Beatrix zit er warmpjes bij PZC Zaterdag 22 September 2007 j 23 Viiftien rijkste 'royals' volgens Forbes (bedragen in euro's) n sultan Hassanal Bolkiah, Brunei, 15,7 miljard (7) sjeik Khalifa bin Zayed, Abu Dhabi, 15 miljard koning Abdullah, Saoedi-Arabië, 13,5 miljard sjeik Mohammed al Maktoum, Dubai, 11,4 miljard koning Bhumibol, Thailand, 3,5 miljard vorst Hans Adam II, Liechtenstein, 3,2 miljard koning Mohammed, Marokko, 1,4 miljard prins Albert II, Monaco, 857 miljoen emir Hamad, Qatar, 714 miljoen (lo) prins KarimAga Khan*, 714 miljoen (m) koningin Elizabeth, Groot-Brittannië, 438 miljoen ^2) emir Sabah al Sabah, Koeweit, 357 miljoen ^3) sultan Qaboos, Oman, 357 miljoen ^5) koning Mswati III, Swaziland, 142 min, De Aga Khan is het hoofd van een stroming in de islam en heeft miljoenen volgelingen. Velen daarvan leven in India. infbgraphic: CRW foto: AP bron: Forbes werd 715 miljoen euro (één mil jard dollar) rijker en gaat van de tweede naar de eerste plaats. De sultan viert binnenkort zijn veer tigjarig ambtsjubileum, dat mag dan ook wat kosten. Beatrix komt slechts vier Europese collega's tegen op de ranglijst. De overige vorsten, bijvoorbeeld die van België, Spanje en Denemar ken, zijn volgens de Amerikanen te 'arm' voor een vermelding. De rijkdom van vorst Hans Adam van Liechtenstein (3,2 miljard) is beter gedocumenteerd dan die van de Oranjes, al zal ook hij zijn 33 schil derijen van Rubens niet zomaar te gelde kunnen maken. Maar zijn fa milie bezit ook een eigen bank. De welvaart van de Grimaldi's in Monaco is door een rijk aandeel in allerlei onroerend goed ook be hoorlijk. Aan de hoge notering van de Brit se koningin Elizabeth kleven de zelfde bezwaren als aan die van Beatrix: alles wat glinstert en straalt aan kroonjuwelen in de To wer van Londen mag de bejaarde koningin af en toe wel op haar hoofd zetten, maar verkopen is er niet bij en écht eigenaar is ze van veel zaken ook niet. De enige die nog een flinke inhaal slag kan maken is de Belgische ko ning Albert. Deze week werd zijn koninkrijk door een leraar op eBay te koop aangeboden. Zie ook www.royalblog.nl De rijkste 'royal' ter wereld, sultan Hassanal Bolkiah van Brunei, en zijn echtgenote tijdens de bruiloft van hun zoon, Koningin Beatrix misstaat eigen lijk op de lijst waarop verder voor al namen van oliesjeiks en alleen heersers uit de Arabische wereld prijken. Koning Abdullah van Sa oedi-Arabië verloor volgens For bes 1,4 miljard euro en zakte van de eerste plaats vorig jaar naar de derde stek nu. De sultan van Brunei, een klein oliestaatje op het eiland Borneo, daarentegen kroonprins Muhtadee Billah Bolkiah. Koningin Beatrix krijgt loonsverhoging. Het komende jaar wordt 30.000 euro extra op haar rekening bijgeschreven. Ze heeft in financieel opzicht toch al niet te klagen, volgens Forbes. Het Amerikaanse blad heeft Beatrix dit jaar op de veertiende plaats gezet van rijkste 'royals' ter wereld. door Hans Jacobs foto EPA Koningin Beatrix heeft een uitstekend jaar ach ter de rug, als het Ame rikaanse zakenblad For bes mag worden ge loofd. Haar vermogen is in één jaar met 21,4 miljoen gestegen naar 214 miljoen euro. Jammer al leen dat de Amerikanen niet aan geven hoe ze tot dat bedrag zijn ge komen. De rijkdom van de Oran jes is immers sinds jaar en dag het best bewaarde familiegeheim. Prins Bernhard belde Forbes nog in 2003 om het bedrag omlaag te praten (van 3,7 miljard euro naar 215 miljoen!), maar zijn dochter Beatrix zal zich van het jaarlijkse lijstje weinig aantrekken. Forbes geeft toe dat de berekening nattevingerwerk is. Bovendien worden kunstverzamelingen, kroonjuwelen en paleizen meege nomen, waarover Beatrix wel de beschikking heeft, maar die ze morgen niet kan veilen bij Chris tie's. Forbes dicht de koningin een rijk aandelenbezit toe, wellicht de re den om haar waarde te laten stij gen. De aankondiging in de Miljoe nennota dat het koninklijk salaris met dat van de ambtenaren-CAO meestijgt, verandert de positie van Beatrix op de ranglijst van rijkste vorsten niet. Daarvoor is het gat met de op 357 miljoen ingeschatte sultan van Oman te groot. Wr, i' ALLEMENSEN Carl Custaf mag eigen 'troonrede' schrijven Koningin Beatrix was dinsdag niet het enige koninklijke staats hoofd dat in optocht naar het parlement moest voor het hou den van een toespraak. In Stock holm opende op dat moment ko ning Carl Gustaf het nieuwe par lementaire jaar in de Riksdag, het Zweedse parlement. Alleen hoefde hij niet de beleidsvoorne mens van de regering op te zeg gen, maar mocht hij een eigen speech houden. Carl Gustaf vroeg daarin aandacht voor de millenniumdoelstellingen van de Verenigde Naties. Hij ziet ze graag als topprioriteit. Tot de doelen behoren onder meer de halvering van de wereldarmoede in 2015, terugdringen van het an alfabetisme en verbeteren van de toegang tot water en sanitaire voorzieningen. Prinses opgedragen aan heilige maagd Infanta Sofia, de eind april gebo ren jongste dochter van prins Fe lipe en prinses Letizia van Span je, is deze week 'opgedragen' aan de Maagd van AtochaDie is sinds 1643 beschermheilige van de monarchie en de koninklijke familie. Sinds die tijd is het ge bruik om borelingen te presente ren aan 'la Virgen', de moeder van God volgens de roomskatho- lieke traditie, om haar bescher ming te vragen en haar zegen af te smeken. De aartsbisschop van Madrid zei te hopen dat het prin sesje vreugde en geluk zou breng en. Thaise koning steunt ziekenhuizen Phuket Het Thaise koningspaar heeft 18.000 euro geschonken aan de ziekenhuizen waar de overleven den van de vliegtuigramp op het vakantie-eiland Phuket worden behandeld. Het geld is onder meer bedoeld voor de aankoop van medicijnen. Bij het ongeluk met een toestel van budgetmaat schappij One-Two-Go kwamen 89 mensen om het leven, onder wie 57 buitenlanders. Onder de tientallen gewonden waren ook vier Nederlanders. Van Vollenhoven kiest weer margriet Volgens de Rijksvoorlichtings dienst droeg Pieter van Vollenho ven dinsdag op Prinsjesdag in het knoopsgat van zijn jacquet het draagteken van het 'Groot kruis der Orde van de Neder landse Leeuw'. In werkelijkheid hield Van Vollenhoven echter vast aan een familietraditie. Sinds zijn huwelijk met prinses Margriet in 1967 draagt hij een klein speldje in de vorm van een margriet in zijn knoopsgat, zoals schoonvader Bernhard altijd een (echte) anjer droeg. Het is een ereteken voor zijn vrouw en dat kan ook de hoog ste Nederlandse onderscheiding, die Van Vol lenhoven pas in 2004 Tip, ontving, niet «- verdrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23