Buitengebied Hotel Smalheer stortte in Marathon bie de zeê Nieuwe raadkaart fa 20 Zaterdag 22 september 2007 PZC 3 CÉ O Weer uit de collectie van Hans Lindenbergh een ansichtkaart waarvan de foto in het verleden in een van de Zeeuwse stadjes is genomen. De vraag is: om welke plaats en welke straat gaat het? Nadere bijzonderhe den over de afgebeelde situatie en de huidige zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 27 september wor den gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. J(bqfapoortstraat fe Zierikzee door Rinus Antonisse De raadkaart van vorige week is een doorkijk van de Hoofdpoortstraat in Zierikzee, met de hoek van de Zevenhuisstraat, meldt Ma ria Meintema-Saman uit Zierikzee. „Café Smalheer is nu het Chinees restaurant Lotus." Ze stuurt een fo to mee die direct na de februari- ramp 1953 is genomen: die laat zwaar beschadigde huizen en een onvoorstelbare chaos zien. Daaraan herinneren veel andere in zenders ook. Onder wie J. P. van de Velde uit Dishoek. „Ten tijde van de watersnoodramp woonde ik als vijfjarig jongetje in het huis met de trapgevel links op de foto. Ik herinner mij nog hoe de kracht van het water de voorgevel en een deel van de zijgevel van hotel Smal heer, rechts op de foto, totaal weg geslagen had, net als de bestating van de Hoofdpoortstraat. Waterlei dingbuizen en huisraad lagen her en der verspreid." Kees Stevense uit Middelburg weet dat tijdens de rampnacht de burgemeester van Zierikzee zich met enkele ambtenaren in het ho tel bevond. „Door het stijgende water werden ze gedwongen naar de zolderkamer te gaan. Op dat moment stortte een deel van het hotel in en de burgervader kon met zijn ambtenaren ternauwer nood het vege lijf redden. Ze moes ten wel enkele uren op hulp wach ten. In 1955 werd het hotel her bouwd." A. M. Leijdekkers uit Nieuwerkerk geeft aan dat Simon Carmiggelt zijn rubriek Dingen van 18 mei 1953 aan het hotel wijdde. „De voorgevel van het hotel werd als een masker afgerukt. Je ziet het nu in doorsnee - een langzaam maar zeker kapseizend bouwskelet, waaraan een paar bizar-menselijke voorwerpen zich met onwezenlijke trouw blijven vastklemmen. De biljartlamp hangt nog ordelijk boven de gapende wond, die, dwars door de vloer, in de aarde gebeten werd, de piano wil maar niet uit de ruïne glijden." Vaste inzenders Kees Fase uit Sint-Annaland en D. E. Tollenaar uit Terneuzen merken op dat de Hoofdpoortstraat in de wandeling Poortstraat heette. De Hoofdpoort uit 1624 werd ook Schutterspoort genoemd en werd in 1869 afgebro ken. Hotel Smalheer stond vroeger bekend als Goessche Veerhuis en eerder als de Hollandsche Tuijn. Het meisje midden op de kaart staat met haar hoofd in de bomen van het Slingerbos, dat onderaan de Hoofdpoortstraat begon, schrij ven Ad en Tonny de Ruiter uit Middelburg. „Het hotel stond vlak bij de aankomststeiger van de spoorboot aan het Luitje." Douwe van der Meer uit Terneu zen was recent in de straat op zoek naar de woning van een voor ouder (Gerardus Brouwers). Die woonde in 1845 op nummer 37. De waardebonnen gaan naar: R. Wie- land-Steendam, Terneuzen, A. Dale- bout-van Wanrooij, Zierikzee en A/1. A. Timmerman-Lampert, Goes. door Frans van der Heijde Me bin nog wè nie in d'eeste weke van oktober beland, mè in Zoetelande kao je a een êle stuit merreke, da de 'kust- marathonkoösse' an 't oplopen is. De schepping van Lein Lievense is as een olievlekke over Zeê- land gehae en bie ons op 't durp druupt het van d'olie. Het strange en de dune bin a vanouds de plekken wi a zweterige mannen en vrouwen hij gend en puffend, mee de blik op oneindig, gedu rig in d'achtervolging bin op een dief, die a ze nooit zulle inaele..! Mè 't ore d'r aolmè meer in deze tied. Mee een artslagmeter en een rieme vol kleine flesjes drank bin ze a maenden an 't trainen vó de hröte dag! De dag, da ze de zwae- rste marathon van Nederland (wi) gelopen ebbe en vö eeuwig tot de status van 'held' verheve bin. En noe kan iedereên die historische afstand ook wandelend afleie en bin d'r nog meer mensen in de ban van de 'tocht der tochten' gerocht. Personen, die a'k eigenlijk naebie nooit op ies sportiefs ebbe kunne betrappe, doen a eêl lang d'r best om 'te voet' die 42 kilometer te kunne volbrienge. En omda 'bewegen' moet en wan delen de 'gezondste' sport is, leit het vö d'n and dat het inschriefgeld vö de tocht binnen kort standard in 't ziekenfondspakket za kom- me..! En 't einde van de kustmarathonmogelijkhe- den liekt nog nie in zicht. Het lopen mee 'de stokken' ei z'n intrede gedae. En dat zulle me wete. Een stuitje gelee stoeng me di toch een troep vrouwelijke stoklopers op een oek van de straete te wachten. Even, eêl even, docht ik an een groep overactieve milieubeschermers, die a van plan waere mee d'r prikkers het zwerfvuul te lief te haen. Oe. kon 'k het dien- ke! As een mobiel oenderkot zette ze d'r eihen in beweging, 'de paden op de lanen in'. Ook vö ulder wachte in 't zelfde weekend de gladio len! Ik leze, da ze van plan bin om op vriedag mee mountainbikes te han 'marathonnen'. Het moe toch nie gekker ore! Kriehe m'n op dunder- dag misschien een tocht vö skeeleraers, onder langs de dune? En op weunsdag mee de step? Wat te dienken van een marathon achter de kin- derwaehen? Of een alve marathon achter de rol- lator? Een weke lang 'Marathon bie de zeê'. Di is hin slaopplekke mi te kriehen dan in Zoetelande Misschien dienke julder da'k an 't spotten bin of dat het 'de kift' is, da'k zelf nie tot de deêlne- mers ore. Mè ik za julder zeie, da'k het een ge weldige prestatie vinde om zö'n tocht te vol- briengen. Alléén, ik ebbe d'r nie zövee mee. Tot vuufentwintig kilometer ebbe ik ard gelo- pe. Mè 't gaf me nie de kick, die 't anderen geeft. Ik vond het saai ore wan j'n énige werk was d'r vö te zurgen, dao je j'n êne beên vöbie d'n anderen zette, duzende keren..! Ik kan m'n eihen beter uutleve in een balsport, a zeie ze di ook van, dao je eest j'n eihen uut d'n aek vliegt om bie de bal te kommen en die bal dinae wi wegschopt of -slaet! 't Is mè net wi ao je in op- gaet! As bescheie medeorganisator van de plaetselijke aevendvierdaagse ebbe ik z'ook zien geniete, op d'r eihen manier. D'eeste lopers genöte van de inspanning om zó ard mogelijk te wandelen. Di was ook een man, die vier keer tien kilometer op z'n eêntje liep te genieten. En die drie 'giebe lende' meiden bleve iedere keer de 'bezemwae- hen' net vö en aode't over van aoles, behalve over 't wandelen. Ik za an de finish stae en klappe, nie alleên vö d'eêste! A'k temissen nie moe tennisse..!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20