Luxe is normaaldus wodka 24 I Zaterdag 22 september 2007 PZC KOOP door Wouter Klootwijk Alles is wodka, zei de Smirnoff-ambassadeur, wan: wod ka is een principe. Het was in Zaandam, in het Czaar Peterhuisje waar ooit de Russische tsaar Peter met drie man lievelingspersoneel zittend geslapen heeft in een bedstee- tje. Een goede plek voor de nieuwe lancering van een Ameri kaanse wodka met een Russische naam die in Engeland ge maakt wordt. In 1997 was de eerste lancering van Smirnoff Black. Soms moet je een product vaker lanceren wil het wat worden. Zeker voor iemand als ik, die van sterke drank niet veel ver stand heeft, had de Smirnoff-ambassadeur in Zaandam een ontluisterend bericht. Alles is wodka. Bier in beginsel ook. En gin en whisky en jenever en ga maar door. Het komt er op neer dat al die dranken op dezelfde eenvoudige wijze worden gemaakt. Maar wodka is de zuiverste omdat er niks in is blij ven hangen. Het is volmaakt schoon. Daarom ruikt het ook nergens naar. Beetje ziekenhuizig, maar verder snuifje niks op windends op als je aan een glaas- je wodka ruikt. Alles is wodka. Was jenever njet gearomati- Bier, gin, whisky seerd, bijvoorbeeld met jenever bessen, dan was het gewoon en jenever ook wodka en wodka is zuivere alco hol (ethanol), aangelengd met schoon water. Iedereen kan het maken. Neem aardappelen, of suikerbieten, tarwe, of fruit of een combinatie van deze of nog andere ingrediënten. Maak er pap van of soep en laat die ver gisten. Suikers in de soep - ook in aardappelen zit suiker - wor den omgezet in alcohol. Zeef de brij en doe het opgevangen nat in een vat op klein vuur. Bovenop of hoog aan de zijkant van het vat zit een naar beneden wijzend buisje. Alcohol kookt eerder dan water en gaat als damp omhoog, conden seert in het buisje en kan worden opgevangen. Dit vocht is nog behoorlijk rijk aan water en ruikt naar de soep waar het uit omhoog kwam. Het kan nog een keer in een vat en opnieuw verwarmd worden. Hoe vaker herhaald, hoe meer alcohol en minder water uit het buisje druppelen. Er gaat telkens meer van de aroma's van de oorspronkelijk soep verloren. Dat is het doel van de wodkastoker, zuivere smaak, of beter gezegd, helemaal geen smaak. Het zou de uitvinding geweest zijn van een Smirnoff in de 18e eeuw die zijn destillaat uiteinde lijk filterde met houtskool waarmee elk spoor van her komst, van de grondstof waaruit de alcohol gestookt was, verdween. De Russische familie Smirnoff werd er om ge waardeerd. Ook door de Russische hofhouding. Maar het liep mis met ze toen de revolutie uitbrak. Een van de jongere Smirnoffen kon vluchten, begon in Parijs weer te sto ken, emigreerde naar de Verenigde Staten en pro beerde daar de naam Smirnoff te vestigen. Ameri kanen waren whisky ge wend met geur en smaak van bijvoorbeeld houten va ten waarin het destillaat was opgeslagen. Veel whisky wordt gekleurd met karamel an ders geloof je er niet in. Oude jenever trouwens ook. Wodka is daarbij vergeleken een verontrustend zuiver goedje, de Ameri kanen wilden er eerst niet aan. Tot ze hoorden dat men het in Parijs door tomatensap roerde. Bloody Mary! Inmiddels heeft wodka de wereld veroverd en stoken in Nederland onder meer Sonnema en Wenneker het ook. Nederlandse wodka, maar niet helemaal zuivere. Friesland en Brabant doen er smaakmakers bij, heeft het toch weer iets jeneverigs. Wij houden het zuiver, zegt de Smirnoff-ambassadeur. Roest vrijstalen wodka met rode dop op de fles, en koperen wodka met zwarte dop, SmirnoffBlack, naar oorspronkelijk Russisch recept, gestookt in Engeland in koperen ketels. Het zou zo zijn - knappe proever die het proeft - dat het destillaat uit een ko peren ketel net iets beter smaakt dan alcohol uit roestvrij staal. En kopergestookte wodka is duurder. Deftiger. Smirnoff: „Voor de consument van vandaag is luxe normaal. Smirnoff Black past perfect in dit nieuwe luxeplaatje." Maar je kunt het ook zelf maken. Van goedkope aardappelen. üf FBtr Kopergestookte wodka, foto GPD zDey wikkeljurk ingewikkeld is hip. Dan bedoelen we niet gecompliceerd of moeilijk. Nee, we hebben het over de wikkeltrend. Wikkeljurken zijn niet meer uit het modebeeld weg te slaan. Ook deze winter wordt het weer wikkelen geblazen met de mooiste wikkeljurken. door Machteld Leistra foto's GPD Dat de wikkeltrend zo aanslaat, is eigenlijk geen verrassing. Een wikkeljurk is super draagbaar. Het is namelijk een heel gemakkelijk kledingstuk. Met één knoop of strik ben je van top tot teen gekleed. Hij staat ook elke vrouw. Door het wikkeleffect ac centueert hij taille, heupen en boe zem op een zeer flatteuze manier en verbergt hij een wat al te promi nente buik of bilpartij. Bovendien kan hij op elk moment van de dag uit de kast getrokken worden. Overdag met een topje en even tueel een legging eronder en 's avonds zonder topje met een spannend decolleté en een mooie panty. Hij is casual, zakelijk en fees telijk tegelijkertijd. Dat kun je niet van ieder kledingstuk zeggen! Dat de wikkeljurk ook komend na jaar weer een prominente plaats in neemt in het modebeeld is dus niet zo gek. Elk merk heeft wel een of meerdere exemplaren in zijn collectie. Dit zijn trouwens regelrechte ko pieën van het echte werk. In de ja ren zeventig werd de wrap dress na melijk uitgevonden door Diane von Fürstenberg, een Amerikaan se ontwerpster met Belgische roots en een adellijke titel. In 1969 trouwde ze met de Duitse prins Eduard Egon von und zu Fürsten berg. Na de scheiding hield ze zijn naam. Althans, de iets kortere ver sie ervan. Haar comfortabele jersey jurkjes met grafische patronen werden in de seventies een regelrechte hit. Het gemakkelijke wikkeljurkje zet te de modewereld volledig op zijn kop en werd een symbool voor de seksuele en financiële vrijheid van de vrouw. Het summum van emancipatie dus die wikkeljurk. Toen de eerste wrap dress in 1973 het levenslicht zag, bedacht de mo de-ontwerpster de leuze: Feel like a woman. Wear a dress. In 1976 wa ren er al vijf miljoen wikkeljurken van haar hand de toonbank over gegaan. Een record dat haar het predicaat ontwerper met de beste marketingtactieken sinds Coco Chanel opleverde. In de jaren tachtig werd het stil rond de prinses. Ze trok zich te rug uit de hectische modewe reld en vestigde zich in Parijs. Tot de vintagetrend een feit werd en ze rond 1997 werd herontdekt door bekende mensen die zich veelvuldig in haar seventies-crea- ties vertoonden. Von Fürstenberg speelde hier zakelijk heel slim op in door meteen de oude modellen opnieuw uit te brengen en nieuwe jurken te maken met vintage prints. De wikkeljurk werd weder om een enorm succes. Zo succes vol, dat hij nu nog steeds in de kle dingkasten van vrouwen over de hele wereld te vinden is. De wikkeljurk is kortom een blij vertje dat nooit uit de mode zal ra ken en daaraan heeft Von Fürsten berg haar naam als mode-icoon verdiend. Sterren en andere be roemdheden vechten om haar vin tagejurken uit de jaren zeventig, die als echte collectors items gel den en haar nieuwe ontwerpen, hoe prijzig ook, verkopen als war me broodjes. Vanwege haar invloed op het mo debeeld kreeg ze in 2005 de Lifeti me Achievement Award van de Council of Fashion Designers of America (CFDA). Vorig jaar werd ze uitgeroepen tot voorzitter van diezelfde beroepsvereniging, waar bij zo'n driehonderd Amerikaanse ontwerpers zijn aangesloten. Uiter aard heeft de modediva inmiddels haar memoires opgeschreven in het boek Diane von Fürstenberg, a signature life. Tegenwoordig zet ze zich ook graag in voor goede doe len en helpt ze jonge ontwerpers. Met haar merk DVF, dat naast een heleboel wikkeljurken ook jassen, tops, rokken, broeken, accessoires en uiteraard parfums en cosmetica biedt, is ze de laatste jaren bezig aan een veroveringstocht door Eu ropa. De winkels schieten in de duurste winkelstraten van mondai ne steden als paddenstoelen uit de grond. In ons land is er nog geen DVF-winkel, maar wordt het merk wel bij enkele exclusieve kledingza ken verkocht. Onder meer bij Az- zuro Due in de Amsterdamse PC Hooftstraat. Wie alles van Von Fü rstenberg wil zien, moet afreizen naar België, geboorteland van de designer. Aan de Antwerpse Steen- houwersvest bevindt zich een DVF-winkel. Ook Brussel heeft sinds kort zijn eigen Diane von Fürstenbergshop. Die zit aan de Grote Hertstraat en wordt gerund door Von Fürstenbergs schoonzus. Verder hebben Londen, Saint-Tro- pez en Parijs een eigen DVF-win kel. Een echt Von Fürstenbergje is ove rigens niet bepaald goedkoop. Meer dan driehonderd euro moet er minimaal voor neergeteld wor den en de prijs kan oplopen tot duizenden euro's. Gelukkig dus maar dat ieder zichzelf respecte rend confectiemerk zich op de wik keljurk heeft gestort. www.dvf.com Wikkeljurk van No Man's Land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24