Zilte kweek goed inpassen Door Leo ligt de camping er altijd keurig bij PZC Zaterdag 22 september 2007 1 9 Zagerkwekerij Topsy Baits bij het Goese Sas in vogelvlucht. foto Willem Mieras Niks mis met de ontwikke ling van binnendijkse aqua- cultuur in Zeeland. De kust strook is er geknipt voor. Maar zorg alsjeblieft van be gin af aan voor een goede in passing van plannen in het landschap. Deze boodschap komt van landschapsarchi tect Jan Willem Bosch. Hij uit zijn hartenkreet in het nieuwe Zeetandboek. Het elf de op rij. door Rinus Antonisse Langzaam maar zeker komt een nieuwe vorm van grondgebruik naar voren: de kweek van planten en dieren die in zout water leven, of wel aquacultuur. Jan Willem Bosch, landschapsarchitect, becij fert dat het wel eens om 10 pro cent van het Zeeuwse grondopper vlak kan gaan, wat neerkomt op circa 12.000 hectare (zoveel als half Walcheren). Hij vindt dat niet overdreven. De zeeën raken leeggevist, visteelttech- nieken zien er veelbelovend uit en de landbouw stagneert, ondanks de opleving die zich de laatste tijd aandient. De ligging aan het zoute water, de ervaring met visserij en schelpdiercultuur en de Zeeuwse distributiekanalen zijn volgens hem een extra plus. Bosch onderstreept dat de komst van aquactuur niet mag leiden tot aantasting van het landschap. Dat klemt temeer, daar de kweek zich zal afspelen in de kwetsbare en deels beschermde kuststrook. „De inrichting van uiteindelijk 12.000 hectare is geen sinecure." Denk er niet te licht over, waarschuwt hij. Als voorbeeld noemt Bosch de gro te verandering van het landschap die het plan Tureluur (natuuront wikkeling langs de zuidkust van Schouwen en Tholen) teweeg bracht. Zie de komst van aquacultuur ze ker als een kans, maar zorg wel voor zeer zorgvuldige begeleiding, tekent hij aan. Dat is nog niet eens zo eenvoudig. Extra geld voor land schappelijke inpassing kost geld en beginnende ondernemers hebben dat in de eerste plaats nodig om hun kweekbedrijf goed op poten te zetten. Er zijn enkele bedrijven op het gebied van aquacultuur ac tiefin de provincie, op naar ver houding bescheiden schaal. Van grotere omvang is zagerkwekerij Topsy Baits bij het Goese Sas en juist die springt door gebruik van netten en hekwerken niet in het oog door een geslaagde landschap pelijke inbedding, stelt Bosch. Ge lukkig wordt gewerkt aan minder opvallende, lage netten. Bij zilte plantenkwekerijen is het effect op het landschap minder, constateert de landschapsarchitect. Nochtans acht hij een goede opzet zeer gewenst, evenals voor vis- kweek. Bijvoorbeeld door ze in te richten in de vorm van inlagen en karrenvelden, die vanouds het beeld van de Zeeuwse kust mee be palen. „De verschijningsvorm van de teelt gaat meer bij Zeeland ho ren, het product krijgt in relatie Gevarieerd Zeelandboek »- De elfde editie van Zeelandboek is dikker dan ooit en valt op door de royale en fraaie illustra ties bij de 21 artikelen. De bijdragen zijn als gebruike lijk van uiteenlopende aard: na tuur, landschap, aquacultuur, ar chitectuur, cultuur, economie, cultuurhistorie en ruimtelijke ordening. Het boek opent met een door Andreas Oosthoek ingeleide voorpublicatie uit het boek Donkere Palissaden - Paalhoofden in Zeeland van Pauline van Lyn- den. Met de nadruk op het project De Zeeuwse Tong is er veel aandacht voor de auquacul- tuur. Journalist en SP-senator Kees Slager kritiseert de Zeeuwse Milieu Federatie, die volgens hem de voeling met de samen leving is kwijtgeraakt. *- Ton Vaes brengt een rappor tage over de beloodsing op de Westerschelde. Het werk van Paul en Menno de Nooijer wordt belicht door Kathrin Ginsberg. Van Kees Bos komt een por tret over het bedrijf Istimewa Electro van Scarlett Kwekke- boom. Anton van Haperen gaat in op de inrichting van nieuwe na tuur: hoe Zeeuws moet die zijn? Een beeld van Sluiskil als bijzon der dorp en biijartmekka wordt geschetst door Arnold Parre. v Zeelandboek 11 is een uitgave van de Stichting Zeelandboek te Middelburg. Samenstelling Kees Bos. Prijs 22,50 euro. W*| www.stichtingzeelandboek.nl tot het landschap meer betekenis en wordt hierdoor in brede zin ver- koopbaar." Hoezeer hij de aquacultuur als een logische stap in de ontwikkeling van de provincie ziet, het land schap mag er niet onder lijden. Bosch: „Inpassing mag niet de kant op gaan van de 'inpassing' van het doorsnee recreatiebedrijf: randje groen erom en klaar is Kees." Hij ziet kansen voor nieu we landschappen met een juiste mix van economie en ecologie. In de plannen voor natuurgebieden bij Perkpolder en Breskens (Water- dunen) kan mooi een proef wor den opgenomen. Kamperen bij de boer De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Met uiterste precisie egaliseert Leo van He se een van de stand plaatsen op de Kreek- rug. Het plekje op de minicam- ping is na een aantal seizoenen wat uitgesleten. Om te voorko men dat er bij een hevige regen bui een plas water ontstaat in de kuil, vult Leo de plek op met zand. Leo is geen aannemer uit de om geving, maar een vaste gast die graag wil dat de camping er keu rig uit blijft zien. Leo en zijn vrouw Ina wonen in Goes en brengen zo'n beetje elk weekein de door in hun caravan in Grijps kerke. Dat doen zij al tien jaar. Van Hese is een oud-collega van Ronald Poppe, uit de tijd dat Ro nald nog voor een bouwbedrijf werkte. Tien jaar geleden kwam het echtpaar voor het eerst naar de camping, en is niet meer weg gegaan. „Leo heeft er in het begin voor gezorgd dat de standplaatsen net jes werden afgebakend", vertelt Monique Poppe. „Verder kwam hij destijds met het idee om bij elke standplaats een hekje te bou wen voor de fietsen zodat die niet tegen de jonge struikjes wer den gezet. Hij stelde voor de wa- tertapplaats achter de caravans te betegelen zodat er geen modder poel ontstaat en hij helpt regel matig in de landbouw, met het snoeien van de heg of met het gras maaien. Voor ons is hij ei genlijk onmisbaar. Soms vragen we ook of hij hier een oogje in het zeil wil houden als Piet en Katinka en Ronald en ik een keer weg moeten." Ach, hij kan niet stil zitten, zegt hij zelf En hij vindt het leuk om een beetje 'aan te klooien' op de camping. Maar wat hij doet, is veel meer dan aanklooien. Met het egaliseren van de standplaats is hij wel twee dagen bezig. Uit graven, opvullen met zand, glad strijken, inzaaien met graszaad. Leo gebruikt lijnen om er voor te zorgen dat alles waterpas staat. Wie niet beter weet, zou denken dat er op het plekje gebouwd gaat worden. Toch wordt het 'maar' een grasveld waar vol gend jaar weer caravans en ten ten staan. „Ik was vroeger metse laar. Toen wilde ik alles ook pre cies recht hebben", zegt hij. „Ik doe het gewoon graag. En Moni que zorgt zo nu en dan voor een borreltje. Wat wil een mens nog meer?" Van Hese is begonnen de cam ping winterklaar te maken. De grote drukte is voorbij. Op de plekken die hij egaliseert, komt dit jaar niemand meer te staan. Ook wordt de heg nog een keer gesnoeid en het zeil van de tram poline gerepareerd. „Zo", zegt Leo als hij het borrelglaasje op t. fel zet. „Ik ga weer aan de slag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19