk van ziektekostenver zekeraar CZ. Huize Den Berg is in Goes een be grip geworden. In het begin van de jaren zestig begonnen de zus ters Franciscanessen in een monu mentaal pand aan de 's-Heer Hen drikskinderen een tehuis - voor wat toen nog heetten - zwakzinni gen. De nonnen hanteerden de drie 'R-en' (rust, reinheid en regel maat) met ijzeren discipline. „Al les ging volgens de regeltjes", zegt Josine Dierickx. Zestien jaar was zij, toen ze als as pirant-leerling bij Den Berg begon. De bedden moesten strikt volgens de richtlijnen worden opgemaakt: de messcherpe vouw van de la kens precies in het midden, de pa tronen van de geblokte dekens keu rig op elkaar aansluitend. De bewoners sliepen op zalen, het personeel ging netjes in uniform: door de week in het wit, in het weekeinde in een blauwe jurk met wit bandenschort. En: zuinig aan, hé? Niets ging verloren, oud brood werd gemalen om er pap van te maken. Goes moest aanvankelijk wennen aan de stoet verstandelijk gehandi capten die met regelmaat door de 'Huize Den Berg is een Goes een begrip geworden' binnenstad wandelde; niet ieder een was daarvan gecharmeerd. Josi ne Dierickx (zij bekleedt inmid dels een staffunctie): „Ik weet nog dat ik met een van de bewoners - het was tegen sinterklaastijd - voor de etalage van een speelgoed winkel stonden te kijken om een sinterklaascadeautje uit te zoeken. Komt de eigenaar naar buiten: of we maar door wilden lopen, want hij was bang dat het hem klanten zou kosten." Dat soort reacties is verleden tijd. Goes is gewend geraakt aan zijn verstandelijk gehandicapten. Josi ne Dierixck heeft in de loop der ja ren meer zaken zien veranderen: Den Berg - het huis behoort tegen woordig tot de Stichting Zuidwes ter - breidde uit, de uniformen ver dwenen, veel bewoners kregen een eigen kamer, er wordt niet meer over hen maar mét hen be slist, er is meer aandacht voor dag bestedingsactiviteiten. Huize Den Berg wacht binnenkort opnieuw een ingrijpende verande ring. De instelling verhuist over ruim een jaar naar Goes-West. Wat blijft zijn de drie 'R-en'. Ze hebben alleen een andere beteke nis gekregen: ruimte, respect en re laties. VERHUUR I MAKELAARDIJ Arnemuiden, Oranjeplaat 36 Bungalow gelegen bij het Veesremeer. Gestoffeerd/Gemeubileerd. 1.475,- p/mnd excl. G/W/E. Vlissingen, Bloemen laan 177 Comfortabel 3 kmr app. Centraal gelegen. Gestoffeerd. 685,- p/mnd. Direct besch. Vlissingen, Boulevard de Ruyter 90 Ruim 3 kmr appartement. Gestoffeerd/Centra m 750,- p/ mnd excl. G/W/E. Vlissingen, Boulevard de Ruyter 412 Keurig 3 kmr appartement. Gemeu b i I eerd/Gesto ffeerd 875,- p/mnd excl. G/W/E. Vlissingen, Oude Markt 43 Keurige 3 kmr bovenwoning Centrum/Gestoffeerd 850,- p/mnd excl. G/W/E Vlissingen, Wilhelmina Druckerlaan 68 Ruime eengezinswoning. Gestoffeerd met 5 slaapkamers. 950,- p/mnd. excl. G/W/E. Oostburg, Brouwerijstraat 28 Eengezinswoning compleet met tuin. Woonkamer en 3 slaapkamers. 495,- p/mnd excl.G/W/E Uw woning protesioneel verhuren? Wij zijn op zoek voor kandidaat huurders naar huurwoningen en huurappartement. Bel ons voor een vrijblijvend advies. www.SipsVerhuur.nl 0118-414223 Badhuisstraat 152 Vlissingen MIDDELBURG - Een vrachtauto is gisterochtend op de Schroeweg in Middelburg op een personenauto gebotst. De vrachtwagenchauffeur stond voor de verkeerslichten bij de Torenweg te wachten en trok op toen de lichten op de rijbaan naast hem, op groen sprongen. De bestuurster van de personenauto is met nekklachten naar het zieken huis gebracht. Na onderzoek kon zij weer naar huis. Haar auto raak te totaal vernield. Medewerkers en bewoners van Huize Den Berg in Goes hebben een feestje te vieren. foto Willem Mieras WÊÊÊÊamaiiÊÊÊÊiÊaÊKÊÊÈÊÊÊÊÊÊm Genieten van kortingen tot 40% Showroom-modellen maken plaats voor onze verbouwing BANG OLUFSEN Loewe Bose buitenmeubelen buitenverlichting Schouwersweg 7 Heinkenszand Slechts 500 meter vanaf de Mortiere in Middelburg B l^ R C

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35